placeholder - en to pt translation catalogue (1077 entries)

en: Browse...
pt: Navegar...

en: Select file.
pt: Selecionar arquivo.

en: Couldn't find pixmap file: %s
pt: Não foi possível localizar o arquivo de pixmap: %s

en: Error loading pixmap file: %s
pt: Erro ao carregar o arquivo de pixmap: %s

en: _File
pt: _Arquivo

en: _Blank Screen Now
pt: _Apagar Tela Agora

en: Activate the XScreenSaver daemon now (locking the screen if so configured.)
pt: Ativa o daemon XScreenSaver imediatamente (bloqueando a tela se assim estiver configurado).

en: _Lock Screen Now
pt: _Bloquear Tela Agora

en: Lock the screen now (even if "Lock Screen" is unchecked.)
pt: Bloqueia a tela imediatamente (mesmo que "Bloquear Tela" esteja desmarcado).

en: _Kill Daemon
pt: _Matar Daemon

en: Tell the running XScreenSaver daemon to exit.
pt: Encerra o daemon XScreenSaver em execução.

en: _Restart Daemon
pt: _Reiniciar Daemon

en: Kill and re-launch the XScreenSaver daemon.
pt: Mata e lança o daemon XScreenSaver novamente.

en: _Exit
pt: _Sair

en: Exit the xscreensaver-demo program (but leave the XScreenSaver daemon running in the background.)
pt: Sai do programa xcreensaver-demo (mas deixa o daemon XScreenSaver em execução no plano de fundo).

en: _Help
pt: Aj_uda

en: _About...
pt: _Sobre...

en: Display version information.
pt: Exibe informações sobre a versão.

en: _Documentation...
pt: _Documentação...

en: Go to the documentation on the XScreenSaver web page.
pt: Vai para a documentação na página do XScreenSaver na Web.

en: Cycle After
pt: Reiniciar Ciclo Após

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
pt: Indica se é necessário uma senha para reexibir o conteúdo da tela.

en: Lock Screen After
pt: Bloquear Tela Após

en: Blank After
pt: Apagar Após

en: How long before the monitor goes completely black.
pt: Tempo até que o monitor fique completamente preto.

en: minutes
pt: minutos

en: Preview
pt: Visualizar

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
pt: Exibe uma demonstração do protetor de tela selecionado em modo de tela inteira (clique com o mouse para retornar).

en: Settings...
pt: Configurações...

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
pt: Personalização e explicação do protetor de tela selecionado.

en: Mode:
pt: Modo:

en: Disable Screen Saver
pt: Desabilitar Protetor de Tela

en: Blank Screen Only
pt: Somente Apagar a Tela

en: Only One Screen Saver
pt: Somente um Protetor de Tela

en: Random Screen Saver
pt: Protetor de Tela Aleatório

en: Use
pt: Usar

en: Screen Saver
pt: Protetor de Tela

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
pt: Executa o próximo protetor de tela da lista em modo de tela inteira (clique com o mouse para retornar).

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
pt: Executa o protetor de tela anterior da lista em modo de tela inteira (clique com o mouse para retornar).

en: Description
pt: Descrição

en: Display Modes
pt: Modos de Exibição

en: Diagnostics
pt: Diagnóstico

en: Whether the daemon should print lots of debugging information.
pt: Indica se o daemon deve imprimir informações detalhadas de depuração.

en: Verbose Diagnostics
pt: Diagnóstico Detalhado

en: Whether any error output of the display modes should be redirected to the screen.
pt: Indica se as mensagens de erro dos modos de exibição devem ser redirecionadas para a tela.

en: Display Subprocess Errors
pt: Exibir Erros de Subprocesso

en: Whether the splash screen (with the version number and `Help' button) should be momentarily displayed when the daemon first starts up.
pt: Indica se a tela de abertura (com o número de versão e o botão 'Ajuda') deve ser momentaneamente exibida quando o daemon é iniciado pela primeira vez.

en: Display Splash Screen at Startup
pt: Exibir Tela de Abertura ao Inicializar

en: Colormaps
pt: Mapas de Cores

en: Whether to install a private colormap when running in 8-bit mode on the default Visual.
pt: Indica se um mapa de cores deve ser instalado ao executar em modo de 8 bits na Exibição padrão.

en: Install Colormap
pt: Instalar Mapa de Cores

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
pt: Indica se o conteúdo da tela deve desaparecer lentamente quando o protetor de tela é ativado.

en: Fade To Black When Blanking
pt: Desaparecer Lentamente ao Apagar

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
pt: Indica se o conteúdo da tela deve aparecer lentamente quando o protetor de tela é desativado.

en: Fade From Black When Unblanking
pt: Aparecer Lentamente ao Reexibir

en: Fade Duration
pt: Duração do Processo

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
pt: Quanto tempo o conteúdo da tela deve levar para aparecer ou desaparecer completamente.

en: seconds
pt: segundos

en: Display Power Management
pt: Exibir Gerenciamento de Energia

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
pt: Indica se o monitor deve ser desligado depois de um tempo.

en: Power Management Enabled
pt: Gerenciamento de Energia Habilitado

en: Off After
pt: Desligar Após

en: Suspend After
pt: Suspender Após

en: Standby After
pt: Em Espera Após

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
pt: Tempo até que o monitor entre em modo de economia de energia.

en: How long until the monitor powers down.
pt: Tempo até que o monitor seja desligado.

en: Image Manipulation
pt: Manipulação de Imagem

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
pt: Indica se os modos de manipulação de imagem devem ter permissão para operar em uma imagem do seu desktop.

en: Grab Desktop Images
pt: Capturar Imagens do Desktop

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one).
pt: Indica se os modos de manipulação de imagem devem operar em imagens capturadas da entrada de vídeo do sistema (se houver).

en: Grab Video Frames
pt: Capturar Quadros de Vídeo

en: Whether the image-manipulating modes should operate on random images loaded from disk.
pt: Indica se os modos de manipulação de imagem devem operar em imagens aleatórias carregadas a partir do disco.

en: Choose Random Image:
pt: Escolher Imagem Aleatória:

en: The directory from which images will be randomly chosen.
pt: O diretório no qual as imagens serão escolhidas aleatoriamente.

en: Browse
pt: Navegar

en: Advanced
pt: Avançado

en: XScreenSaver: Mode-Specific Settings
pt: XScreenSaver: Configurações Específicas do Modo

en: Settings
pt: Configurações

en: Standard
pt: Padrão

en: Visual:
pt: Exibição:

en: Any
pt: Qualquer

en: Best
pt: Melhor

en: Default
pt: Padrão

en: Default-N
pt: Padrão-N

en: Color
pt: Cor

en: Gray
pt: Cinza

en: The X visual type that this demo will require.  If that visual is available it will be used, otherwise, this demo will not be run.
pt: O tipo de exibição de X necessário para esta demonstração. Se essa exibição estiver disponível, ela será usada. Caso contrário, a demonstração não será executada.

en: Command Line:
pt: Linha de Comando:

en: Documentation...
pt: Documentação...

en: Click here to read the manual for this display mode, if it has one.
pt: Clique aqui para ler o manual para este modo de exibição, caso exista.

en: Advanced >>
pt: Avançado >>

en: Edit the command line directly.
pt: Editar a linha de comando diretamente.

en: Standard <<
pt: Padrão <<

en: Back to the graphical configuration options.
pt: Voltar às opções de configuração gráfica.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: For updates, check http://www.jwz.org/xscreensaver/
pt: Para obter atualizações, verifique http://www.jwz.org/xscreensaver/

en: Error:
    
    No Help URL has been specified.
pt: Erro:
    
    não foi especificado nenhum URL de Ajuda.

en: Error:
    
    The xscreensaver daemon did not start up properly.
pt: Erro:
    
    o daemon xscreensaver não foi inicializado corretamente.

en: You are running as root.  This usually means that xscreensaver
    was unable to contact your X server because access control is
    turned on.  Try running this command:
    
                            xhost +localhost
    
    and then selecting `File / Restart Daemon'.
    
    Note that turning off access control will allow anyone logged
    on to this machine to access your screen, which might be
    considered a security problem.  Please read the xscreensaver
    manual and FAQ for more information.
    
    You shouldn't run X as root. Instead, you should log in as a
    normal user, and `su' as necessary.
pt: Você está executando o X como raiz. Normalmente, isso significa que o xscreensaver
    não pôde contactar o servidor X porque o controle de acesso
    estava ativado. Tente executar o seguinte comando:
    
                            xhost +máquinalocal
    
    e, em seguida, selecionar `Arquivo / Reiniciar Daemon'.
    
    Observe que ao desativar o controle de acesso, qualquer pessoa
    conectada à máquina poderá acessar a sua tela, o que pode ser
    considerado um problema de segurança. Leia o manual e as Perguntas Freqüentes do xscreensaver
    para obter mais informações.
    
    Você não deve executar o X como raiz. Em vez disso, você deve efetuar logon
    como usuário normal ou superusuário, conforme necessário.

en: Please check your $PATH and permissions.
pt: Verifique a definição em seu $PATH e as suas permissões.

en: Error:
    
    Couldn't determine init file name!
pt: Erro:
    
    não foi possível determinar o nome de arquivo de inicialização!

en: Error:
    
    Couldn't write %s
pt: Erro:
    
    não foi possível gravar %s

en: Error:
    
    no `manualCommand' resource set.
pt: Erro:
    
    não há recurso `manualCommand' definido.

en: Error:
    
    Unparsable time format: "%s"
pt: Erro:
    
    o formato da data não pode ser analisado: "%s"

en: Error:
    
    Directory does not exist: "%s"
pt: Erro:
    
    o diretório não existe: "%s"

en: Descriptions not available: no XML support compiled in.
pt: Descrições não disponíveis: não há suporte XML compilado.

en: No description available.
pt: Nenhuma descrição disponível.

en: Blank Screen
pt: Tela em Branco

en: Screen Saver Disabled
pt: Protetor de Tela Desativado

en: Warning:
    
    file "%s" has changed, reloading.
pt: Atenção:
    
    o arquivo "%s" foi alterado e está sendo recarregado.

en: No Preview
pt: Nenhuma Visualização

en: Available
pt: Disponível

en: Not
pt: Não

en: Installed
pt: Instalado

en: Warning:
    
    The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%s".  Launch it now?
pt: Atenção:
    
    aparentemente, o daemon XScreenSaver não está sendo executado
    na exibição "%s". Deseja lançá-lo agora?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    Since they are different users, they won't be reading/writing
    the same ~/.xscreensaver file, so %s isn't
    going to work right.
    
    You should either re-run %s as "%s", or re-run
    xscreensaver as "%s".
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
pt: Atenção:
    
    %s está sendo executado como usuário "%s" na máquina "%s".
    Porém, a exibição de gerenciamento do xscreensaver "%s"
    está sendo executada como usuário "%s" na máquina "%s".
    
    Como são usuários diferentes, eles não lerão/gravarão no mesmo arquivo
     ~/.xscreensaver e, portanto, %s não
    funcionará corretamente.
    
    Você deve executar %s novamente como "%s" ou executar
    xscreensaver novamente como "%s".
    
    Deseja reiniciar o daemon xscreensaver agora?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    If those two machines don't share a file system (that is,
    if they don't see the same ~%s/.xscreensaver file) then
    %s won't work right.
    
    Restart the daemon on "%s" as "%s" now?
pt: Atenção:
    
    %s está sendo executado como usuário "%s" na máquina "%s".
    Porém, a exibição de gerenciamento do xscreensaver "%s"
    está sendo executada como usuário "%s" na máquina "%s".
    
    Se essas duas máquinas não compartilharem o mesmo sistema de arquivo (ou seja,
    se elas não visualizarem o mesmo arquivo ~%s/.xscreensaver),
    %s não funcionará corretamente.
    
    Deseja reiniciar o daemon em "%s" como "%s" agora?

en: Warning:
    
    This is %s version %s.
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is version %s.  This could cause problems.
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
pt: Atenção:
    
    este é o %s versão %s.
    Porém, a versão da exibição de gerenciamento do xscreensaver "%s"
    é %s. Isso pode causar problemas.
    
    Deseja reiniciar o daemon xscreensaver agora?

en: %s: unknown option: %s
pt: %s: opção desconhecida: %s

en: Screensaver Preferences
pt: Preferências do Protetor de Tela

en: AT-enabled lock dialog
pt: Cx. de diál. Bloq. de AT ativado

en: AT lock dialog frame1
pt: Frame1 de cx. de diál. Bloq. de AT

en: AT lock dialog vbox
pt: Vbox de cx. de diál. Bloq. de AT

en: AT lock dialog hbox
pt: Hbox de cx. de diál. Bloq. de AT

en: AT-enabled lock dialog frame2
pt: Frame2 de cx. de diál. Bloq. de AT ativado

en: AT-enabled lock dialog image
pt: Imagem de cx. de diál. Bloq. de AT

en: Percent of time you have to enter the password.
pt: Percentual de tempo para inserir senha.

en: Screensaver
pt: Protetor de Tela

en: AT text vbox2
pt: Vbox2 de cx de texto AT

en: AT text vbox2 label1
pt: Label1 de vbox2 de cx de texto AT

en: <b>This display is locked.</b>
pt: <b>Esta exibição está bloqueada.</b>

en: AT text vbox2 label2
pt: Label2 de vbox2 de cx de texto AT

en:         User:
pt:         UsuÃ¡rio:

en: Password:
pt: Senha:

en: AT vbox2 table user
pt: Usuário de tabela vbox2 AT

en: AT vbox2 table pin
pt: Pin de tabela vbox2 AT

en: AT vbox2 table USER
pt: USER de tabela vbox2 AT

en: AT pwd or pin  hbox2
pt: Senha ou pin AT  hbox2

en: AT vbox2 label5
pt: Label5 de vbox2 AT

en: AT vbox2 button
pt: Botão vbox2 AT

en: <b>Checking...</b>
pt: <b>Verificando...</b>

en: Timed out!
pt: Tempo de Espera

en: Change screensaver properties
pt: Alterar as propriedades do protetor de tela

en: Choose _Random Image:
pt: Escolher Imagem _Aleatória:

en: Display Subprocess _Errors
pt: Exibir _Erros de Subprocesso

en: Display _Splash Screen at Startup
pt: Exibir _Tela de Abertura ao Inicializar

en: F_ade Duration
pt: Dur_ação do Processo

en: Fade from Black When _Unblanking
pt: Aparecer Lentamente ao _Reexibir

en: Fade to Black when _Blanking
pt: Desaparecer Lentamente ao _Apagar

en: Grab Desktop _Images
pt: Capturar _Imagens de Desktop

en: Grab _Video Frames
pt: Capturar Quadros de _Vídeo

en: How long before passwdTimeout.
pt: Quanto tempo antes do tempo-limite da senha.

en: Install _Colormap
pt: Instalar Mapa de _Cores

en: No Preview
    Available
pt: Nenhuma Visualização
    Disponível

en: Preview of screen saver
pt: Visualização do protetor de tela

en: Stand_by After
pt: _Em Espera Após

en: Sus_pend After
pt: Sus_pender Após

en: Whether passwdTimeout is disabled or enabled.
pt: Se o tempo-limite da senha estÃ¡ desativado ou ativado.

en: _Advanced
pt: _Avançado

en: _Advanced >>
pt: _Avançado >>

en: _Blank After
pt: _Apagar Após

en: _Browse
pt: _Navegar

en: _Command Line:
pt: Linha de _Comando:

en: _Cycle After
pt: Reiniciar _Ciclo Após

en: _Display Modes
pt: Modos de _Exibição

en: _Lock  Screen  After
pt: _Lock  Screen  depois de

en: _Mode:
pt: _Modo:

en: _Off After
pt: _Desligar Após

en: _Power Management Enabled
pt: _Gerenciamento de Energia Habilitado

en: _Preview
pt: _Visualizar

en: _Quit
pt: _Encerrar

en: _Settings...
pt: _Configurações...

en: _Standard <<
pt: _Padrão <<

en: _Verbose Dialognostics
pt: _Diagnóstico Detalhado

en: _Visual:
pt: _Exibição:

en: _passwdTimeout After
pt: _passwdTimeout depois de

en: dialog1
pt: caixa de diálogo1

en: no preview
pt: nenhuma visualização

en: preview
pt: visualização

en: Anemone
pt: Anêmona

en: Arms
pt: Braços

en: Fast
pt: Rápido

en: Few
pt: Poucos

en: Many
pt: Muitos

en: Number of Colors
pt: Número de Cores

en: Often
pt: Freqüente

en: Rarely
pt: Raramente

en: Slow
pt: Lento

en: Speed
pt: Velocidade

en: Tentacles
pt: Tentáculos

en: Thick
pt: Espesso

en: Thickness
pt: Espessura

en: Thin
pt: Fino

en: Turn speed
pt: Mudar a velocidade

en: Two
pt: Duas

en: Wiggling tentacles. By Gabriel Finch.
pt: Tentáculos serpenteantes. Criado por Gabriel Finch.

en: Withdraw freqency
pt: Retirar a freqüência

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced. Written by David Bagley.
pt: Um autômato celular que é na verdade uma máquina de Turing bidimensional: conforme as cabeças (``formigas'') caminham pela tela, elas alteram os valores de pixel no caminho. Quando elas passam sobre os pixels alterados, os seus comportamentos são influenciados. Criado por David Bagley.

en: Ant
pt: Formiga

en: Ant Size
pt: Tamanho da Formiga

en: Ants Count
pt: Contagem de Formigas

en: Draw Eyes
pt: Desenhar Olhos

en: Four Sided Cells
pt: Células de Quatro Lados

en: Large
pt: Longo

en: Nine Sided Cells
pt: Células de Nove Lados

en: Random Cell Shape
pt: Formato de Célula Aleatório

en: Sharp Turns
pt: Curvas Fechadas

en: Six Sided Cells
pt: Células de Seis Lados

en: Small
pt: Curto

en: Three Sided Cells
pt: Células de Três Lados

en: Timeout
pt: Tempo de Espera

en: Truchet Lines
pt: Linhas de Truchet

en: Twelve Sided Cells
pt: Células de Doze Lados

en: Apollonian
pt: Apolíneo

en: Deep
pt: Profundo

en: Depth
pt: Profundidade

en: Draw Labels
pt: Desenhar Rótulos

en: Include Alternate Geometries
pt: Incluir Geometrias Alternadas

en: Packs a large circle with smaller circles, demonstrating the Descartes Circle Theorem. Written by Allan R. Wilks and David Bagley.
pt: Preenche um círculo grande com círculos menores, demonstrando o Teorema do Círculo de Descartes. Criado por Allan R. Wilks e David Bagley.

en: Shallow
pt: Superficial

en: Agressive
pt: Agressivo

en: Atlantis
pt: Atlântida

en: Clear Water
pt: Água Cristalina

en: Flat Background
pt: Plano de Fundo Liso

en: Gradient Background
pt: Plano de Fundo Dégradé

en: Number of Sharks
pt: Número de Tubarões

en: Shark Proximity
pt: Proximidade do Tubarão

en: Shark Speed
pt: Velocidade do Tubarão

en: Shimmering Water
pt: Água Cintilante

en: Show Frames-per-Second
pt: Mostrar Quadros por Segundo

en: Shy
pt: Tímido

en: Solid
pt: Sólido

en: This is xfishtank writ large: a GL animation of a number of sharks, dolphins, and whales. The swimming motions are great. Originally written by Mark Kilgard.
pt: É um xfishtank com peixes maiores: uma animação GL com vários tubarões, golfinhos e baleias. Os movimentos de nado são incríveis. Criado originalmente por Mark Kilgard.

en: Whale Speed
pt: Velocidade da Baleia

en: Wireframe
pt: Estrutura

en: Attraction
pt: Atração

en: Ball Count
pt: Contagem de Bolas

en: Ball Mass
pt: Aglomerado de Bolas

en: Balls
pt: Bolas

en: Bounce Off Walls
pt: Ricochetear nas Paredes

en: Color Contrast
pt: Contraste de Cores

en: Environmental Viscosity
pt: Viscosidade Ambiental

en: Filled Splines
pt: Splines Preenchidas

en: High
pt: Alto

en: Ignore Screen Edges
pt: Ignorar Bordas de Tela

en: Inward
pt: Para Dentro

note: #### -graphmode [none]
en: Like qix, this uses a simple simple motion model to generate many different display modes. The control points attract each other up to a certain distance, and then begin to repel each other. The attraction/repulsion is proportional to the distance between any two particles, similar to the strong and weak nuclear forces. One of the most interesting ways to watch this hack is simply as bouncing balls, because their motions and interactions with each other are so odd. Sometimes two balls will get into a tight orbit around each other, to be interrupted later by a third, or by the edge of the screen. It looks quite chaotic. Written by Jamie Zawinski, based on Lisp code by John Pezaris.
pt: Assim como o qix, este usa um modelo de movimento simples para gerar vários modos de exibição diferentes. Os pontos de controle se atraem até uma certa distância e, em seguida, começam a se repelir. A atração/repulsão é proporcional à distância entre duas partículas quaisquer, similar às forças nucleares fortes e fracas. Uma das maneiras mais interessantes de se observar este hack é simplesmente com bolas quicantes, pois os seus movimentos e interações são muito singulares. Algumas vezes, duas bolas entrarão em órbita uma ao redor da outra para depois serem interrompidas por uma terceira bola ou pela borda da tela. Parece bem caótico. Criado por Jamie Zawinski, baseado no código Lisp criado por John Pezaris.

en: Lines
pt: Linhas

en: Long
pt: Longo

en: Low
pt: Baixo

en: Orbital Mode
pt: Modo Orbital

en: Outward
pt: Para Fora

en: Polygons
pt: Polígonos

en: Radius
pt: Raio

en: Repulsion Threshold
pt: Limiar de Repulsão

en: Short
pt: Curto

en: Tails
pt: Rastros

en: Trail Length
pt: Comprimento do Rastro

en: Atunnel
pt: Túnel

en: Draws an animation of a textured tunnel in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge and Roman Podobedov.
pt: Desenha uma animação de um túnel texturizado em GL. Requer OpenGL e uma máquina com hardware veloz para suporte a mapas de textura. Criado por Eric Lassauge e Roman Podobedov.

en: Untextured
pt: Sem textura

en: Use light
pt: Usar luz

en: Barcode
pt: Código de Barras

en: Barcode Clock (24 Hour)
pt: Relógio com Código de Barras (24 horas)

en: Barcode Clock (AM/PM)
pt: Relógio com Código de Barras (AM/PM)

en: Scrolling Barcodes
pt: Códigos de Barras com Rolagem

en: This draws a random sequence of colorful barcodes scrolling across your screen. CONSUME! By Dan Bornstein.
pt: Desenha uma seqüência aleatória de códigos de barras coloridos com rolagem pela tela. USE! Por Dan Bornstein.

en: Blaster
pt: Batalha Espacial

note: #### -mother_ship_color1 [white]
en: Draws a simulation of flying space-combat robots (cleverly disguised as colored circles) doing battle in front of a moving star field. Written by Jonathan Lin.
pt: Desenha uma simulação de robôs voadores de combate espacial (habilmente disfarçados em círculos coloridos) lutando em frente a um campo estelar que se movimenta. Criado por Jonathan Lin.

en: Robots
pt: Robôs

en: Stars
pt: Estrelas

en: 90 deg Rotation Speed
pt: Velocidade de Rotação 90°

en: Bitmap to rotate
pt: Bitmap a ser girado

en: BlitSpin
pt: Giro de Imagem

en: Fuzzy Rotation Speed
pt: Velocidade de Rotação

en: Grab Screen
pt: Capturar Tela

en: The ``blitspin'' hack repeatedly rotates a bitmap by 90 degrees by using logical operations: the bitmap is divided into quadrants, and the quadrants are shifted clockwise. Then the same thing is done again with progressively smaller quadrants, except that all sub-quadrants of a given size are rotated in parallel. Written by Jamie Zawinski based on some cool SmallTalk code seen in in Byte Magazine in 1981. As you watch it, the image appears to dissolve into static and then reconstitute itself, but rotated. You can provide the image to use, as an XBM or XPM file, or tell it to grab a screen image and rotate that.
pt: O hack ``giro de imagem'' gira um bitmap 90° repetidas vezes usando operações lógicas: o bitmap é dividido em quadrantes e os quadrantes são deslocados no sentido horário. A operação se repete com quadrantes progressivamente menores, sendo que todos os subquadrantes de um determinado tamanho são girados ao mesmo tempo. Criado por Jamie Zawinski, baseado em um código SmallTalk genial publicado na Byte Magazine em 1981. Ao observá-la, a imagem parece dissolver até ficar estática e, em seguida, se reconstitui, porém girada. A imagem a ser usada pode ser um arquivo XBM ou XPM, ou uma imagem de tela capturada.

en: Do Red/Blue 3D seperation
pt: Fazer separação Vermelho/Azul 3D

en: Number of Spots
pt: Número de Pontos

en: This draws what looks like a spinning, deforming baloon with varying-sized spots painted on its invisible surface. Written by Jeremie Petit.
pt: Desenha o que parece ser um balão invisível que gira e se distorce com pontos de tamanhos variados pintados em sua superfície. Criado por Jeremie Petit.

en: A Cow. A Trampoline. Together, they fight crime. By Jamie Zawinski.
pt: Uma Vaca. Um Trampolim. Juntos, eles combatem o crime. Por Jamie Zawinski.

en: Animation Speed
pt: Velocidade da Animação

en: Beefy Cow
pt: Vaca Pesada

en: Bounce Speed
pt: Velocidade do Salto

en: BouncingCow
pt: Vaca Saltando

en: Herd
pt: Rebanho

en: Moo
pt: Mugido

en: Number of Cows
pt: Número de Vacas

en: Wireframe Cow
pt: Vaca dentro da Cerca

en: Boxed
pt: Caixa

en: Draws a box full of 3D bouncing balls that explode. Written by Sander van Grieken.
pt: Desenha uma caixa cheia de bolas quicantes em 3D que explodem. Criado por Sander van Grieken.

en: Braid
pt: Entrelace

en: Draws random color-cycling inter-braided concentric circles. Written by John Neil.
pt: Desenha círculos concêntricos e entrelaçados que são coloridos aleatoriamente. Criado por John Neil.

en: Duration
pt: Duração

en: Line Thickness
pt: Espessura da Linha

en: Max Rings
pt: Número Máximo de Círculos

en: 2 minutes
pt: 2 minutos

en: 5 seconds
pt: 5 segundos

en: BSOD stands for ``Blue Screen of Death.'' The finest in personal computer emulation, this hack simulates popular screen savers from a number of less robust operating systems. Written by Jamie Zawinski.
pt: BSOD significa ``Blue Screen of Death'' (tela de erro fatal). O que existe de melhor em emulação de computadores pessoais, este hack simula protetores de tela populares de vários sistemas operacionais menos robustos. Criado por Jamie Zawinski.

en: Draws a stream of rising, undulating 3D bubbles, rising toward the top of the screen, with nice specular reflections. Written by Richard Jones.
pt: Desenha um fluxo de bolhas 3D que fazem movimentos ondulantes, indo em direção à parte superior da tela, com bonitos reflexos diáfanos. Criado por Richard Jones.

en: Bubbles
pt: Bolhas

en: Bubbles Fall
pt: Bolhas Caindo

en: Bubbles Float
pt: Bolhas Flutuando

en: Bubbles Rise
pt: Bolhas Subindo

en: Bubbles exist in three dimensions
pt: As bolhas devem aparecer em três dimensões

en: Don't hide bubbles when they pop
pt: Não ocultar as bolhas quando elas estourarem

en: Draw circles instead of pixmap bubbles
pt: Desenhar círculos em vez de bolhas de pixmap

en: Leave Trails
pt: Deixar rastros

en: This simulates the kind of bubble formation that happens when water boils:small bubbles appear, and as they get closer to each other, they combine to form larger bubbles, which eventually pop. Written by James Macnicol.
pt: Simula o tipo de formação de bolhas que ocorre durante a ebulição da água: pequenas bolhas aparecem e, à medida que se aproxima umas das outras, combinam-se para formar bolhas maiores, que, eventualmente, estouram. Criado por James Macnicol.

note: #### -invert
en: A bit like `Spotlight', except that instead of merely exposing part of your desktop, it creates a bump map from it. Basically, it 3D-izes a roaming section of your desktop, based on color intensity. Written by Shane Smit.
pt: Semelhante a `Refletor'; no entanto, em vez de simplesmente expor parte do desktop, cria alto-relevo. Em suma, transforma em 3D uma seção móvel do desktop, com base na intensidade da cor. Criado por Shane Smit.

en: Bumps
pt: Alto-relevo

en: Cage
pt: Cubo

en: This draws Escher's ``Impossible Cage,'' a 3d analog of a moebius strip, and rotates it in three dimensions. Written by Marcelo Vianna.
pt: Desenha o ``Cubo Impossível'' de Escher , uma analogia 3D de uma fita de moebius, e o gira em três dimensões. Criado por Marcelo Vianna.

en: 0 seconds
pt: 0 segundos

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: 1 second
pt: 1 segundo

en: C Curve
pt: Curva C

en: Delay
pt: Atraso

en: Density
pt: Densidade

en: Generates self-similar linear fractals, including the classic ``C Curve.'' Written by Rick Campbell.
pt: Gera fractais lineares semelhantes entre si, incluindo a clássica``Curva C''. Criado por Rick Campbell.

en: Animates a number of 3D electronic components. Written by Ben Buxton.
pt: Dá movimento a vários componentes eletrônicos 3D. Criado por Ben Buxton.

en: Circuit
pt: Circuito

en: Directional Lighting
pt: Iluminação Direcional

en: Flat Coloring
pt: Coloração Simples

en: Parts
pt: Partes

en: Rotate
pt: Rotacionar

en: Rotation Speed
pt: Velocidade de Rotação

en: Spin
pt: Girar

en: Cell Size
pt: Tamanho da Célula

en: CloudLife
pt: Forma de Nuvem

en: Generates cloud-like formations based on a variant of Conway's Life The difference is that cells have a maximum age, after which they count as 3 for populating the next generation. This makes long-lived formations explode instead of just sitting there burning a hole in your screen. Written by Don Marti.
pt: Cria formas de nuvem baseadas em uma variação do Jogo da Vida de Conway. A diferença é que as células possuem um limite máximo de idade e, depois disso, elas contam como 3 para formar a próxima geração. Isso faz com que as formações antigas desapareçam em vez de apenas permanecerem lá queimando um buraco na tela. Criado por Don Marti.

en: Initial Density
pt: Densidade Inicial

en: Max Age
pt: Idade Máxima

en: Old
pt: Antiga

en: Young
pt: Nova

en: Compass
pt: Bússola

en: Double Buffer
pt: Buffer Duplo

en: This draws a compass, with all elements spinning about randomly, for that ``lost and nauseous'' feeling. Written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha uma bússola, com todos os elementos girando aleatoriamente, transmitindo aquela sensação de estar ``perdido e com náuseas''. Criado por Jamie Zawinski.

en: 1 Minute
pt: 1 Minuto

en: 1 Second
pt: 1 Segundo

en: Coral
pt: Corais

en: Dense
pt: Denso

en: Seeds
pt: Sementes

en: Simulates coral growth, albeit somewhat slowly. Written by Frederick Roeber.
pt: Simula o crescimento de corais, mesmo que lentamente. Criado por Frederick Roeber.

en: Sparse
pt: Esparso

en: Cosmos
pt: Cosmo

en: Draws fireworks and zooming, fading flares. By Tom Campbell. You can find it at &lt;http://cosmos.dnsalias.net/cosmos/&gt;
pt: Desenha fogos de artifício e sinais luminosos aparecendo e desaparecendo. Por Tom Campbell. Pode ser encontrado em &lt;http://cosmos.dnsalias.net/cosmos/&gt;

en: Critical
pt: Crítico

note: #### -trail [50]
en: Draws a system of self-organizing lines. It starts out as random squiggles, but after a few iterations, order begins to appear. Written by Martin Pool.
pt: Desenha um sistema de linhas que se organizam sozinhas. No início, aparecem espirais aleatórios, mas, após algumas iterações, começa a surgir uma organização. Criado por Martin Pool.

en: Center on Screen
pt: Centralizar da Tela

en: Count
pt: Contagem

en: Crystal
pt: Cristais

en: Draw Cell
pt: Desenhar Célula

en: Draw Grid
pt: Desenhar Grade

en: Horizontal Symmetries
pt: Simetrias Horizontais

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope (more like a kaleidescope than the hack called `kaleid,' actually.) This one by Jouk Jansen.
pt: Polígonos que se movimentam, de forma semelhante a um caleidoscópio (na verdade, é mais parecido com um caleidoscópio do que o hack chamado `caleidoscópio'). Criado por Jouk Jansen.

en: Vertical Symmetries
pt: Simetrias Verticais

en: Boxes
pt: Caixas

en: Cubenetic
pt: Cubonético

en: Display Solid Colors
pt: Exibir Cores Sólidas

en: Display Surface Patterns
pt: Exibir Padrões de Superfície

en: Display Wireframe
pt: Exibir Estrutura

en: Don't Rotate
pt: Não Rotacionar

en: Draws a pulsating set of overlapping boxes with ever-chaning blobby patterns undulating across their surfaces. It's sort of a cubist Lavalite. Written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha um conjunto pulsante de caixas sobrepostas com padrões de bolhas dinâmicas que fazem movimentos ondulantes sobre as superfícies das caixas. É um tipo de Lava Lite cubista. Criado por Jamie Zawinski.

en: Rotate around X and Y axes
pt: Girar em torno dos eixos X e Y

en: Rotate around X and Z axes
pt: Girar em torno dos eixos X e Z

en: Rotate around X axis
pt: Girar em torno do eixo X

en: Rotate around Y and Z axes
pt: Girar em torno dos eixos Y e Z

en: Rotate around Y axis
pt: Girar em torno do eixo Y

en: Rotate around Z axis
pt: Girar em torno do eixo Z

en: Rotate around all three axes
pt: Girar em torno dos três eixos

en: Surface Pattern Complexity
pt: Complexidade do Padrão de Superfície

en: Surface Pattern Overlap
pt: Sobreposição do Padrão de Superfície

en: Surface Pattern Speed
pt: Velocidade do Padrão de Superfície

en: Wander
pt: Errante

en: A hack similar to `greynetic', but less frenetic. The first implementation was by Stephen Linhart; then Ozymandias G. Desiderata wrote a Java applet clone. That clone was discovered by Jamie Zawinski, and ported to C for inclusion here.
pt: Um hack semelhante ao `colornético', mas menos frenético. A primeira implementação foi realizada por Stephen Linhart; em seguida Ozymandias G. Desiderata criou um clone de miniaplicativo Java. Esse clone foi descoberto por Jamie Zawinski e modificado para, C de modo a ser incluído aqui.

en: Cynosure
pt: Cinosura

en: DangerBall
pt: Bola Perigosa

en: Draws a ball that periodically extrudes many random spikes. Ouch! Written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha uma bola que, periodicamente, expele muitos espinhos aleatórios. Ai! Criado por Jamie Zawinski.

en: Spike Count
pt: Contagem de Espinhos

en: Spike Growth
pt: Crescimento de Espinhos

en: DecayScreen
pt: Tela Destorcida

en: Fuzzy Melt
pt: Deformação Difusa

en: Melt Away From Center
pt: Deformação a partir do Centro

en: Melt Down
pt: Deformação para Baixo

en: Melt Down, Left
pt: Deformação para Baixo e para a Esquerda

en: Melt Down, Right
pt: Deformação para Baixo e para a Direita

en: Melt Left
pt: Deformação para a Esquerda

en: Melt Right
pt: Deformação para a Direita

en: Melt Towards Center
pt: Deformação em Direção ao Centro

en: Melt Up
pt: Deformação para Cima

en: Melt Up, Left
pt: Deformação para Cima e para a Esquerda

en: Melt Up, Right
pt: Deformação para Cima e para a Direita

en: Melty Melt
pt: Deformação Deformada

en: Random Melt Style
pt: Estilo de Deformação Aleatório

en: Shuffle Melt
pt: Deformação Embaralhada

en: Stretchy Melt
pt: Deformação Esticada

en: This takes an image and makes it melt. You've no doubt seen this effect before, but no screensaver would really be complete without it. It works best if there's something colorful visible. Warning, if the effect continues after the screen saver is off, seek medical attention. Written by David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski, and Vince Levey.
pt: Faz a imagem ficar deformada (como se estivesse derretendo). Com certeza você já viu esse efeito antes, mas nenhum protetor de tela estaria totalmente completo sem isso. Funciona melhor quando há algo colorido na tela. Atenção, se o efeito continuar após a desativação do protetor de tela, procure um médico. Criado por David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski e Vince Levey.

en: Deco
pt: Decô

en: Max Depth
pt: Profundidade Máxima

en: Min Size
pt: Tamanho Mínimo

note: #### -cycle-delay [1000000]
en: This one subdivides and colors rectangles randomly. It looks kind of like Brady-Bunch-era rec-room wall paneling. (Raven says: ``this screensaver is ugly enough to peel paint.'') Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne.
pt: Subdivide e colore retângulos aleatoriamente. Parece um tipo de papel de parede usado em quartos de brinquedos dos tempos de Brady Bunch. (E o corvo disse: ``este protetor de tela é feio de doer''.) Criado por Jamie Zawinski e inspirado em código Java criado por Michael Bayne.

en: This draws a pulsing sequence of stars, circles, and lines. It would look better if it was faster, but as far as I can tell, there is no way to make this be both: fast, and flicker-free. Yet another reason X sucks. Written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha uma pulsante seqüência de estrelas, círculos e linhas. Seria melhor se fosse mais rápido, mas até onde sei, não há como tornar esse protetor de tela rápido sem o fazer tremular. Outro motivo por que o X é tão ruim. Criado por Jamie Zawinski.

en: Transparency
pt: Transparência

en: A cellular automaton that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals. Written by David Bagley.
pt: Um autômato celular que começa com um campo aleatório e depois se organiza em listras e espirais. Criado por David Bagley.

en: Demon
pt: DemonF

en: States
pt: Estados

en: Discrete
pt: Discreto

en: More ``discrete map'' systems, including new variants of Hopalong and Julia, and a few others. Written by Tim Auckland.
pt: Mais sistemas ``discretos'', inclusive novas variantes de Hopalong e Julia, entre outros. Criado por Tim Auckland.

en: Black Hole
pt: Buraco Negro

en: Bounce
pt: Quicar

en: Distort
pt: Distorção

en: Lens Count
pt: Contagem de Lentes

en: Lens Size
pt: Tamanho das Lentes

en: Magnify
pt: Ampliar

en: Reflect
pt: Refletir

en: Swamp Thing
pt: Monstro do Pântano

en: This hack grabs an image of the screen, and then lets a transparent lens wander around the screen, magnifying whatever is underneath. Written by Jonas Munsin.
pt: Neste hack, uma lente transparente vaga por uma imagem de tela, ampliando tudo o que estiver nessa imagem. Escrito por Jonas Munsin.

en: Use Shared Memory
pt: Usar Memória Compartilhada

en: Drift
pt: Turbilhão

en: Fractal Growth
pt: Crescimento Fractal

en: High Dimensional Sphere
pt: Esfera Super Dimensional

en: How could one possibly describe this except as ``drifting recursive fractal cosmic flames?'' Another fine hack from the Scott Draves collection of fine hacks.
pt: A única maneira possível de descrever essa tela é dizer que ela se parece com ``um turbilhão de poeira cósmica fractal recursiva''. Outro hack da ótima coleção de Scott Draves.

en: Lissojous Figures
pt: Valores de Lissojous

en: ElectricSheep is an xscreensaver module that displays mpeg video of an animated fractal flame. In the background, it contributes render cycles to the next animation. Periodically it uploades completed frames to the server, where they are compressed for distribution to all clients. This program is recommended only if you have a high bandwidth, always-on connection to the Internet. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.
pt: Carneiros Eletrônicos é um módulo do xscreensaver que exibe um vídeo mpeg de uma chama fractal animada. O plano de fundo contribui com ciclos processados para a próxima animação. Periodicamente, carrega quadros completos no servidor, onde são compactados para serem distribuídos para todos os clientes. Esse programa só é recomendado se você tiver uma conexão de banda larga permanente com a Internet. Por Scott Draves. Pode ser encontrado em &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.

en: Frame Rate
pt: Taxa de Quadros

en: Hide Sheep
pt: Ocultar Carneiro

en: Megabytes of Local Sheep Storage
pt: Megabytes de Armazenamento Local de Carneiro

en: Nickname
pt: Apelido

en: Repititions of each Sheep
pt: Repetições de cada carneiro

en: Standalone
pt: Independente

en: Black slips out of three mating nets, but the fourth one holds him tight! A brilliant composition! Written by Blair Tennessy.
pt: A peça preta escapou de três redes, mas a quarta o pegou! Uma jogada brilhante! Criado por Blair Tennessy.

en: Endgame
pt: Fim de Jogo

en: Audi Quattro (5 cylinders)
pt: Audi Quattro (5 cilindros)

en: BMW M3 (4 cylinders)
pt: BMW M3 (4 cilindros)

en: BMW M5 (6 cylinders)
pt: BMW M5 (6 cilindros)

en: Corvette Z06 (8 cylinders, V)
pt: Corvette Z06 (8 cilindros, V)

en: Dodge Viper (10 cylinders, V)
pt: Dodge Viper (10 cilindros, V)

en: Draws a simple model of an engine that floats around the screen. Written by Ben Buxton and Ed Beroset.
pt: Desenha um motor de modelo simples que flutua na tela. Criado por Ben Buxton e Ed Beroset.

en: Engine
pt: Motor

en: Jaguar XKE (12 cylinders, V)
pt: Jaguar XKE (12 cilindros, V)

en: Porsche 911 (6 cylinders, flat)
pt: Porsche 911 (6 cilindros, simples)

en: Random Engine
pt: Motor Aleatório

en: Subaru XT (6 cylinders, V)
pt: Subaru XT (6 cilindros, V)

en: VW Beetle (4 cylinders, flat)
pt: VW Beetle (4 cilindros, simples)

en: Epicycle
pt: Epiciclo

en: Harmonics
pt: Harmônicos

note: #### -size_factor_max [2.05]
en: This program draws the path traced out by a point on the edge of a circle. That circle rotates around a point on the rim of another circle, and so on, several times. These were the basis for the pre-heliocentric model of planetary motion. Written by James Youngman.
pt: Este programa desenha o caminho traçado por um ponto na borda de um círculo. Esse círculo gira em torno de um ponto na borda de outro círculo e assim por diante, diversas vezes. Essa é a base do modelo pré-heliocêntrico do movimento planetário. Criado por James Youngman.

en: An exposive version of XFlame. By W.P. van Paassen.
pt: Uma versão explosiva do XFlame. Por W.P. van Paassen.

en: Cooling factor
pt: Fator de resfriamento

en: Eruption
pt: Erupção

en: Gravity
pt: Gravidade

en: Heat
pt: Calor

en: Little
pt: Pouco

en: Negative
pt: Negativo

en: Number of Particles
pt: Número de Partículas

en: Pleasant
pt: Agradável

en: Positive
pt: Positivo

en: Particles
pt: Partículas

en: Power
pt: Potência

en: Simulates two dimensional Incompressible Inviscid Fluid Flow. Written by Stephen Montgomery-Smith.
pt: Simula um fluxo bidimensional de fluido não-viscoso e incomprimível. Criado por Stephen Montgomery-Smith.

en: Draws various rotating extruded shapes that twist around, lengthen, and turn inside out. Created by David Konerding from the samples that come with the GL Extrusion library by Linas Vepstas.
pt: Desenha várias formas extrusivas giratórias que se movem em espiral, se alongam e viram pelo avesso. Criado por David Konerding a partir de amostras fornecidas com a biblioteca GL Extrusion criada por Linas Vepstas.

en: Extrusion
pt: Extrusão

en: Helix 2
pt: Hélice 2

en: Helix 3
pt: Hélice 3

en: Helix 4
pt: Hélice 4

en: Join Offset
pt: Deslocamento das Conexões

en: Random Object
pt: Objeto Aleatório

en: Screw
pt: Parafuso

en: Taper
pt: Afunilado

en: Texture Image
pt: Imagem da Textura

en: Twistoid
pt: Redemoinho

en: Use Flat Coloring
pt: Usar Coloração Simples

en: Use Lighting
pt: Usar Iluminação

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path. Written by Bas van Gaalen and Charles Vidal.
pt: Desenha uma fita ondulante que segue um caminho sinusoidal. Criado por Bas van Gaalen e Charles Vidal.

en: FadePlot
pt: Fita Ondulante

en: Bitmap for Flag
pt: Bitmap da Bandeira

en: Flag
pt: Bandeira

en: Text for Flag
pt: Texto da Bandeira

note: #### -size [-7]
en: This draws a waving colored flag, that undulates its way around the screen. The trick is the flag can contain arbitrary text and images. By default, it displays either the current system name and OS type, or a picture of ``Bob,'' but you can replace the text or the image with a command-line option. Written by Charles Vidal and Jamie Zawinski.
pt: Desenha uma bandeira colorida ondulante que tremula por toda a tela. O legal é que a bandeira pode conter imagens e textos arbitrários. Por padrão, exibe o nome do sistema atual e o tipo de sistema operacional ou uma imagem do ``Bob'', mas você pode substituir o texto ou a imagem com uma opção de linha de comando. Criado por Charles Vidal e Jamie Zawinski.

en: 0 Seconds
pt: 0 Segundos

en: 10 Seconds
pt: 10 Segundos

en: Another iterative fractal generator. Written by Scott Draves.
pt: Outro gerador de fractal iterativo. Criado por Scott Draves.

en: Complexity
pt: Complexidade

en: Flame
pt: Chama

en: Number of Fractals
pt: Número de Fractais

en: Flipscreen3d
pt: Tela Giratória 3D

en: Grabs an image of the desktop, turns it into a GL texture map, and spins it around and deforms it in various ways. Written by Ben Buxton.
pt: Pega uma imagem do desktop, a transforma em um mapa de textura GL, faz com que ela gire na tela e a deforma de diversas maneiras. Criado por Ben Buxton.

en: Allow 2D Attractors
pt: Permitir Atratores 2D

note: #### -slow [True]
en: Another series of strange attractors: a flowing series of points, making strange rotational shapes. Written by Jeff Butterworth.
pt: Outra série de estranhos atratores: uma série de pontos que fluem criando estranhas formas rotacionais. Criado por Jeff Butterworth.

en: Flow
pt: Fluxo

en: Freeze Some Bees
pt: Congelar Algumas Abelhas

en: Ride a Trained Bee
pt: Flutuar em uma Abelha Treinada

en: Rotate Around Attractor
pt: Girar Atrator

en: Show Bounding Box
pt: Mostrar Caixa Delimitadora

en: Slow Bees with Antifreeze
pt: Diminuir a Velocidade das Abelhas com Anticongelamento

en: Zoom In and Out
pt: Mais Zoom e Menos Zoom

en:       Freefall
pt:       Queda Livre

en: Ball Size
pt: Tamanho da Bola

en: Clay
pt: Barro

en: FluidBalls
pt: Bolas Fluidas

en: Friction
pt: Atrito

en: Hurricane
pt: Furacão

en: Jupiter
pt: Júpiter

en: Models the physics of bouncing balls, or of particles in a gas or fluid, depending on the settings. If "Shake Box" is selected, then every now and then, the box will be rotated, changing which direction is down (in order to keep the settled balls in motion.) By Peter Birtles and Jamie Zawinski.
pt: Modela a física de bolas quicantes ou de partículas em gás ou fluido, dependendo das configurações. Se a opção "Sacudir Caixa" for selecionada, a caixa será girada de vez em quando e a direção será alterada (a fim de manter em movimento as bolas acomodadas na parte inferior da tela). Criado por Peter Birtles e Jamie Zawinski.

en: Rubber
pt: Borracha

en: Shake Box
pt: Sacudir Caixa

en: Still
pt: Fraco

en: Various Ball Sizes
pt: Diversos Tamanhos de Bola

en: Wind
pt: Vento

en: Binary
pt: Binário

en: Classic
pt: Clássico

en: Fire
pt: Fogo

en: Flurry
pt: Nevasca

en: Insane
pt: Insano

en: Psychedelic
pt: Psicodélico

en: Random
pt: Aleatório

en: This port of the OSX screensaver of the same name draws a colourful star(fish)like flurry of particles. xscreensaver port by Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt; Original Mac version by Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr
pt: Esta versão do protetor de tela OSX com o mesmo nome desenha uma estrela (do mar) colorida como uma nevasca de partículas. O xscreensaver modificado por Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt; Versão original para Mac criada por Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr

en: Water
pt: Água

en: A fleet of 3d space-age jet-powered flying toasters (and toast!) Inspired by the ancient Berkeley Systems After Dark flying toasters. By Jamie Zawinski and Baconmonkey.
pt: Um conjunto de torradeiras 3D espaciais (e torradas) voando como jatos rápidos! Inspirado nas torradeiras voadoras do antigo After Dark da Berkeley Systems. Por Jamie Zawinski e Baconmonkey.

en: Air Speed
pt: Velocidade do Ar

en: Chrome Toasters
pt: Torradeiras Cromadas

en: Flying Toasters
pt: Torradeiras Voadoras

en: None
pt: Nenhum

en: Number of Slices
pt: Número de Fatias

en: Number of Toasters
pt: Número de Torradeiras

en: Solid Colors
pt: Cores Sólidas

en: Swarm
pt: Enxame

en: Forest
pt: Floresta

en: This draws fractal trees. Written by Peter Baumung. Everybody loves fractals, right?
pt: Desenha árvores de fractais. Criado por Peter Baumung. Todos amam fractais, certo?

en: Galaxy
pt: Galáxia

en: Size
pt: Tamanho

en: This draws spinning galaxies, which then collide and scatter their stars to the, uh, four winds or something. Originally an Amiga program by Uli Siegmund.
pt: Desenha galáxias giratórias que colidem e espalham suas estrelas, digamos, aos quatro ventos ou algo parecido. Originalmente, um programa Amiga criado por Uli Siegmund.

en: Gears
pt: Engrenagens

en: Planetary Gear System
pt: Sistema de Engrenagem Planetária

en: Rotational Speed
pt: Velocidade de Rotação

en: This draws sets of turning, interlocking gears, rotating in three dimensions. Another GL hack, by Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey, and Jamie Zawinski.
pt: Desenha conjuntos de engrenagens encadeadas que giram em três dimensões. Outro hack GL, criado por Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey e Jamie Zawinski.

en: Three Gear System
pt: Sistema de Três Engrenagens

en: Checkerboard
pt: Tabuleiro

note: #### -zoom [1.0]
en: Draws a rippling waves on a rotating wireframe grid, using GL. Written by Josiah Pease.
pt: Desenha ondas em uma grade giratória, usando o GL. Criado por Josiah Pease.

en: Flat Lighting
pt: Iluminação Simples

en: Mesh Density
pt: Densidade da Tela

en: Screen Image
pt: Imagem da Tela

en: Wave Speed
pt: Velocidade da Onda

en: Waves
pt: Ondas

en: Wire Mesh
pt: Tela de Arame

en: Blur Smoothness
pt: Suavidade Nublada

en: This program draws a box and a few line segments, and generates a radial blur outward from it. This creates flowing field effects. This is done by rendering the scene into a small texture, then repeatedly rendering increasingly-enlarged and increasingly-transparent versions of that texture onto the frame buffer. As such, it's quite graphics intensive: don't bother trying to run this if you don't have hardware-accelerated OpenGL texture support. It will hurt your machine bad.
pt: Esse programa desenha uma caixa e alguns segmentos de linha, além de criar uma névoa radial de dentro para fora da caixa. Ele cria efeitos de fluxo. Isso é feito ao processar a cena em uma textura pequena e, depois, ao processar versões amplas e transparentes dessa textura repetidamente no buffer do quadro. São muitos gráficos; portanto, não tenha medo de tentar executá-lo se você não tiver suporte para textura do OpenGL acelerado por hardware. Isso danificará a sua máquina.

en: Desert
pt: Deserto

en: Draws an animation of sprinkling fire-like 3D triangles in a landscape filled with trees. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.
pt: Desenha uma animação de triângulos 3D de chamas faiscantes em uma paisagem cheia de árvores. Exige OpenGL e uma máquina com suporte de hardware rápido para mapas de textura. Criado por Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.

en: Fog
pt: Nevoeiro

en: GLForestFire
pt: Fogo na Floresta GL

en: Huge Fire
pt: Fogaréu

en: No shadow
pt: Sem Sombra

en: Number of trees
pt: Número de árvores

en: Rain
pt: Chuva

en: Track mouse
pt: Acompanhar o mouse

en: Draws a planet bouncing around in space. Written by David Konerding. The built-in image is a map of the earth (extracted from `xearth'), but you can wrap any texture around the sphere, e.g., the planetary textures that come with `ssystem'.
pt: Desenha um planeta quicando no espaço. Criado por David Konerding. A imagem embutida é um mapa da Terra (extraído de `xearth'), mas você pode colocar qualquer tipo de textura ao redor da esfera; por exemplo, as texturas planetárias que acompanham `ssystem'.

en: GLPlanet
pt: Planeta GL

en: Image File
pt: Arquivo de Imagens

en: 5 Minutes
pt: 5 minutos

en: Fade Between Images
pt: Desaparecer entre Imagens

en: Image Duration
pt: Duração da Imagem

en: Loads a random sequence of images and smoothly scans and zooms around in each, fading from pan to pan. You can set the directory from which images are loaded on the "Advanced" tab. This program requires a good video card capable of supporting large textures. Written by Mike Oliphant and Jamie Zawinski.
pt: Carrega uma seqüência aleatória de imagens, examina e aplica zoom de maneira uniforme em cada uma, desaparecendo de painel em painel. É possível definir o diretório do qual as imagens são carregadas na guia "Avançado". Esse programa requer uma boa placa de vídeo para suportar texturas grandes. Criado por Mike Oliphant e Jamie Zawinski.

en: 30 Seconds
pt: 30 Segundos

en: Draws a simulation of the Rubik's Snake puzzle. Written by Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts, and Peter Aylett.
pt: Desenha uma simulação do quebra-cabeça de Rubik. Criado por Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts e Peter Aylett.

en: GlSnake
pt: Cobra Gl

en: Loose
pt: Frouxo

en: Packing
pt: Empacotamento

en: Scary Colors
pt: Cores Assustadoras

en: Show Labels
pt: Mostrar Rótulos

en: Tight
pt: Apertado

en: Velocity
pt: Velocidade

en: Y Rotation
pt: Rotação Y

en: Z Rotation
pt: Rotação Z

en: Displays a few lines of text spinning around in a solid 3D font. Written by Jamie Zawinski.
pt: Exibe algumas linhas de texto girando em uma fonte 3D sólida. Criado por Jamie Zawinski.

en: GLText
pt: Texto GL

en: Text
pt: Texto

note: #### write me
en: Replays historical games of go (aka wei-chi and baduk) on the screen. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.
pt: Repete jogos históricos de Go (também conhecido como wei-chi e baduk) na tela. Criado por Scott Draves. Pode ser encontrado em &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.

en: Additive Colors (reflected light)
pt: Cores Aditivas (luz refletida)

en: Blob Count
pt: Contagem de Células

en: Elasticity
pt: Elasticidade

en: Opaque Blobs
pt: Células Opacas

en: Speed Limit
pt: Limite de Velocidade

en: Subtractive Colors (transmitted light)
pt: Cores Subtrativas (luz transmitida)

en: This draws set of animating, transparent, amoeba-like blobs. The blobs change shape as they wander around the screen, and they are translucent, so you can see the lower blobs through the higher ones, and when one passes over another, their colors merge. Written by Jamie Zawinski. I got the idea for this from a cool mouse pad I have, which achieves the same kind of effect in real life by having several layers plastic with colored oil between them. Written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha um conjunto de células em forma de ameba transparentes e animadas. As células mudam de forma à medida que percorrem a tela. Essas células são translúcidas, portanto você consegue ver as células inferiores através das superiores, e quando uma passa sobre outra, suas cores são mescladas. Criado por Jamie Zawinski. Tive a idéia de criar esse protetor de tela por causa de um mousepad que mostra o mesmo tipo de efeito na vida real, pois tem várias camadas de plástico com um líquido colorido entre elas. Criado por Jamie Zawinski.

en: Transparent Blobs
pt: Células Transparentes

en: XOR Blobs
pt: Células XOR

en: Grav
pt: Gravidade

en: Object Trails
pt: Rastros do Objeto

en: Orbital Decay
pt: Declínio Orbital

en: This program draws a simple orbital simulation. If you turn on trails, it looks kind of like a cloud-chamber photograph. Written by Greg Bowering.
pt: Esse programa desenha uma simulação orbital simples. Se você ativar os rastros, a imagem terá a aparência de uma fotografia da câmara úmida de Wilson. Criado por Greg Bowering.

en: Greynetic
pt: Colornético

en: This draws random colored and stippled rectangles. Written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha retângulos pontilhados e coloridos aleatoriamente. Criado por Jamie Zawinski.

en: Delay (Large = low cpu load)
pt: Atraso (Grande = carregamento baixo da cpu)

en: Dot fill factor
pt: Fator de preenchimento com ponto

en: Dot size
pt: Tamanho do ponto

en: Draws the gravity force in each point on the screen seen through a halftone dot pattern. The gravity force is calculated from a set of moving mass points. View it from a distance for best effect. Written by Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.
pt: Desenha a força da gravidade em cada ponto da tela vista através de um padrão de pontos em meio-tom. A força da gravidade é calculada a partir de um conjunto de pontos aglomerados em movimento. Veja a uma certa distância para obter um efeito melhor. Criado por Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.

en: Gravity points
pt: Pontos de gravidade

en: Halftone
pt: Meio-tom

en: Maximum mass
pt: Aglomeração máxima

en: Maximum speed
pt: Velocidade máxima

en: Minimum mass
pt: Aglomeração mínima

en: Minimum speed
pt: Velocidade mínima

en: Animate Circles
pt: Círculos Animados

en: Number of Circles
pt: Número de Círculos

en: Random Mode
pt: Modo Aleatório

en: Seuss Mode
pt: Modo Seuss

note: #### -no-cycle
en: This draws trippy psychedelic circular patterns that hurt to look at. It can also animate the control-points, but that takes a lot of CPU and bandwidth. Written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha padrões circulares psicodélicos tão chamativos que doem a vista. Os pontos de controle também podem ser animados, mas isso exige muita CPU e largura de banda. Criado por Jamie Zawinski.

en: Helix
pt: Hélice

en: This repeatedly generates spirally string-art-ish patterns. Written by Jamie Zawinski.
pt: Gera, repetidamente, padrões de linhas em espirais artísticos. Criado por Jamie Zawinski.

en: This draws lacy fractal patterns, based on iteration in the imaginary plane, from a 1986 Scientific American article. Mostly written by Patrick Naughton.
pt: Desenha padrões fractais com aparência de renda, com base em iterações no plano imaginário; segundo publicado em um artigo de 1986 da Scientific American. Criado principalmente por Patrick Naughton.

en: Far
pt: Longe

en: Hyperball
pt: Hiperbola

en: Hyperball is to hypercube as dodecahedron is to cube: this displays a 2D projection of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the dodecahedron. Written by Joe Keane.
pt: Hiperbola está para hipercubo assim como dodecaedro está para cubo: exibe uma projeção 2D da seqüência de objetos 3D que são as projeções do equivalente do dodecaedro em 4D. Criado por Joe Keane.

en: Near
pt: Perto

en: XW Rotation
pt: Rotação XW

en: XY Rotation
pt: Rotação XY

en: XZ Rotation
pt: Rotação XZ

en: YW Rotation
pt: Rotação YW

en: YZ Rotation
pt: Rotação YZ

en: ZW Rotation
pt: Rotação ZW

en: Hypercube
pt: Hipercubo

note: #### -color7 [#00FFD0]
en: This displays 2D projections of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the cube: as a square is composed of four lines, each touching two others; and a cube is composed of six squares, each touching four others; a hypercube is composed of eight cubes, each touching six others. To make it easier to visualize the rotation, it uses a different color for the edges of each face. Don't think about it too long, or your brain will melt. Written by Joe Keane, Fritz Mueller, and Jamie Zawinski.
pt: Exibe projeções 2D da seqüência de objetos 3D que são as projeções do equivalente do cubo em 4D: como um quadrado é composto de quatro linhas, cada uma delas tocando duas outras, e um cubo é composto de seis quadrados, cada um tocando quatro outros; um hipercubo é composto de oito cubos, cada um tocando seis outros. Para facilitar a visualização da rotação, usa uma cor diferente nas bordas de cada lado. Não pense muito sobre o assunto porque seu cérebro vai derreter. Criado Joe Keane, Fritz Mueller e Jamie Zawinski.

en: IFS
pt: SFI

en: This one draws spinning, colliding iterated-function-system images. Written by Massimino Pascal.
pt: Desenha imagens do sistema de funções iteradas que giram e colidem. Criado por Massimino Pascal.

en: Brightness Gradients
pt: Gradientes de Brilho

en: Hue Gradients
pt: Gradientes de Tom

en: IMSmap
pt: MapaIMS

en: Saturation Gradients
pt: Gradientes de Saturação

en: This generates random cloud-like patterns. It looks quite different in monochrome and color. The basic idea is to take four points on the edge of the image, and assign each a random ``elevation''. Then find the point between them, and give it a value which is the average of the other four, plus some small random offset. Then coloration is done based on elevation. The color selection is done by binding the elevation to either hue, saturation, or brightness, and assigning random values to the others. The ``brightness'' mode tends to yield cloudlike patterns, and the others tend to generate images that look like heat-maps or CAT-scans. Written by Juergen Nickelsen and Jamie Zawinski.
pt: Gera padrões aleatórios com forma de nuvem. A aparência no modo monocromático é bem diferente da aparência no modo colorido. A idéia básica é atribuir uma ``elevação'' aleatória a quatro pontos na borda da imagem. Em seguida, é preciso encontrar o ponto entre eles e dar a esse ponto um valor que seja a média dos outros quatro, mais algum pequeno deslocamento aleatório. A coloração é fornecida com base na elevação. A seleção de cores é realizada através da vinculação da elevação para tom, saturação ou brilho, e da atribuição de valores aleatórios aos outros. O modo de ``brilho'' tende a produzir padrões em forma de nuvem e os outros tendem a gerar imagens que parecem mapas de distribuição de calor e resultados de ultra-som. Criado por Juergen Nickelsen e Jamie Zawinski.

en: Anim Speed
pt: Velocidade da Animação

en: Another color-field hack, this one works by computing decaying sinusoidal waves, and allowing them to interfere with each other as their origins move. Written by Hannu Mallat.
pt: Outro hack de campo de cores, funciona através do cálculo de ondas sinusoidais e da interseção dessas ondas umas com as outras à medida que suas origens se movem. Criado por Hannu Mallat.

en: Interference
pt: Interseção

en: Magnification
pt: Ampliação

en: Number of Waves
pt: Número de Ondas

en: Wave Size
pt: Tamanho da Onda

en: Chrome
pt: Cromo

en: Clown barf
pt: Vômito de palhaço

en: Cycle
pt: Ciclo

en: Flower box
pt: Caixa de flores

en: Inertial damping
pt: Destruição da inércia

en: Rotation speed
pt: Velocidade de rotação

en: Sphere
pt: Esfera

en: Sphere strength
pt: Resistência da esfera

en: Spookiness
pt: Estranheza

en: Spoooooky
pt: Estraaaaanho

en: Tetrahedron
pt: Tetraedro

en: This little gem does bad things with quasi-spherical objects. The gist of it is that you have what is, structurally, a tetrahedron with tesselated faces. the vertices on these faces have forces on them in the form of one proportional to their distance from the surface of a sphere, and one which is proportional to how far they differ from some ideal distance from their neighbors. They also have inertia. The forces and distance are parameters and there are also a couple of visual parameters. The resulting effect can range from a shape that does nothing, to a frenetic polygon storm. Somewhere in between there it usually manifests as a blob that jiggles in a kind of disturbing manner. woo. It doesn't matter, however. You should just pick 'random'. It overrides all the other options, except for fps, delay and complexity. By Keith Macleod
pt: Essa pequena figura notável faz coisas ruins com objetos quase esféricos. Essencialmente, você tem o que é, estruturalmente, um tetraedro com faces cobertas com mosaico. Os vértices nessas faces têm forças proporcionais à sua distância da superfície de uma esfera e uma que é proporcional à diferença entre eles em relação a uma distância ideal entre seus vizinhos. Eles também têm inércia. As forças e a distância são parâmetros; além disso, existem alguns parâmetros visuais. O efeito resultante pode variar de uma forma que não faz nada até uma tempestade de polígonos frenéticos. Geralmente, esse efeito se manifesta em algum lugar como uma bolha que se movimenta de maneira perturbadora. No entanto, isso não importa. Apenas selecione 'aleatório'. Ele substitui as outras opções, exceto as opções de fps (quadros por segundo), atraso e complexidade. Por Keith Macleod

en: Vertex-vertex behavior
pt: Comportamento entre vértices

en: Vertex-vertex force
pt: Força entre vértices

en: collapse
pt: recolher

en: expand
pt: expandir

en: none
pt: nenhuma

en: strong
pt: forte

en: Jigsaw
pt: Quebra-cabeça

en: Solved Duration
pt: Tempo de Montagem

en: This grabs a screen image, carves it up into a jigsaw puzzle, shuffles it, and then solves the puzzle. This works especially well when you feed it an external video signal instead of letting it grab the screen image (actually, I guess this is generally true...) When it is grabbing a video image, it is sometimes pretty hard to guess what the image is going to look like once the puzzle is solved. Written by Jamie Zawinski.
pt: Transforma a imagem da tela em um quebra-cabeça, embaralhas as peças e, em seguida, monta o quebra-cabeça. Funciona muito bem quando você usa um sinal de vídeo externo em vez de usar a imagem da tela (acho que, em geral, isso é verdade...) Quando a imagem de vídeo é usada, é muito difícil adivinhar qual será a aparência da imagem quando o quebra-cabeça for montado. Criado por Jamie Zawinski.

en: Checkered Balls
pt: Bolas Xadrez

note: -pattern would be a really long, confusing option menu
en: Draws a juggling stick-man. Written by Tim Auckland.
pt: Desenha um boneco malabarista. Criado por Tim Auckland.

en: Juggle
pt: Malabarismo

en: Iterations
pt: Iterações

en: This one draws spinning, animating (are you detecting a pattern here yet?) explorations of the Julia set. You've probably seen static images of this fractal form before, but it's a lot of fun to watch in motion as well. One interesting thing is that there is a small swinging dot passing in front of the image, which indicates the control point from which the rest of the image was generated. Written by Sean McCullough.
pt: Desenha explorações animadas giratórias do conjunto Julia(você já detectou o padrão?). Provavelmente, você já viu imagens estáticas dessa forma fractal antes, mas é muito divertido vê-la se movimentando. O interessante é que há um pequeno ponto que fica dançando na frente da imagem; ele indica o ponto de controle a partir do qual o resto da imagem foi gerada. Criado por Sean McCullough.

note: #### -spring_constant [5]
en: Another clone of an ancient meme, consisting largely of frenetic rotational motion of colored lines. This one is by Ron Tapia. The motion is nice, but I think it needs more solids, or perhaps just brighter colors. More variations in the rotational speed might help, too.
pt: Outro clone de uma antiga tradição; consiste em linhas coloridas que giram freneticamente. Criado por Ron Tapia. O movimento é bonito, mas eu acho que precisa ser mais sólido; ou talvez as cores precisem ser mais luminosas. Mais variações na velocidade de rotação também podem ajudar.

en: Kaleidescope
pt: Caleidoscópio

en: Segments
pt: Segmentos

en: Symmetry
pt: Simetria

en: Trails
pt: Rastros

en: This draws a visualization of a Klein bottle or some other interesting parametric surfaces. Written by Andrey Mirtchovski.
pt: Desenha a visualização de uma garrafa de Klein ou alguma outra superfície com parâmetros interessantes. Criado por Andrey Mirtchovski.

en: Use Randomized Surfaces and Primitives
pt: Usa Superfícies Aleatórias e Primitivas

en: Wander Around the Screen
pt: Passeio pela Tela

en: Randomize
pt: Tornar Aleatório

en: Spiraling, spinning, and very, very fast splashes of color rush toward the screen. Written by Teemu Suutari.
pt: Salpicos de cores que giram em espiral e se movem em direção à tela de forma muito, muito rápida. Criado por Teemu Suutari.

en: Animates a simulation of Lemarchand's Box, repeatedly solving itself. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Warning: occasionally opens doors. Written by Jamie Zawinski.
pt: Dá movimento a uma simulação da Caixa de Lemarchand, que se auto-soluciona. Exige OpenGL e uma máquina com suporte de hardware rápido para mapas de textura. Atenção: ocasionalmente abre portas. Criado por Jamie Zawinski.

en: Lament
pt: Lamento

en: Moving radiating lines, that look vaguely like scanning laser beams. Written by Pascal Pensa. (Frankie say: relax.)
pt: Linhas irradiantes que se movimentam e parecem vagamente com raios laser. Criado por Pascal Pensa. (Frankie diz: relaxe.)

en: Activity
pt: Atividade

en: Classic Lavalite
pt: Lava Lite Clássico

en: Cone Lavalite
pt: Lava Lite Cônico

en: Draws a 3D Simulation a Lava Lite(r): odd-shaped blobs of a mysterious substance are heated, slowly rise to the top of the bottle, and then drop back down as they cool. This program requires OpenGL and a fairly fast machine (both CPU and 3D performance.) Written by Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r) and the configuration of the LAVA(r) brand motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. The configuration of the globe and base of the motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. in the U.S.A. and in other countries around the world."
pt: Desenha uma Simulação 3D de um Lava Lite(r): bolhas de forma estranha compostas de uma misteriosa substância são aquecidas, sobem vagamente para a parte superior da garrafa e, quando esfriam, descem novamente. Este programa requer o OpenGL e uma máquina rápida (em desempenho 3D e de CPU). Criado por Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r) e a configuração da luz de movimento da marca LAVA(r) são marcas registradas da Haggerty Enterprises, Inc. A configuração do globo e da base da luz de movimento são marcas registradas da Haggerty Enterprises, Inc. nos EUA e em outros países."

en: Faceted
pt: Facetado

en: Giant Lavalite
pt: Lava Lite Gigante

en: LavaLite
pt: Lava Lite

en: Max Blobs
pt: Número Máximo de Células

en: Random Lamp Style
pt: Estilo de Luz Aleatório

en: Resolution
pt: Resolução

en: Rocket Lavalite
pt: Lava Lite Foguete

en: Smooth
pt: Suave

en: Lightning
pt: Relâmpago

en: This one draws crackling fractal lightning bolts. It's simple, direct, and to the point. If only it had sound... Written by Keith Romberg.
pt: Desenha raios fractais. É simples, direto e objetivo. Se ainda por cima tivesse som... Criado por Keith Romberg.

en: Steps
pt: Etapas

en: This draws Lisajous loops, by Caleb Cullen. Remember that device they had the Phantom Zone prisoners in during their trial in Superman? I think that was one of these.
pt: Desenha loops Lissajous. Criado por Caleb Cullen. Você se lembra daquele dispositivo no qual eles mantinham os prisioneiros da Zona Fantasma durante o seu julgamento em Super-Homem? Eu acho que era um desses.

en: Another Lissajous figure. This one draws the progress of circular shapes along a path. Written by Alexander Jolk.
pt: Outra figura Lissajous. Desenha o trajeto de formas circulares ao longo de um caminho. Criado por Alexander Jolk.

en: Closed Figures
pt: Figuras Fechadas

en: Control Points
pt: Pontos de Controle

en: Interpolation Steps
pt: Etapas de Interpolação

en: LMorph
pt: Forma de Linha

en: Less
pt: Menos

en: More
pt: Mais

en: Open Figures
pt: Figuras Abertas

en: Open and Closed Figures
pt: Figuras Abertas e Fechadas

en: This generates random spline-ish line drawings and morphs between them. Written by Sverre H. Huseby and Glenn T. Lines.
pt: Gera desenhos e formas de linha em splines aleatórios. Criado por Sverre H. Huseby e Glenn T. Lines.

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die. Written by David Bagley.
pt: Produz colônias em forma de loop que procriam, envelhecem e, eventualmente, morrem. Criado por David Bagley.

en: Backtracking Generator
pt: Gerador de Recuo

en: Grid Size
pt: Tamanho da Grade

en: Head Toward Exit
pt: Avançar em Direção à Saída

en: Ignorant of Exit Direction
pt: Ignorar a Direção da Saída

en: Joining Generator
pt: Gerador de União

en: Maze
pt: Labirinto

en: Post-Solve Delay
pt: Espera Após a Solução

en: Pre-Solve Delay
pt: Espera Antes da Solução

en: Random Generator
pt: Gerador Aleatório

en: Seeding Generator
pt: Gerador de Semente

en: Solve Speed
pt: Velocidade de Solução

note: #### -surround-color [slateblue]
en: This is the ancient X maze demo, modified to work with xscreensaver. It generates a random maze, then solves it with visual feedback. Originally by Jim Randell; modified by a cast of thousands.
pt: É a demonstração de labirinto X antiga modificada para funcionar com o xscreensaver. Ele gera um labirinto aleatório e o soluciona com retorno exibido na tela. Originalmente criado por Jim Randell e modificado por milhares de pessoas.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Menger Gasket, a cube-based fractal object analagous to the Sierpinski Tetrahedron. Written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha a variante tridimensional do Menger Gasket recursivo, um objeto fractal baseado em cubo e análogo ao Tetraedro de Sierpinski. Criado por Jamie Zawinski.

en: Big
pt: Grande

en: Draws two dimensional metaballs: overlapping and merging balls with fuzzy edges. By W.P. van Paassen.
pt: Desenha duas metabolas dimensionais: sobreposição e fusão de bolas com bordas imprecisas. Por W.P. van Paassen.

en: MetaBall Movement
pt: Movimento da Metabola

en: MetaBall Radius
pt: Raio da Metabola

en: MetaBalls
pt: Metabolas

en: Number of MetaBalls
pt: Número de Metabolas

en: Another M. C. Escher hack by Marcelo Vianna, this one draws ``Moebius Strip II,'' a GL image of ants walking along the surface of a moebius strip.
pt: Outro hack de M. C. Escher criado por Marcelo Vianna. Desenha a ``Fita de Moebius II'', uma imagem GL de formigas caminhando pela superfície de uma fita de moebius.

en: Draw Ants
pt: Desenhar Formigas

en: Mesh Floor
pt: Chão de Tela

en: Solid Floor
pt: Chão Sólido

en: Solid Objects
pt: Objetos Sólidos

en: Moire
pt: Chamalote

en: Offset
pt: Deslocamento

en: This one draws cool circular interference patterns. Most of the circles you see aren't explicitly rendered, but show up as a result of interactions between the other pixels that were drawn. Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne. As he pointed out, the beauty of this one is that the heart of the display algorithm can be expressed with just a pair of loops and a handful of arithmetic, giving it a high ``display hack metric''.
pt: Desenha padrões de interseção circulares legais. A maioria dos círculos visíveis não são criados explicitamente, e sim apresentados como resultados de interações entre outros pixels que foram desenhados. Criado por Jamie Zawinski e inspirado em código Java criado por Michael Bayne. Conforme ele ressaltou, a beleza deste padrão está no fato de que o coração do algoritmo de exibição pode ser expresso por meio de uns poucos loops e muita aritmética, dando a ele um alto ``critério de hack de exibição''

en: Another example of the fun you can have with moire interference patterns; this hack generates fields of concentric circles or ovals, and combines the planes with various operations. The planes are moving independently of one another, causing the interference lines to ``spray.'' Written by Jamie Zawinski.
pt: Um outro exemplo do quanto os padrões de interseção Moire podem ser divertidos: esses hacks geram superfícies de formas arredondadas e ovais concêntricas e combina as superfícies planas com diversas operações. As superfícies planas se movem independentemente uma da outra, fazendo com que as linhas de interseção se ``pulverizem''. Criado por Jamie Zawinski.

en: Describe Molecule
pt: Descrever Molécula

en: Draw Atomic Bonds
pt: Desenhas Ligações Atômicas

en: Draw Atoms
pt: Desenhar Átomos

en: Draw Bounding Box
pt: Desenhar Caixa Delimitadora

en: Draws several different representations of molecules. Some common molecules are built in, and it can also read PDB (Protein Data Base) files as input. Written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha várias representações diferentes de moléculas. Algumas moléculas comuns são embutidas e os arquivos PDB (Protein Data Base) também podem ser lidos como entrada. Criado por Jamie Zawinski.

en: Label Atoms
pt: Rotular Átomos

en: Molecule
pt: Molécula

en: PDB File
pt: Arquivo PDB

en: Another 3d shape-changing GL hack, by Marcelo Vianna. It has the same shiny-plastic feel as Superquadrics, as many computer-generated objects do...
pt: Outro hack GL de alteração de forma 3D criado por Marcelo Vianna. Ele tem a mesma aparência de plástico brilhante que o Superquádricos, assim como vários objetos gerados por computador...

en: Morph3D
pt: Forma 3D

en: Generates random 3d plots that look vaguely mountainous. Written by Pascal Pensa.
pt: Gera campos 3D aleatórios que parecem vagamente montanhosos. Criado por Pascal Pensa.

en: Mountain
pt: Montanha

note: #### -logminwidth [7]
en: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 As reported by HAKMEM, in 1962, Jackson Wright wrote the above PDP-1 code. That code still lives on in this screenhack, some 35 years later. The number of lines of enclosing code has increased substantially, however. This version is by Tim Showalter.
pt: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 Conforme reportado por HAKMEM, em 1962, Jackson Wright escreveu o código PDP-1 acima. Esse código ainda existe neste hack de tela, mais de 35 anos depois. Entretanto, o número de linhas de código neste hack aumentou consideravelmente. Esta versão é de Tim Showalter.

en: Munch
pt: Triturado

en: Blot Count
pt: Contagem de Riscos

en: Calm
pt: Calmo

en: Changes
pt: Alterações

en: Colors
pt: Cores

en: Crunchiness
pt: Grau de Quebra

en: Draws different shapes composed of nervously vibrating squiggles, as if seen through a camera operated by a monkey on crack. By Dan Bornstein.
pt: Desenha diversas formas compostas por espirais vibrando nervosamente, como se observadas através de uma câmera operada por um macaco maluco. Criado por Dan Bornstein.

en: Frequent
pt: Freqüente

en: NerveRot
pt: Nervosinho

en: Nervousness
pt: Nervosismo

en: Seldom
pt: Raro

en: Spastic
pt: Nervoso

note: #### -text-background [?]
en: A little man with a big nose wanders around your screen saying things. The things which he says can come from a file, or from an external program like `zippy' or `fortune'. This was extracted from `xnlock' by Dan Heller. Colorized by Jamie Zawinski.
pt: Um homenzinho de nariz grande vaga pela sua tela dizendo coisas. As coisas que ele diz podem vir de um arquivo ou de um programa externo como o `zippy' ou o `fortune'. Extraído do `xnlock' criado por Dan Heller. Colorizado por Jamie Zawinski.

en: Get Text from File
pt: Obter Texto de Arquivo

en: Get Text from Program
pt: Obter Texto de Programa

en: Noseguy
pt: Narigudo

en: Text File
pt: Arquivo de Texto

en: Text Program
pt: Programa de Texto

en: Use Text Below
pt: Usar o Texto Abaixo

note: #### -background [black]
en: This is sort of a combination spirograph/string-art. It generates a large, complex polygon, and lets the X server do the bulk of the work by giving it an even/odd winding rule. Written by Dale Moore, based on some ancient PDP-11 code.
pt: Uma espécie de combinação de técnicas de espirógrafo e linhas. Gera um polígono grande e complexo. A maior parte do trabalho é feita pelo servidor X, que recebe do hack uma regra recorrente de par/ímpar. Criado por Dale Moore, baseado em um código PDP-11 antigo.

en: Always play well
pt: Jogar sempre bem

en: Explosions
pt: Explosões

en: Penetrate
pt: Mísseis

en: Start badly, but learn
pt: Iniciar mal, mas aprender

en: This hack simulates the classic arcade game Missile Command. Written by Adam Miller.
pt: Este hack simula o jogo estilo arcade clássico Missile Command. Criado por Adam Miller.

en: Draw Ammann Lines
pt: Desenhar Linhas de Ammann

en: Draws quasiperiodic tilings; think of the implications on modern formica technology. Written by Timo Korvola. In April 1997, Sir Roger Penrose, a British math professor who has worked with Stephen Hawking on such topics as relativity, black holes, and whether time has a beginning, filed a copyright-infringement lawsuit against the Kimberly-Clark Corporation, which Penrose said copied a pattern he created (a pattern demonstrating that ``a nonrepeating pattern could exist in nature'') for its Kleenex quilted toilet paper. Penrose said he doesn't like litigation but, ``When it comes to the population of Great Britain being invited by a multinational to wipe their bottoms on what appears to be the work of a Knight of the Realm, then a last stand must be taken.'' As reported by News of the Weird #491, 4-jul-1997.
pt: Desenha tijolos aparentemente regulares; lembra a tecnologia de fórmica moderna. Criado por Timo Korvola. Em abril de 1997, Sir Roger Penrose, um professor de matemática inglês que trabalhou com Stephen Hawking em tópicos como relatividade, buracos negros e se o tempo tem um começo, entrou com um processo por violação de direitos autorais contra Kimberly-Clark Corporation, que Penrose afirmava ter copiado um padrão criado por ele (um padrão que demonstra que ``poderia existir um padrão não-repetitivo na natureza'') para o papel higiênico com relevo Kleenex. Penrose afirmava não gostar de litígio, mas ``Quando se chega ao ponto de a população da Grã-Bretanha ser convidada por uma multinacional a limpar seus traseiros com o que por acaso é o trabalho de um Cavaleiro do Reino, então o fato deve ser levado às últimas conseqüências''. Conforme publicado por News of the Weird #491, 4-jul-1997.

en: Colony Shape
pt: Forma da Colônia

en: Death Comes
pt: Morte

en: Diamond
pt: Diamante

en: Fertility
pt: Fertilidade

en: Maxium Lifespan
pt: Tempo de Vida Máximo

en: Maxium Rate of Death
pt: Taxa Máxima de Morte

en: Maxium Rate of Growth
pt: Taxa Máxima de Crescimento

en: Minium Lifespan
pt: Tempo de Vida Mínimo

en: Minium Rate of Death
pt: Taxa Mínima de Morte

en: Minium Rate of Growth
pt: Taxa Mínima de Crescimento

en: Mold Varieties
pt: Variedades de Mofo

en: Offspring
pt: Descendência

en: Quickly
pt: Rápida

en: Slowly
pt: Lenta

en: Square
pt: Quadrado

note: #### -mem-throttle [22M]
en: This simulates colonies of mold growing in a petri dish. Growing colored circles overlap and leave spiral interference in their wake. Written by Dan Bornstein.
pt: Simula colônias de mofo crescendo em uma placa de petri. Círculos coloridos crescentes sobrepõem-se e deixam interferências espirais. Criado por Dan Bornstein.

note: #### -font [fixed]
en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor. It can run any program as a source of the text it displays. Written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha uma simulação de terminal antigo, com grandes pixels e fósforo latente. Pode executar qualquer programa como fonte do texto a ser exibido. Criado por Jamie Zawinski.

en: Fade
pt: Esmaecimento

en: Phosphor
pt: Fósforo

en: Scale
pt: Escala

en: Color shifting speed
pt: Velocidade de mudança da cor

en: Maximum radius
pt: Raio máximo

en: Minimum radius
pt: Raio mínimo

en: This draws a bunch of moving circles which switch from visibility to invisibility at intersection points. Written by Geoffrey Irving.
pt: Desenha um cacho de círculos em movimento cujos pontos de interseção ficam visíveis ou invisíveis. Criado por Geoffrey Irving.

en: Allow Tight Turns
pt: Permitir Curvas Fechadas

en: Ball Joints
pt: Juntas Esféricas

en: Curved Pipes
pt: Canos Curvos

en: Fisheye Lens
pt: Lentes Olho-de-Peixe

en: Gadgetry
pt: Engenhocas

note: #### -no-rotatepipes
en: If you've ever been in the same room with a Windows NT machine, you've probably seen this GL hack. This version is by Marcelo Vianna.
pt: Se você já esteve na mesma sala que um computador Windows NT, provavelmente já viu esse hack GL. Esta versão é de Marcelo Vianna.

en: Lots
pt: Vários

en: Number of Pipe Systems
pt: Número de Sistemas de Canos

en: Pipe Fittings
pt: Encaixes dos Canos

en: Pipes
pt: Canos

en: System Length
pt: Tamanho do Sistema

en: Identical Pieces
pt: Partes Idênticas

en: Polyominoes
pt: Poliôminos

en: Repeatedly attempts to completely fill a rectangle with irregularly-shaped puzzle pieces. Written by Stephen Montgomery-Smith.
pt: Tenta preencher completamente um retângulo com peças de quebra-cabeça de formas irregulares. Criado por Stephen Montgomery-Smith.

en: Border
pt: Borda

en: End color
pt: Cor final

en: Start color
pt: Cor inicial

en: Subdivision
pt: Subdivisão

en: This draws a pop-art-ish looking grid of pulsing colors. By Levi Burton.
pt: Desenha grades artísticas de cores piscantes. Por Levi Burton.

en: Twitch
pt: Contração

en: popsquares
pt: Quadrados

en: Anti-alias Lines
pt: Linhas Suavizadas

en: Draws some intersecting planes, making use of alpha blending, fog, textures, and mipmaps, plus a ``frames per second'' meter so that you can tell how fast your graphics card is... Requires OpenGL. Written by David Konerding.
pt: Desenha alguns planos intersecionados, usando mistura alfa, nevoeiro, texturas e mipmaps, além de um medidor de ``quadros por segundo'', para que você possa saber a velocidade da sua placa gráfica... Exige OpenGL. Criado por David Konerding.

en: Enable Blending
pt: Ativar Mistura

en: Enable Depth Buffer
pt: Ativar Buffer de Profundidade

en: Enable Fog
pt: Ativar Nevoeiro

en: Enable Lighting
pt: Ativar Iluminação

en: Enable Texture Filtering
pt: Ativar Filtragem de Textura

en: Enable Texture Mipmaps
pt: Ativar Mipimaps de Textura

en: Enable Texturing
pt: Ativar Textura

en: Quad Count
pt: Contagem Quádrupla

en: Solid Surface
pt: Superfície Sólida

en: Texture PPM File
pt: Arquivo PPM de Textura

en: Explosive Yield
pt: Rendimento Explosivo

en: Launch Frequency
pt: Freqüência de Lançamento

en: Particle Density
pt: Densidade de Partículas

en: Pyro draws exploding fireworks. Blah blah blah. Written by Jamie Zawinski.
pt: Pyro desenha fogos de artifício. Blá, blá, blá. Criado por Jamie Zawinski.

en: Additive Colors
pt: Cores Aditivas

en: Corners
pt: Cantos

en: Line Segments
pt: Segmentos de Linha

en: Linear Motion
pt: Movimento Linear

en: Max Size
pt: Tamanho Máximo

en: Random Motion
pt: Movimento Aleatório

en: Subtractive Colors
pt: Cores Subtrativas

en: This is the swiss army chainsaw of qix programs. It bounces a series of line segments around the screen, and uses variations on this basic motion pattern to produce all sorts of different presentations: line segments, filled polygons, overlapping translucent areas... Written by Jamie Zawinski.
pt: É o canivete suíço dos programas qix. Ele rebate uma série de segmentos de linha na tela e usa variações desse padrão de movimento básico para produzir vários tipos de apresentações diferentes: segmentos de linha, polígonos preenchidos, áreas translúcidas sobrepostas... Criado por Jamie Zawinski.

en: Transparent
pt: Transparente

en: Queens
pt: Rainhas

en: Solves the N-Queens problem (where, in this program, N is between 5 and 10 queens.) The problem is: how may one place N queens on an NxN chessboard such that no queen can attack a sister? Written by Blair Tennessy.
pt: Soluciona o problema de N-rainhas (onde, neste programa, N está entre 5 e 10 rainhas). O problema é: como é possível posicionar N rainhas em um tabuleiro NxN de tal modo que nenhuma rainha possa atacar sua irmã? Criado por Blair Tennessy.

en: Another variation of the `Bomb' program by Scott Draves. This draws a grid of growing square-like shapes that, once they overtake each other, react in unpredictable ways. ``RD'' stands for reaction-diffusion.
pt: Outra variação do programa 'Bomba', de Scott Draves. Ele desenha uma grade de formas crescentes semelhantes a quadrados que, ao se sobreporem, reagem de maneira imprevisível. ``RD'' significa reação-difusão.

en: Epoch
pt: Época

en: Fill Screen
pt: Preencher Tela

en: RD-Bomb
pt: Bomba-RD

en: Reaction/Difusion
pt: Reação/Difusão

en: Seed Radius
pt: Raio da Semente

en: Tile Size
pt: Tamanho do Quadrado

en: Wander Speed
pt: Velocidade de Dispersão

en: Big Drops
pt: Gotas Grandes

en: Colors    Two
pt: Cores    Duas

en: Drizzle
pt: Chuvisco

en: Grab Screen Image
pt: Capturar Imagem da Tela

en: Lighting Effect
pt: Efeito de Iluminação

en: Moving Splashes
pt: Borrifos Móveis

en: Psychedelic Colors
pt: Cores Psicodélicas

en: Ripples
pt: Ondulações

en: Small Drops
pt: Gotas Pequenas

en: Storm
pt: Tempestade

en: This draws rippling interference patterns like splashing water. With the -water option, it manipulates your desktop image to look like something is dripping into it. Written by Tom Hammersley.
pt: Desenha padrões de interferência ondulantes, como água borrifada. Com a opção -water, ele manipula a imagem do desktop para parecer que algo está pingando nela. Criado por Tom Hammersley.

en: Rocks
pt: Rochas

en: Rotation
pt: Rotação

en: Steering
pt: Direção

note: #### -right3d [Red]
en: This draws an animation of flight through an asteroid field, with changes in rotation and direction. It can also display 3D separations for red/blue glasses! Mostly written by Jamie Zawinski.
pt: Desenha uma animação de vôo através de um campo de asteróides, com mudanças de rotação e de direção. Também pode exibir separações 3D para óculos vermelho/azul! Criado em maior parte por Jamie Zawinski.

en: This generates random inkblot patterns. The algorithm is deceptively simple for how well it works; it merely walks a dot around the screen randomly, and then reflects the image horizontally, vertically, or both. Any deep-seated neurotic tendencies which this program reveals are your own problem. Written by Jamie Zawinski.
pt: Gera padrões de borrão de tinta aleatórios. O algoritmo funciona muito bem, mas é extremamente simples; ele simplesmente guia um ponto pela tela aleatoriamente e reflete a imagem horizontalmente, verticalmente ou de ambas as maneiras. Qualquer tendência neurótica a ficar estático provocada por este programa é problema seu. Criado por Jamie Zawinski.

en: With X Symmetry
pt: Com Simetria X

en: With Y Symmetry
pt: Com Simetria Y

en: Another ancient xlock demo, this one by Tom Lawrence. It draws a line segment moving along a complex spiraling curve.
pt: Outro demo antigo do xblock, desta vez por Tom Lawrence. Desenha um segmento de linha que se move ao longo de uma curva espiral complexa.

en: Length
pt: Duração

en: Animate
pt: Animar

en: Creates a collage of rotated and scaled portions of the screen. Written by Claudio Matsuoka.
pt: Cria uma colagem de porções rotacionadas e dimensionadas da tela. Criado por Claudio Matsuoka.

en: Rectangle Count
pt: Contagem de Retângulos

en: Stationary Rectangles
pt: Retângulos Estacionários

en: Sweeping Arcs
pt: Arcos Varredores

en: Wandering Rectangles
pt: Retângulos Errantes

en: Draws a Rubik's Cube that rotates in three dimensions and repeatedly shuffles and solves itself. Another fine GL hack by Marcelo Vianna.
pt: Desenha um Cubo de Rubik que gira em três dimensões e se embaralha repetidamente, resolvendo-se sozinho. Outro hack GL elegante de Marcelo Vianna.

en: Show Shuffling
pt: Mostrar Embaralhamento

en: Cube
pt: Cubo

en: Dodecahedron
pt: Dodecaedro

en: Draws an animation of textured balls spinning like crazy in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.
pt: Desenha uma animação de bolas texturizadas girando como loucas em GL. Exige OpenGL e um computador com hardware veloz para suporte a mapas de textura. Criado por Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.

en: Icosahedron
pt: Icosaedro

en: Octahedron
pt: Octaedro

en: Plane
pt: Plano

en: Pyramid
pt: Pirâmide

en: Sballs
pt: Super Bolas

en: Star
pt: Estrela

en: This draws smoothly-shaded oscilating oval patterns, that look something like vapor trails or neon tubes. Written by Shane Smit.
pt: Desenha padrões ovais oscilantes, com formas suaves, que se parecem com rastros de vapor ou tubos de néon. Criado por Shane Smit.

en: This draws the two-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal. Written by Desmond Daignault.
pt: Desenha a variante bidimensional do fractal triangular de Sierpinski recursivo. Criado por Desmond Daignault.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal, using GL. Written by Tim Robinson and Jamie Zawinski.
pt: Desenha a variante tridimensional do fractal triangular de Sierpinski recursivo, usando GL. Criado por Tim Robinson e Jamie Zawinski.

en: Border Width
pt: Largura da Borda

en: Slide Speed
pt: Velocidade de Deslizamento

en: SlideScreen
pt: Tela Deslizante

en: This takes an image, divides it into a grid, and then randomly shuffles the squares around as if it was one of those annoying ``16-puzzle'' games, where there is a grid of squares, one of which is missing. I hate trying to solve those puzzles, but watching one permute itself is more amusing. Written by Jamie Zawinski.
pt: Captura uma imagem, divide-a em uma grade e movimenta aleatoriamente os quadrados, como se fosse um daqueles quebra-cabeças chatíssimos, onde falta um quadrado. Odeio tentar resolver esses quebra-cabeças, mas é ótimo ver um que movimenta sozinho. Criado por Jamie Zawinski.

en: Slip
pt: Fuga

en: This program throws some random bits on the screen, then sucks them through a jet engine and spews them out the other side. To avoid turning the image completely to mush, every now and then it will and then it interjects some splashes of color into the scene, or go into a spin cycle, or stretch the image like taffy, or (this is my addition) grab an image of your current desktop to chew on. Originally written by Scott Draves; whacked on by Jamie Zawinski.
pt: Este programa joga alguns bits aleatórios na tela, depois os suga por uma turbina e os cospe do outro lado. Para evitar que a imagem se transforme totalmente em mingau, ele interpõe algumas cores na cena, entra em um ciclo giratório, estica a imagem como elástico ou (esta é minha criação) captura uma imagem do seu desktop e a mastiga. Criado originalmente por Scott Draves; alterado por Jamie Zawinski.

en: Ping Subnet
pt: Ping na Sub-Rede

en: Simulation Team Members
pt: Membros da Equipe de Simulação

en: Team A Name
pt: Nome da Equipe A

en: Team B Name
pt: Nome da Equipe B

note: #### -text-color [#FFFF00]
en: This program draws a simulation of a sonar screen. Written by default, it displays a random assortment of ``bogies'' on the screen, but if compiled properly, it can ping (pun intended) your local network, and actually plot the proximity of the other hosts on your network to you. It would be easy to make it monitor other sources of data, too. (Processes? Active network connections? CPU usage per user?) Written by Stephen Martin.
pt: Este programa desenha uma simulação de tela de sonar. O original exibe uma série aleatória de ``aeronaves'' na tela, mas, se compilado adequadamente, pode fazer ping na rede local e mostra a proximidade dos outros hosts na sua rede. Seria fácil fazer com que ele monitorasse outras fontes de dados também. (Processos? Conexões de rede ativas? Uso de CPU por usuário?) Criado por Stephen Martin.

en: Allow Wall Collisions
pt: Permitir Colisões na Parede

en: Display Crosshair
pt: Exibir Cursor

en: Max Velocity
pt: Velocidade Máx.

en: Mine Shaft
pt: Túnel de Mina

en: Present Bonuses
pt: Mostrar Bônus

en: Rocky Walls
pt: Paredes Rochosas

note: #### -psychedelic
en: Simulates speeding down a rocky mineshaft, or a funky dancing worm. Written by Conrad Parker.
pt: Simula uma montanha-russa dentro de um túnel de mina, ou de um verme dançante. Criado por Conrad Parker.

en: SpeedMine
pt: Mina Veloz

en: Thrust
pt: Empuxo

en: Worm
pt: Verme

en: Another of the classic screenhacks of the distant past, this one draws shaded spheres in multiple colors. This hack traces its lineage back to Tom Duff in 1982.
pt: Mais um dos protetores de tela clássicos. Desenha esferas sombreadas de várias cores. Este hack tem antepassados em Tom Duff, em 1982.

en: SphereEversion
pt: Esfera Pelo Avesso

en: SphereEversion draws an animation of a sphere being turned inside out. A sphere can be turned inside out, without any tears, sharp creases or discontinuities, if the surface of the sphere is allowed to intersect itself. This program animates what is known as the Thurston Eversion. Written by Nathaniel Thurston and Michael McGuffin. This program is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.
pt: Desenha uma animação de uma esfera sendo virada pelo avesso. Uma esfera pode ser virada pelo avesso, sem rasgos, vincos profundos ou descontinuidades, se for permitido que sua superfície intersecione a si mesma. Este programa anima o que é conhecido como Avesso de Thurston. Criado por Nathaniel Thurston e Michael McGuffin. Este programa não está incluído no pacote XScreenSaver, mas, se você ainda não tem, pode encontrá-lo em &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.

en: Smoothed Lines
pt: Linhas Suavizadas

en: Spheremonics
pt: Esferomônicos

en: These closed objects are commonly called spherical harmonics, although they are only remotely related to the mathematical definition found in the solution to certain wave functions, most notable the eigenfunctions of angular momentum operators. Written by Paul Bourke and Jamie Zawinski.
pt: Esses objetos são normalmente chamados de harmônicos esféricos, apesar de serem pouco relacionados à definição matemática encontrada na solução de certas funções de onda, com destaque para as funções de eigen dos operadores de momento angular. Criado por Paul Bourke e Jamie Zawinski.

en: Cycles
pt: Ciclos

en: Moving circular patterns, by Peter Schmitzberger. Moving circular patterns means moire; interference patterns, of course.
pt: Padrões circulares móveis, por Peter Schmitzberger. Padrões circulares móveis são moiré; padrões de interferência, claro.

en: Spiral
pt: Espiral

en: Draws a spotlight scanning across a black screen, illumnating the underlying desktop when it passes. Written by Rick Schultz.
pt: Desenha um foco de luz que rastreia uma tela preta, iluminando o desktop quando passa. Criado por Rick Schultz.

en: Spotlight
pt: Refletor

en: Q-Bert meets Marble Madness! Written by Ed Mackey.
pt: Uma mistura de Q-Bert e Marble Madness! Criado por Ed Mackey.

note: #### -cycle
en: Draws a set of interacting, square-spiral-producing automata. The spirals grow outward until they hit something, then they go around it. Written by Jeff Epler.
pt: Desenha uma série de autômatos que geram quadrados espiralados, que interagem entre si. As espirais crescem até atingirem algo, depois contornam o obstáculo. Criado por Jeff Epler.

en: Handedness
pt: Direção

en: Left
pt: Esquerda

en: Randomness
pt: Aleatoriedade

en: Right
pt: Direita

en: Squiral
pt: Quadraspiral

en: SSystem is a GL Solar System simulator. It simulates flybys of Sun, the nine planets and a few major satellites, with four camera modes. Written by Raul Alonso. This is not included with the XScreenSaver package, but is packaged separately. Note: SSystem does not work as a screen saver on all systems, because it doesn't communicate with xscreensaver properly. It happens to work with some window managers, but not with others, so your mileage may vary. SSystem was once available at &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;, but is now gone. You may still be able to find copies elsewhere. SSystem has since evolved into Celestia, found at &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Sadly, Celestia does not work with xscreensaver at all. You are encouraged to nag the authors into adding xscreensaver support!
pt: SSystem é um simulador de sistema solar GL. Ele simula viagens espaciais ao Sol, aos nove planetas e a alguns pequenos satélites, com o modo de quatro câmeras. Criado por Raul Alonso. Ele não está incluído no pacote XScreenSaver, mas pode ser encontrado separadamente. Observação: o SSystem não funciona como protetor de tela em todos os sistemas, pois não se comunica adequadamente com o xscreensaver. Ele funciona com alguns gerenciadores de janelas, mas não com outros. Assim, sua experiência pode variar. O SSystem já esteve disponível em &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;, mas não está mais. Pode ser que você encontre cópias em outro lugar. O SSystem foi desenvolvido no Celestia, localizado em &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Infelizmente, o Celestia não funciona com o xscreensaver. Sugerimos que você insista para que os autores incluam suporte ao xscreensaver.

en: Stairs
pt: Escadas

en: by Marcelo Vianna's third Escher GL hack, this one draws an ``infinite'' staircase.
pt: De acordo com o terceiro hack GL de Escher, por Marcelo Vianna, este desenha uma escada ``infinita''.

en: Color Gradients
pt: Gradientes de Cores

en: Pulsating Blob
pt: Célula Pulsante

en: Starfish
pt: Estrela-do-Mar

note: #### -no-cycle
en: This generates a sequence of undulating, throbbing, star-like patterns which pulsate, rotate, and turn inside out. Another display mode uses these shapes to lay down a field of colors, which are then cycled. The motion is very organic. Written by Jamie Zawinski.
pt: Gera uma seqüência padrões estrelados, ondulantes e pulsantes, que giram e viram pelo avesso. Outro modo de exibição usa essas formas para dispor um campo de cores que, em seguida, são variadas. O movimento é bastante orgânico. Criado por Jamie Zawinski.

en: Anti-aliased Lines
pt: Linhas Suavizadas

en: Centered Text
pt: Texto Centralizado

en: Draws a stream of text slowly scrolling into the distance at an angle, over a star field, like at the beginning of the movie of the same name. Written by Jamie Zawinski and Claudio Matauoka.
pt: Desenha um fluxo de texto que se afasta lentamente, em ângulo, sobre um campo estrelado, como no início do filme homônimo. Criado por Jamie Zawinski e Claudio Matauoka.

en: Fade Out
pt: Desaparecer Lentamente

en: Flush Left Text
pt: Alinhar Texto à Esquerda

en: Flush Right Text
pt: Alinhar Texto à Direita

en: Font Point Size
pt: Tamanho da Fonte

en: Scroll Speed
pt: Velocidade de Rolagem

en: Star Rotation Speed
pt: Velocidade de Rotação das Estrelas

en: Text Columns
pt: Colunas de Texto

en: Text Lines
pt: Linhas de Texto

en: Thick Lines
pt: Linhas Espessas

en: Wrap Long Lines
pt: Quebrar Linhas Longas

en: Chains of colorful squares dance around each other in complex spiral patterns. Written by Andrew Plotkin, based on SGI's `electropaint' screensaver.
pt: Correntes de quadrados coloridos dançam em torno umas das outras em padrões espirais complexos. Criado por Andrew Plotkin, baseado no protetor de tela `electropaint' da SGI.

en: StonerView
pt: Caminho de Pedras

en: Curviness
pt: Curvatura

en: Strange
pt: Estranho

en: This draws strange attractors: it's a colorful, unpredictably-animating field of dots that swoops and twists around. The motion is very nice. Written by Massimino Pascal.
pt: Desenha atratores estranhos: é um campo de pontos colorido e imprevisível que sacode e gira. O movimento é muito bonito. Criado por Massimino Pascal.

en: Ed Mackey reports that he wrote the first version of this program in BASIC on a Commodore 64 in 1987, as a 320x200 black and white wireframe. Now it is GL and has specular reflections.
pt: Ed Mackey informa que criou a primeira versão desse programa em BASIC em um Commodore 64 em 1987, como grade em preto e branco de 320x200. Agora, é um GL e tem reflexos especulares.

en: Superquadrics
pt: Superquádricos

en: More flowing, swirly patterns. This version is by M. Dobie and R. Taylor, but you might have seen a Mac program similar to this called FlowFazer. There is also a cool Java applet of a similar concept.
pt: Mais padrões fluidos e ondulantes. Esta versão é de M. Dobie e R. Taylor, mas você pode ter visto um programa para Mac semelhante a ele chamado FlowFazer. Também há um miniaplicativo Java interessante com conceito semelhante.

en: Swirl
pt: Ondulações

en: 0 deg
pt: 0 grau

en: 5 Minute Tick Marks
pt: Marcas de 5 minutos

en: 90 deg
pt: 90 graus

en: Bigger
pt: Maior

en: Cycle Seconds
pt: Ciclo de Segundos

en: Minute Tick Marks
pt: Marcas de Minutos

en: Smaller
pt: Menor

note: #### -hsv [?]
en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles. Written by Bernd Paysan.
pt: Desenha um relógio analógico formado por bolhas flutuantes e pulsantes. Criado por Bernd Paysan.

en: Turn Side-to-Side
pt: Giro de Lado a Lado

en: Wobbliness
pt: Pulsação

en: Displays a view of the ``Bird in a Thornbush'' fractal. Written by Tim Auckland.
pt: Exibe uma visão do fractal ``Pássaro em Arbusto''. Criado por Tim Auckland.

en: Points
pt: Pontos

en: Thornbird
pt: Pássaro em Arbusto

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles. Written by Tobias Gloth.
pt: Gera cordilheiras aleatórias usando subdivisão iterativa de triângulos. Criado por Tobias Gloth.

en: Triangle
pt: Triângulo

note: #### -anim-step-size [3]
en: This draws line- and arc-based Truchet patterns that tile the screen. Written by Adrian Likins.
pt: Desenha padrões Truchet baseados em linhas e em arcos que subdividem a tela. Criado por Adrian Likins.

en: Divides the screen into a grid, and plucks them. Written by Dan Bornstein.
pt: Divide a tela em uma grade e a sacode. Criado por Dan Bornstein.

en: Jumpy
pt: Saltitante

en: Springiness
pt: Elasticidade

en: Transference
pt: Transferência

en: Twang
pt: Ressonância

note: #### -instring [?]
en: Draws squiggly worm-like paths. Written by Tyler Pierce.
pt: Desenha caminhos ondulantes semelhantes aos de minhocas. Criado por Tyler Pierce.

en: Vermiculate
pt: Minhocas

en: 2 seconds
pt: 2 segundos

en: Image Directory
pt: Diretório de Imagens

en: This is actually just a shell script that grabs a frame of video from the system's video input, and then uses some PBM filters (chosen at random) to manipulate and recombine the video frame in various ways (edge detection, subtracting the image from a rotated version of itself, etc.) Then it displays that image for a few seconds, and does it again. This works really well if you just feed broadcast television into it.
pt: Na verdade, este é apenas um script de shell que captura um quadro de vídeo da entrada de vídeo do sistema e usa alguns filtros PBM (aleatórios) para manipular e recombinar o quadro de vídeo de várias maneiras (detectando bordas, subtraindo da imagem uma versão invertida dela mesma, etc.). Em seguida, ele exibe a imagem por alguns segundos, depois repete. Isso funciona muito bem se você simplesmente o alimentar com transmissões de televisão.

en: This one generates a continuous sequence of small, curvy geometric patterns. It scatters them around your screen until it fills up, then it clears the screen and starts over. Written by Tracy Camp and David Hansen.
pt: Gera uma seqüência contínua de pequenos padrões geométricos curvos. Ele os espalha pela tela até que ela seja preenchida, depois limpa a tela e recomeça. Criado por Tracy Camp e David Hansen.

en: Vines
pt: Folhagens

en: Draw Spots
pt: Desenha Pontos

en: Draws a colorful random-walk, in various forms. Written by Rick Campbell.
pt: Desenha uma trilha aleatória e colorida, de várias formas. Criado por Rick Campbell.

en: Sustain
pt: Manter

en: Dictionary File
pt: Arquivo de Dicionário

en: Overall Filter Program
pt: Programa de Filtro Geral

en: Per-Image Filter Program
pt: Programa de Filtro por Imagem

en: This program makes collages out of random images pulled off of the World Wide Web. It finds these images by doing random web searches, and then extracting images from the returned pages. It can also be set up to filter the images through the `VidWhacker' program, above, which looks really great. (Note that most of the images it finds are text, and not pictures. This is because most of the web is pictures of text. Which is pretty sad.) Written by Jamie Zawinski.
pt: Este programa faz colagens de imagens aleatórias retiradas da Web. Ele as localiza por pesquisas aleatórias na Web e as extrai das páginas retornadas. Ele também pode ser configurado para filtrar as imagens por meio do programa `VidWhacker' acima, o que dá uma aparência ótima. (Observe que a maioria das imagens que ele encontra são de texto, não figuras. Isso é porque a maioria das imagens da Web são de texto. O que é uma pena.) Criado por Jamie Zawinski.

en: URL Timeout
pt: Tempo de Espera de URL

en: WebCollage
pt: Colagem da Web

en: Floating stars are acted upon by a mixture of simple 2D forcefields. The strength of each forcefield changes continuously, and it is also switched on and off at random. By Paul 'Joey' Clark.
pt: Estrelas flutuantes são manipuladas por uma mistura de campos de força 2D simples. A força de cada campo muda continuamente e também é ligada e desligada aleatoriamente. Criado por Paul 'Joey' Clark.

en: Trail Size
pt: Tamanho do Rastro

en: WhirlwindWarp
pt: Ciclone

en: Circle
pt: Círculo

en: Draws zooming chains of sinusoidal spots. Written by Ashton Trey Belew.
pt: Desenha cadeias de pontos sinusoidais com zoom. Criado por Ashton Trey Belew.

en: Explain modes
pt: Modos de explicação

en: Fun
pt: Diversão

en: Funky
pt: Divertido

en: Innie
pt: Interno

en: Leave a trail
pt: Deixar um rastro

en: Test
pt: Teste

en: Use Double Buffering
pt: Usar Buffer Duplo

en: Whirlies
pt: Redemoinhos

en: Wrap the screen
pt: Ocultar a tela

note: #### -3d
en: An ancient xlock hack that draws multicolored worms that crawl around the screen. Written by Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec, and Henrik Theiling.
pt: Um antigo hack xlock que desenha minhocas multicoloridas que rastejam pela tela. Criado por Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec e Henrik Theiling.

en: XaoS generates fast fly-through animations of the Mandelbrot and other fractal sets. Written by Thomas Marsh and Jan Hubicka. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.
pt: XaoS gera animações do Mandelbrot que voam rapidamente e outros conjuntos de fractais. Criado por Thomas Marsh e Jan Hubicka. Este programa não está incluído no pacote XScreenSaver, mas, se você ainda não o tem, pode encontrá-lo em &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.

en: 12-Hour Time
pt: Formato de 12 Horas

en: 24-Hour Time
pt: Formato de 24 Horas

en: Cycle Colors
pt: Ciclo de Cores

en: Display Seconds
pt: Exibir Segundos

en: Huge Font
pt: Fonte Enorme

en: Large Font
pt: Fonte Grande

en: Medium Font
pt: Fonte Média

en: Small Font
pt: Fonte Pequena

en: XDaliClock draws a large digital clock, the numbers of which change by ``melting'' into their new shapes. Written by Jamie Zawinski. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.
pt: XDaliClock desenha um grande relógio digital no qual os números mudam ``derretendo-se'' em suas novas formas. Criado por Jamie Zawinski. Este programa não está incluído no pacote XScreenSaver, mas, se você ainda não tem, pode encontrá-lo em &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.

en: Bright
pt: Brilhante

en: Date/Time Stamp
pt: Marca de Data/Hora

en: Day  Dim
pt: Dia  Dim

en: Display Stars
pt: Exibir Estrelas

en: Label Cities
pt: Rotular Cidades

en: Lower Left
pt: Esquerda Inferior

en: Lower Right
pt: Direita Inferior

en: Mercator Projection
pt: Projeção de Mercator

en: Night   Dim
pt: Noite   Dim

en: No Stars
pt: Sem Estrelas

en: North/South Rotation
pt: Rotação Norte/Sul

en: Orthographic Projection
pt: Projeção Ortográfica

en: Real Time
pt: Tempo Real

en: Shaded Image
pt: Imagem Sombreada

en: Sharp
pt: Nítido

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Terminator   Blurry
pt: Terminador   Embaçado

en: Time Warp
pt: Deformação do Tempo

en: Upper Left
pt: Esquerda Superior

en: Upper Right
pt: Direita Superior

en: XEarth draws an image of the Earth, as seen from your favorite vantage point in space, correctly shaded for the current position of the Sun. Written by Kirk Johnson. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;.
pt: O XEarth desenha uma imagem da Terra, como vista de um ponto de vista favorito no espaço, sombreada corretamente para a posição atual do Sol. Criado por Kirk Johnson. Este programa não está incluído no pacote XScreenSaver, mas, se você ainda não tem, pode encontrá-lo em &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;.

en: Fish
pt: Peixe

en: Fish Speed
pt: Velocidade do Peixe

en: Fish! This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.
pt: Peixe! Este programa não está incluído no pacote XScreenSaver, mas, se você ainda não tem, pode encontrá-lo em &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.

en: Bitmap File
pt: Arquivo de Bitmap

en: Draws a simulation of pulsing fire. It can also take an arbitrary image and set it on fire too. Written by Carsten Haitzler, hacked on by many others.
pt: Desenha uma simulação de fogo tremulante. Também pode capturar uma imagem arbitrária e incendiá-la. Criado por Carsten Haitzler, refeito por várias outras pessoas.

en: Enable Blooming
pt: Ativar Explosões

note: #### -font []
en: This program behaves schizophrenically and makes a lot of typos. Written by Jamie Zawinski. If you haven't seen Stanley Kubrick's masterpiece, ``The Shining,'' you won't get it. Those who have describe this hack as ``inspired.''
pt: Este programa se comporta esquizofrenicamente e comete vários erros. Criado por Jamie Zawinski. Se você não viu ``O Iluminado'', a obra-prima de Stanley Kubrick, você não vai entender. Os que viram descrevem este hack como ``inspirado''.

note: #### -w []
en: This generates pretty fractal pictures by doing funky math involving the ``Lyapunov exponent.'' It has a cool interactive mode, too. Written by Ron Record.
pt: Gera figuras bastante fractais ao fazer cálculos matemáticos divertidos com o ``expoente de Lyapunov''. Também tem um modo interativo legal. Criado por Ron Record.

en: A rendition of the text scrolls seen in the movie ``The Matrix.'' Written by Jamie Zawinski.
pt: Uma expressão dos textos rolantes vistos no filme ``Matrix''. Criado por Jamie Zawinski.

en: Binary Encoding
pt: Codificação Binária

en: Expansion Algorithm
pt: Algoritmo de Expansão

en: Full
pt: Cheio

en: Genetic Encoding
pt: Codificação Genética

en: Hexadecimal Encoding
pt: Codificação Hexadecimal

en: Matrix Encoding
pt: Codificação Matrix

en: Phone Number
pt: Número de Telefone

en: Run Trace Program
pt: Executar Programa de Rastreamento

en: Slider Algorithm
pt: Algoritmo Deslizante

en: Synergistic Algorithm
pt: Algoritmo Sinergístico

en: Reflections
pt: Reflexos

en: Side View
pt: Visão Lateral

en: Top View
pt: Visão Superior

note: #### -Y float [0.000000] fraction of old value for rg1
en: XMountains generates realistic-looking fractal terrains of snow-capped mountains near water, with either a top view or a side view. Written by Stephen Booth. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. Be sure to compile it with -DVROOT or it won't work right when launched by the xscreensaver daemon.
pt: XMountains gera terrenos fractais com aparência realista de montanhas nevadas próximas à água, com uma visão superior ou lateral. Criado por Stephen Booth. Este programa não está incluído no pacote XScreenSaver, mas, se você ainda não tem, pode encontrá-lo em &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. Certifique-se de compilá-lo com -DVROOT, senão ele não funcionará corretamente quando iniciado pelo daemon do xscreensaver.

en: Draws a few swarms of critters flying around the screen, with nicely faded color trails behind them. Written by Chris Leger.
pt: Desenha alguns enxames de criaturas que voam pela tela, com belos rastros coloridos que se esmaecem atrás delas. Criado por Chris Leger.

note: #### -nonopopup
en: Draws falling snow and the occasional tiny Santa. By Rick Jansen. You can find it at &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.
pt: Desenha neve e, eventualmente, um pequeno Papai Noel. Criado por Rick Jansen. Pode ser encontrado em &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.

en: Layers
pt: Camadas

en: Simulates that pen-in-nested-plastic-gears toy from your childhood. By Rohit Singh.
pt: Simula aquele brinquedo infantil de caneta com engrenagens de plástico. Criado por Rohit Singh.

en: Color Bars Enabled
pt: Barras de Cores Ativadas

en: Cycle Through Modes
pt: Percorrer os Modos

en: Rolling Enabled
pt: Rolagem Ativada

en: Static Enabled
pt: Estática Ativada

en: XTeeVee simulates various television problems, including static, loss of vertical hold, and a test pattern. By Greg Knauss.
pt: O XTeeVee simula vários problemas de televisão, inclusive estática, perda de controle vertical e um padrão de teste. Criado por Greg Knauss.

en: Lens Offset
pt: Deslocamento da Lente

en: Lenses
pt: Lentes

en: Zooms in on a part of the screen and then moves around. With the -lenses option the result is like looking through many overlapping lenses rather than just a simple zoom. Written by James Macnicol.
pt: Aplica zoom a uma parte da tela e move-se aleatoriamente. Com a opção -lenses, o resultado é semelhante a olhar por lentes sobrepostas, em vez de um zoom simples. Criado por James Macnicol.
