placeholder - en to sv translation catalogue (982 entries)

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Select file.
sv: Välj fil.

en: Couldn't find pixmap file: %s
sv: Det gick inte att hitta bildfil: %s

en: Error loading pixmap file: %s
sv: Fel vid inläsning av bildfil: %s

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Blank Screen Now
sv: _Töm skärm nu

en: Activate the XScreenSaver daemon now (locking the screen if so configured.)
sv: Aktivera XScreenSaver-demonen nu (lås skärmen om detta är konfigurerat).

en: _Lock Screen Now
sv: _Lås skärm nu

en: Lock the screen now (even if "Lock Screen" is unchecked.)
sv: Lås skärmen nu (även om "Lås skärmen" inte är markerat).

en: _Kill Daemon
sv: _Avsluta demon

en: Tell the running XScreenSaver daemon to exit.
sv: Säg till den körande XScreenSaver-demonen att avsluta.

en: _Restart Daemon
sv: _Starta om demonen

en: Kill and re-launch the XScreenSaver daemon.
sv: Avsluta och starta om XScreenSaver-demonen.

en: _Exit
sv: _Avsluta

en: Exit the xscreensaver-demo program (but leave the XScreenSaver daemon running in the background.)
sv: Avsluta xscreensaver-demo-programmet (men låt XScreenSaver-demonen köra i bakgrunden).

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About...
sv: _Om...

en: Display version information.
sv: Visa versionsinformation.

en: _Documentation...
sv: _Dokumentation...

en: Go to the documentation on the XScreenSaver web page.
sv: Gå till dokumentationen på XScreenSavers webbsida.

en: Cycle After
sv: Byt efter

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
sv: Om lösenord ska krävas för att återställa skärmen.

en: Lock Screen After
sv: Lås skärm efter

en: Blank After
sv: Töm efter

en: How long before the monitor goes completely black.
sv: Hur lång tid som ska gå innan bildskärmen blir svart.

en: minutes
sv: minuter

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
sv: Demonstrationsvisa den valda skärmsläckaren i helskärmsläge (klicka på musen för att återvända).

en: Settings...
sv: Inställningar...

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
sv: Anpassning av och förklaring för den valda skärmsläckaren.

en: Mode:
sv: Läge:

en: Disable Screen Saver
sv: Inaktivera skärmsläckare

en: Blank Screen Only
sv: Endast tom skärm

en: Only One Screen Saver
sv: Endast en skärmsläckare

en: Random Screen Saver
sv: Slumpmässig skärmsläckare

en: Use
sv: Använd

en: Screen Saver
sv: Skärmsläckare

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
sv: Kör nästa skärmsläckare i listan i helskärmsläge (klicka på musen för att återvända).

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
sv: Kör föregående skärmsläckare i listan i helskärmsläge (klicka på musen för att återvända).

en: Description
sv: Beskrivning

en: Display Modes
sv: Visningslägen

en: Diagnostics
sv: Diagnostik

en: Whether the daemon should print lots of debugging information.
sv: Om demonen ska skriva ut mycket felsökningsinformation.

en: Verbose Diagnostics
sv: Utförlig diagnostik

en: Whether any error output of the display modes should be redirected to the screen.
sv: Om felutdata från visningslägena ska omdirigeras till skärmen.

en: Display Subprocess Errors
sv: Visa underprocessfel

en: Whether the splash screen (with the version number and `Help' button) should be momentarily displayed when the daemon first starts up.
sv: Om startbilden (med versionsnumret och "Hjälp"-knappen) ska visas tillfälligt första gången demonen startar.

en: Display Splash Screen at Startup
sv: Visa startbild vid uppstart

en: Colormaps
sv: Färgkartor

en: Whether to install a private colormap when running in 8-bit mode on the default Visual.
sv: Om en privat färgkarta ska installeras när 8-bitarsläge används i standardgrafikläget.

en: Install Colormap
sv: Installera färgkarta

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
sv: Om skärmen långsamt ska tonas mörk när skärmsläckaren aktiveras.

en: Fade To Black When Blanking
sv: Tona mörk när skärmen töms

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
sv: Om skärmen långsamt ska ljusna när skärmsläckaren inaktiveras.

en: Fade From Black When Unblanking
sv: Ljusna vid inaktivering

en: Fade Duration
sv: Toningslängd

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
sv: Hur lång tid det ska ta för skärmen att ljusna och mörkna.

en: seconds
sv: sekunder

en: Display Power Management
sv: Strömsparfunktioner för bildskärm

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
sv: Om bildskärmen ska stängas av efter ett tag.

en: Power Management Enabled
sv: Strömsparfunktioner aktiverade

en: Off After
sv: Av efter

en: Suspend After
sv: Gå i pausläge efter

en: Standby After
sv: Gå i standby-läge efter

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
sv: Hur lång tid som ska gå innan bildskärmen går i strömsparläge.

en: How long until the monitor powers down.
sv: Hur lång tid som ska gå innan bildskärmen stängs av.

en: Image Manipulation
sv: Bildmanipulering

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
sv: Om bildmanipuleringslägena ska fungera på en bild av ditt skrivbord.

en: Grab Desktop Images
sv: Fånga skrivbordsbilder

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one).
sv: Om bildmanipuleringslägena ska fungera på bilder fångade från systemets videoinkanal (om det finns en).

en: Grab Video Frames
sv: Fånga videoramar

en: Whether the image-manipulating modes should operate on random images loaded from disk.
sv: Om bildmanipuleringslägena ska fungera på slumpmässigt utvalda bilder som är inlästa från hårddisken.

en: Choose Random Image:
sv: Välj slumpmässiga bilder:

en: The directory from which images will be randomly chosen.
sv: Katalogen från vilka bilder kommer att väljas slumpmässigt.

en: Browse
sv: Bläddra

en: Advanced
sv: Avancerat

en: XScreenSaver: Mode-Specific Settings
sv: XScreenSaver: Lägesspecifika inställningar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Standard
sv: Standardvärde

en: Visual:
sv: Grafikläge:

en: Any
sv: Vilken som helst

en: Best
sv: Bästa

en: Default
sv: Standardvärde

en: Default-N
sv: Standardvärde-N

en: StaticGray
sv: Statisk grå

en: GrayScale
sv: Gråskala

en: DirectColor
sv: Direktfärg

en: Color
sv: Färg

en: Gray
sv: Grå

en: Mono
sv: Monokrom

en: The X visual type that this demo will require.  If that visual is available it will be used, otherwise, this demo will not be run.
sv: Den typ av X-grafikläge som detta demo kommer att kräva. Om detta grafikläge är tillgängligt kommer det att användas. Annars kommer inte demot att köras.

en: Command Line:
sv: Kommandorad:

en: Documentation...
sv: Dokumentation...

en: Click here to read the manual for this display mode, if it has one.
sv: Klicka här för att läsa manualen för detta visningsläge, om det har ett.

en: Advanced >>
sv: Avancerat >>

en: Edit the command line directly.
sv: Redigera kommandoraden direkt.

en: Standard <<
sv: Standardvärde <<

en: Back to the graphical configuration options.
sv: Tillbaka till de grafiska konfigurationsalternativen.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: For updates, check http://www.jwz.org/xscreensaver/
sv: Uppdateringar kan hittas på http://www.jwz.org/xscreensaver/

en: Error:
    
    No Help URL has been specified.
sv: Fel:
    
    Ingen hjälp-URL har angetts.

en: Error:
    
    The xscreensaver daemon did not start up properly.
sv: Fel:
    
    xscreensaver-demonen startade inte korrekt.

en: You are running as root.  This usually means that xscreensaver
    was unable to contact your X server because access control is
    turned on.  Try running this command:
    
                            xhost +localhost
    
    and then selecting `File / Restart Daemon'.
    
    Note that turning off access control will allow anyone logged
    on to this machine to access your screen, which might be
    considered a security problem.  Please read the xscreensaver
    manual and FAQ for more information.
    
    You shouldn't run X as root. Instead, you should log in as a
    normal user, and `su' as necessary.
sv: Du kör som root.  Det brukar betyda att xscreensaver
    inte kunde kontakta X-servern på grund av att åtkomstkontrollen
    är aktiv. Försök med att köra kommandot:
    
                            xhost +localhost
    
    och sedan välja Arkiv / Starta om demonen.
    
    Obs! om du stänger av åtkomstkontrollen kan alla som är inloggade
    på den här datorn komma åt din skärm
    vilket kan innebära en säkerhetsrisk. Mer information finns i
    xscreensaver-manualen och i Vanliga frågor.
    
    Du bör inte köra X-server som root. Du bör i stället logga in som en vanlig
    användare och använda su-kommandot om det behövs.

en: Please check your $PATH and permissions.
sv: Kontrollera din $PATH och rättigheterna.

en: Error:
    
    Couldn't determine init file name!
sv: Fel:
    
    Kunde inte avgöra init-filnamn!

en: Error:
    
    Couldn't write %s
sv: Fel:
    
    Kunde inte skriva %s

en: Error:
    
    no `manualCommand' resource set.
sv: Fel:
    
    ingen "manualCommand"-resurs har satts.

en: Error:
    
    Unparsable time format: "%s"
sv: Fel:
    
    Otolkningsbart tidsformat: "%s"

en: Error:
    
    Directory does not exist: "%s"
sv: Fel:
    
    Katalogen finns inte: "%s"

en: Descriptions not available: no XML support compiled in.
sv: Beskrivningar är inte tillgängliga: inget XML-stöd är inkompilerat.

en: No description available.
sv: Ingen beskrivning finns tillgänglig.

en: Blank Screen
sv: Tom skärm

en: Screen Saver Disabled
sv: Skärmsläckare inaktiverad

en: Warning:
    
    file "%s" has changed, reloading.
sv: Varning:
    
    filen "%s" har ändrats, läser om.

en: No Preview
sv: Ingen förhandsvisning

en: Available
sv: Tillgängliga

en: Not
sv: Inte

en: Installed
sv: Installerad

en: Warning:
    
    The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%s".  Launch it now?
sv: Varning:
    
    XScreenSaver-demonen verkar inte köras på display
    "%s". Starta den nu?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    Since they are different users, they won't be reading/writing
    the same ~/.xscreensaver file, so %s isn't
    going to work right.
    
    You should either re-run %s as "%s", or re-run
    xscreensaver as "%s".
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
sv: Varning!
    
    %s körs under användaren "%s" på värden "%s".
    Men xscreensavern som hanterar visningen "%s"
    körs under användaren "%s" på värden "%s".
    
    Eftersom de är olika användare läser/skriver de inte till
    samma ~/.xscreensaver-fil. %s kommer därför inte att
    fungera som avsetts.
    
    Du bör därför antingen köra %s igen, den här gången som "%s", eller köra
    xscreensaver igen, som "%s".
    
    Vill du starta om xscreensaver-demonen?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    If those two machines don't share a file system (that is,
    if they don't see the same ~%s/.xscreensaver file) then
    %s won't work right.
    
    Restart the daemon on "%s" as "%s" now?
sv: Varning!
    
    %s körs under användaren "%s" på värden "%s".
    Men xscreensavern som hanterar visningen "%s"
    körs under användaren "%s" på värden "%s".
    
    Om de här två datorerna inte delar ett filsystem (dvs
    om de inte ser samma ~%s/.xscreensaver-fil) fungerar inte
    %s som avsetts.
    
    Vill du starta om demonen"%s" som "%s"?

en: Warning:
    
    This is %s version %s.
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is version %s.  This could cause problems.
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
sv: Varning!
    
    Det här är %s version %s.
    Men xscreensavern som hanterar visningen "%s"
    är version %s. Detta kan orsaka problem.
    
    Vill du starta om xscreensaver-demonen?

en: %s: unknown option: %s
sv: %s: okänd flagga: %s

en: Screensaver Preferences
sv: Inställningar för skärmsläckare

en: AT-enabled lock dialog
sv: AT-aktiverad låsdialog

en: AT lock dialog frame1
sv: AT-låsdialog ram1

en: AT lock dialog vbox
sv: AT-låsdialog vbox

en: AT lock dialog hbox
sv: AT-låsdialog hbox

en: AT-enabled lock dialog frame2
sv: AT-aktiverad låsdialog ram2

en: AT-enabled lock dialog image
sv: AT-aktiverad låsdialog bild

en: Percent of time you have to enter the password.
sv: Procent av tiden som du måste ange lösenordet.

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: AT text vbox2 label1
sv: AT text vbox2 etikett1

en: <b>This display is locked.</b>
sv: <b>Den här displayen är låst.</b>

en: AT text vbox2 label2
sv: AT text vbox2 etikett2

en:         User:
sv:         Användare:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: AT vbox2 table user
sv: AT vbox2 tabell användare

en: AT vbox2 table pin
sv: AT vbox2 tabell nål

en: AT vbox2 table USER
sv: AT vbox2 tabell ANVÄNDARE

en: AT pwd or pin  hbox2
sv: AT lösen eller pin  hbox2

en: AT vbox2 label5
sv: AT vbox2 etikett5

en: AT vbox2 button
sv: AT vbox2 knapp

en: <b>Checking...</b>
sv: <b>Kontrollerar...</b>

en: Timed out!
sv: Tidsgräns

en: Change screensaver properties
sv: Ändra egenskaper för skärmsläckare

en: Choose _Random Image:
sv: Välj _slumpmässig bild:

en: Display Subprocess _Errors
sv: Visa underprocess_fel

en: Display _Splash Screen at Startup
sv: Visa _startbild vid uppstart

en: F_ade Duration
sv: _Toningslängd

en: Fade from Black When _Unblanking
sv: Ljusna vid _inaktivering

en: Fade to Black when _Blanking
sv: Tona mörk vid _tömning

en: Grab Desktop _Images
sv: Fånga skrivbords_bilder

en: Grab _Video Frames
sv: Fånga _videoramar

en: How long before passwdTimeout.
sv: Hur lång tid som ska gå före passwdTimeout.

en: Install _Colormap
sv: Installera _färgkarta

en: No Preview
    Available
sv: Ingen förhandsvisning
    tillgänglig

en: Preview of screen saver
sv: Förhandsvisning av skärmsläckare

en: Stand_by After
sv: Gå i stand_by-läge efter

en: Sus_pend After
sv: Gå i _pausläge efter

en: Whether passwdTimeout is disabled or enabled.
sv: Huruvida passwdTimeout är inaktiverat eller aktiverat.

en: _Advanced
sv: _Avancerat

en: _Advanced >>
sv: _Avancerat >>

en: _Blank After
sv: _Töm efter

en: _Browse
sv: _Bläddra

en: _Command Line:
sv: _Kommandorad:

en: _Cycle After
sv: _Byt efter

en: _Display Modes
sv: _Visningslägen

en: _Lock  Screen  After
sv: _Lås skärm efter

en: _Mode:
sv: _Läge:

en: _Off After
sv: _Av efter

en: _Power Management Enabled
sv: _Strömsparfunktioner aktiverade

en: _Preview
sv: _Förhandsgranska

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Settings...
sv: _Inställningar...

en: _Standard <<
sv: _Standardvärde <<

en: _Verbose Dialognostics
sv: _Utförlig diagnostik

en: _Visual:
sv: _Grafikläge:

en: _passwdTimeout After
sv: _passwdTimeout efter

en: no preview
sv: ingen förhandsvisning

en: preview
sv: förhandsvisning

en: Arms
sv: Armar

en: Fast
sv: Snabb

en: Few
sv: Få

en: Many
sv: Många

en: Number of Colors
sv: Antal färger

en: Often
sv: Ofta

en: Rarely
sv: Sällsynt

en: Slow
sv: Långsam

en: Speed
sv: Hastighet

en: Tentacles
sv: Tentakler

en: Thick
sv: Tjock

en: Thickness
sv: Tjocklek

en: Thin
sv: Tunn

en: Turn speed
sv: Vändhastighet

en: Two
sv: Två

en: Wiggling tentacles. By Gabriel Finch.
sv: Viftande tentakler. Av Gabriel Finch.

en: Withdraw freqency
sv: Uttagsfrekvens

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced. Written by David Bagley.
sv: En cellautomation som egentligen är en tvådimensionell Turingmaskin: när huvudena ("myrorna") vandrar över skärmen ändrar de bildpunktsvärden på vägen. När de sedan passerar ändrade bildpunkter ändras även deras beteende. Skriven av David Bagley.

en: Ant Size
sv: Storlek:

en: Ants Count
sv: Antal:

en: Four Sided Cells
sv: Fyrsidiga celler

en: Large
sv: Stor

en: Nine Sided Cells
sv: Niosidiga celler

en: Random Cell Shape
sv: Slumpvis storlek upp till

en: Sharp Turns
sv: Skarpa svängar

en: Six Sided Cells
sv: Sexsidiga celler

en: Small
sv: Liten

en: Three Sided Cells
sv: Tresidiga celler

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Truchet Lines
sv: Truchetlinjer

en: Twelve Sided Cells
sv: Tolvsidiga celler

en: Deep
sv: Djup

en: Depth
sv: Djupt

en: Draw Labels
sv: Visa etiketter

en: Include Alternate Geometries
sv: Inkludera alternativa geometrier

en: Packs a large circle with smaller circles, demonstrating the Descartes Circle Theorem. Written by Allan R. Wilks and David Bagley.
sv: Packar ihop en stor cirkel med mindre cirklar för att demonstrera Descartes cirkelsats. Skriven av Allan R. Wilks och David Bagley.

en: Shallow
sv: Grunt

en: Agressive
sv: Aggressiv

en: Clear Water
sv: Klart vatten

en: Flat Background
sv: Plan bakgrund

en: Gradient Background
sv: Lutande bakgrund

en: Number of Sharks
sv: Antal färger

en: Shark Proximity
sv: Närhet av hajar

en: Shark Speed
sv: Hastighet

en: Shimmering Water
sv: Skimrande vatten

en: Show Frames-per-Second
sv: Visa bildrutor-per-sekund

en: Shy
sv: Blyg

en: Solid
sv: Enfärgad

en: This is xfishtank writ large: a GL animation of a number of sharks, dolphins, and whales. The swimming motions are great. Originally written by Mark Kilgard.
sv: Det här är en stor variant av xfishtank: en GL-animation av ett antal hajar, delfiner och valar. Simrörelserna är underbara. Ursprungligen skriven av Mark Kilgard.

en: Whale Speed
sv: Hastighet

en: Wireframe
sv: Trådgrafik

en: Ball Count
sv: Antal bollar:

en: Ball Mass
sv: Bollar

en: Balls
sv: Bollar

en: Bounce Off Walls
sv: Studsa mot väggar

en: Color Contrast
sv: Färgkontrast

en: Environmental Viscosity
sv: Miljöbetingad viskositet

en: Filled Splines
sv: Spliner

en: High
sv: Hög

en: Ignore Screen Edges
sv: Ignorera skärmkanter

en: Inward
sv: Inåt

note: #### -graphmode [none]
en: Like qix, this uses a simple simple motion model to generate many different display modes. The control points attract each other up to a certain distance, and then begin to repel each other. The attraction/repulsion is proportional to the distance between any two particles, similar to the strong and weak nuclear forces. One of the most interesting ways to watch this hack is simply as bouncing balls, because their motions and interactions with each other are so odd. Sometimes two balls will get into a tight orbit around each other, to be interrupted later by a third, or by the edge of the screen. It looks quite chaotic. Written by Jamie Zawinski, based on Lisp code by John Pezaris.
sv: Liksom qix använder den en enkel rörelsemodell för att generera många olika visningslägen. Kontrollpunkterna attraherar varandra upp till ett visst avstånd och börjar sedan stöta bort varandra. Attraktionen/bortstötningen är proportionell till avståndet mellan två partiklar (vilka som helst), i likhet med starka och svaga kärnkrafter. Ett intressant sätt att studera det här hacket är som studsande bollar eftersom rörelserna och interaktionen är så udda. Ibland hamnar två bollar i omloppsbana runt varandra, vilket avbryts av en tredje boll eller skärmkanten. Det ser ganska kaotiskt ut. Skriven av Jamie Zawinski, baserat på John Pezaris Lisp-kod.

en: Lines
sv: Linjer

en: Long
sv: Lång

en: Low
sv: Låg

en: Orbital Mode
sv: Omloppsläge

en: Outward
sv: Utåt

en: Polygons
sv: Polygoner

en: Radius
sv: Radie

en: Repulsion Threshold
sv: Tröskel:

en: Short
sv: Kort

en: Splines
sv: Linjer

en: Tails
sv: Svansar

en: Trail Length
sv: Längd

en: Atunnel
sv: En tunnel

en: Draws an animation of a textured tunnel in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge and Roman Podobedov.
sv: Ritar en animering av en strukturerad tunnel i GL. Kräver OpenGL och en dator med snabbt maskinvarustöd för strukturavbildningar. Skriven av Eric Lassauge och Roman Podobedov.

en: Untextured
sv: Utan struktur

en: Use light
sv: Använd ljus

en: Barcode
sv: Streckkod

en: Barcode Clock (24 Hour)
sv: Streckkodsur (24 timmar)

en: Barcode Clock (AM/PM)
sv: Streckkodsur (FM/EM)

en: Scrolling Barcodes
sv: Rullande streckkoder

en: This draws a random sequence of colorful barcodes scrolling across your screen. CONSUME! By Dan Bornstein.
sv: Ritar en slumpvis sekvens med färgglada streckkoder som rullar över skärmen. KONSUMERA! Av Dan Bornstein.

note: #### -mother_ship_color1 [white]
en: Draws a simulation of flying space-combat robots (cleverly disguised as colored circles) doing battle in front of a moving star field. Written by Jonathan Lin.
sv: Visar en simulering av flygande rymdstridsrobotar (finurligt maskerade som färgade cirklar) som strider framför en rörlig stjärnbakgrund. Skriven av Jonathan Lin.

en: Lasers
sv: Laser

en: Robots
sv: Robotar

en: Stars
sv: Stjärnor

en: 90 deg Rotation Speed
sv: Rotationshastighet 90 grader

en: Bitmap to rotate
sv: Bitmappsbild att rotera

en: Fuzzy Rotation Speed
sv: Oklar rotationshastighet

en: Grab Screen
sv: Ta skärmbild

en: The ``blitspin'' hack repeatedly rotates a bitmap by 90 degrees by using logical operations: the bitmap is divided into quadrants, and the quadrants are shifted clockwise. Then the same thing is done again with progressively smaller quadrants, except that all sub-quadrants of a given size are rotated in parallel. Written by Jamie Zawinski based on some cool SmallTalk code seen in in Byte Magazine in 1981. As you watch it, the image appears to dissolve into static and then reconstitute itself, but rotated. You can provide the image to use, as an XBM or XPM file, or tell it to grab a screen image and rotate that.
sv: I blitspin-hacket roteras en bitmapp 90 grader om och om igen via logiska operationer: bitmappen delas upp i kvadranter och kvadranterna skiftas sedan medurs. Samma sak upprepas med progressivt mindre kvadranter, förutom att alla sub-kvadranter av en viss storlek roteras parallellt. Skriven av Jamie Zawinski och bygger på en del häftig SmallTalk-kod som fanns i Byte Magazine 1981. Medan du tittar på bilden verkar det som om den löses upp till stillastående och sedan formerar sig igen, fast roterad. Du kan välja vilken bild som ska användas, en XBM- eller XPM-fil, eller be programmet ta en skärmbild och rotera den.

en: Do Red/Blue 3D seperation
sv: Använd röd/blå 3D-separation.

en: Number of Spots
sv: Antal punkter.

en: This draws what looks like a spinning, deforming baloon with varying-sized spots painted on its invisible surface. Written by Jeremie Petit.
sv: Detta ritar en roterande ballongliknande figur som ändrar form med prickar av varierande storlek ritade på dess osynliga yta. Skriven av Jeramie Petit.

en: A Cow. A Trampoline. Together, they fight crime. By Jamie Zawinski.
sv: En ko. En trampolin. Tillsammans slåss de mot brottslingar. Av Jamie Zawinski.

en: Animation Speed
sv: Animationshastighet

en: Beefy Cow
sv: Biffig ko.

en: Bounce Speed
sv: Studshastighet

en: Herd
sv: Hjord

en: Moo
sv: Muu

en: Number of Cows
sv: Antal kor

en: Wireframe Cow
sv: Trådgrafiksko

en: Draws a box full of 3D bouncing balls that explode. Written by Sander van Grieken.
sv: Visar en låda full med studsande 3D-bollar som exploderar. Skriven av Sander van Grieken.

en: Draws random color-cycling inter-braided concentric circles. Written by John Neil.
sv: Ritar slumpmässiga, färgcyklande, sammanflätade, koncentriska cirklar. Skriven av John Neil.

en: Duration
sv: Längd (ms)

en: Line Thickness
sv: Linjetjocklek

en: Max Rings
sv: Huvudinställningar

en: 2 minutes
sv: 5 minuter sedan

en: 5 seconds
sv: sekunder

en: Apple II
sv: Äpple II

en: BSOD stands for ``Blue Screen of Death.'' The finest in personal computer emulation, this hack simulates popular screen savers from a number of less robust operating systems. Written by Jamie Zawinski.
sv: BSOD står för "Blue Screen of Death". Detta är ett exempel på det allra mest avancerade i datoremulering. Detta hack simulerar populära skärmsläckare från ett antal mindre stabila operativsystem. Skriven av Jamie Zawinski.

en: NCD X Terminal
sv: NCD X-terminal

en: Sad Mac
sv: Ledsen Mac

en: Windows 2000
sv: Windows

en: Draws a stream of rising, undulating 3D bubbles, rising toward the top of the screen, with nice specular reflections. Written by Richard Jones.
sv: Ritar en ström av stigande, böljande 3D-bubblor, som stiger mot toppen av skärmen, med trevliga spekulära speglingar. Skriven av Richard Jones.

en: Bubbles
sv: Bubblor

en: Bubbles Fall
sv: Bubblor faller

en: Bubbles Float
sv: Bubblor flyter

en: Bubbles Rise
sv: Bubblor stiger

en: Bubbles exist in three dimensions
sv: Bubblor är tredimensionella

en: Don't hide bubbles when they pop
sv: Göm inte bubblor när de spricker

en: Draw circles instead of pixmap bubbles
sv: Rita cirklar i stället för bildbubblor

en: Leave Trails
sv: Lämna spår

en: This simulates the kind of bubble formation that happens when water boils:small bubbles appear, and as they get closer to each other, they combine to form larger bubbles, which eventually pop. Written by James Macnicol.
sv: Detta simulerar den typ av bubbelformation som inträffar då vatten kokar: små bubblor uppstår, och när de kommer närmare varandra, slås de samman för att bilda större bubblor, som till slut spricker. Skriven av James Macnicol.

note: #### -invert
en: A bit like `Spotlight', except that instead of merely exposing part of your desktop, it creates a bump map from it. Basically, it 3D-izes a roaming section of your desktop, based on color intensity. Written by Shane Smit.
sv: Lite som "Spotlight", förutom att det inte bara visar en del av ditt skrivbord, det skapar en bumpkarta från den. I princip gör den en flyttande del av ditt skrivbord tredimensionell, baserat på färgintensitet. Skriven av Shane Smit.

en: This draws Escher's ``Impossible Cage,'' a 3d analog of a moebius strip, and rotates it in three dimensions. Written by Marcelo Vianna.
sv: Detta ritar Eschers "omöjliga bur", en 3D-motsvarighet till en moebius-remsa, och roterar den i tre dimensioner. Skriven av Marcelo Vianna.

en: 0 seconds
sv: sekunder

en: 1 minute
sv: 1 minut sedan

en: 1 second
sv: sekunder

en: Delay
sv: Mer fördröjning

en: Density
sv: Täthet

en: Generates self-similar linear fractals, including the classic ``C Curve.'' Written by Rick Campbell.
sv: Genererar självliknande linjära fraktaler, inklusive den klassiska "C-kurvan". Skriven av Rick Campbell.

en: Animates a number of 3D electronic components. Written by Ben Buxton.
sv: Animerar ett antal elektroniska 3D-komponenter. Skriven av Ben Buxton.

en: Directional Lighting
sv: Riktad blixt

en: Flat Coloring
sv: Enkel färgsättning

en: Parts
sv: Delar

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotation Speed
sv: Rotationshastighet

en: Spin
sv: Snurra

en: Cell Size
sv: Cell

en: Generates cloud-like formations based on a variant of Conway's Life The difference is that cells have a maximum age, after which they count as 3 for populating the next generation. This makes long-lived formations explode instead of just sitting there burning a hole in your screen. Written by Don Marti.
sv: Genererar molnliknande formationer baserade på en variant av Conways liv. Skillnaden är att cellerna har en maximal ålder efter vilken de räknas som tre när det gäller att fylla nästa generation. Detta gör att långlivade formationer exploderar i stället för att bara sitta där och bränna hål i skärmen. Skriven av Don Marti.

en: Initial Density
sv: Inledande densitet

en: Max Age
sv: Maxålder

en: Old
sv: Gammal

en: Young
sv: Ung

en: Double Buffer
sv: Använd dubbelbuffring

en: This draws a compass, with all elements spinning about randomly, for that ``lost and nauseous'' feeling. Written by Jamie Zawinski.
sv: Detta ritar en kompass, där alla delar roterar runt slumpvis, för att få den där äkta "vilse och illamående"-känslan. Skriven av Jamie Zawinski.

en: 1 Minute
sv: 1 minut sedan

en: 1 Second
sv: Sekunder

en: Dense
sv: Tätare

en: Seeds
sv: Frön

en: Simulates coral growth, albeit somewhat slowly. Written by Frederick Roeber.
sv: Simulerar tillväxt av koraller, även om det är långsamt. Denna bild gör det egentligen ingen rättvisa. Skriven av Frederick Roeber.

en: Sparse
sv: Gles

en: Draws fireworks and zooming, fading flares. By Tom Campbell. You can find it at &lt;http://cosmos.dnsalias.net/cosmos/&gt;
sv: Ritar fyrverkerier och inzoomande, borttonande blixtar. Av Tom Campbell. Du kan hitta den på <http://www.mindspring.com/~campbell/cosmos/>.

note: #### -trail [50]
en: Draws a system of self-organizing lines. It starts out as random squiggles, but after a few iterations, order begins to appear. Written by Martin Pool.
sv: Ritar ett system med självsorterande linjer. Det börjar med slumpmässiga streck, men efter ett fåtal iterationer börjar ett mönster bli synligt. Skriven av Martin Pool.

en: Center on Screen
sv: Partiklar på skärmen

en: Count
sv: Antal:

en: Draw Cell
sv: Rita cell

en: Draw Grid
sv: Rita rutnät

en: Horizontal Symmetries
sv: Vågrät toning

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope (more like a kaleidescope than the hack called `kaleid,' actually.) This one by Jouk Jansen.
sv: Rörliga polygoner, liknande ett kalejdoskop (egentligen mer likt ett kalejdoskop än hacket som heter "kaleid"). Av Jouk Jansen.

en: Vertical Symmetries
sv: Lodrät toning

en: Boxes
sv: Kuber

en: Display Solid Colors
sv: Visa enfärgat

en: Display Surface Patterns
sv: Visa ytmönster

en: Display Wireframe
sv: Visa trådgrafik

en: Don't Rotate
sv: Rotera inte

en: Draws a pulsating set of overlapping boxes with ever-chaning blobby patterns undulating across their surfaces. It's sort of a cubist Lavalite. Written by Jamie Zawinski.
sv: Visar en pulserande uppsättning överlappande kuber med mönster i ständig förändring som böljar över ytorna. En slags kubistisk lavalampa. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Rotate around X and Y axes
sv: Rotera runt X- och Y-axeln

en: Rotate around X and Z axes
sv: Rotera runt X- och Z-axeln

en: Rotate around X axis
sv: Rotera runt X-axeln

en: Rotate around Y and Z axes
sv: Rotera runt Y- och Z-axeln

en: Rotate around Y axis
sv: Rotera runt Y-axeln

en: Rotate around Z axis
sv: Rotera runt Z-axeln

en: Rotate around all three axes
sv: Rotera runt alla tree axlarna

en: Surface Pattern Complexity
sv: Ytmönsterkomplexitet

en: Surface Pattern Overlap
sv: Ytmönsteröverlappning

en: Surface Pattern Speed
sv: Ytmönsterhastighet

en: A hack similar to `greynetic', but less frenetic. The first implementation was by Stephen Linhart; then Ozymandias G. Desiderata wrote a Java applet clone. That clone was discovered by Jamie Zawinski, and ported to C for inclusion here.
sv: Ett hack som liknar "greynetic", men inte är lika frenetiskt. Den första implementationen gjordes av Stephen Linhart, sedan skrev Ozymandias G. Desiderata en klon i form av en Javaapplet. Denna klon hittades av Jamie Zawinski, och portades till C så att den kunde tas med här.

en: Draws a ball that periodically extrudes many random spikes. Ouch! Written by Jamie Zawinski.
sv: Ritar en boll som då och då fäller ut många slumpmässiga spikar. Aj! Skriven av Jamie Zawinski.

en: Spike Count
sv: Spikantal

en: Spike Growth
sv: Spiktillväxt

en: Fuzzy Melt
sv: Oklar smältning

en: Melt Away From Center
sv: Smält bort från centrum

en: Melt Down
sv: Smält nedåt

en: Melt Down, Left
sv: Smält nedåt, vänster

en: Melt Down, Right
sv: Smält nedåt, höger

en: Melt Left
sv: Smält till vänster

en: Melt Right
sv: Smält till höger

en: Melt Towards Center
sv: Smält in mot centrum

en: Melt Up
sv: Smält uppåt

en: Melt Up, Left
sv: Smält uppåt, vänster

en: Melt Up, Right
sv: Smält uppåt, höger

en: Melty Melt
sv: Smältig smet

en: Random Melt Style
sv: Slumpvis storlek upp till

en: Shuffle Melt
sv: Blanda smältning

en: Stretchy Melt
sv: Utsträckt smältning

en: This takes an image and makes it melt. You've no doubt seen this effect before, but no screensaver would really be complete without it. It works best if there's something colorful visible. Warning, if the effect continues after the screen saver is off, seek medical attention. Written by David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski, and Vince Levey.
sv: Tar en bild och smälter ned den. Du har säkert sett den här effekten förut och den är ett måste i alla skärmsläckare. Den fungerar bäst om någonting färgglatt är synligt. Varning! Skriven av David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski och Vince Levey.

en: Max Depth
sv: Maxdjup

en: Min Size
sv: Minsta storlek

note: #### -cycle-delay [1000000]
en: This one subdivides and colors rectangles randomly. It looks kind of like Brady-Bunch-era rec-room wall paneling. (Raven says: ``this screensaver is ugly enough to peel paint.'') Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne.
sv: Den här delar och färglägger rektanglar slumpvis. Den liknar en väggpanel från ett rekreationsrum från Brady-Bunch-eran (Raven säger: "denna skärmsläckare är ful nog att få färg att lossna"). Skriven av Jamie Zawinski, inspirerad av Michael Bayne.

en: This draws a pulsing sequence of stars, circles, and lines. It would look better if it was faster, but as far as I can tell, there is no way to make this be both: fast, and flicker-free. Yet another reason X sucks. Written by Jamie Zawinski.
sv: Den här ritar en pulserande sekvens av stjärnor, cirklar och linjer. Den hade sett bättre ut om den hade varit snabbare, men såvitt jag vet finns det inget sätt att få den både snabb och flimmerfri. Ännu en orsak till att X suger. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Transparency
sv: Genomskinlig

en: A cellular automaton that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals. Written by David Bagley.
sv: En cellulär automation som börjar med ett slumpmässigt fält och sorterar det i ränder och spiraler. Skriven av David Bagley.

en: States
sv: Tillstånd

en: More ``discrete map'' systems, including new variants of Hopalong and Julia, and a few others. Written by Tim Auckland.
sv: Fler "diskret karta"-system, inklusive nya varianter av Hopalong och Julia, och en del andra. Skriven av Tim Auckland.

en: Black Hole
sv: Svart hål

en: Bounce
sv: Studsa

en: Lens Count
sv: Antal linser:

en: Lens Size
sv: Linsstorlek

en: Magnify
sv: Förstora

en: Reflect
sv: Reflektera

en: Swamp Thing
sv: Träskvarelse

en: This hack grabs an image of the screen, and then lets a transparent lens wander around the screen, magnifying whatever is underneath. Written by Jonas Munsin.
sv: Detta hack tar en skärmdump, och låter sedan en genomskinlig lins vandra runt på skärmen och förstora det som finns under den. Skriven av Jonas Munsin.

en: Use Shared Memory
sv: Använd delat minne

en: Vortex
sv: Virvel

en: Fractal Growth
sv: Fraktaltillväxt

en: High Dimensional Sphere
sv: Högdimensionell sfär

en: How could one possibly describe this except as ``drifting recursive fractal cosmic flames?'' Another fine hack from the Scott Draves collection of fine hacks.
sv: Hur kan man beskriva detta annat än som "drivande rekursiva kosmiska fraktalflammor"? Ytterligare ett fint hack från Scott Daves samling av fina hack.

en: Lissojous Figures
sv: Lissojous-figurer

en: ElectricSheep is an xscreensaver module that displays mpeg video of an animated fractal flame. In the background, it contributes render cycles to the next animation. Periodically it uploades completed frames to the server, where they are compressed for distribution to all clients. This program is recommended only if you have a high bandwidth, always-on connection to the Internet. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.
sv: ElectricSheep är en xscreensaver-modul som visar en mpeg-video med en animerad fraktalflamma. I bakgrunden bidrar den med renderingscykler till nästa animation. Den skickar färdiga ramar periodvis till servern, där de komprimeras för distribution till alla klienter. Detta program rekommenderas endast om du har en snabb anslutning till Internet. Av Scott Draves. Du hittar den på adressen &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.

en: Frame Rate
sv: Bildrutefrekvens

en: Hide Sheep
sv: Dölj får

en: Megabytes of Local Sheep Storage
sv: MB med lagrade lokala får

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Repititions of each Sheep
sv: Repetitioner av varje får

en: Standalone
sv: Fristående

en: Black slips out of three mating nets, but the fourth one holds him tight! A brilliant composition! Written by Blair Tennessy.
sv: Svart slinker ut ur tre fällor men den fjärde håller honom fast! En fantastisk skapelse! Skriven av Blair Tennessy.

en: Audi Quattro (5 cylinders)
sv: Audi Quattro (5 cylindrar)

en: BMW M3 (4 cylinders)
sv: BMW M3 (4 cylindrar)

en: BMW M5 (6 cylinders)
sv: BMW M5 (6 cylindrar)

en: Corvette Z06 (8 cylinders, V)
sv: Corvette Z06 (8 cylindrar, V)

en: Dodge Viper (10 cylinders, V)
sv: Dodge Viper (10 cylindrar, V)

en: Draws a simple model of an engine that floats around the screen. Written by Ben Buxton and Ed Beroset.
sv: Visar en enkel modell av en motor som flyter runt på skärmen. Skriven av Ben Buxton och Ed Beroset.

en: Jaguar XKE (12 cylinders, V)
sv: Jaguar XKE (12 cylindrar, V)

en: Porsche 911 (6 cylinders, flat)
sv: Porsche 911 (6 cylindrar, flat)

en: Random Engine
sv: Slumpvis motor

en: Subaru XT (6 cylinders, V)
sv: Subaru XT (6 cylindrar, V)

en: VW Beetle (4 cylinders, flat)
sv: VW Beetle (4 cylindrar, flat)

en: Harmonics
sv: Harmonier

note: #### -size_factor_max [2.05]
en: This program draws the path traced out by a point on the edge of a circle. That circle rotates around a point on the rim of another circle, and so on, several times. These were the basis for the pre-heliocentric model of planetary motion. Written by James Youngman.
sv: Detta program ritar vägen som spåras av en punkt på kanten av en cirkel. Denna cirkel roterar runt en punkt på kanten av en annan cirkel, och så vidare, åtskilliga gånger. Detta var grunden till den första preheliocentriska modellen av planeternas rörelser. Skriven av James Youngman.

en: An exposive version of XFlame. By W.P. van Paassen.
sv: En explosiv version av XFlame. Av W.P. van Paassen.

en: Cooling factor
sv: Kylfaktor

en: Eruption
sv: Utbrott

en: Gravity
sv: Gravitation

en: Heat
sv: Hetta

en: Little
sv: Liten

en: Negative
sv: Negativ

en: Number of Particles
sv: Antal partiklar

en: Pleasant
sv: Trevlig

en: Positive
sv: Positiv

en: Particles
sv: Partiklar

en: Power
sv: Styrka

en: Simulates two dimensional Incompressible Inviscid Fluid Flow. Written by Stephen Montgomery-Smith.
sv: Simulerar ett tvådimensionellt vätskeflöde som inte kan tryckas ihop. Skriven Stephen Montgomery-Smith.

en: Draws various rotating extruded shapes that twist around, lengthen, and turn inside out. Created by David Konerding from the samples that come with the GL Extrusion library by Linas Vepstas.
sv: Ritar diverse roterande trängande former som flyger omkring, sträcks, och vänds ut-och-in. Skapad av David Konerding från de prover som kommer med GL Extrusion-biblioteket av Linas Vepstas.

en: Join Offset
sv: Förskjutning

en: Random Object
sv: Slumpat

en: Screw
sv: Skruva

en: Taper
sv: Avsmalnande

en: Texture Image
sv: Bildstruktur.

en: Twistoid
sv: Vrid:

en: Use Flat Coloring
sv: Använd enkel färgsättning

en: Use Lighting
sv: Använd blixt

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path. Written by Bas van Gaalen and Charles Vidal.
sv: Ritar ett fladdrande band som följer en sinusoidväg. Skriven av Bas van Gaalen och Charles Vidal.

en: FadePlot
sv: Skuggraf

en: Bitmap for Flag
sv: Flaggbild

en: Text for Flag
sv: Flaggtext

note: #### -size [-7]
en: This draws a waving colored flag, that undulates its way around the screen. The trick is the flag can contain arbitrary text and images. By default, it displays either the current system name and OS type, or a picture of ``Bob,'' but you can replace the text or the image with a command-line option. Written by Charles Vidal and Jamie Zawinski.
sv: Detta ritar en fladdrande färgad flagga som rör sig i vågor över skärmen. Tricket är att flaggan kan innehålla godtycklig text och godtyckliga bilder. Som standard visar det aktuella systemnamnet och operativsystemstypen eller en bild på "Bob", men du kan byta ut texten eller bilden med hjälp av en kommandoradsflagga. Skrivet av Charles Vidal och Jamie Zawinski.

en: 0 Seconds
sv: 0 sekunder

en: 10 Seconds
sv: 10 sekunder

en: Another iterative fractal generator. Written by Scott Draves.
sv: Ytterligare en iterativ fraktalgenerator. Skriven av Scott Draves.

en: Complexity
sv: Komplexitet

en: Number of Fractals
sv: Antal fraktaler

en: Grabs an image of the desktop, turns it into a GL texture map, and spins it around and deforms it in various ways. Written by Ben Buxton.
sv: Tar en bild från skrivbordet och gör den till en GL-strukturavbildning, och roterar och deformerar den på olika sätt. Skriven av Ben Buxton.

en: Allow 2D Attractors
sv: Tillåt 2D-attraherare

note: #### -slow [True]
en: Another series of strange attractors: a flowing series of points, making strange rotational shapes. Written by Jeff Butterworth.
sv: Ytterligare en serie med konstiga attraherare: en flödande serie med punkter, som bildar märkliga roterande former. Skriven av Jeff Bufferworth.

en: Freeze Some Bees
sv: Frys några bin

en: Ride a Trained Bee
sv: Rid på ett tamt bi

en: Rotate Around Attractor
sv: Rotera runt attraherare

en: Show Bounding Box
sv: Visa omgivande låda

en: Slow Bees with Antifreeze
sv: Sakta ned bina med antifrysmedel

en: Zoom In and Out
sv: Zooma in och ut

en:       Freefall
sv:       Fritt fall

en: Ball Size
sv: Bollstorlek

en: Clay
sv: Lera

en: Friction
sv: Friktion

en: Hurricane
sv: Orkan

en: Models the physics of bouncing balls, or of particles in a gas or fluid, depending on the settings. If "Shake Box" is selected, then every now and then, the box will be rotated, changing which direction is down (in order to keep the settled balls in motion.) By Peter Birtles and Jamie Zawinski.
sv: En modell av studsande bollar eller partiklar i en gas eller vätska, beroende på inställningarna. Om du väljer "Skaka låda" roteras lådan då och då och vilken rikting som är ned ändras för att bollarna ska vara i rörelse. Av Peter Birtles och Jamie Zawinski.

en: Rubber
sv: Gummi

en: Shake Box
sv: Skaka låda

en: Still
sv: Liten

en: Various Ball Sizes
sv: Olika bollstorlekar

en: Wind
sv: Vind

en: Binary
sv: Binärt

en: Classic
sv: Klassisk

en: Fire
sv: Eld

en: Flurry
sv: Röra

en: Insane
sv: Galen

en: Psychedelic
sv: Psykedeliskt

en: Random
sv: Slumpvis

en: This port of the OSX screensaver of the same name draws a colourful star(fish)like flurry of particles. xscreensaver port by Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt; Original Mac version by Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr
sv: Den här versionen av OSX-skärmsläckaren med sa´mma namn ritar en färgglad stjärna (fisk) som en röra med partiklar. Xscreensaver-versionen av Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt. Originalet för Mac av Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr

en: Water
sv: Vatten

en: A fleet of 3d space-age jet-powered flying toasters (and toast!) Inspired by the ancient Berkeley Systems After Dark flying toasters. By Jamie Zawinski and Baconmonkey.
sv: En flotta med flygande tredimensionella brödrostar av rymdåldersmodell (inklusive bröd!) Inspirerad av den urgamla Berkeley Systems After Dark flying toasters. Av Jamie Zawinski och Baconmonkey.

en: Air Speed
sv: Lufthastighet

en: Chrome Toasters
sv: Kromade brödrostar

en: Flying Toasters
sv: Flygande brödrostar

en: None
sv: Ingen

en: Number of Slices
sv: Antal skivor

en: Number of Toasters
sv: Antal brödostar

en: Solid Colors
sv: Enfärgade

en: Swarm
sv: Svärm

en: This draws fractal trees. Written by Peter Baumung. Everybody loves fractals, right?
sv: Den här ritar fraktalträd. Skriven av Peter Baumung. Visst älskar alla fraktaler?

en: Size
sv: Storlek:

en: This draws spinning galaxies, which then collide and scatter their stars to the, uh, four winds or something. Originally an Amiga program by Uli Siegmund.
sv: Den här ritar roterande galaxer, som sedan kolliderar och sprider ut sina stjärnor med alla fyra vindar, eller, hmm, något. Ursprungligen ett Amiga-program av Uli Siegmund.

en: Planetary Gear System
sv: Planetariskt kopplingssystem

en: Rotational Speed
sv: Rotationshastighet

en: This draws sets of turning, interlocking gears, rotating in three dimensions. Another GL hack, by Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey, and Jamie Zawinski.
sv: Ritar en samlling med roterande, i varandra gripande kugghjul, som roterar i tre dimensioner. Ytterligare ett GL-hack av Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey och Jamie Zawinski.

en: Three Gear System
sv: Trekopplingssystem

en: Checkerboard
sv: Rutnät

note: #### -zoom [1.0]
en: Draws a rippling waves on a rotating wireframe grid, using GL. Written by Josiah Pease.
sv: Visar böljande vågor på ett roterande grafiskt rutnät genom att använda GL. Skriven av Josiah Pease.

en: Flat Lighting
sv: Blixt

en: Mesh Density
sv: Nättäthet

en: Screen Image
sv: Skärmsläckare

en: Wave Speed
sv: Våghastighet

en: Waves
sv: Vågor

en: Wire Mesh
sv: Trådrutnät

en: Blur Smoothness
sv: Suddighetsutjämning

en: This program draws a box and a few line segments, and generates a radial blur outward from it. This creates flowing field effects. This is done by rendering the scene into a small texture, then repeatedly rendering increasingly-enlarged and increasingly-transparent versions of that texture onto the frame buffer. As such, it's quite graphics intensive: don't bother trying to run this if you don't have hardware-accelerated OpenGL texture support. It will hurt your machine bad.
sv: Det här programmet ritar en låda och några radsegment och genererar en radiell suddighet utåt från lådan. Detta skapar ett flöde av fälteffekter. Detta görs genom att scenen återges som en liten struktur som sedan förstoras och blir mer genomskinlig upprepade gånger. Grafiken blir ganska intensiv: bry dig inte om att köra den här skärmsläckaren om du inte har stöd för maskinvaruaccelererad OpenGL. Datorn gillar det inte.

en: Desert
sv: Öken

en: Draws an animation of sprinkling fire-like 3D triangles in a landscape filled with trees. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.
sv: Visar en animering med utspridda eldliknande 3D-trianglar i ett trädlandskap. Kräver OpenGL och en dator med snabbt maskinvarustöd för strukturavbildningar. Skriven av Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.

en: Fog
sv: Dimma

en: Huge Fire
sv: Stor eld

en: No shadow
sv: Ingen skugga

en: Number of trees
sv: Antal träd

en: Rain
sv: Regn

en: Track mouse
sv: Spåra mus

en: Draws a planet bouncing around in space. Written by David Konerding. The built-in image is a map of the earth (extracted from `xearth'), but you can wrap any texture around the sphere, e.g., the planetary textures that come with `ssystem'.
sv: Visar en planet som studsar runt i rymden. Skriven av David Konerding. Den inbyggda bilden är en karta över Jorden (tagen från xearth), men du kan linda vilken struktur som helst runt sfären, dvs planetstrukturerna som medföljer ssystem.

en: Image File
sv: Bildfil

en: 5 Minutes
sv: 5 minuter

en: Fade Between Images
sv: Tona mellan bilder

en: Image Duration
sv: Bildens varaktighet

en: Loads a random sequence of images and smoothly scans and zooms around in each, fading from pan to pan. You can set the directory from which images are loaded on the "Advanced" tab. This program requires a good video card capable of supporting large textures. Written by Mike Oliphant and Jamie Zawinski.
sv: Laddar en slumpvis sekvens med bilder som skannas, zoomas in och tonas. Du kan ange från vilken katalog som bilderna ska hämtas på fliken "Avancerat". Det här programmet kräver ett bra grafikkort som stöder stora strukturer. Skriven av Mike Oliphant och Jamie Zawinski.

en: 30 Seconds
sv: 30 Sekunder

en: Draws a simulation of the Rubik's Snake puzzle. Written by Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts, and Peter Aylett.
sv: Visar en simulering av Rubiks orm. Skriven av Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts och Peter Aylett.

en: Loose
sv: Slinga

en: Packing
sv: Paket

en: Scary Colors
sv: Otäcka färger

en: Show Labels
sv: Visa etiketter

en: Tight
sv: Tät

en: Velocity
sv: Hastighet

en: Y Rotation
sv: Y-rotation

en: Z Rotation
sv: Z-rotation

en: Displays a few lines of text spinning around in a solid 3D font. Written by Jamie Zawinski.
sv: Visar några rader 3D-typsnittstext som snurrar runt. Skriven av Jamie Zawinski.

note: #### write me
en: Replays historical games of go (aka wei-chi and baduk) on the screen. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.
sv: Visar historiska go-spel (även känt som wei-chi och baduk) på skärmen. Av Scott Draves. Du hittar den på adressen &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.

en: Additive Colors (reflected light)
sv: Additiva färger (reflekterat ljus)

en: Blob Count
sv: Antal klumpar:

en: Elasticity
sv: Elasticitet

en: Opaque Blobs
sv: Ogenomskinliga klumpar

en: Speed Limit
sv: Hastighetsbegränsning

en: Subtractive Colors (transmitted light)
sv: Subtraherande färger (släpper igenom ljus)

en: This draws set of animating, transparent, amoeba-like blobs. The blobs change shape as they wander around the screen, and they are translucent, so you can see the lower blobs through the higher ones, and when one passes over another, their colors merge. Written by Jamie Zawinski. I got the idea for this from a cool mouse pad I have, which achieves the same kind of effect in real life by having several layers plastic with colored oil between them. Written by Jamie Zawinski.
sv: Visar en uppsättning animerade, genomskinliga, amöba-liknande klumpar. Klumparna ändrar form allteftersom de vandrar runt skärmen. De är genomskinliga så du kan se bakomliggande klumpar genom de framförvarande och när en passerar genom en annan blandas deras färger. Skriven av Jamie Zawinski. Jag fick den här idén från en häftig musmatta som jag har. Samma effekt uppnås i den genom att flera lager plast delats upp med färgad olja emellan. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Transparent Blobs
sv: Transparenta klumpar

en: XOR Blobs
sv: XOR-klumpar

en: Object Trails
sv: Objektspår

en: Orbital Decay
sv: Omloppsbana avtynar

en: This program draws a simple orbital simulation. If you turn on trails, it looks kind of like a cloud-chamber photograph. Written by Greg Bowering.
sv: Det här programmet visar en enkel omloppssimulering. Om du aktiverar spår ser det ut lite grann som ett fotografi från en molnkammare. Skriven av Greg Bowering.

en: This draws random colored and stippled rectangles. Written by Jamie Zawinski.
sv: Detta genererar slumpmässigt färgade och mönstrade rektanglar. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Delay (Large = low cpu load)
sv: Fördröjning (stor = liten cpu-belastning)

en: Dot fill factor
sv: Fyllningsfaktor

en: Dot size
sv: Punktstorlek

en: Draws the gravity force in each point on the screen seen through a halftone dot pattern. The gravity force is calculated from a set of moving mass points. View it from a distance for best effect. Written by Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.
sv: Ritar gravitationskraften i varje punkt på skärmen sedd genom ett halvtonat punktmönster. Gravitationskraften kalkyleras utifrån en uppsättning masspunkter som rör sig. Bästa effekt får den om du tittar på den på avstånd. Skriven av Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.

en: Gravity points
sv: Gravitationspunkter

en: Halftone
sv: Halvton

en: Maximum mass
sv: Maximal massa

en: Maximum speed
sv: Maximal hastighet

en: Minimum mass
sv: Minimal massa

en: Minimum speed
sv: Minimal hastighet

en: Animate Circles
sv: Animera cirklar.

en: Number of Circles
sv: Antal cirklar

en: Random Mode
sv: Slumpvis

en: Seuss Mode
sv: Seussläge

note: #### -no-cycle
en: This draws trippy psychedelic circular patterns that hurt to look at. It can also animate the control-points, but that takes a lot of CPU and bandwidth. Written by Jamie Zawinski.
sv: Visar en psykedeliska cirkelmönster som det gör ont att titta på. Den kan också animera kontrollpunkterna, men det använder massor av processorkapacitet och bandbredd. Skriven av Jamie Zawinski.

en: This repeatedly generates spirally string-art-ish patterns. Written by Jamie Zawinski.
sv: Detta genererar upprepade spiraliserande strängkonstlade mönster. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Sine
sv: Sinus

en: This draws lacy fractal patterns, based on iteration in the imaginary plane, from a 1986 Scientific American article. Mostly written by Patrick Naughton.
sv: Visar spetsliknande fraktalmönster baserat på repetitioner i det imaginära planet, från en artikel i Scientific American 1986. Till största delen skriven av Patrick Naughton.

en: Far
sv: Långt bort

en: Hyperball is to hypercube as dodecahedron is to cube: this displays a 2D projection of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the dodecahedron. Written by Joe Keane.
sv: Hyperball är för Hypercube vad dodecahedron är för kuben: den visar en 2D-projektion av sekvensen med 3D-objekt som är projektioner av den 4D som är analog med dodecahedron. Skriven av Joe Keane.

en: Near
sv: Nära

en: XW Rotation
sv: XW-rotation

en: XY Rotation
sv: XY-rotation

en: XZ Rotation
sv: XZ-rotation

en: YW Rotation
sv: YW-rotation

en: YZ Rotation
sv: YZ-rotation

en: ZW Rotation
sv: ZW-rotation

en: Zoom
sv: Zooma

note: #### -color7 [#00FFD0]
en: This displays 2D projections of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the cube: as a square is composed of four lines, each touching two others; and a cube is composed of six squares, each touching four others; a hypercube is composed of eight cubes, each touching six others. To make it easier to visualize the rotation, it uses a different color for the edges of each face. Don't think about it too long, or your brain will melt. Written by Joe Keane, Fritz Mueller, and Jamie Zawinski.
sv: Visar 2D-projektioner av sekvensen med 3D-objekt som är projektioner av den 4D som är analog med kuben: liksom en fyrkant består av fyra linjer, som var och en rör två av de andra linjerna, och en kub består av sex fyrkanter, som var och en rör fyra av de andra fyrkanterna, består en hyperkub av åtta kuber som var och en rör sex av de andra kuberna. För att göra det lättare att uppfatta rotationen används olika färger för kanterna för varje yta. Tänk inte för mycket och för länge på det här, annars kollapsar din hjärna. Skriven av Joe Keane, Fritz Mueller och Jamie Zawinski.

en: This one draws spinning, colliding iterated-function-system images. Written by Massimino Pascal.
sv: Visar snurrande, upprepat kolliderande funktionssystembilder. Skriven av Massimino Pascal.

en: Brightness Gradients
sv: Ljushetstoningar

en: Hue Gradients
sv: Nyanstoning

en: Saturation Gradients
sv: Mättnadstoning

en: This generates random cloud-like patterns. It looks quite different in monochrome and color. The basic idea is to take four points on the edge of the image, and assign each a random ``elevation''. Then find the point between them, and give it a value which is the average of the other four, plus some small random offset. Then coloration is done based on elevation. The color selection is done by binding the elevation to either hue, saturation, or brightness, and assigning random values to the others. The ``brightness'' mode tends to yield cloudlike patterns, and the others tend to generate images that look like heat-maps or CAT-scans. Written by Juergen Nickelsen and Jamie Zawinski.
sv: Genererar slumpmässiga molnliknande mönster. Det ser ganska olika ut i färg respektive svartvitt. Idén är att ta fyra punkter på bildens kant och höja upp dem slumpmässigt. Hitta punkten mellan dem och ge den ett värde som är medelvärdet av de andra fyra punkterna, plus en liten motvikt. Färgsättningen baseras på upphöjningen. Färgvalet görs genom att upphöjningen binds till antingen nyans, mättnad eller ljushet och att tilldela de andra slumpvärden. Ljushetsläget tenderar att ge molnliknande mönster, och andra tenderar att skapa bilder som ser ut som infraröda bilder eller datortomografibilder. Skriven av Juergen Nickelsen och Jamie Zawinski.

en: Anim Speed
sv: Animeringshastighet

en: Another color-field hack, this one works by computing decaying sinusoidal waves, and allowing them to interfere with each other as their origins move. Written by Hannu Mallat.
sv: Ännu ett färgfältshack. Det här fungerar genom att upp-och-nedgående vågor i förfall beräknas, och att var och en av dem tillåts störa varandra allteftersom deras ursprung flyttas. Skriven av Hannu Mallat.

en: Magnification
sv: Förstoring

en: Number of Waves
sv: Antal vågor

en: Wave Size
sv: Vågstorlek

en: Chrome
sv: Krom

en: Clown barf
sv: Clownskratt

en: Cycle
sv: Cykel

en: Flower box
sv: Blomsterlåda

en: Inertial damping
sv: Trög dämpning

en: Rotation speed
sv: Rotationshastighet

en: Sphere strength
sv: Sfärstyrka

en: Spookiness
sv: Spökighetsgrad

en: Spoooooky
sv: Spööööökig

en: This little gem does bad things with quasi-spherical objects. The gist of it is that you have what is, structurally, a tetrahedron with tesselated faces. the vertices on these faces have forces on them in the form of one proportional to their distance from the surface of a sphere, and one which is proportional to how far they differ from some ideal distance from their neighbors. They also have inertia. The forces and distance are parameters and there are also a couple of visual parameters. The resulting effect can range from a shape that does nothing, to a frenetic polygon storm. Somewhere in between there it usually manifests as a blob that jiggles in a kind of disturbing manner. woo. It doesn't matter, however. You should just pick 'random'. It overrides all the other options, except for fps, delay and complexity. By Keith Macleod
sv: Den här lilla juvelen gör elaka saker med kvasi-sfäriska objekt. Kärnan är att du har vad som strukturmässigt är en tetrahedron med tesselerade ytor. Vertikalerna på ytorna har krafter i form av ett proportionellt avstånd från sfärens yta och ett proportionellt avstånd från idealavståndet från sina grannar. De har också en inneboende tröghet. Krafterna och avståndet är parametrar och dessutom finns det några visuella parametrar. Effekten varierar från en figur som inte gör nånting till en frenetisk polygonstorm. Oftast händer nåt mittemellan t ex en klump som vajar på ett oroväckande sätt. Det spelar dock ingen roll. Du bör välja 'slumpvis'. Den åsidosätter andra alternativ utom fps, fördröjning och komplexitet. Av Keith Macleod

en: Vertex-vertex behavior
sv: Vertex-vertex-beteende

en: Vertex-vertex force
sv: Vertex-vertex-kraft

en: collapse
sv: kollaps

en: expand
sv: expandera

en: none
sv: inga

en: strong
sv: stark

en: Solved Duration
sv: Lösningstid

en: This grabs a screen image, carves it up into a jigsaw puzzle, shuffles it, and then solves the puzzle. This works especially well when you feed it an external video signal instead of letting it grab the screen image (actually, I guess this is generally true...) When it is grabbing a video image, it is sometimes pretty hard to guess what the image is going to look like once the puzzle is solved. Written by Jamie Zawinski.
sv: Tar en skärmbild, skapar ett pussel av bilden, blandar pusslet och lägger det. Fungerar särskilt bra om du ger den en extern videosignal i stället för att låta den ta skärmbilden (jag bara gissar egentligen ...). När du använder en videobild är det ganska svårt att gissa hur bilden kommer att se ut när pusslet är lagt. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Checkered Balls
sv: Rutiga bollar

note: -pattern would be a really long, confusing option menu
en: Draws a juggling stick-man. Written by Tim Auckland.
sv: Visar en streckgubbe som jonglerar. Skriven av Tim Auckland.

en: Juggle
sv: Jonglera

en: Iterations
sv: Antal iterationer

en: This one draws spinning, animating (are you detecting a pattern here yet?) explorations of the Julia set. You've probably seen static images of this fractal form before, but it's a lot of fun to watch in motion as well. One interesting thing is that there is a small swinging dot passing in front of the image, which indicates the control point from which the rest of the image was generated. Written by Sean McCullough.
sv: Visar snurrande, animerade (har du upptäckt mönstret än?) utforskningar av Julia-uppsättningen. Du har säkert sett statiska bilder av den här fraktalformen tidigare, men det är roligt att se den i rörelse också. En intressant sak är den lilla gungande punkten som passerar framför bilden. Den indikerar kontrollpunkten som resten av bilden skapades från. Skriven av Sean McCullough.

note: #### -spring_constant [5]
en: Another clone of an ancient meme, consisting largely of frenetic rotational motion of colored lines. This one is by Ron Tapia. The motion is nice, but I think it needs more solids, or perhaps just brighter colors. More variations in the rotational speed might help, too.
sv: Ytterligare en variant av en gammal idé, i huvudsak bestående av frenetiskt roterande färgade linjer. Den här är gjord av Ron Tapia. Rörelseschemat är bra, men jag tycker att fler fasta former behövs, eller ljusare färger. Fler variationer i rotationshastigheten skulle också vara bra.

en: Kaleidescope
sv: Kaleidoscope

en: Segments
sv: Segment

en: Symmetry
sv: Symmetri

en: Trails
sv: Spår

en: This draws a visualization of a Klein bottle or some other interesting parametric surfaces. Written by Andrey Mirtchovski.
sv: Den här ritar en visualisering av en Klein-flaska eller andra intressanta parametriska ytor. Skriven av Andrey Mirtchovski.

en: Use Randomized Surfaces and Primitives
sv: Använd slumpvisa ytor och primitiver

en: Wander Around the Screen
sv: Vandra runt skärmen

en: Randomize
sv: Slumpa

en: Spiraling, spinning, and very, very fast splashes of color rush toward the screen. Written by Teemu Suutari.
sv: Spiralsnurrande färgfläckar som mycket snabbt rör sig mot skärmen. Skriven av Teemu Suutari.

en: Animates a simulation of Lemarchand's Box, repeatedly solving itself. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Warning: occasionally opens doors. Written by Jamie Zawinski.
sv: Animerar en simulering av Lemarchands låda som löser sig själv om och om igen. Kräver OpenGL och en dator med snabbt maskinvarustöd för strukturavbildningar. Varning: öppnar ibland dörrar. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Moving radiating lines, that look vaguely like scanning laser beams. Written by Pascal Pensa. (Frankie say: relax.)
sv: Utstrålande linjer som rör sig och som vagt ser ut som laserstrålar. Skriven av Pascal Pensa. (Frankie säger: relax.)

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Classic Lavalite
sv: Klassisk lavalampa

en: Cone Lavalite
sv: Konisk lavalampa

en: Draws a 3D Simulation a Lava Lite(r): odd-shaped blobs of a mysterious substance are heated, slowly rise to the top of the bottle, and then drop back down as they cool. This program requires OpenGL and a fairly fast machine (both CPU and 3D performance.) Written by Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r) and the configuration of the LAVA(r) brand motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. The configuration of the globe and base of the motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. in the U.S.A. and in other countries around the world."
sv: Visar en 3D-simulering av en lavalampa: märkligt formade klumpar av en mystisk substans hettas upp och stiger sakta uppåt i flaskan, för att sedan falla tillbaka nedåt allteftersom de kyls ned. Det här programmet kräver OpenGL och en ganska snabb dator (både vad gäller processorkapacitet och 3D-prestanda.) Skriven av Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r)(lavalampa) och formen av rörelselampan LAVA(r) är registrerade varumärken som ägs av Haggerty Enterprises, Inc. Formen av lampan och foten av rörelselampan är registrerade varumärken som ägs av Haggerty Enterprises, Inc. i USA och i andra länder världen över."

en: Faceted
sv: Fasetterad

en: Giant Lavalite
sv: Gigantisk lavalampa

en: Max Blobs
sv: Maximala klumpar

en: Random Lamp Style
sv: Slumpa lamptyp

en: Resolution
sv: Åtgärder

en: Rocket Lavalite
sv: Raketlavalampa

en: Smooth
sv: Följsam

en: This one draws crackling fractal lightning bolts. It's simple, direct, and to the point. If only it had sound... Written by Keith Romberg.
sv: Visar sprakande fraktalblixtar. Enkel, omedelbar och rakt på sak. Om den bara hade ljud... Skriven av Keith Romberg.

en: Steps
sv: Steg

en: This draws Lisajous loops, by Caleb Cullen. Remember that device they had the Phantom Zone prisoners in during their trial in Superman? I think that was one of these.
sv: Visar Lisajous-loopar av Caleb Cullen. Kommer du ihåg den där apparaten de hade Phantom Zone-fångarna i under rättegången i Superman? Jag tror det var en sådan här.

en: Another Lissajous figure. This one draws the progress of circular shapes along a path. Written by Alexander Jolk.
sv: Ytterligare en Lissajous-figur. Den här visar cirkulära former som går framåt längs en bana. Skriven av Alexander Jolk.

en: Closed Figures
sv: Stängda figurer

en: Control Points
sv: Kontrollpunkter

en: Interpolation Steps
sv: Antal interpolationssteg.

en: Less
sv: Färre

en: More
sv: Fler

en: Open Figures
sv: Öppna figurer

en: Open and Closed Figures
sv: Öppna och stängda figurer

en: This generates random spline-ish line drawings and morphs between them. Written by Sverre H. Huseby and Glenn T. Lines.
sv: Genererar slumpmässiga linjer och former mellan dem. Skriven av Sverre H. Huseby och Glenn T. Lines.

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die. Written by David Bagley.
sv: Skapar loop-formade kolonier som föds, åldras och dör. Skriven av David Bagley.

en: Backtracking Generator
sv: Återvändoskapare

en: Grid Size
sv: Rutnätsstorlek

en: Head Toward Exit
sv: Gå mot utgången

en: Ignorant of Exit Direction
sv: Vet inte var utgången ligger

en: Joining Generator
sv: Föreningsskapare

en: Post-Solve Delay
sv: Fördröjning efter lösning

en: Pre-Solve Delay
sv: Fördröjning före lösning

en: Random Generator
sv: Genererar slumpvis

en: Seeding Generator
sv: Seeding-skapare

en: Solve Speed
sv: Lösningshastighet

note: #### -surround-color [slateblue]
en: This is the ancient X maze demo, modified to work with xscreensaver. It generates a random maze, then solves it with visual feedback. Originally by Jim Randell; modified by a cast of thousands.
sv: Det här är den gamla X-labyrint-demonen som ändrats för att fungera med xscreensaver. Den genererar en labyrint och hittar ut ur den med visuell feedback. Jim Randell gjorde originalet som sedan ändrats av tusentals andra.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Menger Gasket, a cube-based fractal object analagous to the Sierpinski Tetrahedron. Written by Jamie Zawinski.
sv: Visar den tredimensionella varianten av den rekursiva Menger Gasket, ett kubbaserat fraktalobjekt som liknar Sierpinskis Tetrahedron. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Big
sv: Stor

en: Draws two dimensional metaballs: overlapping and merging balls with fuzzy edges. By W.P. van Paassen.
sv: Ritar tvådimensionella metabollar: lvarlappar och sammanslagna boller med suddiga kanter. Av W.P. van Paassen.

en: MetaBall Movement
sv: MetaBall-rörelse

en: MetaBall Radius
sv: MetaBall-radie

en: Number of MetaBalls
sv: Antal MetaBalls

en: Another M. C. Escher hack by Marcelo Vianna, this one draws ``Moebius Strip II,'' a GL image of ants walking along the surface of a moebius strip.
sv: Ytterligare ett M. C. Escher-hack av Marcelo Vianna. Det här visar Moebius Strip II, en GL-bild av myror som vandrar längs ytan på ett moebius-band.

en: Draw Ants
sv: Visa myror

en: Mesh Floor
sv: Nätgolv

en: Solid Floor
sv: Enfärgat golv

en: Solid Objects
sv: Enfärgade objekt

en: Offset
sv: Förskjutning

en: This one draws cool circular interference patterns. Most of the circles you see aren't explicitly rendered, but show up as a result of interactions between the other pixels that were drawn. Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne. As he pointed out, the beauty of this one is that the heart of the display algorithm can be expressed with just a pair of loops and a handful of arithmetic, giving it a high ``display hack metric''.
sv: Visar häftiga cirkulära interferensmönster. Merparten av cirklarna du ser har inte renderats explicit, utan dyker upp som ett resultat av interaktioner mellan de andra bildpunkterna som ritades. Skriven av Jamie Zawinski, inspirerad av Java-kod som skrivits av Michael Bayne. Det vackra är att hjärtat av visningsalgoritmen kan uttryckas med ett par loopar och lite matematik. Ett högt visningshacksmått således.

en: Another example of the fun you can have with moire interference patterns; this hack generates fields of concentric circles or ovals, and combines the planes with various operations. The planes are moving independently of one another, causing the interference lines to ``spray.'' Written by Jamie Zawinski.
sv: Ytterligare ett exempel på hur roligt du kan ha med vågiga interferensmönster. I det här hacket genereras fält av koncentrerade cirklar eller ovaler och planen kombineras via olika operationer. Planen rör sig oberoende av varandra vilket gör att kollisionslinjerna sprejas ut. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Describe Molecule
sv: Beskriv molekyl

en: Draw Atomic Bonds
sv: Rita atomband

en: Draw Atoms
sv: Rita atomer

en: Draw Bounding Box
sv: Rita omgivande låda

en: Draws several different representations of molecules. Some common molecules are built in, and it can also read PDB (Protein Data Base) files as input. Written by Jamie Zawinski.
sv: Visar flera olika molekylframställningar. En del vanliga molekyler är inbyggda och den kan också läsa PDB-filer (Protein Data Base) som indata. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Label Atoms
sv: Etikettera atomer

en: PDB File
sv: PDB-fil

en: Another 3d shape-changing GL hack, by Marcelo Vianna. It has the same shiny-plastic feel as Superquadrics, as many computer-generated objects do...
sv: Ytterligare ett formändrande GL-hack i 3D av Marcelo Vianna. Det har samma skinande plastkänsla som Superquadrics, något som gäller många datorgenererade objekt...

en: Generates random 3d plots that look vaguely mountainous. Written by Pascal Pensa.
sv: Skapar slumpmässiga 3D-skisser som ser vagt bergartade ut. Skriven av Pascal Pensa.

note: #### -logminwidth [7]
en: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 As reported by HAKMEM, in 1962, Jackson Wright wrote the above PDP-1 code. That code still lives on in this screenhack, some 35 years later. The number of lines of enclosing code has increased substantially, however. This version is by Tim Showalter.
sv: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 1962 skrev Jackson Wright ovanstående PDP-1-kod, vilket rapporterats av HAKMEM. Koden lever fortfarande i det här skärmhacket ungefär 35 år senare. Antalet rader med kod har dock ökat markant. Den här versionen har skrivits av Tim Showalter.

en: Blot Count
sv: Antal fläckar:

en: Calm
sv: Lugn

en: Changes
sv: Förändringar

en: Colors
sv: Färger:

en: Crunchiness
sv: Knastrighet

en: Draws different shapes composed of nervously vibrating squiggles, as if seen through a camera operated by a monkey on crack. By Dan Bornstein.
sv: Visar olika former bestående av nervöst vibrerande klotter, som om det filmats av en knarkande apa. Av Dan Bornstein.

en: Frequent
sv: Ofta

en: Nervousness
sv: Nervositet

en: Seldom
sv: Sällan

en: Spastic
sv: Spastisk

note: #### -text-background [?]
en: A little man with a big nose wanders around your screen saying things. The things which he says can come from a file, or from an external program like `zippy' or `fortune'. This was extracted from `xnlock' by Dan Heller. Colorized by Jamie Zawinski.
sv: En liten man med stor näsa som går runt på din skärm och säger saker. De saker han säger kan komma från en fil, eller från ett externt program som "zippy" eller "fortune". Detta extraherades från "xnlock" av Dan Heller. Färglagd av Jamie Zawinski.

en: Get Text from File
sv: Hämta text från fil

en: Get Text from Program
sv: Hämta text från program

en: Text File
sv: Textfil

en: Text Program
sv: Textprogram

en: Use Text Below
sv: Använd nedanstående text

note: #### -background [black]
en: This is sort of a combination spirograph/string-art. It generates a large, complex polygon, and lets the X server do the bulk of the work by giving it an even/odd winding rule. Written by Dale Moore, based on some ancient PDP-11 code.
sv: Det här är en slags kombination av spirograf/strängkonst. Den genererar en stor, komplex polygon och låter X-servern göra merparten av arbetet genom att förse den med en jämn/udda fönsterregel. Skriven av Dale Moore, baserat på gammal PDP-11-kod.

en: Always play well
sv: Spela alltid bra

en: Explosions
sv: Explosioner

en: Start badly, but learn
sv: Börja dåligt, men lär dig

en: This hack simulates the classic arcade game Missile Command. Written by Adam Miller.
sv: I det här hacket simuleras det klassiska arkadspelet Missile Command. Skriven av Adam Miller.

en: Draw Ammann Lines
sv: Visa Ammann-linjer

en: Draws quasiperiodic tilings; think of the implications on modern formica technology. Written by Timo Korvola. In April 1997, Sir Roger Penrose, a British math professor who has worked with Stephen Hawking on such topics as relativity, black holes, and whether time has a beginning, filed a copyright-infringement lawsuit against the Kimberly-Clark Corporation, which Penrose said copied a pattern he created (a pattern demonstrating that ``a nonrepeating pattern could exist in nature'') for its Kleenex quilted toilet paper. Penrose said he doesn't like litigation but, ``When it comes to the population of Great Britain being invited by a multinational to wipe their bottoms on what appears to be the work of a Knight of the Realm, then a last stand must be taken.'' As reported by News of the Weird #491, 4-jul-1997.
sv: Ritar kvasiperiodiska rutor liknande implikationerna i modern formica-teknik. Skrivet av Timo Korvola. I april 1997 anmälde Sir Roger Penrose, en brittisk matematikprofessor som har arbetat tillsammans med Stephen Hawking inom områden som relativitetsteori, svarta hål och huruvida tiden har en begynnelse, företaget Kimberly-Clark för brott mot upphovsrätten. Penrose anklagade Kimberly-Clark för att ha kopierat ett mönster han hade skapat (ett mönster som visade "att ett ickerepeterande mönster kan finnas naturligt") i dess Kleenex-toalettpappersprodukter. Penrose sa att han inte gillade rättstvister men att "när det är så att befolkningen i Storbritannien bjuds in av ett multinationellt företag att torka ändorna med vad som verkar vara ett verk av en riddare, då måste något göras." Rapporterat av "News of the Weird" nummer 491, 4 juli 1997.

en: Colony Shape
sv: Koloniform

en: Death Comes
sv: Död på väg

en: Diamond
sv: Diamant

en: Fertility
sv: Fertilitet

en: Maxium Lifespan
sv: Maximal livslängd

en: Maxium Rate of Death
sv: Maximal mortalitet

en: Maxium Rate of Growth
sv: Maximal tillväxt

en: Minium Lifespan
sv: Minsta livslängd

en: Minium Rate of Death
sv: Minsta mortalitet

en: Minium Rate of Growth
sv: Minsta tillväxt

en: Mold Varieties
sv: Egenskaper för ögel

en: Offspring
sv: Avkomma

en: Quickly
sv: Snabbt

en: Slowly
sv: Långsam

en: Square
sv: Kvadrat

note: #### -mem-throttle [22M]
en: This simulates colonies of mold growing in a petri dish. Growing colored circles overlap and leave spiral interference in their wake. Written by Dan Bornstein.
sv: Simulerar mögelkolonier som växer i en petriflaska. Växande färgade cirklar överlappar och lämnar spiralinterferens i kölvattnet. Skriven av Dan Bornstein.

note: #### -font [fixed]
en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor. It can run any program as a source of the text it displays. Written by Jamie Zawinski.
sv: Visar en simulering av en gammal terminal med stora bildpunkter och långlivad fosfor. Den kan köra alla program som en källa för texten den visar. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Fade
sv: Flamma

en: Scale
sv: Skala

en: Color shifting speed
sv: Färgskiftande hastighet

en: Maximum radius
sv: Maximal radie

en: Minimum radius
sv: Minimal radie

en: Piecewise
sv: Bitvis

en: This draws a bunch of moving circles which switch from visibility to invisibility at intersection points. Written by Geoffrey Irving.
sv: Den här ritar ett antal cirklar som rör sig och växlar från synlighet till osynlighet vid insättningspunkter. Skriven av Geoffrey Irving.

en: Allow Tight Turns
sv: Tillåt skarpa svängar

en: Ball Joints
sv: Kulleder

en: Curved Pipes
sv: Böjda rör

en: Fisheye Lens
sv: Vidvinkelobjektiv

en: Gadgetry
sv: Prylar

note: #### -no-rotatepipes
en: If you've ever been in the same room with a Windows NT machine, you've probably seen this GL hack. This version is by Marcelo Vianna.
sv: Om du har varit i samma rum som en Windows NT-maskin har du troligtvis sett detta GL-hack. Denna version är gjord av Marcelo Vianna.

en: Lots
sv: Många

en: Number of Pipe Systems
sv: Antal rörsystem

en: Pipe Fittings
sv: Rörbindningar

en: System Length
sv: Längd på system

en: Identical Pieces
sv: Identiska bitar

en: Repeatedly attempts to completely fill a rectangle with irregularly-shaped puzzle pieces. Written by Stephen Montgomery-Smith.
sv: Gör upprepade försök att helt fylla en rektangel med oregelbundet formade pusselbitar. Skriven Stephen Montgomery-Smith.

en: Border
sv: Gräns

en: End color
sv: Slutfärg

en: Start color
sv: Startfärg

en: Subdivision
sv: Underindelning

en: This draws a pop-art-ish looking grid of pulsing colors. By Levi Burton.
sv: Den här ritar ett rutnät av popkonstsnitt med pulserande färger. Av Levi Burton.

en: Twitch
sv: Skruv

en: popsquares
sv: popkuber

en: Anti-alias Lines
sv: Kantutjämningslinjer

en: Draws some intersecting planes, making use of alpha blending, fog, textures, and mipmaps, plus a ``frames per second'' meter so that you can tell how fast your graphics card is... Requires OpenGL. Written by David Konerding.
sv: Visar korsande plan och använder alfa-blandning, dimma, strukturer och mipmappar, plus en mätare för bildrutor per sekund så att du kan fastställa hur snabbt ditt grafikkort är... Kräver OpenGL. Skriven av David Konerding.

en: Enable Blending
sv: Aktivera blandning

en: Enable Depth Buffer
sv: Aktivera djupbuffer

en: Enable Fog
sv: Aktivera dimma

en: Enable Lighting
sv: Aktivera blixt

en: Enable Texture Filtering
sv: Aktivera strukturfiltrering

en: Enable Texture Mipmaps
sv: Aktivera strukturmipmappar

en: Enable Texturing
sv: Aktivera strukturer

en: Quad Count
sv: Antal kvadrater:

en: Solid Surface
sv: Enfärgade spår

en: Texture PPM File
sv: Struktur-PPM-fil

en: Explosive Yield
sv: Explosiv avkastning

en: Launch Frequency
sv: Startfrekvens

en: Particle Density
sv: Partikeltäthet

en: Pyro draws exploding fireworks. Blah blah blah. Written by Jamie Zawinski.
sv: I Pyro visas exploderande fyrverkerier. Blah blah blah. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Additive Colors
sv: Additiva färger

en: Corners
sv: Hörn

en: Line Segments
sv: Linjesegment

en: Linear Motion
sv: Linjär rörelse

en: Max Size
sv: Maximal storlek

en: Random Motion
sv: Slumpvis rörelse

en: Subtractive Colors
sv: Subtraherande färger

en: This is the swiss army chainsaw of qix programs. It bounces a series of line segments around the screen, and uses variations on this basic motion pattern to produce all sorts of different presentations: line segments, filled polygons, overlapping translucent areas... Written by Jamie Zawinski.
sv: Det här är den schweiziska armémotorsågen bland qix-programmen. En serie linjedelar studsar runt skärmen. Variationer av det här grundläggande rörelsemönstret används för att skapa flera olika sorters presentationer: linjedelar, fyllda polygoner, överlappande genomskinliga områden... Skriven av Jamie Zawinski.

en: Solves the N-Queens problem (where, in this program, N is between 5 and 10 queens.) The problem is: how may one place N queens on an NxN chessboard such that no queen can attack a sister? Written by Blair Tennessy.
sv: Löser problemet N-Queens (i det här programmet är N mellan 5 och 10 damer). Problemet är: hur kan man placera N damer på ett N × N stort schackbräde så att ingen dam kan attackera en annan dam? Skriven av Blair Tennessy.

en: 1%
sv: 1 %

en: 100%
sv: 100 %

en: Another variation of the `Bomb' program by Scott Draves. This draws a grid of growing square-like shapes that, once they overtake each other, react in unpredictable ways. ``RD'' stands for reaction-diffusion.
sv: Ytterligare en variation på Scott Draves Bomb-program. I det här visas ett rutnät av växande fyrkantiga former som när de övertar varandra reagerar på oförutsägbara sätt. RD står för reaktions-diffusion.

en: Epoch
sv: Epok

en: Fill Screen
sv: Fyll skärmen

en: RD-Bomb
sv: RD-bomb

en: Reaction/Difusion
sv: Reaktion/Diffusion

en: Seed Radius
sv: Fröradie

en: Tile Size
sv: Brickstorlek

en: Wander Speed
sv: Spridningshastighet

en: Big Drops
sv: Stora droppar

en: Colors    Two
sv: Färger    Två

en: Drizzle
sv: Duggregn

en: Grab Screen Image
sv: Ta skärmbild

en: Lighting Effect
sv: Blixteffekt

en: Moving Splashes
sv: Plask i rörelse

en: Psychedelic Colors
sv: Psykedeliska färger

en: Small Drops
sv: Små droppar

en: This draws rippling interference patterns like splashing water. With the -water option, it manipulates your desktop image to look like something is dripping into it. Written by Tom Hammersley.
sv: Visar vågiga interferensmönster som liknar plaskande vatten. Med -vatten-alternativet ändras skrivbordets bakgrundsbild så att den ser ut som om något droppar in i den. Skriven av Tom Hammersley.

en: Steering
sv: Styrning

note: #### -right3d [Red]
en: This draws an animation of flight through an asteroid field, with changes in rotation and direction. It can also display 3D separations for red/blue glasses! Mostly written by Jamie Zawinski.
sv: Visar en animering av en flygtur genom ett asteroidbälte, med förändringar i rotation och riktning. Den kan också visa 3D-separationer för röd/blå glasögon. Till största delen skriven av Jamie Zawinski.

en: This generates random inkblot patterns. The algorithm is deceptively simple for how well it works; it merely walks a dot around the screen randomly, and then reflects the image horizontally, vertically, or both. Any deep-seated neurotic tendencies which this program reveals are your own problem. Written by Jamie Zawinski.
sv: Genererar slumpmässiga bläckfläcksmönster. Algoritmen är förrädiskt enkel med tanke på hur väl den fungerar. En punkt vandrar runt skärmen helt planlöst och sedan reflekteras bilden horisontellt, vertikalt eller båda. Alla djupt rotade neurotiska tendenser som detta program avslöjar är ditt eget problem. Skriven av Jamie Zawinski.

en: With X Symmetry
sv: Med symmetri längs X-axeln

en: With Y Symmetry
sv: Med symmetri längs Y-axeln

en: Another ancient xlock demo, this one by Tom Lawrence. It draws a line segment moving along a complex spiraling curve.
sv: Ytterligare en gammal xlock-demo, den här av Tom Lawrence. Den drar en del av en linje i en rörelse längs en komplex spiralkurva.

en: Length
sv: Längd

en: Animate
sv: Animera

en: Creates a collage of rotated and scaled portions of the screen. Written by Claudio Matsuoka.
sv: Skapar ett kollage av roterade och skalade avsnitt av skärmen. Skriven av Claudio Matsuoka.

en: Rectangle Count
sv: Antal rektanglar

en: Stationary Rectangles
sv: Stationära rektanglar

en: Sweeping Arcs
sv: Svepande bågar

en: Wandering Rectangles
sv: Vandrande rektanglar

en: Draws a Rubik's Cube that rotates in three dimensions and repeatedly shuffles and solves itself. Another fine GL hack by Marcelo Vianna.
sv: Visar en Rubiks kub som roterar i tre dimensioner och som blandar och löser sig själv om och om igen. Ytterligare ett fint GL-hack av Marcelo Vianna.

en: Show Shuffling
sv: Visa blandning

en: Cube
sv: Kub

en: Draws an animation of textured balls spinning like crazy in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.
sv: Visar en animering av strukturerade bollar som snurrar som galna i GL. Kräver OpenGL och en dator med snabbt maskinvarustöd för strukturmappar. Skriven av Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.

en: Plane
sv: Plan

en: Star
sv: Stjärna

en: This draws smoothly-shaded oscilating oval patterns, that look something like vapor trails or neon tubes. Written by Shane Smit.
sv: Visar följsamma skuggade, svängande ovala mönster som ser ut lite som spår av ånga eller neonrör. Skriven av Shane Smit.

en: This draws the two-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal. Written by Desmond Daignault.
sv: Visar den tvådimensionella varianten av den rekursiva Sierpinski-triangelfraktalen. Skriven av Desmond Daignault.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal, using GL. Written by Tim Robinson and Jamie Zawinski.
sv: Visar den tredimensionella varianten av den rekursiva Sierpinski-triangelfraktalen med hjälp av GL. Skriven av Tim Robinson och Jamie Zawinski.

en: Border Width
sv: Kantbredd

en: Slide Speed
sv: Glidhastighet

en: This takes an image, divides it into a grid, and then randomly shuffles the squares around as if it was one of those annoying ``16-puzzle'' games, where there is a grid of squares, one of which is missing. I hate trying to solve those puzzles, but watching one permute itself is more amusing. Written by Jamie Zawinski.
sv: Tar en bild, delar den i ett rutnät och blandar runt bitarna som om det var ett av de där irriterande 16-pusselspelen, där det saknas en bit i rutnätet. Jag hatar att försöka lösa de där pusslen, men det är ganska roande att se det lösa sig själv. Skriven av Jamie Zawinski.

en: This program throws some random bits on the screen, then sucks them through a jet engine and spews them out the other side. To avoid turning the image completely to mush, every now and then it will and then it interjects some splashes of color into the scene, or go into a spin cycle, or stretch the image like taffy, or (this is my addition) grab an image of your current desktop to chew on. Originally written by Scott Draves; whacked on by Jamie Zawinski.
sv: I det här programmet slängs bitar slumpartat runt på skärmen, sedan sugs de upp i en jet-motor och spottas ut på andra sidan. Då och då blir bilden alldeles grötig och då skickas några färgstänk in, eller så snurras bilden runt, eller så sträcks bilden ut som kola, eller (mitt tillägg) så tar du en bild från ditt aktuella skrivbord och låter det tugga på den. Ursprungligen skriven av Scott Draves, bearbetad av Jamie Zawinski.

en: Ping Subnet
sv: Pinga subnät

en: Simulation Team Members
sv: Lagmedlemmar, simulering

en: Team A Name
sv: Namn på lag A

en: Team B Name
sv: Namn på lag B

note: #### -text-color [#FFFF00]
en: This program draws a simulation of a sonar screen. Written by default, it displays a random assortment of ``bogies'' on the screen, but if compiled properly, it can ping (pun intended) your local network, and actually plot the proximity of the other hosts on your network to you. It would be easy to make it monitor other sources of data, too. (Processes? Active network connections? CPU usage per user?) Written by Stephen Martin.
sv: I det här programmet visas en simulering av en ekolodsskärm. Skriven för att vara standard. Visar ett blandat sortiment av skärmspöken, men om den sammanställs ordentligt kan den pinga det lokala nätverket och faktiskt räkna ut hur nära andra värdar på nätverket är. Det skulle vara lätt att få den att övervaka andra datakällor också (Processer? Aktiva nätverksanslutningar? Processorhastighet per användare?) Skriven av Stephen Martin.

en: vs.
sv: mot

en: Allow Wall Collisions
sv: Tillåt väggar som kolliderar

en: Display Crosshair
sv: Visa sikte

en: Max Velocity
sv: Maximal hastighet

en: Mine Shaft
sv: Gruvgång

en: Present Bonuses
sv: Bonusar

en: Rocky Walls
sv: Steniga väggar

note: #### -psychedelic
en: Simulates speeding down a rocky mineshaft, or a funky dancing worm. Written by Conrad Parker.
sv: Simulerar en snabb färd genom en stenig gruvgång eller en funk-dansande mask. Skriven av Conrad Parker.

en: Thrust
sv: Knuff

en: Worm
sv: Mask

en: Another of the classic screenhacks of the distant past, this one draws shaded spheres in multiple colors. This hack traces its lineage back to Tom Duff in 1982.
sv: Ytterligare ett av de klassiska skärmhacken från längesen. I det här visas skuggade sfärer i flera färger. Det här hacket kan härledas till Tom Duff 1982.

en: SphereEversion draws an animation of a sphere being turned inside out. A sphere can be turned inside out, without any tears, sharp creases or discontinuities, if the surface of the sphere is allowed to intersect itself. This program animates what is known as the Thurston Eversion. Written by Nathaniel Thurston and Michael McGuffin. This program is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.
sv: SphereEversion visar en animering av en sfär som vänds ut och in. En sfär kan vändas ut och in utan tårar, skarpa rynkor eller brist på sammanhang, om sfärens yta tillåts korsa sig själv. I det här programmet animeras något som är känt som Thurston Eversion. Skriven av Nathaniel Thurston och Michael McGuffin. Det här programmet finns inte med i XScreenSaver-paketet, men om du inte har det redan hittar du det på adressen &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.

en: Smoothed Lines
sv: Mjuka linjer

en: These closed objects are commonly called spherical harmonics, although they are only remotely related to the mathematical definition found in the solution to certain wave functions, most notable the eigenfunctions of angular momentum operators. Written by Paul Bourke and Jamie Zawinski.
sv: De här stängda objekten kallas vanligen sfäriska harmonier, även om de bara vagt påminner om den matematiska definition som du hittar i lösningen till vissa vågfunktioner, mest noterbart eigenfunctions för rörelsemängdsmoment. Skriven av Paul Bourke och Jamie Zawinski.

en: Cycles
sv: Cykler

en: Moving circular patterns, by Peter Schmitzberger. Moving circular patterns means moire; interference patterns, of course.
sv: Cirkelmönster i rörelse av Peter Schmitzberger. Cirkelmönster i rörelse betyder vågiga, interferensmönster naturligtvis.

en: Draws a spotlight scanning across a black screen, illumnating the underlying desktop when it passes. Written by Rick Schultz.
sv: Visar en spotlight som skannar över en svart skärm och lyser upp skrivbordet när det passerar. Skriven av Rick Schultz.

en: Q-Bert meets Marble Madness! Written by Ed Mackey.
sv: Q-Bert möter Marble Madness! Skriven av Ed Mackey.

note: #### -cycle
en: Draws a set of interacting, square-spiral-producing automata. The spirals grow outward until they hit something, then they go around it. Written by Jeff Epler.
sv: Visar en uppsättning interagerande, fyrkantsformade, spiralproducerande robotar. Spiralerna växer utåt tills de stöter på något och går sedan runt det. Skriven av Jeff Epler.

en: Handedness
sv: Vänster- eller högerhänt

en: Left
sv: Vänster

en: Randomness
sv: Slumpvis

en: Right
sv: Höger

en: SSystem is a GL Solar System simulator. It simulates flybys of Sun, the nine planets and a few major satellites, with four camera modes. Written by Raul Alonso. This is not included with the XScreenSaver package, but is packaged separately. Note: SSystem does not work as a screen saver on all systems, because it doesn't communicate with xscreensaver properly. It happens to work with some window managers, but not with others, so your mileage may vary. SSystem was once available at &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;, but is now gone. You may still be able to find copies elsewhere. SSystem has since evolved into Celestia, found at &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Sadly, Celestia does not work with xscreensaver at all. You are encouraged to nag the authors into adding xscreensaver support!
sv: SSystem är en solsystemssimulator i GL. Den simulerar flygningar över solen, de nio planeterna och några av de största månarna, med fyra kameralägen. Skriven av Raul Alonso. Den finns inte med i XScreenSaver-paketet, utan paketeras separat. Obs! SSystem fungerar inte som skärmsläckare på alla datorer eftersom de inte kommunicerar med xscreensaver ordentligt. Det fungerar med vissa fönsterhanterare, men inte med andra, så miles-antalet kan variera. SSystem fanns förut på adressen &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;, men är nu borta. Du kan säkert hitta exemplar någon annanstans. SSystem har sedan dess utvecklats till Celestia, som du hittar på &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Dessvärre fungerar Celestia inte alls tillsammans med xscreensaver. Du uppmuntras att tjata på författarna tills de lägger till stöd för xscreensaver.

en: by Marcelo Vianna's third Escher GL hack, this one draws an ``infinite'' staircase.
sv: Marcelo Viannas tredje Escher-GL hack, det här visar ett trappa utan slut.

en: Color Gradients
sv: Färgtoner

en: Pulsating Blob
sv: Pulserande klump

note: #### -no-cycle
en: This generates a sequence of undulating, throbbing, star-like patterns which pulsate, rotate, and turn inside out. Another display mode uses these shapes to lay down a field of colors, which are then cycled. The motion is very organic. Written by Jamie Zawinski.
sv: Genererar en sekvens av böljande, stjärnliknande, mönster som pulserar, roterar och vänds in och ut. Ett annat visningsläge använder de här formerna för att lägga ett fält av färger som sedan cyklas. Rörelsen är mycket organisk. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Anti-aliased Lines
sv: Kantutjämningslinjer

en: Centered Text
sv: Centrerad text

en: Draws a stream of text slowly scrolling into the distance at an angle, over a star field, like at the beginning of the movie of the same name. Written by Jamie Zawinski and Claudio Matauoka.
sv: Visar en ström av text som sakta rullar bortåt i vinkel, över ett stjärnfält. Ungefär som i filmen med samma namn. Skriven av Jamie Zawinski och Claudio Matauoka.

en: Fade Out
sv: Tona ut

en: Flush Left Text
sv: Spola vänster text

en: Flush Right Text
sv: Spola höger text

en: Font Point Size
sv: Typsnittsstorlek i bildpunkter

en: Scroll Speed
sv: Rullningshastighet

en: Star Rotation Speed
sv: Rotationshastighet för stjärna

en: Text Columns
sv: Textkolumner

en: Text Lines
sv: Textlinjer

en: Thick Lines
sv: Tjocka linjer

en: Wrap Long Lines
sv: Bryt långa rader

en: Chains of colorful squares dance around each other in complex spiral patterns. Written by Andrew Plotkin, based on SGI's `electropaint' screensaver.
sv: Kedjor av färgglada fyrkanter som dansar runt varandra i komplexa spiralmönster. Skriven av Andrew Plotkin, baserad på SIG:s elektromålande skärmsläckare.

en: Curviness
sv: Kurvighet

en: This draws strange attractors: it's a colorful, unpredictably-animating field of dots that swoops and twists around. The motion is very nice. Written by Massimino Pascal.
sv: Visar märkliga attraherare: ett färgglatt, oförutsägbart animerat fält av punkter som sveper och vrider sig runt. Rörelsen är mycket trevlig. Skriven av Massimino Pascal.

en: Ed Mackey reports that he wrote the first version of this program in BASIC on a Commodore 64 in 1987, as a 320x200 black and white wireframe. Now it is GL and has specular reflections.
sv: Ed Mackey rapporterar att han skrev den första versionen av det här programmet i BASIC på en Commodore 64, 1987, som en 320 × 200 svart och vit trådgrafik. Nu använder den GL och har spektakulära reflektioner.

en: More flowing, swirly patterns. This version is by M. Dobie and R. Taylor, but you might have seen a Mac program similar to this called FlowFazer. There is also a cool Java applet of a similar concept.
sv: Mer flödande, virvlande mönster. Den här versionen är gjord av M. Dobie och R. Taylor, men du kan ha sett ett Mac-program som liknar detta som heter FlowFazer. Det finns dessutom ett häftigt Java-panelprogram med liknande koncept.

en: 0 deg
sv: 0 grad

en: 5 Minute Tick Marks
sv: 5-minutersmärke

en: 90 deg
sv: 90 grad

en: Bigger
sv: Större

en: Cycle Seconds
sv: Cykel i sekunder

en: Minute Tick Marks
sv: Minutmärke

en: Smaller
sv: Mindre

note: #### -hsv [?]
en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles. Written by Bernd Paysan.
sv: Visar en fungerande analog klocka bestående av flytande, pulserande bubblor. Skriven av Bernd Paysan.

en: Turn Side-to-Side
sv: Vrid sida-till-sida

en: Wobbliness
sv: Vackla:

en: Displays a view of the ``Bird in a Thornbush'' fractal. Written by Tim Auckland.
sv: Visar en vy över fraktalen Bird in a Thornbush. Skriven av Tim Auckland.

en: Points
sv: Punkter:

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles. Written by Tobias Gloth.
sv: Genererar slumpartade bergskedjor genom att använda repetetiv underindelning av trianglar. Skriven av Tobias Gloth.

en: Triangle
sv: Triangel

note: #### -anim-step-size [3]
en: This draws line- and arc-based Truchet patterns that tile the screen. Written by Adrian Likins.
sv: Visar linje- och bågbaserade Truchet-mönster som täcker skärmen. Skriven av Adrian Likins.

en: Divides the screen into a grid, and plucks them. Written by Dan Bornstein.
sv: Delar in skärmen i ett rutnät och plockar ut dem. Skriven av Dan Bornstein.

en: Jumpy
sv: Hoppig

en: Springiness
sv: Fjädring

en: Transference
sv: Överföring

note: #### -instring [?]
en: Draws squiggly worm-like paths. Written by Tyler Pierce.
sv: Visar kluddiga, maskliknande gångar. Skriven av Tyler Pierce.

en: Vermiculate
sv: Vermiculalte

en: 2 seconds
sv: 2 sekunder

en: Image Directory
sv: Bildkatalog

en: This is actually just a shell script that grabs a frame of video from the system's video input, and then uses some PBM filters (chosen at random) to manipulate and recombine the video frame in various ways (edge detection, subtracting the image from a rotated version of itself, etc.) Then it displays that image for a few seconds, and does it again. This works really well if you just feed broadcast television into it.
sv: Det här är egentligen bara ett skalskript som fångar en bildruta i en video från systemets videoingång. Sedan manipuleras och omarrangeras bildrutan på olika sätt (identifiera en gräns, subtrahera bilden från en roterad version av sig själv, etc) med hjälp av PBM-filter (som väljs på måfå). Bilden visas sedan i några sekunder och sedan görs processen om från början igen. Det här fungerar riktigt bra om du bara matar tv-utsändningen in i datorn.

en: This one generates a continuous sequence of small, curvy geometric patterns. It scatters them around your screen until it fills up, then it clears the screen and starts over. Written by Tracy Camp and David Hansen.
sv: Genererar en kontinuerlig sekvens av små, kurviga geometriska mönster. De sprids runt skärmen tills den har fyllts, då skärmen töms och fylls igen. Skriven av Tracy Camp och David Hansen.

en: Draw Spots
sv: Rita fläckar

en: Draws a colorful random-walk, in various forms. Written by Rick Campbell.
sv: Ritar en färgglad slumpgång i olika former. Skriven av Rick Campbell.

en: Sustain
sv: Upprätthåll

en: Dictionary File
sv: Ordboksfil

en: Overall Filter Program
sv: Heltäckande filterprogram

en: Per-Image Filter Program
sv: Per-bild filterprogram

en: This program makes collages out of random images pulled off of the World Wide Web. It finds these images by doing random web searches, and then extracting images from the returned pages. It can also be set up to filter the images through the `VidWhacker' program, above, which looks really great. (Note that most of the images it finds are text, and not pictures. This is because most of the web is pictures of text. Which is pretty sad.) Written by Jamie Zawinski.
sv: I det här programmet görs kollage av blandade bilder som hämtats från Internet. Bilderna hittas via sökningar på webben och sedan extraheras bilderna från de sidor som returneras. Det kan också konfigureras att filtrera bilder via programmet VidWhacker (som nämns ovan) vilket ser riktigt bra ut. (Obs! De flesta bilderna som hittas är text, och inte bilder.) Det beror på att det mesta på Internet är bilder av text. Vilket är ganska synd.) Skriven av Jamie Zawinski.

en: URL Timeout
sv: Tidsgräns för URL

en: Floating stars are acted upon by a mixture of simple 2D forcefields. The strength of each forcefield changes continuously, and it is also switched on and off at random. By Paul 'Joey' Clark.
sv: Flytande stjärnor påverkas av en blandning enkla 2D-kraftfält. Styrkan i varje kraftfält förändras hela tiden och växlas också på och av helt slupmässigt. Av Paul 'Joey' Clark.

en: Trail Size
sv: Spårstorlek

en: Amplitude
sv: Amplitud

en: Circle
sv: Cirkel

en: Draws zooming chains of sinusoidal spots. Written by Ashton Trey Belew.
sv: Visar zoomande kedjor av upp-och-nedgående fläckar. Skriven av Ashton Trey Belew.

en: Explain modes
sv: Förklaringsläge

en: Fun
sv: Rolig

en: Funky
sv: Funkig

en: Leave a trail
sv: Lämna ett spår

en: Linear
sv: Linjär

en: Use Double Buffering
sv: Använd dubbel buffring

en: Whirlies
sv: Virvlar

en: Wrap the screen
sv: Snurra runt skärmen

note: #### -3d
en: An ancient xlock hack that draws multicolored worms that crawl around the screen. Written by Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec, and Henrik Theiling.
sv: Ett gammalt xclock-hack som visar flerfärgade maskar som kryper runt skärmen. Skriven av Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec och Henrik Theiling.

en: XaoS generates fast fly-through animations of the Mandelbrot and other fractal sets. Written by Thomas Marsh and Jan Hubicka. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.
sv: XaoS genererar snabba igenomflygande animationer av Mandelbrot och andra fraktaluppsättningar. Skriven av Thomas Marsh och Jan Hubicka. Det här programmet finns inte med i XScreenSaver-paketet, men om du inte har det redan hittar du det på adressen &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.

en: 12-Hour Time
sv: 12-timmarstid

en: 24-Hour Time
sv: 24-timmarstid

en: Cycle Colors
sv: Byt färger.

en: Display Seconds
sv: Visningstid i sek.

en: Huge Font
sv: Enormt typsnitt

en: Large Font
sv: Stort typsnitt

en: Medium Font
sv: Mellanstort typsnitt

en: Small Font
sv: Litet typsnitt

en: XDaliClock draws a large digital clock, the numbers of which change by ``melting'' into their new shapes. Written by Jamie Zawinski. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.
sv: XDaliClock visar en stor digitalklocka vars siffror smälter in i nya former. Skriven av Jamie Zawinski. Det här programmet finns inte med i XScreenSaver-paketet, men om du inte har det redan hittar du det på adressen &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.

en: Bright
sv: Klar

en: Date/Time Stamp
sv: Datum/tid-stämpel

en: Day  Dim
sv: Dag  Mått

en: Display Stars
sv: Visa stjärnor

en: Label Cities
sv: Etikettera städer

en: Lower Left
sv: Längs ned till vänster

en: Lower Right
sv: Längs ned till höger

en: Mercator Projection
sv: Mercator-projektion

en: Night   Dim
sv: Natt    Mått

en: No Stars
sv: Inga stjärnor

en: North/South Rotation
sv: Nord/syd-rotation

en: Orthographic Projection
sv: Ortografisk projektion

en: Real Time
sv: Realtid

en: Shaded Image
sv: Skuggad bild

en: Sharp
sv: Skarp

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Terminator   Blurry
sv: Avslutare    Suddig

en: Time Warp
sv: Tidsförskjutning

en: Upper Left
sv: Längst upp till vänster

en: Upper Right
sv: Längst upp till höger

en: XEarth draws an image of the Earth, as seen from your favorite vantage point in space, correctly shaded for the current position of the Sun. Written by Kirk Johnson. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;.
sv: Xearth visar en bild av Jorden som den ser ut från din favoritutsiktsplats i rymden. Korrekt skuggad i överensstämmelse med dess position till solen. Skriven av Kirk Johnson. Det här programmet finns inte med i XScreenSaver-paketet, men om du inte har det redan hittar du det på adressen &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;.

en: Fish
sv: Fisk

en: Fish Speed
sv: Hastighet på fisk

en: Fish! This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.
sv: Fisk! Det här programmet finns inte med i XScreenSaver-paketet, men om du inte har det redan hittar du det på adressen &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.

en: Bitmap File
sv: Bitmappsfil

en: Draws a simulation of pulsing fire. It can also take an arbitrary image and set it on fire too. Written by Carsten Haitzler, hacked on by many others.
sv: Visar en simulering av pulserande eld. Det går också att sätta eld på en bild (vilken som helst). Skriven av Carsten Haitzler, hackad av många andra.

en: Enable Blooming
sv: Aktivera blomstring

note: #### -font []
en: This program behaves schizophrenically and makes a lot of typos. Written by Jamie Zawinski. If you haven't seen Stanley Kubrick's masterpiece, ``The Shining,'' you won't get it. Those who have describe this hack as ``inspired.''
sv: Det här programmet uppträder schizofrent och orsakar många stavfel. Skriven av Jamie Zawinski. Om du inte har sett Stanley Kubricks mästerverk, The Shining, förstår du inte det här. De som har det beskriver det här hacket som inspirerande.

note: #### -w []
en: This generates pretty fractal pictures by doing funky math involving the ``Lyapunov exponent.'' It has a cool interactive mode, too. Written by Ron Record.
sv: Genererar söta fraktalbilder genom att använda funkig matematik, bland annat Lyapunov-exponenten. Har ett häftigt interaktivt läge också. Skriven av Ron Record.

en: A rendition of the text scrolls seen in the movie ``The Matrix.'' Written by Jamie Zawinski.
sv: En rendering av textrullningen i filmen The Matrix. Skriven av Jamie Zawinski.

en: Binary Encoding
sv: Binär kodning

en: Expansion Algorithm
sv: Expansionsalgoritm

en: Genetic Encoding
sv: Genetisk kodning

en: Hexadecimal Encoding
sv: Hexadecimal kodning

en: Knock Knock
sv: Knack Knack

en: Matrix Encoding
sv: Matrix-kodning

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Run Trace Program
sv: Kör spårningprogram

en: Slider Algorithm
sv: Skjutreglagealgoritm

en: Synergistic Algorithm
sv: Synergistisk algoritm

en: Reflections
sv: Åtgärder

en: Side View
sv: Sett från sidan

en: Top View
sv: Sett uppifrån

note: #### -Y float [0.000000] fraction of old value for rg1
en: XMountains generates realistic-looking fractal terrains of snow-capped mountains near water, with either a top view or a side view. Written by Stephen Booth. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. Be sure to compile it with -DVROOT or it won't work right when launched by the xscreensaver daemon.
sv: XMountains genererar realistiska fraktalterränger av snötäckta berg nära vatten, sett antingen uppifrån eller från sidan. Skriven av Stephen Booth. Det här programmet finns inte med i XScreenSaver-paketet, men om du inte har det redan hittar du det på adressen &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. Se till att inte kompilera den med DVROOT annars fungerar den inte som den ska när den körs tillsammans med xscreensaver-demonen.

en: Draws a few swarms of critters flying around the screen, with nicely faded color trails behind them. Written by Chris Leger.
sv: Visar några få svärmar av skapelser som flyger runt skärmen, med snyggt tonande färgspår bakom. Skriven av Chris Leger.

note: #### -nonopopup
en: Draws falling snow and the occasional tiny Santa. By Rick Jansen. You can find it at &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.
sv: Ritar fallande snö och ibland en liten jultomte. Av Rick Jansen. Du kan hitta den på <http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/>.

en: Layers
sv: Lager

en: Simulates that pen-in-nested-plastic-gears toy from your childhood. By Rohit Singh.
sv: Simulerar pennan-som-ritar-mönster-med-en-plastpryl som du minns från när du var barn. Av Rohit Singh.

en: Color Bars Enabled
sv: Färgrader aktiverade

en: Cycle Through Modes
sv: Växla lägen

en: Rolling Enabled
sv: Rullning aktiverad

en: Static Enabled
sv: Statisk aktiverad

en: XTeeVee simulates various television problems, including static, loss of vertical hold, and a test pattern. By Greg Knauss.
sv: XTeeVee simulerar olika tv-problem, bland annat statiskhet, förlust av vertikalt grepp och textmönster. Av Greg Knauss.

en: Lens Offset
sv: Linsförskjutning

en: Lenses
sv: Linser

en: Zooms in on a part of the screen and then moves around. With the -lenses option the result is like looking through many overlapping lenses rather than just a simple zoom. Written by James Macnicol.
sv: Zoomar in på en del av skärmen och rör sig sedan runt. Med linsalternativet verkar det som om man tittar genom flera överlappande linser i stället för med en enkel zoomning. Skriven av James Macnicol.
