sssd-docs 1.15.3 - en to ca translation catalogue (875 entries)

note: type: Content of: <reference><title>
en: SSSD Manual pages
ca: Pàgines del manual de l'SSSD

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: modify a group
ca: modifica un grup

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_groupmod</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>GROUP</replaceable></arg>
ca: <command>sss_groupmod</command> <arg choice='opt'> <replaceable>opcions</replaceable></arg> <arg choice='plain'> <replaceable>GRUP</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: DESCRIPTION
ca: DESCRIPCIÓ

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>sss_groupmod</command> modifies the group to reflect the changes that are specified on the command line.
ca: <command>sss_groupmod</command> modifica el grup per reflectir els canvis que s'especifiquen a la línia d'ordres.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: OPTIONS
ca: OPCIONS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-a</option>,<option>--append-group</option> <replaceable>GROUPS</replaceable>
ca: <option>-a</option>,<option>--append-group</option> <replaceable>GRUPS</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Append this group to groups specified by the <replaceable>GROUPS</replaceable> parameter.  The <replaceable>GROUPS</replaceable> parameter is a comma separated list of group names.
ca: Afegeix aquest grup als grups especificats amb el paràmetre <replaceable>GRUPS</replaceable>. El paràmetre <replaceable>GRUPS</replaceable> és una llista delimitada per comes dels noms dels grups.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-r</option>,<option>--remove-group</option> <replaceable>GROUPS</replaceable>
ca: <option>-r</option>,<option>--remove-group</option> <replaceable>GRUPS</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Remove this group from groups specified by the <replaceable>GROUPS</replaceable> parameter.
ca: Suprimeix aquest grup dels grups especificats amb el paràmetre <replaceable>GRUPS</replaceable>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refmeta><refmiscinfo>
en: File Formats and Conventions
ca: Formats i convencions dels fitxers

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: the configuration file for SSSD
ca: el fitxer de configuració per a l'SSSD

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: FILE FORMAT
ca: FORMAT DEL FITXER

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><programlisting>
en: <replaceable>[section]</replaceable>
    <replaceable>key</replaceable> = <replaceable>value</replaceable>
    <replaceable>key2</replaceable> = <replaceable>value2,value3</replaceable>
ca: <replaceable>[secció]</replaceable>
    <replaceable>clau</replaceable> = <replaceable>valor</replaceable>
    <replaceable>clau2</replaceable> = <replaceable>valor2,valor3</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The file has an ini-style syntax and consists of sections and parameters. A section begins with the name of the section in square brackets and continues until the next section begins. An example of section with single and multi-valued parameters: <placeholder type="programlisting" id="0"/>
ca: El fitxer té un estil de sintaxi del tipus ini i està format per seccions i paràmetres. Una secció comença amb el nom de la secció entre claudàtors i continua fins a l'inici de la següent secció. Un exemple de secció amb paràmetres amb un sol valor i amb valors múltiples: <placeholder type="programlisting" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The data types used are string (no quotes needed), integer and bool (with values of <quote>TRUE/FALSE</quote>).
ca: Els tipus de dades que s'utilitzen són cadenes (no necessiten cometes), enters i booleans (amb valors <quote>TRUE/FALSE</quote>).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: A line comment starts with a hash sign (<quote>#</quote>) or a semicolon (<quote>;</quote>).  Inline comments are not supported.
ca: Una línia de comentari comença amb un signe de coixinet (<quote>#</quote>) o un signe de punt i coma (<quote>;</quote>).  Els comentaris en línia no estan admesos.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: All sections can have an optional <replaceable>description</replaceable> parameter. Its function is only as a label for the section.
ca: Totes les seccions poden tenir un paràmetre opcional de <replaceable>descripció</replaceable>. La seva funció tan sols és una etiqueta per a la secció.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <filename>sssd.conf</filename> must be a regular file, owned by root and only root may read from or write to the file.
ca: <filename>sssd.conf</filename> ha de ser un fitxer normal, amb root com a propietari i només l'usuari root hi pot llegir o escriure.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: GENERAL OPTIONS
ca: OPCIONS GENERALS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: Following options are usable in more than one configuration sections.
ca: Les següents opcions es poden utilitzar en més d'una secció de configuració.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: Options usable in all sections
ca: Opcions que es poden utilitzar en totes les seccions

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: debug_level (integer)
ca: debug_level (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: debug_timestamps (bool)
ca: debug_timestamps (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Add a timestamp to the debug messages.  If journald is enabled for SSSD debug logging this option is ignored.
ca: Afegeix una marca temporal al registre de depuració.  Si el journald està habilitat per enregistrar la depuració de l'SSSD, aleshores s'ignora aquesta opció.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: true
ca: Per defecte: true

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: debug_microseconds (bool)
ca: debug_microseconds (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Add microseconds to the timestamp in debug messages.  If journald is enabled for SSSD debug logging this option is ignored.
ca: Afegeix els mil·lisegons a les marques temporals als missatges de depuració. Si el journald està habilitat per enregistrar la depuració de l'SSSD, aleshores s'ignora aquesta opció.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: false
ca: Per defecte: false

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: Options usable in SERVICE and DOMAIN sections
ca: Opcions que es poden utilitzar a les seccions SERVEI i DOMINI

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: timeout (integer)
ca: timeout (enter)

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 10
ca: Per defecte: 10

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: SPECIAL SECTIONS
ca: SECCIONS ESPECIALS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: The [sssd] section
ca: La secció [sssd]

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><title>
en: Section parameters
ca: Paràmetres de la secció

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: config_file_version (integer)
ca: config_file_version (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Indicates what is the syntax of the config file. SSSD 0.6.0 and later use version 2.
ca: Indica quina és la sintaxi del fitxer de configuració. La versió 0.6.0 i les posteriors versions de l'SSSD utilitzen la versió 2.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Supported services: nss, pam <phrase condition="with_sudo">, sudo</phrase> <phrase condition="with_autofs">, autofs</phrase> <phrase condition="with_ssh">, ssh</phrase> <phrase condition="with_pac_responder">, pac</phrase> <phrase condition="with_ifp">, ifp</phrase>
ca: Serveis admesos: nss, pam <phrase condition="with_sudo">, sudo</phrase> <phrase condition="with_autofs">, autofs</phrase> <phrase condition="with_ssh">, ssh</phrase> <phrase condition="with_pac_responder">, pac</phrase> <phrase condition="with_ifp">, ifp</phrase>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: reconnection_retries (integer)
ca: reconnection_retries (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Number of times services should attempt to reconnect in the event of a Data Provider crash or restart before they give up
ca: El nombre de vegades que els serveis haurien d'intentar tornar a connectar en cas de caiguda o reinici del proveïdor de dades abans de donar-se per vençuts

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 3
ca: Per defecte: 3

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: re_expression (string)
ca: re_expression (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default regular expression that describes how to parse the string containing user name and domain into these components.
ca: L'expressió regular per defecte que descriu com analitzar la cadena que conté el nom d'usuari i el domini en aquests components.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: full_name_format (string)
ca: full_name_format (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: A <citerefentry> <refentrytitle>printf</refentrytitle> <manvolnum>3</manvolnum> </citerefentry>-compatible format that describes how to compose a fully qualified name from user name and domain name components.
ca: Un format compatible amb <citerefentry> <refentrytitle>printf</refentrytitle> <manvolnum>3</manvolnum> </citerefentry>-que descriu com compondre un FQN des dels components del nom d'usuari i del nom del domini.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: user name
ca: nom d'usuari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: domain name as specified in the SSSD config file.
ca: el nom del domini tal com s'especifica al fitxer de configuració de l'SSSD.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The following expansions are supported: <placeholder type="variablelist" id="0"/>
ca: S'admeten les següents ampliacions: <placeholder type="variablelist" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Each domain can have an individual format string configured.  see DOMAIN SECTIONS for more info on this option.
ca: Cadascun dels dominis pot tenir una cadena del format configurada de forma individual. Vegeu les SECCIONS DELS DOMINIS per a més informació sobre aquesta opció.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: try_inotify (boolean)
ca: try_inotify (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: SSSD monitors the state of resolv.conf to identify when it needs to update its internal DNS resolver. By default, we will attempt to use inotify for this, and will fall back to polling resolv.conf every five seconds if inotify cannot be used.
ca: L'SSSD monitora l'estat del resolv.conf per identificar quan cal actualitzar el seu traductor intern de DNS. Per defecte, s'intentarà utilitzar inotify per a això i recaurà en sondejar el resolv.conf cada cinc segons si no es pot utilitzar l'inotify.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: There are some limited situations where it is preferred that we should skip even trying to use inotify. In these rare cases, this option should be set to 'false'
ca: Hi ha algunes situacions limitades on es prefereix ignorar fins i tot l'intent d'ús de l'inotify. En aquestes estranyes circumstàncies, s'hauria d'establir aquesta opció a «false»

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: true on platforms where inotify is supported. False on other platforms.
ca: Per defecte: true en les plataformes on està suportat l'inotify. Fals en les altres plataformes.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Note: this option will have no effect on platforms where inotify is unavailable. On these platforms, polling will always be used.
ca: Nota: aquesta opció no afectarà les plataformes on l'inotify no està disponible. En aquestes plataformes, sempre s'utilitzarà el sondeig.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_rcache_dir (string)
ca: krb5_rcache_dir (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Directory on the filesystem where SSSD should store Kerberos replay cache files.
ca: El directori al sistema de fitxers on l'SSSD ha d'emmagatzemar els fitxers cau de repetició del Kerberos.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: This option accepts a special value __LIBKRB5_DEFAULTS__ that will instruct SSSD to let libkrb5 decide the appropriate location for the replay cache.
ca: Aquesta opció accepta un valor especial __LIBKRB5_DEFAULTS__ que instruirà a l'SSSD per permetre a libkrb5 decidir la ubicació apropiada per a la memòria auxiliar de reproducció.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: Distribution-specific and specified at build-time. (__LIBKRB5_DEFAULTS__ if not configured)
ca: Per defecte: Específic de la distribució i s'especifica en temps de construcció. (__LIBKRB5_DEFAULTS__ si no està configurat)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: user (string)
ca: user (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: not set, process will run as root
ca: Per defecte: sense establir, els processos s'executaran com a root

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: default_domain_suffix (string)
ca: default_domain_suffix (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: This string will be used as a default domain name for all names without a domain name component. The main use case is environments where the primary domain is intended for managing host policies and all users are located in a trusted domain.  The option allows those users to log in just with their user name without giving a domain name as well.
ca: Aquesta cadena s'utilitzarà un nom de domini per defecte per a tots els noms que no tinguin el component del nom del domini. El cas d'ús principal està als entorns on el domini principal està destinat a la gestió de les polítiques dels amfitrions i tots els usuaris es troben en un domini de confiança. L'opció permet que els usuaris iniciïn la sessió sols amb el seu nom d'usuari sense donar també un nom de domini.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Please note that if this option is set all users from the primary domain have to use their fully qualified name, e.g. user@domain.name, to log in. Setting this option changes default of use_fully_qualified_names to True. It is not allowed to use this option together with use_fully_qualified_names set to False.
ca: Tingueu en compte que si s'estableix aquesta opció per a tots els usuaris des del domini principal, s'han d'utilitzar el seu FQN, p. ex. usuari@nom.domini, per iniciar la sessió. En establir aquesta opció es canvia el predeterminat d'use_fully_qualified_names a True. No està permès l'ús d'aquesta opció juntament amb use_fully_qualified_names establert a False.

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: not set
ca: Per defecte: sense establir

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: override_space (string)
ca: override_space (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: not set (spaces will not be replaced)
ca: Per defecte: sense establir (no se substituiran els espais)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: Not set
ca: Per defecte: Sense establir

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: Individual pieces of SSSD functionality are provided by special SSSD services that are started and stopped together with SSSD.  The services are managed by a special service frequently called <quote>monitor</quote>. The <quote>[sssd]</quote> section is used to configure the monitor as well as some other important options like the identity domains.  <placeholder type="variablelist" id="0"/>
ca: Les peces individuals de la funcionalitat de l'SSSD es proporcionen amb serveis especials que s'inicien i s'aturen juntament amb l'SSSD.  Els serveis es gestionen amb un servei especial anomenat <quote>monitor</quote>. La secció <quote>[sssd]</quote> s'utilitza per configurar el monitor així com altres opcions importants com els dominis d'identitats.  <placeholder type="variablelist" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: SERVICES SECTIONS
ca: SECCIONS DELS SERVEIS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: Settings that can be used to configure different services are described in this section. They should reside in the [<replaceable>$NAME</replaceable>] section, for example, for NSS service, the section would be <quote>[nss]</quote>
ca: Ajustos que es poden utilitzar per configurar diferents serveis que es descriuen en aquesta secció. Han de residir a la secció [<replaceable>$Nom</replaceable>], per exemple, per a servei NSS, la secció seria <quote>[nss]</quote>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: General service configuration options
ca: Opcions de configuració del servei general

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: These options can be used to configure any service.
ca: Es poden utilitzar aquestes opcions per configurar qualsevol servei.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 60
ca: Per defecte: 60

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: offline_timeout (integer)
ca: offline_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 300
ca: Per defecte: 300

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: NSS configuration options
ca: Opcions de configuració de l'NSS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: These options can be used to configure the Name Service Switch (NSS) service.
ca: Es poden utilitzar aquestes opcions per configurar el servei del NSS (Name Service Switch).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: enum_cache_timeout (integer)
ca: enum_cache_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: How many seconds should nss_sss cache enumerations (requests for info about all users)
ca: El número de segons que nss_sss emmagatzema a la meòria cau les enumeracions (peticions d'informació sobre tots els usuaris)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 120
ca: Per defecte: 120

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: entry_cache_nowait_percentage (integer)
ca: entry_cache_nowait_percentage (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The entry cache can be set to automatically update entries in the background if they are requested beyond a percentage of the entry_cache_timeout value for the domain.
ca: El valor de la memòria cau es pot establir per actualitzar a automàticament les entrades en rerefons, si se sol·liciten més enllà d'un percentatge del valor entry_cache_timeout per al domini.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: For example, if the domain's entry_cache_timeout is set to 30s and entry_cache_nowait_percentage is set to 50 (percent), entries that come in after 15 seconds past the last cache update will be returned immediately, but the SSSD will go and update the cache on its own, so that future requests will not need to block waiting for a cache update.
ca: Per exemple, si s'estableix entry_cache_timeout del domini a 30 s i entry_cache_nowait_percentage està establert a 50 (per cent), les entrades que arriben després de 15 segons més enllà de l'última actualització de la memòria cau es retornaran immediatament, però l'SSSD anirà actualitzant la memòria cau pel seu propi compte, de manera que no caldrà bloquejar les peticions que esperen per a una actualització de la memòria cau.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Valid values for this option are 0-99 and represent a percentage of the entry_cache_timeout for each domain. For performance reasons, this percentage will never reduce the nowait timeout to less than 10 seconds.  (0 disables this feature)
ca: Els valors vàlids per a aquesta opció són 0-99 i representen un percentatge de la entry_cache_timeout per a cada domini. Per raons de rendiment, aquest percentatge mai reduirà el temps d'espera de nowait a menys de 10 segons.  (0 desactiva aquesta característica)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 50
ca: Per defecte: 50

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: entry_negative_timeout (integer)
ca: entry_negative_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies for how many seconds nss_sss should cache negative cache hits (that is, queries for invalid database entries, like nonexistent ones)  before asking the back end again.
ca: Especifica quants segons nss_sss hauria d'emmagatzemar els intents de la memòria cau negatius (és a dir, consultes per a les entrades incorrectes de la base de dades, com les inexistents) abans de preguntar al rerefons una altra vegada.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 15
ca: Per defecte: 15

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 0
ca: Per defecte: 0

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: filter_users, filter_groups (string)
ca: filter_users, filter_groups (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: root
ca: Per defecte: root

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: filter_users_in_groups (bool)
ca: filter_users_in_groups (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: If you want filtered user still be group members set this option to false.
ca: Si voleu que els usuaris filtrats encara siguin membres del grup establiu aquesta opció a false.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: fallback_homedir (string)
ca: fallback_homedir (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Set a default template for a user's home directory if one is not specified explicitly by the domain's data provider.
ca: Estableix una plantilla predeterminada per al directori inicial de l'usuari si no se n'especifica cap explícitament amb el proveïdor de dades del domini.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The available values for this option are the same as for override_homedir.
ca: Els valors disponibles per aquesta opció són els mateixos que per override_homedir.

note: type: Content of: <varlistentry><listitem><para>
en: example: <placeholder type="programlisting" id="0"/>
ca: exemple: <placeholder type="programlisting" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: not set (no substitution for unset home directories)
ca: Per defecte: sense establir (cap substitució per als directoris inicials no establerts)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: override_shell (string)
ca: override_shell (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Override the login shell for all users. This option supersedes any other shell options if it takes effect and can be set either in the [nss] section or per-domain.
ca: Substitueix el shell d'inici de sessió per a tots els usuaris. Aquesta opció substitueix qualsevol de les altres opcions del shell si entra en vigor i es pot configurar ja sigui en la secció [nss] o per cada domini.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: not set (SSSD will use the value retrieved from LDAP)
ca: Per defecte: sense establir (SSSD utilitzarà el valor recuperat del LDAP)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: allowed_shells (string)
ca: allowed_shells (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Restrict user shell to one of the listed values. The order of evaluation is:
ca: Restringeix el shell de l'usuari a un dels valors llistats. L'ordre d'avaluació és:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: 1. If the shell is present in <quote>/etc/shells</quote>, it is used.
ca: 1. Si el shell està present al <quote>/etc/shells</quote>, s'utilitza.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: vetoed_shells (string)
ca: vetoed_shells (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: shell_fallback (string)
ca: shell_fallback (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: /bin/sh
ca: Per defecte: /bin/sh

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: get_domains_timeout (int)
ca: get_domains_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: memcache_timeout (int)
ca: memcache_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: user_attributes (string)
ca: user_attributes (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: PAM configuration options
ca: Opcions de configuració del PAM

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: These options can be used to configure the Pluggable Authentication Module (PAM) service.
ca: Es poden utilitzar aquestes opcions per configurar el servei del PAM (Pluggable Authentication Module).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: offline_credentials_expiration (integer)
ca: offline_credentials_expiration (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: If the authentication provider is offline, how long should we allow cached logins (in days since the last successful online login).
ca: Si el proveïdor d'autenticació està fora de línia, quant de temps s'haurien de permetre inicis de sessió de la memòria cau (en dies des de l'últim inici de sessió).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 0 (No limit)
ca: Per defecte: 0 (sense límit)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: offline_failed_login_attempts (integer)
ca: offline_failed_login_attempts (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: If the authentication provider is offline, how many failed login attempts are allowed.
ca: Si el proveïdor d'autenticació està fora de línia, quants intents d'accés fallits es permet.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: offline_failed_login_delay (integer)
ca: offline_failed_login_delay (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The time in minutes which has to pass after offline_failed_login_attempts has been reached before a new login attempt is possible.
ca: El temps en minuts que ha de passar després que s'ha assolit offline_failed_login_attempts abans que un nou intent de connexió sigui possible.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 5
ca: Per defecte: 5

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: pam_verbosity (integer)
ca: pam_verbosity (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Controls what kind of messages are shown to the user during authentication. The higher the number to more messages are displayed.
ca: Controla quin tipus de missatges es mostren a l'usuari durant l'autenticació. Com més gran sigui el nombre més missatges es mostren.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Currently sssd supports the following values:
ca: L'sssd actualment admet els següents valors:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>0</emphasis>: do not show any message
ca: <emphasis>0</emphasis>: no mostris cap missatge

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>1</emphasis>: show only important messages
ca: <emphasis>1</emphasis>: Mostra només missatges importants

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>2</emphasis>: show informational messages
ca: <emphasis>2</emphasis>: Mostra missatges informatius

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>3</emphasis>: show all messages and debug information
ca: <emphasis>3</emphasis>: Mostra tots els missatges i informació de depuració

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 1
ca: Per defecte: 1

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: pam_id_timeout (integer)
ca: pam_id_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: For any PAM request while SSSD is online, the SSSD will attempt to immediately update the cached identity information for the user in order to ensure that authentication takes place with the latest information.
ca: Per a qualsevol petició de PAM mentre és en línia, l'SSSD intentarà actualitzar immediatament la informació d'identitat en memòria cau per a l'usuari per tal de garantir que l'autenticació es porta a terme amb l'última informació.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: A complete PAM conversation may perform multiple PAM requests, such as account management and session opening. This option controls (on a per-client-application basis) how long (in seconds) we can cache the identity information to avoid excessive round-trips to the identity provider.
ca: Una conversa completa de PAM pot realitzar múltiples peticions de PAM, com ara la gestió del compte i la sessió d'inici. Aquesta opció controla (en funció d'una aplicació client) quant de temps (en segons) es pot emmagatzemar en memòria cau la informació d'identitat per evitar peticions excessives al proveïdor d'identitat.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: pam_pwd_expiration_warning (integer)
ca: pam_pwd_expiration_warning (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: pam_trusted_users (string)
ca: pam_trusted_users (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: pam_public_domains (string)
ca: pam_public_domains (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: none
ca: Per defecte: none

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: pam_account_expired_message (string)
ca: pam_account_expired_message (cadena)

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: False
ca: Per defecte: False

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: SUDO configuration options
ca: Opcions de configuració de SUDO

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: These options can be used to configure the sudo service.  The detailed instructions for configuration of <citerefentry> <refentrytitle>sudo</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry> to work with <citerefentry> <refentrytitle>sssd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry> are in the manual page <citerefentry> <refentrytitle>sssd-sudo</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry>.
ca: Es poden utilitzar aquestes opcions per configurar el servei del sudo. Les instruccions detallades per la configuració del <citerefentry> <refentrytitle>sudo</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry> perquè funcioni amb <citerefentry> <refentrytitle>sssd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry> estan en la pàgina del manual <citerefentry> <refentrytitle>sssd-sudo</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: sudo_timed (bool)
ca: sudo_timed (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: These options can be used to configure the autofs service.
ca: Es poden utilitzar aquestes opcions per configurar el servei de l'autofs.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: autofs_negative_timeout (integer)
ca: autofs_negative_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: These options can be used to configure the SSH service.
ca: Es poden utilitzar aquestes opcions per configurar el servei de l'SSH.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: ssh_hash_known_hosts (bool)
ca: ssh_hash_known_hosts (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: ssh_known_hosts_timeout (integer)
ca: ssh_known_hosts_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 180
ca: Per defecte: 180

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: PAC responder configuration options
ca: Opcions de configuració del contestador del PAC.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: These options can be used to configure the PAC responder.
ca: Es poden utilitzar aquestes opcions per configurar el contestador del PAC.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: allowed_uids (string)
ca: allowed_uids (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: DOMAIN SECTIONS
ca: SECCIONS DE DOMINI

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: min_id,max_id (integer)
ca: min_id, max_id (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: UID and GID limits for the domain. If a domain contains an entry that is outside these limits, it is ignored.
ca: Els límits UID i GID per al domini. Si un domini conté una entrada que està fora d'aquests límits, s'ignora.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: For users, this affects the primary GID limit. The user will not be returned to NSS if either the UID or the primary GID is outside the range. For non-primary group memberships, those that are in range will be reported as expected.
ca: Per a usuaris, això afecta el límit del GID primari. L'usuari no es retornarà a l'NSS si l'UID o el GID primari és fora de l'interval. Per als membres dels grups secundaris, els que estan dins l'interval es comunicaran com s'esperava.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 1 for min_id, 0 (no limit) for max_id
ca: Per defecte: 1 per a min_id, 0 (sense límit) per a max_id

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: enumerate (bool)
ca: enumerate (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: TRUE = Users and groups are enumerated
ca: TRUE = Els usuaris i grups s'enumeren

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: FALSE = No enumerations for this domain
ca: FALSE = Cap enumeració per a aquest domini

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: FALSE
ca: Per defecte: FALSE

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: While the first enumeration is running, requests for the complete user or group lists may return no results until it completes.
ca: Mentre s'està executant la primera enumeració, les peticions de llistes completes d'usuaris o grups poden no retornar cap resultat fins que aquest finalitzi.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Further, enabling enumeration may increase the time necessary to detect network disconnection, as longer timeouts are required to ensure that enumeration lookups are completed successfully.  For more information, refer to the man pages for the specific id_provider in use.
ca: A més a més, permetre l'enumeració pot augmentar el temps necessari detectar desconnexions de xarxa, ja que temps d'espera més llargs són necessaris per assegurar-se que les cerques de l'enumeració s'han completat amb èxit.  Per a més informació, aneu a les pàgines de manual de l'id_provider específic en ús.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: subdomain_enumerate (string)
ca: subdomain_enumerate (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: entry_cache_timeout (integer)
ca: entry_cache_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: How many seconds should nss_sss consider entries valid before asking the backend again
ca: Quants segons el nss_sss hauria de considerar les entrades vàlides abans de demanar al rerefons una altra vegada

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 5400
ca: Per defecte: 5400

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: entry_cache_user_timeout (integer)
ca: entry_cache_user_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: entry_cache_timeout
ca: Per defecte: entry_cache_timeout

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: entry_cache_group_timeout (integer)
ca: entry_cache_group_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: entry_cache_netgroup_timeout (integer)
ca: entry_cache_netgroup_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: entry_cache_service_timeout (integer)
ca: entry_cache_service_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: entry_cache_sudo_timeout (integer)
ca: entry_cache_sudo_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: entry_cache_autofs_timeout (integer)
ca: entry_cache_autofs_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: entry_cache_ssh_host_timeout (integer)
ca: entry_cache_ssh_host_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: refresh_expired_interval (integer)
ca: refresh_expired_interval (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 0 (disabled)
ca: Per defecte: 0 (inhabilitat)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: cache_credentials (bool)
ca: cache_credentials (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Determines if user credentials are also cached in the local LDB cache
ca: Determina si les credencials d'usuari també són emmagatzemades en la memòria cau local de LDB

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 8
ca: Per defecte: 8

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: account_cache_expiration (integer)
ca: account_cache_expiration (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Number of days entries are left in cache after last successful login before being removed during a cleanup of the cache. 0 means keep forever.  The value of this parameter must be greater than or equal to offline_credentials_expiration.
ca: Nombre de dies que les entrades es queden a la memòria cau després del darrer inici de sessió vàlid abans de ser eliminat durant una neteja de la memòria cau. 0 significa mantenir per sempre.  El valor d'aquest paràmetre ha de ser superior o igual que offline_credentials_expiration.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 0 (unlimited)
ca: Per defecte: 0 (sense límit)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: pwd_expiration_warning (integer)
ca: pwd_expiration_warning (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 7 (Kerberos), 0 (LDAP)
ca: Per defecte: 7 (Kerberos), 0 (LDAP)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: id_provider (string)
ca: id_provider (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: use_fully_qualified_names (bool)
ca: use_fully_qualified_names (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: If set to TRUE, all requests to this domain must use fully qualified names. For example, if used in LOCAL domain that contains a "test" user, <command>getent passwd test</command> wouldn't find the user while <command>getent passwd test@LOCAL</command> would.
ca: Si s'estableix a TRUE, totes les peticions a aquest domini han d'utilitzar noms de domini qualificats. Per exemple, si s'utilitza a un domini LOCAL que conté un usuari "test", <command>getent passwd test</command> no trobaria l'usuari mentre que <command>getent passwd test@LOCAL</command> sí.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ignore_group_members (bool)
ca: ignore_group_members (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: auth_provider (string)
ca: auth_provider (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The authentication provider used for the domain.  Supported auth providers are:
ca: El proveïdor d'autenticació utilitzat per al domini.  Els proveïdors d'autenticació suportats són:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <quote>ldap</quote> for native LDAP authentication. See <citerefentry> <refentrytitle>sssd-ldap</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> for more information on configuring LDAP.
ca: <quote>ldap</quote> per autenticació nativa LDAP. Vegeu <citerefentry><refentrytitle>sssd-ldap</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> per a més informació sobre configuració d'LDAP.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <quote>krb5</quote> for Kerberos authentication. See <citerefentry> <refentrytitle>sssd-krb5</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> for more information on configuring Kerberos.
ca: <quote>krb5</quote> per a l'autenticació Kerberos. Vegeu <citerefentry><refentrytitle>sssd-krb5</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> per a més informació sobre configurar Kerberos.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <quote>proxy</quote> for relaying authentication to some other PAM target.
ca: <quote>proxy</quote> per a l'autenticació reenviada a algun altre objectiu de PAM.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <quote>none</quote> disables authentication explicitly.
ca: <quote>none</quote> impossibilita l'autenticació explícitament.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <quote>id_provider</quote> is used if it is set and can handle authentication requests.
ca: Per defecte: <quote>id_provider</quote> s'utilitza si s'ha establert i pot gestionar les sol·licituds d'autenticació.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: access_provider (string)
ca: access_provider (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The access control provider used for the domain.  There are two built-in access providers (in addition to any included in installed backends)  Internal special providers are:
ca: El proveïdor d'accés de control utilitzat per al domini.  Hi ha dos proveïdors d'accés incorporats (a més de qualsevol dels rerefons instal·lats) Els proveïdors especials interns són:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <quote>deny</quote> always deny access.
ca: <quote>deny</quote> sempre denega l'accés.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <quote>simple</quote> access control based on access or deny lists. See <citerefentry> <refentrytitle>sssd-simple</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> for more information on configuring the simple access module.
ca: <quote>simple</quote> control d'accés basat en llistes d'acceptació o denegació. Vegeu <citerefentry><refentrytitle>sssd-simple</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> per a més informació sobre la configuració del mòdul d'accés simple.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <quote>permit</quote>
ca: Per defecte: <quote>permit</quote>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: chpass_provider (string)
ca: chpass_provider (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The provider which should handle change password operations for the domain.  Supported change password providers are:
ca: El proveïdor que hauria de gestionar les operacions de canvi contrasenya per al domini.  Els proveïdors de canvi de contrasenya compatibles són:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <quote>krb5</quote> to change the Kerberos password. See <citerefentry> <refentrytitle>sssd-krb5</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> for more information on configuring Kerberos.
ca: <quote>krb5</quote> per canviar la contrasenya Kerberos. Vegeu <citerefentry><refentrytitle>sssd-krb5</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> per a més informació sobre configurar Kerberos.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <quote>proxy</quote> for relaying password changes to some other PAM target.
ca: <quote>proxy</quote> per al canvi de contrasenya reenviat a algun altre objectiu PAM.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <quote>none</quote> disallows password changes explicitly.
ca: <quote>none</quote> rebutja els canvis de contrasenya explícitament.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <quote>auth_provider</quote> is used if it is set and can handle change password requests.
ca: Per defecte: <quote>auth_provider</quote> s'utilitza si s'ha establert i pot gestionar peticions de canvi de contrasenya.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: sudo_provider (string)
ca: sudo_provider (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: selinux_provider (string)
ca: selinux_provider (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: subdomains_provider (string)
ca: subdomains_provider (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: autofs_provider (string)
ca: autofs_provider (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: hostid_provider (string)
ca: hostid_provider (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <quote>(?P&lt;name&gt;[^@]+)@?(?P&lt;domain&gt;[^@]*$)</quote> which translates to "the name is everything up to the <quote>@</quote> sign, the domain everything after that"
ca: Per defecte: <quote>(?P&lt;nom&gt;[^@]+)@?(?P&lt;domini&gt;[^@]*$)</quote> que es tradueix per "el nom és tot el que hi ha fins al símbol <quote>@</quote> , el domini és tot el que hi ha després"

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: PLEASE NOTE ALSO: older version of libpcre only support the Python syntax (?P&lt;name&gt;) to label subpatterns.
ca: ATENCIÓ SI US PLAU: una versió més antiga de libpcre només suporta la sintaxi Python (?P &lt;name&gt;) a l'etiqueta subpatterns.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <quote>%1$s@%2$s</quote>.
ca: Per defecte: <quote>%1$s@%2$s</quote>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: lookup_family_order (string)
ca: lookup_family_order (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Provides the ability to select preferred address family to use when performing DNS lookups.
ca: Proporciona la capacitat de seleccionar la família d'adreces preferida en realitzar cerques de DNS.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Supported values:
ca: Valors admesos:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: ipv4_first: Try looking up IPv4 address, if that fails, try IPv6
ca: ipv4_first: Intenta resoldre l'adreça IPv4, si falla, intenta IPv6

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: ipv4_only: Only attempt to resolve hostnames to IPv4 addresses.
ca: ipv4_only: Intenta resoldre només noms màquina a adreces IPv4.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: ipv6_first: Try looking up IPv6 address, if that fails, try IPv4
ca: ipv6_first: Intenta resoldre l'adreça IPv6, si falla, intenta IPv4

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: ipv6_only: Only attempt to resolve hostnames to IPv6 addresses.
ca: ipv6_only: Intenta resoldre només noms màquina a adreces IPv6.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: ipv4_first
ca: Per defecte: ipv4_first

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: dns_resolver_timeout (integer)
ca: dns_resolver_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 6
ca: Per defecte: 6

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: dns_discovery_domain (string)
ca: dns_discovery_domain (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: If service discovery is used in the back end, specifies the domain part of the service discovery DNS query.
ca: Si el servei de descobriment s'utilitza en el rerefons, especifica la part del domini de la consulta DNS del servei de descobriment.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: Use the domain part of machine's hostname
ca: Per defecte: Utilitza la part del domini del nom de màquina

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: override_gid (integer)
ca: override_gid (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: case_sensitive (string)
ca: case_sensitive (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: subdomain_inherit (string)
ca: subdomain_inherit (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Example: <placeholder type="programlisting" id="0"/>
ca: Exemple: <placeholder type="programlisting" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: subdomain_homedir (string)
ca: subdomain_homedir (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <filename>/home/%d/%u</filename>
ca: Per defecte: <filename>/home/%d/%u</filename>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: realmd_tags (string)
ca: realmd_tags (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: These configuration options can be present in a domain configuration section, that is, in a section called <quote>[domain/<replaceable>NAME</replaceable>]</quote> <placeholder type="variablelist" id="0"/>
ca: Aquestes opcions de configuració poden ser presents a una secció de configuració de domini anomenada <quote>[domain/<replaceable>NAME</replaceable>]</quote> <placeholder type="variablelist" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: proxy_pam_target (string)
ca: proxy_pam_target (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The proxy target PAM proxies to.
ca: El servidor intermediari on reenvia PAM.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: not set by default, you have to take an existing pam configuration or create a new one and add the service name here.
ca: Per defecte: No està establit per defecte, heu de prendre una configuració de pam existent o crear-ne una de nova i afegir aquí el nom del servei.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: proxy_lib_name (string)
ca: proxy_lib_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The name of the NSS library to use in proxy domains. The NSS functions searched for in the library are in the form of _nss_$(libName)_$(function), for example _nss_files_getpwent.
ca: El nom de la biblioteca NSS per utilitzar als dominis del servidor intermediari. Les funcions NSS que se cerquen a la biblioteca tenen el format _nss_$(libName)_$(function), per exemple _nss_files_getpwent.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: proxy_fast_alias (boolean)
ca: proxy_fast_alias (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: Options valid for proxy domains.  <placeholder type="variablelist" id="0"/>
ca: Opcions vàlides per als dominis del servidor intermediari. <placeholder type="variablelist" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: The local domain section
ca: La secció del domini local

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: This section contains settings for domain that stores users and groups in SSSD native database, that is, a domain that uses <replaceable>id_provider=local</replaceable>.
ca: Aquesta secció conté paràmetres per a dominis que emmagatzemen els usuaris i grups a la base de dades SSSD nadiu de, és a dir, un domini que utilitza <replaceable>id_provider = local</replaceable>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: default_shell (string)
ca: default_shell (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The default shell for users created with SSSD userspace tools.
ca: El shell predeterminat per als usuaris que es creen amb eines de l'espai d'usuari de l'SSSD.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <filename>/bin/bash</filename>
ca: Per defecte: <filename>/bin/bash</filename>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: base_directory (string)
ca: base_directory (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The tools append the login name to <replaceable>base_directory</replaceable> and use that as the home directory.
ca: Les eines concatenen el nom d'usuari a <replaceable>base_directory</replaceable> i utilitzen aquest com el directori inicial.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <filename>/home</filename>
ca: Per defecte: <filename>/home</filename>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: create_homedir (bool)
ca: create_homedir (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: TRUE
ca: Per defecte: TRUE

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: remove_homedir (bool)
ca: remove_homedir (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: homedir_umask (integer)
ca: homedir_umask (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Used by <citerefentry> <refentrytitle>sss_useradd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry> to specify the default permissions on a newly created home directory.
ca: Utilitzat per <citerefentry><refentrytitle>sss_useradd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum></citerefentry> per especificar els permisos per defecte en un directori inicial acabat de crear.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 077
ca: Per defecte: 077

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: skel_dir (string)
ca: skel_dir (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The skeleton directory, which contains files and directories to be copied in the user's home directory, when the home directory is created by <citerefentry> <refentrytitle>sss_useradd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry>
ca: El directori esquemàtic que conté els fitxers i els directoris per copiar al directori inicial, quan el directori inicial de l'usuari es crea amb <citerefentry><refentrytitle>sss_useradd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum></citerefentry>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <filename>/etc/skel</filename>
ca: Per defecte: <filename>/etc/skel</filename>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: mail_dir (string)
ca: mail_dir (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The mail spool directory. This is needed to manipulate the mailbox when its corresponding user account is modified or deleted.  If not specified, a default value is used.
ca: El directori de gestió de cues del correu. Aquest és necessari per manipular la bústia de correu quan el compte d'usuari corresponent és modificat o suprimit.  Si no s'especifica, s'utilitzarà un valor per defecte.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <filename>/var/mail</filename>
ca: Per defecte: <filename>/var/correu</filename>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: userdel_cmd (string)
ca: userdel_cmd (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The command that is run after a user is removed.  The command us passed the username of the user being removed as the first and only parameter. The return code of the command is not taken into account.
ca: L'ordre que s'executa després d'eliminar un usuari.  L'ordre passa el nom d'usuari com el primer i únic paràmetre. El codi de retorn de l'ordre no es té en compte.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: None, no command is run
ca: Per defecte: Cap, no s'executa cap comanda

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><programlisting>
en: [sssd]
    domains = LDAP
    services = nss, pam
    config_file_version = 2
    
    [nss]
    filter_groups = root
    filter_users = root
    
    [pam]
    
    [domain/LDAP]
    id_provider = ldap
    ldap_uri = ldap://ldap.example.com
    ldap_search_base = dc=example,dc=com
    
    auth_provider = krb5
    krb5_server = kerberos.example.com
    krb5_realm = EXAMPLE.COM
    cache_credentials = true
    
    min_id = 10000
    max_id = 20000
    enumerate = False
ca: [sssd]
    domains = LDAP
    services = nss, pam
    config_file_version = 2
    
    [nss]
    filter_groups = root
    filter_users = root
    
    [pam]
    
    [domain/LDAP]
    id_provider = ldap
    ldap_uri = ldap://ldap.exemple.com
    ldap_search_base = dc=exemple,dc=com
    
    auth_provider = krb5
    krb5_server = kerberos.exemple.com
    krb5_realm = EXEMPLE.COM
    cache_credentials = true
    
    min_id = 10000
    max_id = 20000
    enumerate = False

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: SSSD LDAP provider
ca: Proveïdor de LDAP de l'SSSD

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: This manual page describes the configuration of LDAP domains for <citerefentry> <refentrytitle>sssd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry>.  Refer to the <quote>FILE FORMAT</quote> section of the <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> manual page for detailed syntax information.
ca: En aquesta pàgina del manual es descriu la configuració de dominis LDAP per a <citerefentry> <refentrytitle>sssd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry>. Consulteu la secció <quote>FORMAT DE FITXER</quote> de la pàgina del manual <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> per obtenir informació detallada de la sintaxi.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: You can configure SSSD to use more than one LDAP domain.
ca: Podeu configurar SSSD per utilitzar més d'un domini d'LDAP.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: LDAP back end supports id, auth, access and chpass providers. If you want to authenticate against an LDAP server either TLS/SSL or LDAPS is required. <command>sssd</command> <emphasis>does not</emphasis> support authentication over an unencrypted channel.  If the LDAP server is used only as an identity provider, an encrypted channel is not needed. Please refer to <quote>ldap_access_filter</quote> config option for more information about using LDAP as an access provider.
ca: El rerefons LDAP suporta proveïdors d'identificació, autenticació, accés i canvi de contrasenya. Si voleu autenticar contra un servidor LDAP s'exigeix TLS/SSL o LDAPS. L'<command>sssd</command> <emphasis>no</emphasis> suporta autenticació sobre un canal sense xifrar.  Si el servidor de LDAP s'utilitza només com a un proveïdor d'identitats, no és necessari un canal xifrat. Si us plau, refereiu-vos a l'opció <quote>ldap_access_filter</quote> per a més informació sobre l'ús d'LDAP com un proveïdor d'accés.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: CONFIGURATION OPTIONS
ca: OPCIONS DE CONFIGURACIÓ

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_uri, ldap_backup_uri (string)
ca: ldap_uri, ldap_backup_uri (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: example: ldap://[fc00::126:25]:389
ca: exemple: ldap://[fc00::126:25]:389

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_chpass_uri, ldap_chpass_backup_uri (string)
ca: ldap_chpass_uri, ldap_chpass_backup_uri (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: To enable service discovery ldap_chpass_dns_service_name must be set.
ca: Per habilitar el servei descobriment s'ha d'establir ldap_chpass_dns_service_name.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: empty, i.e. ldap_uri is used.
ca: Per defecte: buit, és a dir, s'utilitza ldap_uri.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_search_base (string)
ca: ldap_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The default base DN to use for performing LDAP user operations.
ca: El DN base per defecte a utilitzar per realitzar operacions d'usuari d'LDAP.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Examples:
ca: Exemples:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: ldap_search_base = cn=host_specific,dc=example,dc=com?subtree?(host=thishost)?dc=example.com?subtree?
ca: ldap_search_base = cn=host_specific,dc=exemple,dc=com?subtree?(host=thishost)?dc=exemple.com?subtree?

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_schema (string)
ca: ldap_schema (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: rfc2307
ca: Per defecte: rfc2307

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_default_bind_dn (string)
ca: ldap_default_bind_dn (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The default bind DN to use for performing LDAP operations.
ca: El vincle DN per defecte per utilitzar en realitzar les operacions d'LDAP.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_default_authtok_type (string)
ca: ldap_default_authtok_type (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The type of the authentication token of the default bind DN.
ca: El tipus de testimoni d'autenticació del vincle DN per defecte.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The two mechanisms currently supported are:
ca: Els dos mecanismes suportats actualment són:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: password
ca: contrasenya

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: password
ca: Per defecte: password

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_default_authtok (string)
ca: ldap_default_authtok (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The authentication token of the default bind DN.  Only clear text passwords are currently supported.
ca: El testimoni de l'autenticació de l'omissió s'uneixen DN.  Només aclarir text contrasenyes estan suportats actualment.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_object_class (string)
ca: ldap_user_object_class (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The object class of a user entry in LDAP.
ca: La classe d'objecte d'una entrada d'usuari a LDAP.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: posixAccount
ca: Per defecte: posixAccount

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_name (string)
ca: ldap_user_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that corresponds to the user's login name.
ca: L'atribut LDAP que correspon al nom de compte de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_uid_number (string)
ca: ldap_user_uid_number (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that corresponds to the user's id.
ca: L'atribut LDAP que correspon al númerdo de l'identificador de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: uidNumber
ca: Per defecte: uidNumber

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_gid_number (string)
ca: ldap_user_gid_number (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that corresponds to the user's primary group id.
ca: L'atribut LDAP que correspon a l'identificador del grup primari de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: gidNumber
ca: Per defecte: gidNumber

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_gecos (string)
ca: ldap_user_gecos (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that corresponds to the user's gecos field.
ca: L'atribut LDAP que correspon al camp gecos de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: gecos
ca: Per defecte: gecos

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_home_directory (string)
ca: ldap_user_home_directory (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that contains the name of the user's home directory.
ca: L'atribut LDAP que conté el nom del directori inicial de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: homeDirectory
ca: Per defecte: homeDirectory

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_shell (string)
ca: ldap_user_shell (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that contains the path to the user's default shell.
ca: L'atribut LDAP que conté el camí al shell per defecte de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: loginShell
ca: Per defecte: loginShell

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_uuid (string)
ca: ldap_user_uuid (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_objectsid (string)
ca: ldap_user_objectsid (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_modify_timestamp (string)
ca: ldap_user_modify_timestamp (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that contains timestamp of the last modification of the parent object.
ca: L'atribut LDAP que conté la data i hora de l'última modificació de l'objecte pare.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: modifyTimestamp
ca: Per defecte: modifyTimestamp

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_shadow_last_change (string)
ca: ldap_user_shadow_last_change (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: When using ldap_pwd_policy=shadow, this parameter contains the name of an LDAP attribute corresponding to its <citerefentry> <refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> counterpart (date of the last password change).
ca: En utilitzar ldap_pwd_policy=shadow, aquest paràmetre conté el nom d'un atribut d'LDAP corresponent al seu homòleg <citerefentry><refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> (data de l'últim canvi de contrasenya).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: shadowLastChange
ca: Per defecte: shadowLastChange

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_shadow_min (string)
ca: ldap_user_shadow_min (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: When using ldap_pwd_policy=shadow, this parameter contains the name of an LDAP attribute corresponding to its <citerefentry> <refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> counterpart (minimum password age).
ca: En utilitzar ldap_pwd_policy=shadow, aquest paràmetre conté el nom d'un atribut d'LDAP corresponent al seu homòleg <citerefentry><refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> (edat mínima de la contrasenya).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: shadowMin
ca: Per defecte: shadowMin

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_shadow_max (string)
ca: ldap_user_shadow_max (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: When using ldap_pwd_policy=shadow, this parameter contains the name of an LDAP attribute corresponding to its <citerefentry> <refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> counterpart (maximum password age).
ca: En utilitzar ldap_pwd_policy=shadow, aquest paràmetre conté el nom d'un atribut d'LDAP corresponent al seu homòleg <citerefentry><refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> (edat màxima de la contrasenya).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: shadowMax
ca: Per defecte: shadowMax

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_shadow_warning (string)
ca: ldap_user_shadow_warning (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: When using ldap_pwd_policy=shadow, this parameter contains the name of an LDAP attribute corresponding to its <citerefentry> <refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> counterpart (password warning period).
ca: En utilitzar ldap_pwd_policy=shadow, aquest paràmetre conté el nom d'un atribut d'LDAP corresponent al seu homòleg <citerefentry><refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> (període d'advertència de contrasenya).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: shadowWarning
ca: Per defecte: shadowWarning

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_shadow_inactive (string)
ca: ldap_user_shadow_inactive (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: When using ldap_pwd_policy=shadow, this parameter contains the name of an LDAP attribute corresponding to its <citerefentry> <refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> counterpart (password inactivity period).
ca: En utilitzar ldap_pwd_policy=shadow, aquest paràmetre conté el nom d'un atribut d'LDAP corresponent al seu homòleg <citerefentry><refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> (període d'inactivitat de contrasenya).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: shadowInactive
ca: Per defecte: shadowInactive

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_shadow_expire (string)
ca: ldap_user_shadow_expire (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: When using ldap_pwd_policy=shadow or ldap_account_expire_policy=shadow, this parameter contains the name of an LDAP attribute corresponding to its <citerefentry> <refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> counterpart (account expiration date).
ca: En utilitzar ldap_pwd_policy=shadow o ldap_account_expire_policy=shadow, aquest paràmetre conté el nom d'un atribut d'LDAP corresponent al seu homòleg <citerefentry><refentrytitle>shadow</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> (data de caducitat del compte).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: shadowExpire
ca: Per defecte: shadowExpire

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_krb_last_pwd_change (string)
ca: ldap_user_krb_last_pwd_change (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: When using ldap_pwd_policy=mit_kerberos, this parameter contains the name of an LDAP attribute storing the date and time of last password change in kerberos.
ca: En utilitzar ldap_pwd_policy=mit_kerberos, aquest paràmetre conté el nom d'un atribut d'LDAP que emmagatzema la data i hora del darrer canvi de contrasenya en kerberos.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: krbLastPwdChange
ca: Per defecte: krbLastPwdChange

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_krb_password_expiration (string)
ca: ldap_user_krb_password_expiration (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: When using ldap_pwd_policy=mit_kerberos, this parameter contains the name of an LDAP attribute storing the date and time when current password expires.
ca: En utilitzar ldap_pwd_policy=mit_kerberos, aquest paràmetre conté el nom d'un atribut d'LDAP que emmagatzema la data i hora d'expiració de la contrasenya actual.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: krbPasswordExpiration
ca: Per defecte: krbPasswordExpiration

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_ad_account_expires (string)
ca: ldap_user_ad_account_expires (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: accountExpires
ca: Per defecte: accountExpires

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_ad_user_account_control (string)
ca: ldap_user_ad_user_account_control (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: userAccountControl
ca: Per defecte: userAccountControl

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_ns_account_lock (string)
ca: ldap_ns_account_lock (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_nds_login_disabled (string)
ca: ldap_user_nds_login_disabled (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: loginDisabled
ca: Per defecte: loginDisabled

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_nds_login_expiration_time (string)
ca: ldap_user_nds_login_expiration_time (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_nds_login_allowed_time_map (string)
ca: ldap_user_nds_login_allowed_time_map (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: loginAllowedTimeMap
ca: Per defecte: loginAllowedTimeMap

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_principal (string)
ca: ldap_user_principal (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that contains the user's Kerberos User Principal Name (UPN).
ca: L'atribut LDAP que conté el Nom Principal d'Usuari (UPN) de l'usuari de Kerberos.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: krbPrincipalName
ca: Per defecte: krbPrincipalName

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_extra_attrs (string)
ca: ldap_user_extra_attrs (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_ssh_public_key (string)
ca: ldap_user_ssh_public_key (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sshPublicKey
ca: Per defecte: sshPublicKey

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_force_upper_case_realm (boolean)
ca: ldap_force_upper_case_realm (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Some directory servers, for example Active Directory, might deliver the realm part of the UPN in lower case, which might cause the authentication to fail. Set this option to a non-zero value if you want to use an upper-case realm.
ca: Alguns servidors de directori, per exemple Active Directory, podria entregar la part de l'àmbit de l'UPN en minúscules, que podria provocar que l'autenticació fallàs. Definiu aquesta opció a un valor diferent de zero si voleu utilitzar un àmbit en majúscules.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_enumeration_refresh_timeout (integer)
ca: ldap_enumeration_refresh_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_purge_cache_timeout (integer)
ca: ldap_purge_cache_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Determine how often to check the cache for inactive entries (such as groups with no members and users who have never logged in) and remove them to save space.
ca: Determina cada quant es comprova la memòria cau per entrades inactives (grups sense membres i usuaris que mai no han iniciat una sessió) i eliminar-los per estalviar espai.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_fullname (string)
ca: ldap_user_fullname (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that corresponds to the user's full name.
ca: L'atribut LDAP que correspon al nom complet de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: cn
ca: Per defecte: cn

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_member_of (string)
ca: ldap_user_member_of (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that lists the user's group memberships.
ca: L'atribut LDAP que llista la pertanença a grups de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: memberOf
ca: Per defecte: memberOf

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_authorized_service (string)
ca: ldap_user_authorized_service (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: If access_provider=ldap and ldap_access_order=authorized_service, SSSD will use the presence of the authorizedService attribute in the user's LDAP entry to determine access privilege.
ca: Si access_provider=ldap i ldap_access_order=authorized_service, l'SSSD farà servir la presència de l'atribut authorizedService a l'entrada LDAP de l'usuari per determinar els privilegis d'accés.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: An explicit deny (!svc) is resolved first. Second, SSSD searches for explicit allow (svc) and finally for allow_all (*).
ca: Una denegació explícita (!svc) es resol en primer lloc. En segon lloc, l'SSSD cerca autoritzacions explícites (svc) i, finalment, allow_all (*).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: authorizedService
ca: Per defecte: authorizedService

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_authorized_host (string)
ca: ldap_user_authorized_host (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_certificate (string)
ca: ldap_user_certificate (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_group_object_class (string)
ca: ldap_group_object_class (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The object class of a group entry in LDAP.
ca: La classe d'objecte d'una entrada de grup a LDAP.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: posixGroup
ca: Per defecte: posixGroup

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_group_name (string)
ca: ldap_group_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that corresponds to the group name.
ca: L'atribut LDAP que es correspon amb el nom del grup.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_group_gid_number (string)
ca: ldap_group_gid_number (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that corresponds to the group's id.
ca: L'atribut LDAP que correspon a l'identificador del grup.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_group_member (string)
ca: ldap_group_member (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that contains the names of the group's members.
ca: L'atribut LDAP que conté els noms dels membres del grup.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: memberuid (rfc2307) / member (rfc2307bis)
ca: Per defecte: memberuid (rfc2307) / member (rfc2307bis)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_group_uuid (string)
ca: ldap_group_uuid (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_group_objectsid (string)
ca: ldap_group_objectsid (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_group_modify_timestamp (string)
ca: ldap_group_modify_timestamp (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_group_type (integer)
ca: ldap_group_type (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_group_nesting_level (integer)
ca: ldap_group_nesting_level (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: If ldap_schema is set to a schema format that supports nested groups (e.g. RFC2307bis), then this option controls how many levels of nesting SSSD will follow. This option has no effect on the RFC2307 schema.
ca: Si ldap_schema s'estableix a un format d'esquema que admeti els grups niats (p. ex. RFC2307bis), llavors aquesta opció controla quants nivells de nidificació seguirà l'SSSD. Aquesta opció no té cap efecte sobre l'esquema RFC2307.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 2
ca: Per defecte: 2

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_netgroup_object_class (string)
ca: ldap_netgroup_object_class (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The object class of a netgroup entry in LDAP.
ca: La classe d'objecte d'una entrada de netgroup a LDAP.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: nisNetgroup
ca: Per defecte: nisNetgroup

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_netgroup_name (string)
ca: ldap_netgroup_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that corresponds to the netgroup name.
ca: L'atribut LDAP que es correspon amb el nom del netgroup.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_netgroup_member (string)
ca: ldap_netgroup_member (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that contains the names of the netgroup's members.
ca: L'atribut LDAP que conté els noms dels membres del netgroup.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: memberNisNetgroup
ca: Per defecte: memberNisNetgroup

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_netgroup_triple (string)
ca: ldap_netgroup_triple (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The LDAP attribute that contains the (host, user, domain) netgroup triples.
ca: L'atribut LDAP que conté les tripletes netgroup (maquina, usuari, domini).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: nisNetgroupTriple
ca: Per defecte: nisNetgroupTriple

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_netgroup_modify_timestamp (string)
ca: ldap_netgroup_modify_timestamp (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: ipService
ca: Per defecte: ipService

note: type: Content of: <listitem><para>
en: Default: the value of <emphasis>ldap_search_base</emphasis>
ca: Per defecte: el valor de <emphasis>ldap_search_base</emphasis>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_service_object_class (string)
ca: ldap_service_object_class (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_service_name (string)
ca: ldap_service_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_service_port (string)
ca: ldap_service_port (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: ipServicePort
ca: Per defecte: ipServicePort

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_service_proto (string)
ca: ldap_service_proto (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: ipServiceProtocol
ca: Per defecte: ipServiceProtocol

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_service_search_base (string)
ca: ldap_service_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_search_timeout (integer)
ca: ldap_search_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_enumeration_search_timeout (integer)
ca: ldap_enumeration_search_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_network_timeout (integer)
ca: ldap_network_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies the timeout (in seconds) after which the <citerefentry> <refentrytitle>poll</refentrytitle> <manvolnum>2</manvolnum> </citerefentry>/<citerefentry> <refentrytitle>select</refentrytitle> <manvolnum>2</manvolnum> </citerefentry> following a <citerefentry> <refentrytitle>connect</refentrytitle> <manvolnum>2</manvolnum> </citerefentry> returns in case of no activity.
ca: Especifica el temps d'espera (en segons) després que el <citerefentry><refentrytitle>sondeig</refentrytitle> <manvolnum>2</manvolnum></citerefentry>/<citerefentry><refentrytitle>selecció</refentrytitle> <manvolnum>2</manvolnum></citerefentry> seguit d'una <citerefentry><refentrytitle>connexió</refentrytitle> <manvolnum>2</manvolnum></citerefentry> retorna en cas de cap activitat.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_opt_timeout (integer)
ca: ldap_opt_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_connection_expire_timeout (integer)
ca: ldap_connection_expire_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 900 (15 minutes)
ca: Per defecte: 900 (15 minuts)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_page_size (integer)
ca: ldap_page_size (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 1000
ca: Per defecte: 1000

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_disable_paging (boolean)
ca: ldap_disable_paging (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_disable_range_retrieval (boolean)
ca: ldap_disable_range_retrieval (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sasl_minssf (integer)
ca: ldap_sasl_minssf (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_deref_threshold (integer)
ca: ldap_deref_threshold (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_tls_reqcert (string)
ca: ldap_tls_reqcert (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies what checks to perform on server certificates in a TLS session, if any. It can be specified as one of the following values:
ca: Especifica quines comprovacions s'han de realitzar sobre els certificats de servidor en una sessió TLS, si s'escau. Es pot especificar com un dels valors següents:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>never</emphasis> = The client will not request or check any server certificate.
ca: <emphasis>never</emphasis> = El client no demanarà o comprovarà cap certificat del servidor.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>allow</emphasis> = The server certificate is requested. If no certificate is provided, the session proceeds normally. If a bad certificate is provided, it will be ignored and the session proceeds normally.
ca: <emphasis>allow</emphasis> = El certificat del servidor se sol·licitarà. Si no es proporciona cap certificat, la sessió avança normalment. Si es proporciona un certificat dolent, s'ignorarà i la sessió procedirà normalment.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>try</emphasis> = The server certificate is requested. If no certificate is provided, the session proceeds normally. If a bad certificate is provided, the session is immediately terminated.
ca: <emphasis>try</emphasis> = El certificat del servidor se sol·licitarà. Si no es proporciona cap certificat, la sessió avança normalment. Si es proporciona un certificat dolent, immediatament s'acaba la sessió.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>demand</emphasis> = The server certificate is requested. If no certificate is provided, or a bad certificate is provided, the session is immediately terminated.
ca: <emphasis>demand</emphasis> = El certificat del servidor se sol·licitarà. Si no es proporciona cap certificat, o se'n proporciona un de dolent, immediatament s'acaba la sessió.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>hard</emphasis> = Same as <quote>demand</quote>
ca: <emphasis>hard</emphasis> = Igual que <quote>demand</quote>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: hard
ca: Per defecte: hard

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_tls_cacert (string)
ca: ldap_tls_cacert (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies the file that contains certificates for all of the Certificate Authorities that <command>sssd</command> will recognize.
ca: Especifica el fitxer que conté els certificats per a totes les Autoritats de Certificació que reconeixerà l'<command>sssd</command>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: use OpenLDAP defaults, typically in <filename>/etc/openldap/ldap.conf</filename>
ca: Per defecte: Utilitza els valors per defecte d'OpenLDAP, normalment a <filename>/etc/openldap/ldap.conf</filename>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_tls_cacertdir (string)
ca: ldap_tls_cacertdir (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies the path of a directory that contains Certificate Authority certificates in separate individual files. Typically the file names need to be the hash of the certificate followed by '.0'.  If available, <command>cacertdir_rehash</command> can be used to create the correct names.
ca: Especifica el camí al directori que conté els certificats de l'autoritat certificadora en fitxers separats independents. Normalment els noms dels fitxers són el hash del certificat seguit de '. 0'.  Si està disponible, <command>cacertdir_rehash</command> es pot utilitzar per crear els noms correctes.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_tls_cert (string)
ca: ldap_tls_cert (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_tls_key (string)
ca: ldap_tls_key (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_tls_cipher_suite (string)
ca: ldap_tls_cipher_suite (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_id_use_start_tls (boolean)
ca: ldap_id_use_start_tls (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies that the id_provider connection must also use <systemitem class="protocol">tls</systemitem> to protect the channel.
ca: Especifica que la connexió id_provider també ha d'utilitzar <systemitem class="protocol">tls</systemitem> per a protegir el canal.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_id_mapping (boolean)
ca: ldap_id_mapping (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sasl_mech (string)
ca: ldap_sasl_mech (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specify the SASL mechanism to use.  Currently only GSSAPI is tested and supported.
ca: Especifica el mecanisme SASL a utilitzar.  Actualment només GSSAPI és provat i suportat.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sasl_authid (string)
ca: ldap_sasl_authid (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sasl_realm (string)
ca: ldap_sasl_realm (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: the value of krb5_realm.
ca: Per defecte: el valor de krb5_realm.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sasl_canonicalize (boolean)
ca: ldap_sasl_canonicalize (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: false;
ca: Per defecte: false;

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_krb5_keytab (string)
ca: ldap_krb5_keytab (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specify the keytab to use when using SASL/GSSAPI.
ca: Especifica el fitxer keytab a utilitzar quan s'utilitza SASL/GSSAPI.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: System keytab, normally <filename>/etc/krb5.keytab</filename>
ca: Per defecte: Fitxer keytab de sistema, normalment <filename>/etc/krb5.keytab</filename>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_krb5_init_creds (boolean)
ca: ldap_krb5_init_creds (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies that the id_provider should init Kerberos credentials (TGT).  This action is performed only if SASL is used and the mechanism selected is GSSAPI.
ca: Especifica que id_provider ha d'iniciar les credencials del Kerberos (TGT). Aquesta acció únicament es realitza si s'utilitza SASL i el mecanisme seleccionat és GSSAPI.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_krb5_ticket_lifetime (integer)
ca: ldap_krb5_ticket_lifetime (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies the lifetime in seconds of the TGT if GSSAPI is used.
ca: Especifica el temps de vida en segons de la TGT si s'utilitza GSSAPI.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 86400 (24 hours)
ca: Per defecte: 86400 (24 hores)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_server, krb5_backup_server (string)
ca: krb5_server, krb5_backup_server (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: When using service discovery for KDC or kpasswd servers, SSSD first searches for DNS entries that specify _udp as the protocol and falls back to _tcp if none are found.
ca: Quan s'utilitza el servei de descobriment per als servidors KDC o kpasswd, l'SSSD primer cerca les entrades DNS que especifiquen _udp com el protocol i retorna a _tcp si no se'n troba cap.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: This option was named <quote>krb5_kdcip</quote> in earlier releases of SSSD. While the legacy name is recognized for the time being, users are advised to migrate their config files to use <quote>krb5_server</quote> instead.
ca: Aquesta opció s'anomenava <quote>krb5_kdcip</quote> en les primeres versions de l'SSSD. Mentre que el nom antic és reconegut de moment, s'aconsella als usuaris que migrin els seus fitxers de configuració per utilitzar <quote>krb5_server</quote>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_realm (string)
ca: krb5_realm (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specify the Kerberos REALM (for SASL/GSSAPI auth).
ca: Especifica l'àmbit KERBEROS (per a l'autenticació SASL/GSSAPI).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: System defaults, see <filename>/etc/krb5.conf</filename>
ca: Per defecte: Paràmetres predeterminats del sistema, vegeu <filename>/etc/krb5.conf</filename>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_canonicalize (boolean)
ca: krb5_canonicalize (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_use_kdcinfo (boolean)
ca: krb5_use_kdcinfo (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_pwd_policy (string)
ca: ldap_pwd_policy (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Select the policy to evaluate the password expiration on the client side. The following values are allowed:
ca: Selecciona la política per avaluar la caducitat de la contrasenya en el costat del client. S'admeten els valors següents:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>none</emphasis> - No evaluation on the client side. This option cannot disable server-side password policies.
ca: <emphasis>none</emphasis> - Cap avaluació del costat del client. Aquesta opció no inhabilita les polítiques de contrasenya de servidor.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>mit_kerberos</emphasis> - Use the attributes used by MIT Kerberos to determine if the password has expired. Use chpass_provider=krb5 to update these attributes when the password is changed.
ca: <emphasis>mit_kerberos</emphasis> - Usa els atributs utilitzats per MIT Kerberos per determinar si la contrasenya ha caducat. Utilitza chpass_provider=krb5 per actualitzar aquests atributs quan es canvia la contrasenya.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_referrals (boolean)
ca: ldap_referrals (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies whether automatic referral chasing should be enabled.
ca: Especifica si el seguiment automàtic del referenciador s'hauria d'habilitar.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Please note that sssd only supports referral chasing when it is compiled with OpenLDAP version 2.4.13 or higher.
ca: Tingueu en compte que l'sssd només admet l'encadenament de les referències quan es compila amb la versió 2.4.13 o superiors d'OpenLDAP.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_dns_service_name (string)
ca: ldap_dns_service_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies the service name to use when service discovery is enabled.
ca: Especifica el nom de servei per utilitzar quan està habilitada la detecció de serveis.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: ldap
ca: Per defecte: ldap

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_chpass_dns_service_name (string)
ca: ldap_chpass_dns_service_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies the service name to use to find an LDAP server which allows password changes when service discovery is enabled.
ca: Especifica el nom del servei a utilitzar per trobar un servidor LDAP que permeti els canvis de contrasenyes quan estigui habilitat el descobriment dels serveis.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: not set, i.e. service discovery is disabled
ca: Defecte: no definit, és a dir, el descobriment de serveis està inhabilitat

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_chpass_update_last_change (bool)
ca: ldap_chpass_update_last_change (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_access_filter (string)
ca: ldap_access_filter (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Example:
ca: Exemple:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: Empty
ca: Per defecte: Buit

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_account_expire_policy (string)
ca: ldap_account_expire_policy (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: With this option a client side evaluation of access control attributes can be enabled.
ca: Amb aquesta opció es pot habilitar una avaluació del costat de client d'atributs de control d'accés.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Please note that it is always recommended to use server side access control, i.e. the LDAP server should deny the bind request with a suitable error code even if the password is correct.
ca: Si us plau, tingueu en compte que sempre és recomanable utilitzar el control d'accés del costat de servidor, és a dir, el servidor d'LDAP hauria de denegar la petició de vincle amb un codi d'error adequat fins i tot si la contrasenya és correcta.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The following values are allowed:
ca: S'admeten els valors següents:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>shadow</emphasis>: use the value of ldap_user_shadow_expire to determine if the account is expired.
ca: <emphasis>shadow</emphasis>: utilitza el valor ldap_user_shadow_expire per determinar si el compte ha caducat.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_access_order (string)
ca: ldap_access_order (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Comma separated list of access control options.  Allowed values are:
ca: Llista separada per comes d'opcions de control d'accés. Els valors permesos són:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>filter</emphasis>: use ldap_access_filter
ca: <emphasis>filter</emphasis>: utilitza ldap_access_filter

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>expire</emphasis>: use ldap_account_expire_policy
ca: <emphasis>expire</emphasis>: utilitza ldap_account_expire_policy

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>authorized_service</emphasis>: use the authorizedService attribute to determine access
ca: <emphasis>authorized_service</emphasis>: utilitza l'atribut authorizedService per determinar l'accés

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: filter
ca: Per defecte: filter

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Please note that it is a configuration error if a value is used more than once.
ca: Si us plau, tingueu en compte que és un error de configuració si un valor s'utilitza més d'una vegada.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_pwdlockout_dn (string)
ca: ldap_pwdlockout_dn (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Example: cn=ppolicy,ou=policies,dc=example,dc=com
ca: Exemple: cn=ppolicy,ou=policies,dc=exemple,dc=com

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: cn=ppolicy,ou=policies,$ldap_search_base
ca: Per defecte: cn=ppolicy,ou=policies,$ldap_search_base

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_deref (string)
ca: ldap_deref (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies how alias dereferencing is done when performing a search. The following options are allowed:
ca: Especifica com es realitza l'eliminació de les referències dels àlies quan es fa una cerca. S'admeten les opcions següents:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>never</emphasis>: Aliases are never dereferenced.
ca: <emphasis>never</emphasis>: les referències dels àlies mai són eliminades.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>searching</emphasis>: Aliases are dereferenced in subordinates of the base object, but not in locating the base object of the search.
ca: <emphasis>searching</emphasis>: les referències dels àlies són eliminades en subordinats de l'objecte base, però no en la localització de l'objecte base de la cerca.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>finding</emphasis>: Aliases are only dereferenced when locating the base object of the search.
ca: <emphasis>finding</emphasis>: les referències dels àlies són eliminades només en localitzar l'objecte base de la cerca.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>always</emphasis>: Aliases are dereferenced both in searching and in locating the base object of the search.
ca: <emphasis>always</emphasis>: les referències dels àlies són eliminades tant en la recerca i en la localització de l'objecte base de la cerca.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: Empty (this is handled as <emphasis>never</emphasis> by the LDAP client libraries)
ca: Per defecte: Buit (això es tractarà com a <emphasis>never</emphasis> amb les biblioteques de client LDAP)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_rfc2307_fallback_to_local_users (boolean)
ca: ldap_rfc2307_fallback_to_local_users (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: All of the common configuration options that apply to SSSD domains also apply to LDAP domains. Refer to the <quote>DOMAIN SECTIONS</quote> section of the <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> manual page for full details.  <placeholder type="variablelist" id="0"/>
ca: Totes les opcions comunes de configuració que s'apliquen als dominis SSD també s'apliquen als dominis LDAP. Referiu-vos a la secció <quote>SECCIONS DE DOMINI</quote> de la pàgina de manual de <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> per a tots els detalls.  <placeholder type="variablelist" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: SUDO OPTIONS
ca: OPCIONS DE SUDO

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_object_class (string)
ca: ldap_sudorule_object_class (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sudoRole
ca: Per defecte: sudoRole

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_name (string)
ca: ldap_sudorule_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_command (string)
ca: ldap_sudorule_command (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sudoCommand
ca: Per defecte: sudoCommand

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_host (string)
ca: ldap_sudorule_host (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sudoHost
ca: Per defecte: sudoHost

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_user (string)
ca: ldap_sudorule_user (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sudoUser
ca: Per defecte: sudoUser

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_option (string)
ca: ldap_sudorule_option (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sudoOption
ca: Per defecte: sudoOption

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_runasuser (string)
ca: ldap_sudorule_runasuser (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sudoRunAsUser
ca: Per defecte: sudoRunAsUser

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_runasgroup (string)
ca: ldap_sudorule_runasgroup (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sudoRunAsGroup
ca: Per defecte: sudoRunAsGroup

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_notbefore (string)
ca: ldap_sudorule_notbefore (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sudoNotBefore
ca: Per defecte: sudoNotBefore

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_notafter (string)
ca: ldap_sudorule_notafter (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sudoNotAfter
ca: Per defecte: sudoNotAfter

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudorule_order (string)
ca: ldap_sudorule_order (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: sudoOrder
ca: Per defecte: sudoOrder

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudo_full_refresh_interval (integer)
ca: ldap_sudo_full_refresh_interval (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 21600 (6 hours)
ca: Per defecte: 21600 (6 hores)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudo_smart_refresh_interval (integer)
ca: ldap_sudo_smart_refresh_interval (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudo_use_host_filter (boolean)
ca: ldap_sudo_use_host_filter (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudo_hostnames (string)
ca: ldap_sudo_hostnames (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudo_ip (string)
ca: ldap_sudo_ip (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudo_include_netgroups (boolean)
ca: ldap_sudo_include_netgroups (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudo_include_regexp (boolean)
ca: ldap_sudo_include_regexp (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: AUTOFS OPTIONS
ca: OPCIONS D'AUTOFS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_autofs_map_master_name (string)
ca: ldap_autofs_map_master_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: auto.master
ca: Per defecte: auto.master

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_autofs_map_object_class (string)
ca: ldap_autofs_map_object_class (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_autofs_map_name (string)
ca: ldap_autofs_map_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_autofs_entry_object_class (string)
ca: ldap_autofs_entry_object_class (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_autofs_entry_key (string)
ca: ldap_autofs_entry_key (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_autofs_entry_value (string)
ca: ldap_autofs_entry_value (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: ADVANCED OPTIONS
ca: OPCIONS AVANÇADES

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_netgroup_search_base (string)
ca: ldap_netgroup_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_user_search_base (string)
ca: ldap_user_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_group_search_base (string)
ca: ldap_group_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_sudo_search_base (string)
ca: ldap_sudo_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_autofs_search_base (string)
ca: ldap_autofs_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: EXAMPLE
ca: EXEMPLE

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The following example assumes that SSSD is correctly configured and LDAP is set to one of the domains in the <replaceable>[domains]</replaceable> section.
ca: L'exemple següent presuposa que l'SSSD està correctament configurat i l'LDAP està definit com a un dels dominis a la secció <replaceable>[domains]</replaceable>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The descriptions of some of the configuration options in this manual page are based on the <citerefentry> <refentrytitle>ldap.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> manual page from the OpenLDAP 2.4 distribution.
ca: Les descripcions d'algunes de les opcions de configuració en aquesta pàgina del manual es basen en la pàgina del manual <citerefentry>de <refentrytitle>ldap.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry> de la distribució d'OpenLDAP 2.4.

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: PAM module for SSSD
ca: Mòdul de PAM per SSSD

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>pam_sss.so</command> is the PAM interface to the System Security Services daemon (SSSD). Errors and results are logged through <command>syslog(3)</command> with the LOG_AUTHPRIV facility.
ca: <command>pam_sss.so</command> és la interfície PAM a l'SSSD (System Security Services daemon). Els errors i els resultats es registren a través de <command>syslog(3)</command> amb el canal LOG_AUTHPRIV.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Suppress log messages for unknown users.
ca: Suprimeix el registre dels missatges per als usuaris desconeguts.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: If <option>forward_pass</option> is set the entered password is put on the stack for other PAM modules to use.
ca: Si s'estableix <option>forward_pass</option>, la contrasenya que s'introdueix es posa a la pila perquè els altres mòduls del PAM l'utilitzin.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The argument use_first_pass forces the module to use a previous stacked modules password and will never prompt the user - if no password is available or the password is not appropriate, the user will be denied access.
ca: L'argument use_first_pass obliga al mòdul que utilitzi una contrasenya apilada anteriorment dels mòduls i mai ho demanarà l'usuari - si no hi ha cap contrasenya o no és correcta, es denegarà l'accés a l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: When password changing enforce the module to set the new password to the one provided by a previously stacked password module.
ca: Quan el canvi de contrasenya força al mòdul a establir la nova contrasenya a la proporcionada per un mòdul de contrasenya prèviament apilat.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: If specified the user is asked another N times for a password if authentication fails. Default is 0.
ca: Si s'especifica, en cas de fallar l'autenticació a l'usuari se li demanarà N vegades més una contrasenya. Per defecte és 0.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Please note that this option might not work as expected if the application calling PAM handles the user dialog on its own. A typical example is <command>sshd</command> with <option>PasswordAuthentication</option>.
ca: Si us plau, tingueu en compte que aquesta opció podria no funcionar com s'espera si l'aplicació que crida PAM gestiona pel seu compte el diàleg amb l'usuari. Un exemple típic és <command>sshd</command> amb <option>PasswordAuthentication</option>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: If this option is specified and the user does not exist, the PAM module will return PAM_IGNORE. This causes the PAM framework to ignore this module.
ca: Si s'especifica aquesta opció i no existeix l'usuari, el mòdul PAM retornarà PAM_IGNORE. Això provoca que el marc de treball del PAM ignori aquest mòdul.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies that the PAM module should return PAM_IGNORE if it cannot contact the SSSD daemon. This causes the PAM framework to ignore this module.
ca: Especifica que el mòdul PAM ha de retornar PAM_IGNORE si no pot contactar amb el domini SSSD. Això provoca que el marc de treball del PAM ignori aquest mòdul.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Allows the administrator to restrict the domains a particular PAM service is allowed to authenticate against. The format is a comma-separated list of SSSD domain names, as specified in the sssd.conf file.
ca: Permet a l'administrador que restringeixi els dominis que un servei PAM concret pot autentificar-s'hi. El format és una llista separada per comes dels noms dels dominis SSSD, com s'especifica al fitxer sssd.conf.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: NOTE: Must be used in conjunction with the <quote>pam_trusted_users</quote> and <quote>pam_public_domains</quote> options.  Please see the <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> manual page for more information on these two PAM responder options.
ca: NOTA: Ha d'utilitzar-se juntament amb les opcions <quote>pam_trusted_users</quote> i <quote>pam_public_domains</quote>. Si us plau, vegeu la pàgina del manual de <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> per a més informació sobre aquestes dues opcions del contestador del PAM.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: MODULE TYPES PROVIDED
ca: TIPUS DE MÒDULS PROPORCIONATS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: All module types (<option>account</option>, <option>auth</option>, <option>password</option> and <option>session</option>) are provided.
ca: Es proporcionen tots els tipus de mòduls (<option>account</option>, <option>auth</option>, <option>password</option> i <option>session</option>).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: FILES
ca: FITXERS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: If a password reset by root fails, because the corresponding SSSD provider does not support password resets, an individual message can be displayed. This message can e.g. contain instructions about how to reset a password.
ca: Si falla el restabliment d'una contrasenya per root, perquè el proveïdor SSSD corresponent no admet el restabliment de les contrasenyes, es pot mostrar un missatge concret. Aquest missatge per exemple pot contenir les instruccions sobre com es restableix una contrasenya.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The message is read from the file <filename>pam_sss_pw_reset_message.LOC</filename> where LOC stands for a locale string returned by <citerefentry> <refentrytitle>setlocale</refentrytitle><manvolnum>3</manvolnum> </citerefentry>. If there is no matching file the content of <filename>pam_sss_pw_reset_message.txt</filename> is displayed. Root must be the owner of the files and only root may have read and write permissions while all other users must have only read permissions.
ca: El missatge es llegeix del fitxer <filename>pam_sss_pw_reset_message.LOC</filename> on LOC representa una cadena de la configuració regional retornada amb <citerefentry> <refentrytitle>setlocale</refentrytitle><manvolnum>3</manvolnum> </citerefentry>. Si no hi ha cap coincidència, es mostra el contingut del fitxer <filename>pam_sss_pw_reset_message.txt</filename>. El propietari dels fitxers ha de ser root i tan sols root ha de tenir els permisos de lectura i escriptura, mentre que tots els altres usuaris únicament han de tenir els permisos de lectura.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: These files are searched in the directory <filename>/etc/sssd/customize/DOMAIN_NAME/</filename>. If no matching file is present a generic message is displayed.
ca: Aquests fitxers se cerquen al directori <filename>/etc/sssd/customize/NOM_DOMINI/</filename>. Si no hi ha present cap fitxer que hi coincideixi, es mostrarà un missatge genèric.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: Not all Kerberos implementations support the use of plugins. If <command>sssd_krb5_locator_plugin</command> is not available on your system you have to edit /etc/krb5.conf to reflect your Kerberos setup.
ca: No totes les implementacions del Kerberos admeten l'ús de connectors. Si <command>sssd_krb5_locator_plugin</command> no estigués disponible al vostre sistema, heu d'editar /etc/krb5.conf per reflectir la vostra configuració del Kerberos.

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: the configuration file for SSSD's 'simple' access-control provider
ca: el fitxer de configuració per al proveïdor de control d'accés 'simple' de l'SSSD

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: This manual page describes the configuration of the simple access-control provider for <citerefentry> <refentrytitle>sssd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry>.  For a detailed syntax reference, refer to the <quote>FILE FORMAT</quote> section of the <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> manual page.
ca: En aquesta pàgina del manual es descriu la configuració del proveïdor de control d'accés simple per a <citerefentry> <refentrytitle>sssd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum></citerefentry>.  Per a una referència detallada de la sintaxi, aneu a la secció <quote>FORMAT DEL FITXER</quote> de la pàgina del manual <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The simple access provider grants or denies access based on an access or deny list of user or group names. The following rules apply:
ca: El proveïdor d'accés simple concedeix o denega l'accés basat en una llista d'accés o denegació dels noms dels usuaris o dels noms dels grups. S'apliquen les regles següents:

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><itemizedlist><listitem><para>
en: If all lists are empty, access is granted
ca: Si totes les llistes estan buides, es concedeix l'accés

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><itemizedlist><listitem><para>
en: If any list is provided, the order of evaluation is allow,deny. This means that any matching deny rule will supersede any matched allow rule.
ca: Si es proporciona alguna llista, l'ordre d'avaluació és permissió, denegació. Això vol dir que qualsevol coincidència amb la regla de denegació reemplaçarà qualsevol coincidència amb la regla de permissió.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><itemizedlist><listitem><para>
en: If either or both "allow" lists are provided, all users are denied unless they appear in the list.
ca: Si es proporcionen una o ambdues llistes de "permissió", tots els usuaris són denegats excepte els que apareixen a la llista.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><itemizedlist><listitem><para>
en: If only "deny" lists are provided, all users are granted access unless they appear in the list.
ca: Si només es proporcionen llistes de "denegació", es concedeix l'accés a tots els usuaris excepte els que apareixen a la llista.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: simple_allow_users (string)
ca: simple_allow_users (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Comma separated list of users who are allowed to log in.
ca: Llista separada per comes dels usuaris a qui se'ls permet iniciar la sessió.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: simple_deny_users (string)
ca: simple_deny_users (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Comma separated list of users who are explicitly denied access.
ca: Llista separada per comes dels usuaris a qui se'ls denega explícitament l'accés.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: simple_allow_groups (string)
ca: simple_allow_groups (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Comma separated list of groups that are allowed to log in. This applies only to groups within this SSSD domain. Local groups are not evaluated.
ca: Llista separada per comes dels grups a qui se'ls permet iniciar la sessió. Això s'aplica únicament als grups dins d'aquest domini SSSD. No s'avaluen els grups locals.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: simple_deny_groups (string)
ca: simple_deny_groups (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Comma separated list of groups that are explicitly denied access. This applies only to groups within this SSSD domain. Local groups are not evaluated.
ca: Llista separada per comes dels grups a qui se'ls denega explícitament l'accés. Això s'aplica únicament als grups dins d'aquest domini SSSD. No s'avaluen els grups locals.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: Refer to the section <quote>DOMAIN SECTIONS</quote> of the <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> manual page for details on the configuration of an SSSD domain.  <placeholder type="variablelist" id="0"/>
ca: Per a més informació sobre la configuració d'un domini SSSD, consulteu la secció <quote>SECCIONS DELS DOMINIS</quote> de la pàgina del manual <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry>. <placeholder type="variablelist" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: Please note that it is an configuration error if both, simple_allow_users and simple_deny_users, are defined.
ca: Si us plau, tingueu en compte que és un error de configuració si es defineixen alhora simple_allow_users i simple_deny_users.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The following example assumes that SSSD is correctly configured and example.com is one of the domains in the <replaceable>[sssd]</replaceable> section. This examples shows only the simple access provider-specific options.
ca: En el següent exemple s'assumeix que l'SSD està configurat correctament i que exemple.com és un dels dominis de la secció <replaceable>[sssd]</replaceable>. En aquest exemple es mostren únicament les opcions específiques del proveïdor d'accés simple.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><programlisting>
en: [domain/example.com]
    access_provider = simple
    simple_allow_users = user1, user2
ca: [domini/exemple.com]
    access_provider = simple
    simple_allow_users = usuari1, usuari2

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The complete group membership hierarchy is resolved before the access check, thus even nested groups can be included in the access lists.  Please be aware that the <quote>ldap_group_nesting_level</quote> option may impact the results and should be set to a sufficient value.  (<citerefentry> <refentrytitle>sssd-ldap</refentrytitle><manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry>) option.
ca: La jerarquia completa de la pertinença a un grup es resol abans de la comprovació de l'accés, de manera que fins i tot els grups imbricats es poden incloure a les llistes d'accés. Si us plau, tingueu cura que l'opció <quote>ldap_group_nesting_level</quote> pot influir amb els resultats i s'ha d'establir amb un valor suficient. L'opció (<citerefentry> <refentrytitle>sssd-ldap</refentrytitle><manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry>).

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: SSSD IPA provider
ca: Proveïdor d'IPA de l'SSSD

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: This manual page describes the configuration of the IPA provider for <citerefentry> <refentrytitle>sssd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry>.  For a detailed syntax reference, refer to the <quote>FILE FORMAT</quote> section of the <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> manual page.
ca: En aquesta pàgina del manual es descriu la configuració del proveïdor IPA per a <citerefentry><refentrytitle>sssd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum></citerefentry>.  Per una referència detallada sintaxi, aneu a la secció de <quote>FORMAT DE FITXER</quote> de la pàgina del manual <citerefentry>d'<refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The IPA provider is a back end used to connect to an IPA server.  (Refer to the freeipa.org web site for information about IPA servers.)  This provider requires that the machine be joined to the IPA domain; configuration is almost entirely self-discovered and obtained directly from the server.
ca: El proveïdor d'IPA és un programari especialitzat que s'utilitza per connectar a un servidor IPA.  (Consulteu el lloc web freeipa.org per obtenir informació sobre els servidors IPA). Aquest proveïdor requereix que s'afegeixi la màquina al domini d'IPA; la configuració s'autodescobreix gairebé totalment i s'obté directament del servidor.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_domain (string)
ca: ipa_domain (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies the name of the IPA domain.  This is optional. If not provided, the configuration domain name is used.
ca: Especifica el nom del domini IPA. És opcional. Si no se n'especifica cap, s'utilitza el nom de domini de la configuració.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_server, ipa_backup_server (string)
ca: ipa_server, ipa_backup_server (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_hostname (string)
ca: ipa_hostname (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: dyndns_update (boolean)
ca: dyndns_update (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: dyndns_ttl (integer)
ca: dyndns_ttl (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: dyndns_iface (string)
ca: dyndns_iface (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_enable_dns_sites (boolean)
ca: ipa_enable_dns_sites (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: dyndns_refresh_interval (integer)
ca: dyndns_refresh_interval (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: dyndns_update_ptr (bool)
ca: dyndns_update_ptr (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: False (disabled)
ca: Per defecte: False (inhabilitat)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: dyndns_force_tcp (bool)
ca: dyndns_force_tcp (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: Use base DN
ca: Per defecte: Utilitza el DN base

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_hbac_search_base (string)
ca: ipa_hbac_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_host_search_base (string)
ca: ipa_host_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_selinux_search_base (string)
ca: ipa_selinux_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_subdomains_search_base (string)
ca: ipa_subdomains_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_master_domain_search_base (string)
ca: ipa_master_domain_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_views_search_base (string)
ca: ipa_views_search_base (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_confd_path (string)
ca: krb5_confd_path (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 5 (seconds)
ca: Per defecte: 5 (segons)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_hbac_refresh (integer)
ca: ipa_hbac_refresh (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_hbac_selinux (integer)
ca: ipa_hbac_selinux (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_server_mode (boolean)
ca: ipa_server_mode (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_automount_location (string)
ca: ipa_automount_location (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_view_class (string)
ca: ipa_view_class (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: nsContainer
ca: Per defecte: nsContainer

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_view_name (string)
ca: ipa_view_name (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: ipaOverrideAnchor
ca: Per defecte: ipaOverrideAnchor

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_anchor_uuid (string)
ca: ipa_anchor_uuid (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: ipaAnchorUUID
ca: Per defecte: ipaAnchorUUID

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_user_override_object_class (string)
ca: ipa_user_override_object_class (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: ipaUserOverride
ca: Per defecte: ipaUserOverride

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ipa_group_override_object_class (string)
ca: ipa_group_override_object_class (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: ipaGroupOverride
ca: Per defecte: ipaGroupOverride

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: SUBDOMAINS PROVIDER
ca: PROVEÏDOR DELS SUBDOMINIS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The following example assumes that SSSD is correctly configured and example.com is one of the domains in the <replaceable>[sssd]</replaceable> section. This examples shows only the ipa provider-specific options.
ca: En el següent exemple s'assumeix que l'SSD està configurat correctament i que exemple.com és un dels dominis de la secció <replaceable>[sssd]</replaceable>. En aquest exemple es mostren únicament les opcions específiques del proveïdor IPA.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><programlisting>
en: [domain/example.com]
    id_provider = ipa
    ipa_server = ipaserver.example.com
    ipa_hostname = myhost.example.com
ca: [domini/exemple.com]
    id_provider = ipa
    ipa_server = servidoripa.exemple.com
    ipa_hostname = elmeuanfitrio.exemple.com

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: SSSD Active Directory provider
ca: Proveïdor d'Active Directory de l'SSSD

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_domain (string)
ca: ad_domain (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_server, ad_backup_server (string)
ca: ad_server, ad_backup_server (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_hostname (string)
ca: ad_hostname (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_enable_dns_sites (boolean)
ca: ad_enable_dns_sites (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_access_filter (string)
ca: ad_access_filter (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_site (string)
ca: ad_site (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_enable_gc (boolean)
ca: ad_enable_gc (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_gpo_access_control (string)
ca: ad_gpo_access_control (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: permissive
ca: Per defecte: permissive

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: enforcing
ca: Per defecte: enforcing

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_gpo_cache_timeout (integer)
ca: ad_gpo_cache_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_gpo_map_interactive (string)
ca: ad_gpo_map_interactive (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_gpo_map_remote_interactive (string)
ca: ad_gpo_map_remote_interactive (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_gpo_map_network (string)
ca: ad_gpo_map_network (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_gpo_map_batch (string)
ca: ad_gpo_map_batch (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_gpo_map_service (string)
ca: ad_gpo_map_service (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_gpo_map_permit (string)
ca: ad_gpo_map_permit (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_gpo_map_deny (string)
ca: ad_gpo_map_deny (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: ad_gpo_default_right (string)
ca: ad_gpo_default_right (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 3600 (seconds)
ca: Per defecte: 3600 (segons)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: True
ca: Per defecte: True

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><programlisting>
en: [domain/EXAMPLE]
    id_provider = ad
    auth_provider = ad
    access_provider = ad
    chpass_provider = ad
    
    ad_server = dc1.example.com
    ad_hostname = client.example.com
    ad_domain = example.com
ca: [domain/EXEMPLE]
    id_provider = ad
    auth_provider = ad
    access_provider = ad
    chpass_provider = ad
    
    ad_server = dc1.exemple.com
    ad_hostname = client.exemple.com
    ad_domain = exemple.com

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><programlisting>
en: [sssd]
    config_file_version = 2
    services = nss, pam, sudo
    domains = EXAMPLE
    
    [domain/EXAMPLE]
    id_provider = ldap
    sudo_provider = ldap
    ldap_uri = ldap://example.com
    ldap_sudo_search_base = ou=sudoers,dc=example,dc=com
ca: [sssd]
    config_file_version = 2
    services = nss, pam, sudo
    domains = EXEMPLE
    
    [domain/EXEMPLE]
    id_provider = ldap
    sudo_provider = ldap
    ldap_uri = ldap://exemple.com
    ldap_sudo_search_base = ou=sudoers,dc=exemple,dc=com

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><itemizedlist><listitem><para>
en: keyword ALL
ca: paraula clau ALL

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><itemizedlist><listitem><para>
en: wildcard
ca: comodí

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: System Security Services Daemon
ca: dimoni dels serveis de seguretat del sistema (System Security Services Daemon)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>SSSD</command> provides a set of daemons to manage access to remote directories and authentication mechanisms. It provides an NSS and PAM interface toward the system and a pluggable backend system to connect to multiple different account sources as well as D-Bus interface. It is also the basis to provide client auditing and policy services for projects like FreeIPA. It provides a more robust database to store local users as well as extended user data.
ca: L'<command>SSSD</command> proporciona un conjunt de dimonis per gestionar l'accés als directoris remots i els mecanismes d'autenticació. Proporciona una interfície NSS i PAM cap al sistema i un sistema d'accés a la capa de dades amb connectors per connectar a orígens múltiples de comptes diferents, com ara la interfície D-Bus. També és la base per proporcionar l'auditoria dels clients i les polítiques dels serveis per a projectes com FreeIPA. Proporciona una base de dades més robusta on emmagatzemar els usuaris locals, així com dades addicionals de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-d</option>,<option>--debug-level</option> <replaceable>LEVEL</replaceable>
ca: <option>-d</option>,<option>--debug-level</option> <replaceable>NIVELL</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>1</emphasis>: Add a timestamp to the debug messages
ca: <emphasis>1</emphasis>: Afegeix una marca temporal als registres de depuració

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>0</emphasis>: Disable timestamp in the debug messages
ca: <emphasis>0</emphasis>: Inhabilita la marca temporal als registres de depuració

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>1</emphasis>: Add microseconds to the timestamp in debug messages
ca: <emphasis>1</emphasis>: Afegeix els mil·lisegons a les marques temporals als missatges de depuració

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>0</emphasis>: Disable microseconds in timestamp
ca: <emphasis>0</emphasis>: Inhabilita els mil·lisegons a les marques temporals

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Send the debug output to files instead of stderr. By default, the log files are stored in <filename>/var/log/sssd</filename> and there are separate log files for every SSSD service and domain.
ca: Envia la sortida de depuració als fitxers en comptes de l'stderr. Per defecte, els fitxers dels registres s'emmagatzemen a <filename>/var/log/sssd</filename> i hi ha fitxers dels registres que se separen per a cadascun dels serveis i dels dominis de l'SSSD.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Become a daemon after starting up.
ca: Esdevé un dimoni després de la posada en marxa.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Run in the foreground, don't become a daemon.
ca: Executa en primer pla, no esdevinguis un dimoni.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specify a non-default config file. The default is <filename>/etc/sssd/sssd.conf</filename>. For reference on the config file syntax and options, consult the <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> manual page.
ca: Especifica un fitxer de configuració diferent al predeterminat. Per defecte és <filename>/etc/sssd/sssd.conf</filename>. Per consultar la sintaxi del fitxer de configuració i les opcions, aneu a la pàgina del manual del <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum></citerefentry>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Print version number and exit.
ca: Imprimeix el número de la versió i surt.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: Signals
ca: Senyals

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Informs the SSSD to gracefully terminate all of its child processes and then shut down the monitor.
ca: Informa l'SSSD per finalitzar elegantment tots els seus processos fills i després atura el monitor.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Tells the SSSD to stop writing to its current debug file descriptors and to close and reopen them. This is meant to facilitate log rolling with programs like logrotate.
ca: Diu a l'SSSD que deixi d'escriure als actuals descriptors de fitxers de depuració i que els tanqui i els reobri. Això intenta facilitar la rotació dels registres amb programes com logrotate.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Tells the SSSD to simulate offline operation for the duration of the <quote>offline_timeout</quote> parameter. This is useful for testing. The signal can be sent to either the sssd process or any sssd_be process directly.
ca: Diu a l'SSSD que simuli l'operació sense connexió pel període del paràmetre <quote>offline_timeout</quote>. Això és útil per fer proves. El senyal es pot enviar directament al procés sssd o sssd_be.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Tells the SSSD to go online immediately. This is useful for testing. The signal can be sent to either the sssd process or any sssd_be process directly.
ca: Diu a l'SSSD que es desconnecti immediatament. Això és útil per fer proves. El senyal es pot enviar directament al procés sssd o sssd_be.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: If the environment variable SSS_NSS_USE_MEMCACHE is set to "NO", client applications will not use the fast in memory cache.
ca: Si la variable d'entorn SSS_NSS_USE_MEMCACHE està establerta a "NO", les aplicacions clients no utilitzaran el fast en la memòria cau.

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: obfuscate a clear text password
ca: ofusca una contrasenya en text clar

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_obfuscate</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>[PASSWORD]</replaceable></arg>
ca: <command>sss_obfuscate</command> <arg choice='opt'> <replaceable>opcions</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>[PASSWORD]</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>sss_obfuscate</command> converts a given password into human-unreadable format and places it into appropriate domain section of the SSSD config file.
ca: <command>sss_obfuscate</command> converteix una contrasenya especificada a un format illegible per als humans i la posa a la secció del domini adequat del fitxer de configuració de l'SSSD.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The cleartext password is read from standard input or entered interactively.  The obfuscated password is put into <quote>ldap_default_authtok</quote> parameter of a given SSSD domain and the <quote>ldap_default_authtok_type</quote> parameter is set to <quote>obfuscated_password</quote>. Refer to <citerefentry> <refentrytitle>sssd-ldap</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> for more details on these parameters.
ca: La contrasenya en text clar es llegeix de l'entrada estàndard o s'introdueix de forma interactiva. La contrasenya ofuscada es fica al paràmetre <quote>ldap_default_authtok</quote> del domini SSSD indicat, i el paràmetre <quote>ldap_default_authtok_type</quote> s'estableix a <quote>obfuscated_password</quote>. Consulteu <citerefentry> <refentrytitle>sssd-ldap</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> per a més detalls sobre aquests paràmetres.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: Please note that obfuscating the password provides <emphasis>no real security benefit</emphasis> as it is still possible for an attacker to reverse-engineer the password back. Using better authentication mechanisms such as client side certificates or GSSAPI is <emphasis>strongly</emphasis> advised.
ca: Tingueu en compte que ofuscar les contrasenyes <emphasis>no proporciona cap benefici real de seguretat</emphasis>, ja que un atacant encara podria extreure la contrasenya amb enginyeria inversa. Es recomana <emphasis>aferrissadament</emphasis> l'ús de mecanismes d'autenticació millors com els certificats al cantó del client o el GSSAPI.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The password to obfuscate will be read from standard input.
ca: La contrasenya per ofuscar es llegirà de l'entrada estàndard.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-d</option>,<option>--domain</option> <replaceable>DOMAIN</replaceable>
ca: <option>-d</option>,<option>--domain</option> <replaceable>DOMINI</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The SSSD domain to use the password in. The default name is <quote>default</quote>.
ca: El domini SSSD on s'utilitza la contrasenya. El nom per defecte és <quote>default</quote>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-f</option>,<option>--file</option> <replaceable>FILE</replaceable>
ca: <option>-f</option>,<option>--file</option> <replaceable>FITXER</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Read the config file specified by the positional parameter.
ca: Llegeix el fitxer de configuració que s'especifica amb el paràmetre posicional.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: <filename>/etc/sssd/sssd.conf</filename>
ca: Per defecte: <filename>/etc/sssd/sssd.conf</filename>

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: create a new user
ca: crea un nou usuari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_useradd</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>LOGIN</replaceable></arg>
ca: <command>sss_useradd</command> <arg choice='opt'> <replaceable>OPCIONS</replaceable></arg> <arg choice='plain'> <replaceable>USUARI</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>sss_useradd</command> creates a new user account using the values specified on the command line plus the default values from the system.
ca: <command>sss_useradd</command> crea un nou compte d'usuari amb els valors que s'especifiquen en la línia d'ordres més els valors per defecte del sistema.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Set the UID of the user to the value of <replaceable>UID</replaceable>.  If not given, it is chosen automatically.
ca: Estableix l'UID de l'usuari al valor de l'<replaceable>UID</replaceable>. Si no se'n proporciona cap, es tria automàticament.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-c</option>,<option>--gecos</option> <replaceable>COMMENT</replaceable>
ca: <option>-c</option>,<option>--gecos</option> <replaceable>COMMENTARI</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Any text string describing the user. Often used as the field for the user's full name.
ca: Qualsevol cadena de text amb la descripció de l'usuari. Sovint s'utilitza com a camp per al nom complet de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-h</option>,<option>--home</option> <replaceable>HOME_DIR</replaceable>
ca: <option>-h</option>,<option>--home</option> <replaceable>DIRECTORI_INICIAL</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The home directory of the user account.  The default is to append the <replaceable>LOGIN</replaceable> name to <filename>/home</filename> and use that as the home directory.  The base that is prepended before <replaceable>LOGIN</replaceable> is tunable with <quote>user_defaults/baseDirectory</quote> setting in sssd.conf.
ca: El directori inicial del compte de l'usuari. Per defecte s'afegeix l'<replaceable>USUARI</replaceable> a <filename>/home</filename> i s'utilitza aquest com el directori inicial. La base que s'afegeix abans de l'<replaceable>USUARI</replaceable> es pot personalitzar amb l'ajust <quote>user_defaults/baseDirectory</quote> a l'sssd.conf.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The user's login shell. The default is currently <filename>/bin/bash</filename>.  The default can be changed with <quote>user_defaults/defaultShell</quote> setting in sssd.conf.
ca: El shell d'inici de sessió de l'usuari. Per defecte és <filename>/bin/bash</filename>. Es pot canviar el valor per defecte amb l'ajust <quote>user_defaults/defaultShell</quote> de l'sssd.conf.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-G</option>,<option>--groups</option> <replaceable>GROUPS</replaceable>
ca: <option>-G</option>,<option>--groups</option> <replaceable>GRUPS</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: A list of existing groups this user is also a member of.
ca: Una llista dels grups existents que aquest usuari també n'és membre.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Create the user's home directory if it does not exist. The files and directories contained in the skeleton directory (which can be defined with the -k option or in the config file) will be copied to the home directory.
ca: Crea el directori inicial de l'usuari si no existeix. Al directori inicial es copiaran els fitxers i els directoris continguts al directori esquemàtic (que es pot definir amb l'opció -k o al fitxer de configuració).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Do not create the user's home directory. Overrides configuration settings.
ca: No crea el directori inicial de l'usuari. Substitueix els ajusts de la configuració.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-k</option>,<option>--skel</option> <replaceable>SKELDIR</replaceable>
ca: <option>-k</option>,<option>--skel</option> <replaceable>DIRECTORI_ESQUEMÀTIC</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The skeleton directory, which contains files and directories to be copied in the user's home directory, when the home directory is created by <command>sss_useradd</command>.
ca: El directori esquemàtic que conté els fitxers i els directoris per copiar al directori inicial de l'usuari, quan es crea el directori inicial amb <command>sss_useradd</command>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Special files (block devices, character devices, named pipes and unix sockets) will not be copied.
ca: No es copiaran els fitxers especials (dispositius de blocs, dispositius de caràcters, canonades amb noms i sòcols d'UNIX).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: This option is only valid if the <option>-m</option> (or <option>--create-home</option>) option is specified, or creation of home directories is set to TRUE in the configuration.
ca: Aquesta opció tan sols és vàlida si s'especifica l'opció <option>-m</option> (o <option>--create-home</option>), o bé la creació dels directoris inicials està establerta a TRUE a la configuració.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The SELinux user for the user's login. If not specified, the system default will be used.
ca: L'usuari de SELinux per a l'inici de sessió de l'usuari. Si no s'especifica, s'utilitzarà el predeterminat del sistema.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_kpasswd, krb5_backup_kpasswd (string)
ca: krb5_kpasswd, krb5_backup_kpasswd (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: Use the KDC
ca: Per defecte: Utilitza el KDC

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_ccachedir (string)
ca: krb5_ccachedir (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: /tmp
ca: Per defecte: /tmp

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_ccname_template (string)
ca: krb5_ccname_template (cadena)

note: type: Content of: <varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: login name
ca: nom d'usuari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: login UID
ca: UID de l'usuari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: realm name
ca: nom real

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: home directory
ca: directori inicial

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: (from libkrb5)
ca: Per defecte: (del libkrb5)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_auth_timeout (integer)
ca: krb5_auth_timeout (enter)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_validate (boolean)
ca: krb5_validate (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_keytab (string)
ca: krb5_keytab (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: /etc/krb5.keytab
ca: Per defecte: /etc/krb5.keytab

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_store_password_if_offline (boolean)
ca: krb5_store_password_if_offline (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_renewable_lifetime (string)
ca: krb5_renewable_lifetime (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>s</emphasis> for seconds
ca: <emphasis>s</emphasis> per segons

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>m</emphasis> for minutes
ca: <emphasis>m</emphasis> per minuts

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>h</emphasis> for hours
ca: <emphasis>h</emphasis> per hores

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: <emphasis>d</emphasis> for days.
ca: <emphasis>d</emphasis> per dies.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_lifetime (string)
ca: krb5_lifetime (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_renew_interval (string)
ca: krb5_renew_interval (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_use_fast (string)
ca: krb5_use_fast (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_fast_principal (string)
ca: krb5_fast_principal (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_use_enterprise_principal (boolean)
ca: krb5_use_enterprise_principal (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><variablelist><varlistentry><term>
en: krb5_map_user (string)
ca: krb5_map_user (cadena)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><programlisting>
en: [domain/FOO]
    auth_provider = krb5
    krb5_server = 192.168.1.1
    krb5_realm = EXAMPLE.COM
ca: [domain/FOO]
    auth_provider = krb5
    krb5_server = 192.168.1.1
    krb5_realm = EXEMPLE.COM

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: create a new group
ca: crea un nou grup

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_groupadd</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>GROUP</replaceable></arg>
ca: <command>sss_groupadd</command> <arg choice='opt'> <replaceable>opcions</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>GRUP</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>sss_groupadd</command> creates a new group. These groups are compatible with POSIX groups, with the additional feature that they can contain other groups as members.
ca: <command>sss_groupadd</command> crea un nou grup. Aquests grups són compatibles amb els grups POSIX, amb la característica addicional que poden contenir altres grups com a membres.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Set the GID of the group to the value of <replaceable>GID</replaceable>.  If not given, it is chosen automatically.
ca: Estableix el GID del grup al valor del <replaceable>GID</replaceable>. Si no se'n proporciona cap, es tria automàticament.

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: delete a user account
ca: suprimeix el compte d'un usuari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_userdel</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>LOGIN</replaceable></arg>
ca: <command>sss_userdel</command> <arg choice='opt'> <replaceable>opcions</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>USUARI</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>sss_userdel</command> deletes a user identified by login name <replaceable>LOGIN</replaceable> from the system.
ca: <command>sss_userdel</command> suprimeix un usuari identificat amb el nom d'usuari <replaceable>USUARI</replaceable> del sistema.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Files in the user's home directory will be removed along with the home directory itself and the user's mail spool. Overrides the configuration.
ca: Els fitxers al directori inicial de l'usuari seran eliminats juntament amb el mateix directori inicial i la gestió de cues del correu de l'usuari. Substitueix la configuració.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Files in the user's home directory will NOT be removed along with the home directory itself and the user's mail spool. Overrides the configuration.
ca: Els fitxers al directori inicial de l'usuari no seran eliminats juntament amb el mateix directori inicial i la gestió de cues del correu de l'usuari. Substitueix la configuració.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: This option forces <command>sss_userdel</command> to remove the user's home directory and mail spool, even if they are not owned by the specified user.
ca: Aquesta opció obliga a <command>sss_userdel</command> a suprimir el directori inicial i la gestió de cues del correu de l'usuari, encara que no siguin de la propietat de l'usuari especificat.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Before actually deleting the user, terminate all his processes.
ca: Abans d'eliminar realment a l'usuari, acaba tots els seus processos.

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: delete a group
ca: suprimeix un grup

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_groupdel</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>GROUP</replaceable></arg>
ca: <command>sss_groupdel</command> <arg choice='opt'> <replaceable>opcions</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>GRUP</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>sss_groupdel</command> deletes a group identified by its name <replaceable>GROUP</replaceable> from the system.
ca: <command>sss_groupdel</command> suprimeix un grup identificat amb el seu nom de <replaceable>GRUP</replaceable> del sistema.

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: print properties of a group
ca: imprimeix les propietats d'un grup

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_groupshow</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>GROUP</replaceable></arg>
ca: <command>sss_groupshow</command> <arg choice='opt'> <replaceable>opcions</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>GRUP</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>sss_groupshow</command> displays information about a group identified by its name <replaceable>GROUP</replaceable>. The information includes the group ID number, members of the group and the parent group.
ca: <command>sss_groupshow</command> mostra la informació sobre un grup identificat amb el seu nom de <replaceable>GRUP</replaceable>. La informació inclou el número de l'id. del grup, els membres del grup i el grup primari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: modify a user account
ca: modifica el compte d'un usuari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_usermod</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>LOGIN</replaceable></arg>
ca: <command>sss_usermod</command> <arg choice='opt'> <replaceable>OPCIONS</replaceable></arg> <arg choice='plain'> <replaceable>USUARI</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>sss_usermod</command> modifies the account specified by <replaceable>LOGIN</replaceable> to reflect the changes that are specified on the command line.
ca: <command>sss_usermod</command> modifica el compte especificat amb <replaceable>USUARI</replaceable> per reflectir els canvis que s'especifiquen a la línia d'ordres.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The home directory of the user account.
ca: El directori inicial del compte de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The user's login shell.
ca: El shell d'inici de sessió de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Append this user to groups specified by the <replaceable>GROUPS</replaceable> parameter.  The <replaceable>GROUPS</replaceable> parameter is a comma separated list of group names.
ca: Annexa aquest usuari als grups que s'especifiquen amb el paràmetre dels <replaceable>GRUPS</replaceable>. El paràmetre dels <replaceable>GRUPS</replaceable> és una llista delimitada per comes dels noms dels grups.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Lock the user account. The user won't be able to log in.
ca: Bloqueja el compte de l'usuari. L'usuari no podrà iniciar la sessió.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Unlock the user account.
ca: Desbloqueja el compte de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The SELinux user for the user's login.
ca: L'usuari de SELinux per a l'inici de sessió de l'usuari.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>--addattr</option> <replaceable>ATTR_NAME_VAL</replaceable>
ca: <option>--addattr</option> <replaceable>NOM_ATRIBUT_VALOR</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Add an attribute/value pair. The format is attrname=value.
ca: Afegeix una parella atribut/valor. El format és nomatribut=valor.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>--setattr</option> <replaceable>ATTR_NAME_VAL</replaceable>
ca: <option>--setattr</option> <replaceable>NOM_ATRIBUT_VALOR</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Set an attribute to a name/value pair. The format is attrname=value. For multi-valued attributes, the command replaces the values already present
ca: Estableix un atribut a la parella nom/valor. El format és nomatribut=valor. Per als atributs amb múltiples valors, l'ordre substitueix els valors ja presents

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>--delattr</option> <replaceable>ATTR_NAME_VAL</replaceable>
ca: <option>--delattr</option> <replaceable>NOM_ATRIBUT_VALOR</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Delete an attribute/value pair. The format is attrname=value.
ca: Elimina una parella atribut/valor. El format és nomatribut=valor.

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: perform cache cleanup
ca: fa neteja de la memòria cau

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_cache</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg>
ca: <command>sss_cache</command> <arg choice='opt'> <replaceable>opcions</replaceable> </arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-u</option>,<option>--user</option> <replaceable>login</replaceable>
ca: <option>-u</option>,<option>--user</option> <replaceable>usuari</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate specific user.
ca: Invalida un usuari específic.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate all user records. This option overrides invalidation of specific user if it was also set.
ca: Invalida tots els registres dels usuaris. Aquesta opció anul·la la invalidació d'un usuari específic, si també es va especificar.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-g</option>,<option>--group</option> <replaceable>group</replaceable>
ca: <option>-g</option>,<option>--group</option> <replaceable>grup</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate specific group.
ca: Invalida un grup específic.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate all group records. This option overrides invalidation of specific group if it was also set.
ca: Invalida tots els registres dels grups. Aquesta opció anul·la la invalidació d'un grup específic, si també es va especificar.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-n</option>,<option>--netgroup</option> <replaceable>netgroup</replaceable>
ca: <option>-n</option>,<option>--netgroup</option> <replaceable>grup-de-xarxa</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate specific netgroup.
ca: invalida un grup de xarxa específic.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate all netgroup records. This option overrides invalidation of specific netgroup if it was also set.
ca: Invalida tots els registres dels grups de xarxa. Aquesta opció anul·la la invalidació d'un grup de xarxa específic, si també es va especificar.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-s</option>,<option>--service</option> <replaceable>service</replaceable>
ca: <option>-s</option>,<option>--service</option> <replaceable>servei</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate specific service.
ca: invalida un servei específic.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate all service records. This option overrides invalidation of specific service if it was also set.
ca: Invalida tots els registres dels serveis. Aquesta opció anul·la la invalidació d'un servei específic, si també es va especificar.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-a</option>,<option>--autofs-map</option> <replaceable>autofs-map</replaceable>
ca: <option>-a</option>,<option>--autofs-map</option> <replaceable>assignació-autofs</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate specific autofs maps.
ca: Invalida una assignació autofs específica.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate all autofs maps. This option overrides invalidation of specific map if it was also set.
ca: Invalida tots els registres de les assignacions autofs. Aquesta opció anul·la la invalidació d'una assignació autofs específica, si també es va especificar.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-h</option>,<option>--ssh-host</option> <replaceable>hostname</replaceable>
ca: <option>-h</option>,<option>--ssh-host</option> <replaceable>nom-amfitrió</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate SSH public keys of a specific host.
ca: Invalida les claus públiques SSH d'un amfitrió especific.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Invalidate SSH public keys of all hosts. This option overrides invalidation of SSH public keys of specific host if it was also set.
ca: Invalida tots els registres de les claus públiques SSH de tots els amfitrions. Aquesta opció anul·la la invalidació d'una clau pública SSH d'un amfitrió específic, si també es va especificar.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-d</option>,<option>--domain</option> <replaceable>domain</replaceable>
ca: <option>-d</option>,<option>--domain</option> <replaceable>domini</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Restrict invalidation process only to a particular domain.
ca: Restringeix el procés d'invalidació a tan sols un domini concret.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_debuglevel</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>NEW_DEBUG_LEVEL</replaceable></arg>
ca: <command>sss_debuglevel</command> <arg choice='opt'> <replaceable>opcions</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>NOU_NIVELL_DE_DEPURACIÓ</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: seed the SSSD cache with a user
ca: implanta la memòria cau de l'SSSD amb un usuari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_seed</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'>-D <replaceable>DOMAIN</replaceable></arg> <arg choice='plain'>-n <replaceable>USER</replaceable></arg>
ca: <command>sss_seed</command> <arg choice='opt'> <replaceable>opcions</replaceable> </arg> <arg choice='plain'>-D <replaceable>DOMINI</replaceable></arg> <arg choice='plain'>-n <replaceable>USUARI</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: <command>sss_seed</command> seeds the SSSD cache with a user entry and temporary password. If a user entry is already present in the SSSD cache then the entry is updated with the temporary password.
ca: <command>sss_seed</command> implanta la memòria cau de l'SSSD amb una entrada d'un usuari i la contrasenya temporal. Si l'entrada d'un usuari ja està present a la memòria cau de l'SSSD aleshores s'actualitza l'entrada amb la contrasenya temporal.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-D</option>,<option>--domain</option> <replaceable>DOMAIN</replaceable>
ca: <option>-D</option>,<option>--domain</option> <replaceable>DOMINI</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Provide the name of the domain in which the user is a member of. The domain is also used to retrieve user information. The domain must be configured in sssd.conf. The <replaceable>DOMAIN</replaceable> option must be provided.  Information retrieved from the domain overrides what is provided in the options.
ca: Proporciona el nom del domini en el qual l'usuari n'és membre. El domini també s'utilitza per recuperar la informació de l'usuari. El domini ha d'estar configurat a l'sssd.conf. S'ha de proporcionar l'opció del <replaceable>DOMINI</replaceable>. La informació recuperada del domini anul·la aquella que es proporcioni a les opcions.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: The username of the entry to be created or modified in the cache. The <replaceable>USER</replaceable> option must be provided.
ca: L'entrada del nom d'usuari a crear o modificar a la memòria cau. S'ha de proporcionar l'opció de l'<replaceable>USUARI</replaceable>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Set the UID of the user to <replaceable>UID</replaceable>.
ca: Estableix l'UID de l'usuari a <replaceable>UID</replaceable>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Set the GID of the user to <replaceable>GID</replaceable>.
ca: Estableix el GID de l'usuari a <replaceable>GID</replaceable>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Set the home directory of the user to <replaceable>HOME_DIR</replaceable>.
ca: Establix el directori inicial de l'usuari a <replaceable>DIRECTORI_INICIAL</replaceable>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Set the login shell of the user to <replaceable>SHELL</replaceable>.
ca: Estableix el shell d'inici de sessió de l'usuari a <replaceable>SHELL</replaceable>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Interactive mode for entering user information. This option will only prompt for information not provided in the options or retrieved from the domain.
ca: Mode interactiu per a la introducció de la informació de l'usuari. Aquesta opció només demanà la informació no proporcionada a les opcions o que no es recuperi del domini.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><term>
en: <option>-p</option>,<option>--password-file</option> <replaceable>PASS_FILE</replaceable>
ca: <option>-p</option>,<option>--password-file</option> <replaceable>FITXER_CONTRASENYA</replaceable>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specify file to read user's password from. (if not specified password is prompted for)
ca: Especifica el fitxer des d'on llegir la contrasenya de l'usuari. (si no s'especifica, es demana per la contrasenya)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The length of the password (or the size of file specified with -p or --password-file option) must be less than or equal to PASS_MAX bytes (64 bytes on systems with no globally-defined PASS_MAX value).
ca: La longitud de la contrasenya (o la mida del fitxer que s'especifica amb l'opció -p o --password-file) ha de ser més petita o igual que PASS_MAX bytes (64 bytes en els sistemes que no defineixen globalment el valor de PASS_MAX).

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: SSSD InfoPipe responder
ca: contestador de l'InfoPipe de l'SSSD

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: This manual page describes the configuration of the InfoPipe responder for <citerefentry> <refentrytitle>sssd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry>.  For a detailed syntax reference, refer to the <quote>FILE FORMAT</quote> section of the <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> manual page.
ca: En aquesta pàgina del manual es descriu la configuració del contestador de l'InfoPipe per a <citerefentry> <refentrytitle>sssd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry>. Per a una referència detallada de la sintaxi, consulteu la secció <quote>FORMAT DEL FITXER</quote> de la pàgina del manual <citerefentry> <refentrytitle>sssd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The InfoPipe responder provides a public D-Bus interface accessible over the system bus. The interface allows the user to query information about remote users and groups over the system bus.
ca: El contestador de l'InfoPipe proporciona una interfície D-Bus publica que es pot accedir a través del bus del sistema. La interfície permet que l'usuari consulti informació sobre els usuaris i els grups remots a través del bus del sistema.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: These options can be used to configure the InfoPipe responder.
ca: Es poden utilitzar aquestes opcions per configurar el contestador de l'InfoPipe.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies the comma-separated list of UID values or user names that are allowed to access the InfoPipe responder. User names are resolved to UIDs at startup.
ca: Especifica una llista separada per comes dels valors dels UID o dels noms d'usuaris que estan assignats per accedir al contestador de l'InfoPipe. Els noms d'usuaris es resolen als UID en la preparació.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 0 (only the root user is allowed to access the InfoPipe responder)
ca: Per defecte: 0 (únicament a l'usuari root se li permet l'accés al contestador de l'InfoPipe)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Please note that although the UID 0 is used as the default it will be overwritten with this option. If you still want to allow the root user to access the InfoPipe responder, which would be the typical case, you have to add 0 to the list of allowed UIDs as well.
ca: Tingueu en compte que encara que s'utilitzi l'UID 0 com a valor per defecte se sobreescriurà amb aquesta opció. Si encara voleu permetre que l'usuari root accedeixi al contestador de l'InfoPipe, el que seria el cas típic, també cal afegir 0 a la llista dels UID permesos.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Specifies the comma-separated list of white or blacklisted attributes.
ca: Especifica una llista separada per comes dels atributs de la llista negra o blanca.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: user's login name
ca: nom d'inici de sessió de l'usuari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: user ID
ca: id. de l'usuari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: primary group ID
ca: id. del grup primari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: user information, typically full name
ca: informació de l'usuari, normalment el nom complet

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: user shell
ca: shell de l'usuari

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: By default, the InfoPipe responder only allows the default set of POSIX attributes to be requested. This set is the same as returned by <citerefentry> <refentrytitle>getpwnam</refentrytitle> <manvolnum>3</manvolnum> </citerefentry> and includes: <placeholder type="variablelist" id="0"/>
ca: Per defecte, el contestador de l'InfoPipe únicament permet que se sol·licitin el conjunt per defecte dels atributs POSIX. Aquest conjunt és el mateix que es retorna amb <citerefentry> <refentrytitle>getpwnam</refentrytitle> <manvolnum>3</manvolnum> </citerefentry> i inclou: <placeholder type="variablelist" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: It is possible to add another attribute to this set by using <quote>+attr_name</quote> or explicitly remove an attribute using <quote>-attr_name</quote>. For example, to allow <quote>telephoneNumber</quote> but deny <quote>loginShell</quote>, you would use the following configuration: <placeholder type="programlisting" id="0"/>
ca: Es poden afegir altres atributs a aquest conjunt amb <quote>+nom_atribut</quote> o suprimir explícitament un atribut amb <quote>-nom_atribut</quote>. Per exemple, per permetre <quote>telephoneNumber</quote> però denegar <quote>loginShell</quote>, podríeu utilitzar la següent configuració: <placeholder type="programlisting" id="0"/>

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: not set. Only the default set of POSIX attributes is allowed.
ca: Per defecte: sense establir. Únicament es permet el conjunt per defecte dels atributs POSIX.

note: type: Content of: <reference><refentry><refentryinfo>
en: <productname>sss rpc.idmapd plugin</productname> <author> <firstname>Noam</firstname> <surname>Meltzer</surname> <affiliation> <orgname>Primary Data Inc.</orgname> </affiliation> <contrib>Developer (2013-2014)</contrib> </author> <author> <firstname>Noam</firstname> <surname>Meltzer</surname> <contrib>Developer (2014-)</contrib> <email>tsnoam@gmail.com</email> </author>
ca: <productname>sss rpc.idmapd plugin</productname> <author> <firstname>Noam</firstname> <surname>Meltzer</surname> <affiliation> <orgname>Primary Data Inc.</orgname> </affiliation> <contrib>Desenvolupador (2013-2014)</contrib> </author> <author> <firstname>Noam</firstname> <surname>Meltzer</surname> <contrib>Desenvolupador (2014-)</contrib> <email>tsnoam@gmail.com</email> </author>

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: sss plugin configuration directives for rpc.idmapd
ca: les directrius de configuració del complement sss per al rpc.idmapd

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: CONFIGURATION FILE
ca: FITXER DE CONFIGURACIÓ

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: rpc.idmapd configuration file is usually found at <emphasis>/etc/idmapd.conf</emphasis>. See <citerefentry> <refentrytitle>idmapd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> for more information.
ca: El fitxer de configuració rpc.idmapd normalment es troba a <emphasis>/etc/idmapd.conf</emphasis>. Vegeu <citerefentry> <refentrytitle>idmapd.conf</refentrytitle> <manvolnum>5</manvolnum> </citerefentry> per més informació.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: SSS CONFIGURATION EXTENSION
ca: AMPLIACIÓ DE LA CONFIGURACIÓ DE L'SSS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: Enable SSS plugin
ca: Habilita el complement SSS

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: In section <quote>[Translation]</quote>, modify/set <quote>Method</quote> attribute to contain <emphasis>sss</emphasis>.
ca: En la secció <quote>[Translation]</quote>, modifiqueu o establiu l'atribut <quote>Method</quote> per abastar <emphasis>sss</emphasis>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><title>
en: [sss] config section
ca: Secció de configuració [sss]

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><para>
en: In order to change the default of one of the configuration attributes of the <emphasis>sss</emphasis> plugin listed below you will need to create a config section for it, named <quote>[sss]</quote>.
ca: Per canviar el valor per defecte d'un dels atributs de configuració del connector de l'<emphasis>sss</emphasis> que es llisten a continuació, necessitareu crear-li una secció de configuració, anomenada <quote>[sss]</quote>.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><title>
en: Configuration attributes
ca: Atributs de configuració

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><term>
en: memcache (bool)
ca: memcache (booleà)

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><refsect2><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Indicates whether or not to use memcache optimisation technique.
ca: Indica si s'utilitza o no la tècnica d'optimització de la memòria cau.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><title>
en: SSSD INTEGRATION
ca: INTEGRACIÓ DE L'SSSD

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The sss plugin requires the <emphasis>NSS Responder</emphasis> to be enabled in sssd.
ca: El connector sss requereix que s'habiliti el <emphasis>contestador del NSS</emphasis> al sssd.

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The attribute <quote>use_fully_qualified_names</quote> must be enabled on all domains (NFSv4 clients expect a fully qualified name to be sent on the wire).
ca: L'atribut <quote>use_fully_qualified_names</quote> ha d'estar habilitat en tots els dominis (els clients de NFSv4 esperen un FQN per a ser enviats al cable).

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para><programlisting>
en: [General]
    Verbosity = 2
    # domain must be synced between NFSv4 server and clients
    # Solaris/Illumos/AIX use "localdomain" as default!
    Domain = default
    
    [Mapping]
    Nobody-User = nfsnobody
    Nobody-Group = nfsnobody
    
    [Translation]
    Method = sss
ca: [General]
    Verbosity = 2
    # el domini ha de sincronitzar-se entre el servidor i els clients del NFSv4
    # Solaris/Illumos/AIX utilitzen "localdomain" com a predeterminat!
    Domain = default
    
    [Mapping]
    Nobody-User = nfsnobody
    Nobody-Group = nfsnobody
    
    [Translation]
    Method = sss

note: type: Content of: <reference><refentry><refsect1><para>
en: The following example shows a minimal idmapd.conf which makes use of the sss plugin.  <placeholder type="programlisting" id="0"/>
ca: En el següent exemple es mostra un idmapd.conf mínim que fa ús del connector sss.  <placeholder type="programlisting" id="0"/>

note: type: Content of: <refsect1><title>
en: SEE ALSO
ca: VEGEU TAMBÉ

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: get OpenSSH authorized keys
ca: obté les claus autoritzades de l'OpenSSH

note: type: Content of: <reference><refentry><refsynopsisdiv><cmdsynopsis>
en: <command>sss_ssh_authorizedkeys</command> <arg choice='opt'> <replaceable>options</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>USER</replaceable></arg>
ca: <command>sss_ssh_authorizedkeys</command> <arg choice='opt'> <replaceable>opcions</replaceable> </arg> <arg choice='plain'><replaceable>USUARI</replaceable></arg>

note: type: Content of: <reference><refentry><refnamediv><refpurpose>
en: get OpenSSH host keys
ca: obté les claus de l'amfitrió de l'OpenSSH

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><title>
en: Configuration
ca: Configuració

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><title>
en: The domain name
ca: El nom del domini

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><title>
en: The protocol
ca: El protocol

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><title>
en: See Also
ca: Vegeu també

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_idmap_range_min (integer)
ca: ldap_idmap_range_min (enter)

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 200000
ca: Per defecte: 200000

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_idmap_range_max (integer)
ca: ldap_idmap_range_max (enter)

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><listitem><para>
en: Default: 2000200000
ca: Per defecte: 2000200000

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_idmap_range_size (integer)
ca: ldap_idmap_range_size (enter)

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_idmap_default_domain_sid (string)
ca: ldap_idmap_default_domain_sid (cadena)

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_idmap_default_domain (string)
ca: ldap_idmap_default_domain (cadena)

note: type: Content of: <refsect1><refsect2><refsect3><variablelist><varlistentry><term>
en: ldap_idmap_autorid_compat (boolean)
ca: ldap_idmap_autorid_compat (booleà)

note: type: Content of: <varlistentry><listitem><para>
en: Display help message and exit.
ca: Mostra el missatge d'ajuda i surt.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: SSSD supports two representations for specifying the debug level. The simplest is to specify a decimal value from 0-9, which represents enabling that level and all lower-level debug messages. The more comprehensive option is to specify a hexadecimal bitmask to enable or disable specific levels (such as if you wish to suppress a level).
ca: L'SSSD admet dues representacions per a l'especificació del nivell de depuració. La més senzilla és especificar un número del 0-9, que representa el que permet cada nivell i tots els missatges de depuració de nivell baix. L'opció més exhaustiva és especificar una màscara de bits en hexadecimal per activar o desactivar els nivells específics (per exemple, si voleu suprimir un nivell).

note: type: Content of: <listitem><para>
en: Please note that each SSSD service logs into its own log file. Also please note that enabling <quote>debug_level</quote> in the <quote>[sssd]</quote> section only enables debugging just for the sssd process itself, not for the responder or provider processes. The <quote>debug_level</quote> parameter should be added to all sections that you wish to produce debug logs from.
ca: Si us plau, tingueu en compte que cadascun dels serveis de l'SSSD registra el seu fitxer propi de registre. També tingueu en compte que l'habilitació del <quote>debug_level</quote> a la secció <quote>[sssd]</quote>únicament habilita la depuració del mateix procés de l'sssd, no per al procés del contestador o del proveïdor. El paràmetre <quote>debug_level</quote> s'ha d'afegir en totes les seccions que vulgueu que generin registres.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: In addition to changing the log level in the config file using the <quote>debug_level</quote> parameter, which is persistent, but requires SSSD restart, it is also possible to change the debug level on the fly using the <citerefentry> <refentrytitle>sss_debuglevel</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry> tool.
ca: A més de canviar el nivell del registre al fitxer de configuració amb el paràmetre <quote>debug_level</quote>, que és permanent, però requereix que es reiniciï l'SSSD, també és possible canviar el nivell de depuració al vol amb l'eina <citerefentry> <refentrytitle>sss_debuglevel</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry>.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: Currently supported debug levels:
ca: Els nivells de depuració que s'admeten actualment:

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>0</emphasis>, <emphasis>0x0010</emphasis>: Fatal failures. Anything that would prevent SSSD from starting up or causes it to cease running.
ca: <emphasis>0</emphasis>, <emphasis>0x0010</emphasis>: Fallides fatals. Qualsevol cosa que impedeixi la posada en marxa de l'SSSD o provoqui el seu cessament.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>2</emphasis>, <emphasis>0x0040</emphasis>: Serious failures. An error announcing that a particular request or operation has failed.
ca: <emphasis>2</emphasis>, <emphasis>0x0040</emphasis>: Fallides serioses. Un error que anuncia que una petició o una operació en particular ha fallat.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>3</emphasis>, <emphasis>0x0080</emphasis>: Minor failures. These are the errors that would percolate down to cause the operation failure of 2.
ca: <emphasis>3</emphasis>, <emphasis>0x0080</emphasis>: Fallides menors. Aquests són els errors que enterboleixen i poden fer fracassar l'operació dels 2.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>4</emphasis>, <emphasis>0x0100</emphasis>: Configuration settings.
ca: <emphasis>4</emphasis>, <emphasis>0x0100</emphasis>: Ajusts de la configuració.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>5</emphasis>, <emphasis>0x0200</emphasis>: Function data.
ca: <emphasis>5</emphasis>, <emphasis>0x0200</emphasis>: Dades de les funcions.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>6</emphasis>, <emphasis>0x0400</emphasis>: Trace messages for operation functions.
ca: <emphasis>6</emphasis>, <emphasis>0x0400</emphasis>: Missatges de traça per al funcionament de les funcions.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>7</emphasis>, <emphasis>0x1000</emphasis>: Trace messages for internal control functions.
ca: <emphasis>7</emphasis>, <emphasis>0x1000</emphasis>: Missatges de traça per a les funcions internes de control.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>8</emphasis>, <emphasis>0x2000</emphasis>: Contents of function-internal variables that may be interesting.
ca: <emphasis>8</emphasis>, <emphasis>0x2000</emphasis>: Contingut de les variables de les funcions internes que poden ser interessants.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>9</emphasis>, <emphasis>0x4000</emphasis>: Extremely low-level tracing information.
ca: <emphasis>9</emphasis>, <emphasis>0x4000</emphasis>: Informació de traçat extremadament de baix nivell.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: To log required bitmask debug levels, simply add their numbers together as shown in following examples:
ca: Per registrar els nivells de depuració de la màscara de bits que es requereixi, només heu d'afegir els seus números com es mostra en els següents exemples:

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>Example</emphasis>: To log fatal failures, critical failures, serious failures and function data use 0x0270.
ca: <emphasis>Exemple</emphasis>:  Per registrar les fallides fatals, les fallides crítiques, les fallides serioses i les dades de les funcions, utilitzeu0x0270.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>Example</emphasis>: To log fatal failures, configuration settings, function data, trace messages for internal control functions use 0x1310.
ca: <emphasis>Exemple</emphasis>: Per registrar les fallides fatals, els ajusts de la configuració, les dades de les funcions, els missatges de traça per a les funcions internes de control, utilitzeu 0x1310.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>Note</emphasis>: The bitmask format of debug levels was introduced in 1.7.0.
ca: <emphasis>Nota</emphasis>: El format de la màscara de bits dels nivells de depuració es va introduir en la versió 1.7.0.

note: type: Content of: <listitem><para>
en: <emphasis>Default</emphasis>: 0
ca: <emphasis>Per defecte</emphasis>: 0

note: type: Content of: <refsect1><title>
en: THE LOCAL DOMAIN
ca: EL DOMINI LOCAL

note: type: Content of: <refsect1><para>
en: In order to function correctly, a domain with <quote>id_provider=local</quote> must be created and the SSSD must be running.
ca: Per a un funcionament correcte, s'ha de crear un domini amb <quote>id_provider=local</quote> i l'SSSD ha d'estar en execució.

note: type: Content of: <refsect1><para>
en: The administrator might want to use the SSSD local users instead of traditional UNIX users in cases where the group nesting (see <citerefentry> <refentrytitle>sss_groupadd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry>) is needed. The local users are also useful for testing and development of the SSSD without having to deploy a full remote server. The <command>sss_user*</command> and <command>sss_group*</command> tools use a local LDB storage to store users and groups.
ca: L'administrador pot ser que vulgui utilitzar els usuaris locals de l'SSSD en lloc dels usuaris tradicionals d'UNIX en els casos en què es requereixi la imbricació dels grups (vegeu <citerefentry> <refentrytitle>sss_groupadd</refentrytitle> <manvolnum>8</manvolnum> </citerefentry>). Els usuaris locals també són útils per provar i desplegar l'SSSD sense haver de desplegar tot un servidor remot. Les eines <command>sss_user*</command> i <command>sss_group*</command> utilitzen l'emmagatzematge LDB local per emmagatzemar els usuaris i els grups.

note: type: Content of: <varlistentry><term>
en: override_homedir (string)
ca: override_homedir (cadena)

note: type: Content of: <varlistentry><term>
en: homedir_substring (string)
ca: homedir_substring (cadena)

note: type: Content of: <varlistentry><listitem><para>
en: Default: /home
ca: Per defecte: /home
