placeholder - en to pl translation catalogue (1050 entries)

en: Browse...
pl: Przeglądaj...

en: Select file.
pl: Wybór pliku

en: Couldn't find pixmap file: %s
pl: Nie można odnaleźć pliku z piksmapą: %s

en: Error loading pixmap file: %s
pl: Błąd przy wczytywaniu pliku z piksmapą: %s

en: _File
pl: _Plik

en: _Blank Screen Now
pl: Za_czernij ekran

en: Activate the XScreenSaver daemon now (locking the screen if so configured.)
pl: Natychmiast uaktywnia demona XScreenSaver (z blokadą ekranu, o ile tak został skonfigurowany).

en: _Lock Screen Now
pl: Za_blokuj ekran

en: Lock the screen now (even if "Lock Screen" is unchecked.)
pl: Natychmiast blokuje ekran (nawet jeśli pole "Zablokuj ekran" nie jest zaznaczone).

en: _Kill Daemon
pl: Usuń proces _demona

en: Tell the running XScreenSaver daemon to exit.
pl: Kończy działanie demona XScreenSaver.

en: _Restart Daemon
pl: _Uruchom ponownie demona

en: Kill and re-launch the XScreenSaver daemon.
pl: Usuwa i ponownie uruchamia proces demona XScreenSaver.

en: _Exit
pl: Za_kończ

en: Exit the xscreensaver-demo program (but leave the XScreenSaver daemon running in the background.)
pl: Kończy działanie programu demonstracyjnego xscreensaver (ale pozostawia demona XScreenSaver działającego w tle).

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _About...
pl: _Informacje o...

en: Display version information.
pl: Wyświetla informacje na temat wersji.

en: _Documentation...
pl: _Dokumentacja...

en: Go to the documentation on the XScreenSaver web page.
pl: Przechodzi do dokumentacji na stronie WWW programu XScreenSaver.

en: Cycle After
pl: Zmiana wygaszacza po

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
pl: Określa, czy przed przywróceniem obrazu wymagane jest podanie hasła.

en: Lock Screen After
pl: Blokowanie ekranu po

en: Blank After
pl: Zaczernianie ekranu po

en: How long before the monitor goes completely black.
pl: Okres, po którym obraz gaśnie zupełnie.

en: minutes
pl: min.

en: Preview
pl: Podgląd

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
pl: Demonstruje działanie wybranego wygaszacza w trybie pełnoekranowym (kliknij, aby zakończyć).

en: Settings...
pl: Ustawienia...

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
pl: Dostosowywanie i konfiguracja wybranego wygaszacza ekranu.

en: Mode:
pl: Tryb:

en: Disable Screen Saver
pl: Bez wygaszacza ekranu

en: Blank Screen Only
pl: Czarny ekran

en: Only One Screen Saver
pl: Jeden wygaszacz ekranu

en: Random Screen Saver
pl: Losowy wygaszacz ekranu

en: Use
pl: Użyj

en: Screen Saver
pl: Wygaszacz ekranu

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
pl: Uruchamia następny wygaszacz z listy w trybie pełnoekranowym (kliknij, aby zakończyć).

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
pl: Uruchamia poprzedni wygaszacz z listy w trybie pełnoekranowym (kliknij, aby zakończyć).

en: Description
pl: Opis

en: Display Modes
pl: Tryby wyświetlania

en: Diagnostics
pl: Diagnostyka

en: Whether the daemon should print lots of debugging information.
pl: Określa, czy demon powinien wypisywać wiele informacji diagnostycznych.

en: Verbose Diagnostics
pl: Szczegółowa diagnostyka

en: Whether any error output of the display modes should be redirected to the screen.
pl: Określa, czy wyjście diagnostyczne trybów wyświetlania powinno być przekierowywane na ekran.

en: Display Subprocess Errors
pl: Wyświetlanie błędów procesów potomnych

en: Whether the splash screen (with the version number and `Help' button) should be momentarily displayed when the daemon first starts up.
pl: Określa, czy ekran powitalny (z numerem wersji oraz przyciskiem "Pomoc") powinien być uruchamiany w momencie pierwszego uruchomienia demona.

en: Display Splash Screen at Startup
pl: Wyświetlanie ekranu powitalnego przy uruchamianiu

en: Colormaps
pl: Palety kolorów

en: Whether to install a private colormap when running in 8-bit mode on the default Visual.
pl: Określa, czy prywatne palety kolorów będą instalowane podczas uruchamiania w 8-bitowym trybie kolorów domyślnego trybu wyświetlania

en: Install Colormap
pl: Instalowanie palety kolorów

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
pl: Określa, czy ekran powinien być powoli przyciemniany, gdy aktywowany jest wygaszacz.

en: Fade To Black When Blanking
pl: Przejście do czerni przy rozpoczęciu wygaszania

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
pl: Określa, czy ekran powinien być powoli rozjaśniany, gdy wygaszacz jest dezaktywowany.

en: Fade From Black When Unblanking
pl: Przejście z czerni przy zakończeniu wygaszania

en: Fade Duration
pl: Czas trwania efektu przejścia

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
pl: Czas wykonywania operacji przyciemniania i rozjaśniania ekranu.

en: seconds
pl: sek.

en: Display Power Management
pl: Zarządzanie poborem energii ekranu

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
pl: Pozwala określić, czy monitor po pewnym czasie bezczynności powinien zostać wyłączony.

en: Power Management Enabled
pl: Zarządzanie poborem energii

en: Off After
pl: Wyłączenie po

en: Suspend After
pl: Stan uśpienia po

en: Standby After
pl: Stan oczekiwania po

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
pl: Okres, po którym monitor przechodzi w tryb oszczędzania energii.

en: How long until the monitor powers down.
pl: Okres, po którym monitor jest wyłączany.

en: Image Manipulation
pl: Operacje na obrazie

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
pl: Włącza lub wyłącza użycie trybów manipulacji obrazem do operacji na obrazie pulpitu.

en: Grab Desktop Images
pl: Przechwytuj obrazy pulpitu

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one).
pl: Włącza lub wyłącza użycie trybów manipulacji obrazem do operacji na obrazach przechwyconych z systemowego wejścia wideo (o ile takie istnieje).

en: Grab Video Frames
pl: Przechwytuj klatki wideo

en: Whether the image-manipulating modes should operate on random images loaded from disk.
pl: Włącza lub wyłącza użycie trybów manipulacji obrazu do operacji na obrazach załadowanych losowo z dysku.

en: Choose Random Image:
pl: Wybór losowego obrazu:

en: The directory from which images will be randomly chosen.
pl: Katalog, z którego losowo wybierane będą obrazy.

en: Browse
pl: Przeglądaj

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: XScreenSaver: Mode-Specific Settings
pl: XScreenSaver: ustawienia zależne od trybu

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Standard
pl: Standardowe

en: Visual:
pl: Tryb wyświetlania:

en: Any
pl: Dowolny

en: Best
pl: Najlepszy

en: Default
pl: Domyślny

en: Default-N
pl: Domyślny-N

en: TrueColor
pl: Kolory

en: PseudoColor
pl: Paletowy

en: StaticGray
pl: Odcienie szarości (statyczne)

en: GrayScale
pl: Odcienie szarości

en: Color
pl: Kolor

en: Gray
pl: Odcienie szarości

en: Mono
pl: Monochromatyczny

en: The X visual type that this demo will require.  If that visual is available it will be used, otherwise, this demo will not be run.
pl: Typ wizualny X wymagany przez tę prezentację.  Typ ten zostanie użyty, jeśli jest dostępny, w przeciwnym razie nie będzie można uruchomić tej prezentacji.

en: Command Line:
pl: Wiersz polecenia:

en: Documentation...
pl: Dokumentacja...

en: Click here to read the manual for this display mode, if it has one.
pl: Kliknij, aby wyświetlić podręcznik dla tego trybu wyświetlania, o ile jest on dostępny.

en: Advanced >>
pl: Zaawansowane >>

en: Edit the command line directly.
pl: Umożliwia bezpośrednią modyfikację wiersza poleceń.

en: Standard <<
pl: Standardowe <<

en: Back to the graphical configuration options.
pl: Powoduje powrót do opcji konfiguracyjnych grafiki.

en: Cancel
pl: Anuluj

en: For updates, check http://www.jwz.org/xscreensaver/
pl: Aktualizacji szukaj na witrynie http://www.jwz.org/xscreensaver/

en: Error:
    
    No Help URL has been specified.
pl: Błąd:
    
    Nie podano adresu URL dla Pomocy.

en: Error:
    
    The xscreensaver daemon did not start up properly.
pl: Błąd:
    
    Demon xscreensaver nie został uruchomiony poprawnie.

en: You are running as root.  This usually means that xscreensaver
    was unable to contact your X server because access control is
    turned on.  Try running this command:
    
                            xhost +localhost
    
    and then selecting `File / Restart Daemon'.
    
    Note that turning off access control will allow anyone logged
    on to this machine to access your screen, which might be
    considered a security problem.  Please read the xscreensaver
    manual and FAQ for more information.
    
    You shouldn't run X as root. Instead, you should log in as a
    normal user, and `su' as necessary.
pl: Użytkownik zalogował się jako root.  Najczęściej oznacza to, że demon xscreensaver
    nie mógł nawiązać łączności z serwerem X ze względu na włączoną
    kontrolę dostępu.  Spróbuj użyć polecenia:
    
                            xhost +localhost
    
    , a następnie wybrać opcję Plik / Zrestartuj demona.
    
    Należy zwrócić uwagę, że wyłączenie kontroli dostępu umożliwi każdemu użytkownikowi zalogowanemu
    na tym komputerze dostęp do tego ekranu, co może stanowić 
    zagrożenie dla bezpieczeństwa.  Dodatkowe informacje można znaleźć
     w dokumentacji demona xscreensaver i na liście FAQ.
    
    Nie należy uruchamiać serwera X jako root. Zamiast tego należy logować się jako
    zwykły użytkownik i w razie potrzeby używać polecenia "su".

en: Please check your $PATH and permissions.
pl: Należy sprawdzić zmienną $PATH i uprawnienia.

en: Error:
    
    Couldn't determine init file name!
pl: Błąd:
    
    Nie można określić nazwy pliku inicjującego!

en: Error:
    
    Couldn't write %s
pl: Błąd:
    
    Nie można zapisać %s

en: Error:
    
    no `manualCommand' resource set.
pl: Błąd:
    
    Nie ustawiono zasobu "manualCommand".

en: Error:
    
    Unparsable time format: "%s"
pl: Błąd:
    
    Format godziny niemożliwy do przetworzenia: "%s"

en: Error:
    
    Directory does not exist: "%s"
pl: Błąd:
    
    Katalog nie istnieje: "%s"

en: Descriptions not available: no XML support compiled in.
pl: Opisy nie są dostępne: brak wkompilowanej obsługi XML.

en: No description available.
pl: Brak opisu.

en: Blank Screen
pl: Pusty ekran

en: Screen Saver Disabled
pl: Bez wygaszacza ekranu

en: Warning:
    
    file "%s" has changed, reloading.
pl: Ostrzeżenie:
    
    Plik "%s" został zmieniony, zostaje on wczytany ponownie.

en: No Preview
pl: Brak podglądu

en: Available
pl: Dostępny

en: Not
pl: Nie

en: Installed
pl: Zainstalowano

en: Warning:
    
    The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%s".  Launch it now?
pl: Uwaga:
    
    Prawdopodobnie nie został uruchomiony demon
    XScreenSaver, powiązany z ekranem "%s".
    Czy chcesz go teraz uruchomić?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    Since they are different users, they won't be reading/writing
    the same ~/.xscreensaver file, so %s isn't
    going to work right.
    
    You should either re-run %s as "%s", or re-run
    xscreensaver as "%s".
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
pl: Uwaga:
    
    %s działa jako użytkownik "%s" na komputerze "%s",
    lecz program xscreensaver, obsługujący ekran "%s",
    działa jako użytkownik "%s" na komputerze "%s".
    
    Ponieważ są to różni użytkownicy, nie mogą odczytywać/zapisywać
    tego samego pliku ~/.xscreensaver i poprawne działanie programu
    %s nie będzie możliwe.
    
    Należy uruchomić program %s jako użytkownik "%s" lub ponownie uruchomić
    program xscreensaver jako użytkownik "%s".
    
    Czy chcesz teraz ponownie uruchomić demona xscreensaver?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    If those two machines don't share a file system (that is,
    if they don't see the same ~%s/.xscreensaver file) then
    %s won't work right.
    
    Restart the daemon on "%s" as "%s" now?
pl: Uwaga:
    
    %s działa jako użytkownik "%s" na komputerze "%s",
    lecz program xscreensaver, obsługujący ekran "%s",
    działa jako użytkownik "%s" na komputerze "%s".
    
    Jeśli podane dwie maszyny nie współdzielą systemu plików, tj.
    na obu nie jest widoczny ten sam plik ~%s/.xscreensaver, 
    poprawne działanie programu %s nie będzie możliwe.
    
    Czy chcesz teraz ponownie uruchomić program demona xscreensaver
    na komputerze "%s" jako użytkownik "%s"?

en: Warning:
    
    This is %s version %s.
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is version %s.  This could cause problems.
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
pl: uwaga:
    
    To jest program %s w wersji %s,
    jednak demon xscreensaver obsługujący ekran "%s"
    jest w wersji %s. Może to być przyczyną problemów.
    
    Czy chcesz teraz ponownie uruchomić demona xscreensaver?

en: %s: unknown option: %s
pl: %s: nieznana opcja: %s

en: Screensaver Preferences
pl: Preferencje wygaszacza ekranu

en: Percent of time you have to enter the password.
pl: Procent czasu, jaki pozostał do wpisania hasła.

en: Screensaver
pl: Wygaszacz ekranu

en: <b>This display is locked.</b>
pl: <b>Ten ekran jest zablokowany.</b>

en: Password:
pl: Hasło:

en: <b>Checking...</b>
pl: <b>Sprawdzanie...</b>

en: Timed out!
pl: Opóźnienie

en: Change screensaver properties
pl: Zmień właściwości wygaszacza ekranu

en: Choose _Random Image:
pl: Wybór _losowego obrazu:

en: Display Subprocess _Errors
pl: Wyświetl _błędy podprocesu

en: Display _Splash Screen at Startup
pl: Wyświetl ekran _tytułowy podczas uruchamiania

en: F_ade Duration
pl: Czas trwania efektu _przejścia

en: Fade from Black When _Unblanking
pl: Przejście z czerni przy _zakończeniu wygaszania

en: Fade to Black when _Blanking
pl: Przejście do czerni przy _rozpoczęciu wygaszania

en: Grab Desktop _Images
pl: Przechwytuj _obrazy pulpitu

en: Grab _Video Frames
pl: Przechwytuj klatki _wideo

en: Install _Colormap
pl: _Instalowanie palety kolorów

en: No Preview
    Available
pl: Brak
    podglądu

en: Preview of screen saver
pl: Podgląd wygaszacza ekranu

en: Stand_by After
pl: Stan _oczekiwania po

en: Sus_pend After
pl: Stan _uśpienia po

en: _Advanced
pl: _Zaawansowane

en: _Advanced >>
pl: _Zaawansowane >>

en: _Blank After
pl: Wyg_aszony po

en: _Browse
pl: _Przeglądaj

en: _Command Line:
pl: _Wiersz polecenia:

en: _Cycle After
pl: Z_miana wygaszacza po

en: _Display Modes
pl: _Tryby wyświetlania

en: _Lock  Screen  After
pl: _Blokowanie ekranu po

en: _Mode:
pl: T_ryb:

en: _Off After
pl: _Wyłączenie po

en: _Power Management Enabled
pl: _Zarządzanie poborem energii

en: _Preview
pl: P_odgląd

en: _Quit
pl: Za_kończ

en: _Settings...
pl: _Ustawienia...

en: _Standard <<
pl: _Standardowe <<

en: _Verbose Dialognostics
pl: _Rozszerzone informacje diagnostyczne

en: _Visual:
pl: T_ryb wyświetlania:

en: dialog1
pl: okno1

en: no preview
pl: brak podglądu

en: preview
pl: podgląd

en: Anemone
pl: Zawilec

en: Arms
pl: Ramiona

en: Fast
pl: Szybkie

en: Few
pl: Niewiele

en: Many
pl: Wiele

en: Number of Colors
pl: Liczba kolorów

en: Often
pl: Często

en: Rarely
pl: Rzadko

en: Slow
pl: Wolne

en: Speed
pl: Tempo

en: Tentacles
pl: Macki

en: Thick
pl: Grube

en: Thickness
pl: Grubość

en: Thin
pl: Cienkie

en: Turn speed
pl: Szybkość skrętu

en: Two
pl: Dwa

en: Wiggling tentacles. By Gabriel Finch.
pl: Drgające macki. Autorem programu jest Gabriel Finch.

en: Withdraw freqency
pl: Zmniejsz częstotliwość

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced. Written by David Bagley.
pl: Automat komórkowy, który tak naprawdę jest dwuwymiarową maszyną Turinga: punkty ("mrówki") wędrujące po ekranie zmieniają wartości pikseli na swojej drodze. Gdy później przechodzą one przez zmodyfikowane piksele, zmienia się ich zachowanie. Autorem programu jest David Bagley.

en: Ant
pl: Mrówka

en: Ant Size
pl: Rozmiar mrówki

en: Ants Count
pl: Liczba mrówek

en: Draw Eyes
pl: Wyświetl oczy

en: Four Sided Cells
pl: Komórki czterokątne

en: Large
pl: Duże

en: Nine Sided Cells
pl: Komórki dziewięciokątne

en: Random Cell Shape
pl: Losowy kształt komórki

en: Sharp Turns
pl: Gwałtowne ruchy

en: Six Sided Cells
pl: Komórki sześciokątne

en: Small
pl: Małe

en: Three Sided Cells
pl: Komórki trójkątne

en: Timeout
pl: Opóźnienie

en: Truchet Lines
pl: Linie Trucheta

en: Twelve Sided Cells
pl: Komórki dwunastokątne

en: Deep
pl: Głębokie

en: Depth
pl: Głębokość

en: Draw Labels
pl: Rysuj etykiety

en: Include Alternate Geometries
pl: Włącz geometrie alternatywne

en: Packs a large circle with smaller circles, demonstrating the Descartes Circle Theorem. Written by Allan R. Wilks and David Bagley.
pl: Wpisuje małe okręgi w duży okrąg, przedstawiając Twierdzenie Kartezjusza o okręgach. Autorami programu są Allan R. Wilks i David Bagley.

en: Shallow
pl: Płytkie

en: Agressive
pl: Agresywnie

en: Atlantis
pl: Atlantyda

en: Clear Water
pl: Gładka woda

en: Flat Background
pl: Jednolite tło

en: Gradient Background
pl: Tło z gradientem

en: Number of Sharks
pl: Liczba rekinów

en: Shark Proximity
pl: Bliskość rekinów

en: Shark Speed
pl: Tempo ruchu rekina

en: Shimmering Water
pl: Migocząca woda

en: Show Frames-per-Second
pl: Wyświetlanie liczby klatek na sekundę

en: Shy
pl: Nieśmiałe

en: Solid
pl: Jednolity

en: This is xfishtank writ large: a GL animation of a number of sharks, dolphins, and whales. The swimming motions are great. Originally written by Mark Kilgard.
pl: To jest oczywiście wygaszacz xfishtank: animacja GL z rekinami, delfinami i wielorybami. Wrażenie ruchu w wodzie jest niesamowite. Autorem oryginału jest Mark Kilgard.

en: Whale Speed
pl: Tempo ruchu wieloryba

en: Wireframe
pl: Szkielet

en: Attraction
pl: Przyciąganie

en: Ball Count
pl: Liczba kulek

en: Ball Mass
pl: Masa kulki

en: Balls
pl: Kulki

en: Bounce Off Walls
pl: Odbijanie od ścian

en: Color Contrast
pl: Wartość kontrastu kolorów

en: Environmental Viscosity
pl: Lepkość otoczenia

en: Filled Splines
pl: Krzywe wypełnione

en: High
pl: Wysoka

en: Ignore Screen Edges
pl: Ignorowanie krawędzi ekranu

en: Inward
pl: Do wewnątrz

note: #### -graphmode [none]
en: Like qix, this uses a simple simple motion model to generate many different display modes. The control points attract each other up to a certain distance, and then begin to repel each other. The attraction/repulsion is proportional to the distance between any two particles, similar to the strong and weak nuclear forces. One of the most interesting ways to watch this hack is simply as bouncing balls, because their motions and interactions with each other are so odd. Sometimes two balls will get into a tight orbit around each other, to be interrupted later by a third, or by the edge of the screen. It looks quite chaotic. Written by Jamie Zawinski, based on Lisp code by John Pezaris.
pl: Podobnie jak wygaszacz qix, ten wygaszacz wykorzystuje prosty model ruchowy do generowania wielu trybów wyświetlania. Punkty kontrolne przyciągają się wzajemnie, aż do osiągnięcia pewnej odległości, a następnie zaczynają się odpychać. Siła przyciągania/odpychania jest proporcjonalna do odległości między cząsteczkami, podobnie jak w przypadku silnych i słabych oddziaływań jądrowych. Chyba najbardziej interesujące jest oglądanie tego wyświetlacza jako odbijających się kulek, ze względu na dziwaczność ich ruchów i oddziaływań. Czasami dwie kulki zaczynają się poruszać wokół siebie po ciasnej orbicie, po czym para ta zostaje rozbita w kolizji z trzecią kulką lub z krawędzią ekranu. Wygląda to całkiem chaotycznie. Program napisał Jamie Zawinski w oparciu o kod w języku Lisp napisany przez Johna Pezarisa.

en: Lines
pl: Linie

en: Long
pl: Długie

en: Low
pl: Niska

en: Orbital Mode
pl: Tryb orbitalny

en: Outward
pl: Na zewnątrz

en: Polygons
pl: Wielokąty

en: Radius
pl: Promień

en: Repulsion Threshold
pl: Próg odpychania:

en: Short
pl: Krótkie

en: Splines
pl: Krzywe

en: Tails
pl: Warkocze

en: Trail Length
pl: Długość warkocza

en: Atunnel
pl: Tunel A

en: Draws an animation of a textured tunnel in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge and Roman Podobedov.
pl: Rysuje animację pokrytego teksturami tunelu. Wymaga biblioteki OpenGL i komputera z szybką sprzętową obsługą map teksturowych. Autorzy: Eric Lassauge i Roman Podobedov.

en: Normal
pl: Zwykły

en: Untextured
pl: Bez tekstury

en: Use light
pl: Użyj światła

en: Barcode
pl: Kod kreskowy

en: Barcode Clock (24 Hour)
pl: Kod kreskowy - zegar (24-godzinny)

en: Barcode Clock (AM/PM)
pl: Kod kreskowy - zegar (AM/PM)

en: Scrolling Barcodes
pl: Przesuwające się kody kreskowe

en: This draws a random sequence of colorful barcodes scrolling across your screen. CONSUME! By Dan Bornstein.
pl: Wyświetla losowo wybrany ciąg kolorowych kodów kreskowych przesuwających się w poprzek ekranu. KONSUMUJ! Autor: Dan Bornstein.

note: #### -mother_ship_color1 [white]
en: Draws a simulation of flying space-combat robots (cleverly disguised as colored circles) doing battle in front of a moving star field. Written by Jonathan Lin.
pl: Rysuje symulację potyczki bojowych robotów  latających w przestrzeni kosmicznej (podstępnie przebranych za kolorowe kółka) toczonej na tle poruszających się gwiazd. Autorem programu jest Jonathan Lin.

en: Lasers
pl: Lasery

en: Robots
pl: Roboty

en: Stars
pl: Gwiazdy

en: 90 deg Rotation Speed
pl: Tempo obrotu o 90°

en: Bitmap to rotate
pl: Obracana bitmapa

en: Fuzzy Rotation Speed
pl: Szybkość rotacji rozmytej

en: Grab Screen
pl: Przechwyć obraz ekranu

en: The ``blitspin'' hack repeatedly rotates a bitmap by 90 degrees by using logical operations: the bitmap is divided into quadrants, and the quadrants are shifted clockwise. Then the same thing is done again with progressively smaller quadrants, except that all sub-quadrants of a given size are rotated in parallel. Written by Jamie Zawinski based on some cool SmallTalk code seen in in Byte Magazine in 1981. As you watch it, the image appears to dissolve into static and then reconstitute itself, but rotated. You can provide the image to use, as an XBM or XPM file, or tell it to grab a screen image and rotate that.
pl: Wygaszacz "blitspin" cyklicznie obraca mapę bitową o 90 stopni za pomocą operacji logicznych: obraz jest dzielony na kwadranty, które są przesuwane zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie ta sama operacja jest wykonywana ponownie dla kwadrantów o mniejszym rozmiarze, z tym że wszystkie kwadranty podrzędne danego rozmiaru są obracane równolegle. Program napisał Jamie Zawinski na podstawie fajnego kodu w języku SmallTalk zamieszczonego w magazynie Byte Magazine w roku 1981. Obserwując wygaszacz, widać jak obraz rozpływa się, a następnie odtwarza, ale obrócony. Można podstawić dowolny obrazek w formacie XBM lub XPM albo włączyć opcję obracania obrazu ekranu.

en: Do Red/Blue 3D seperation
pl: Trójwymiarowa separacja kolorów czerwonego i niebieskiego.

en: Number of Spots
pl: Liczba punktów

en: This draws what looks like a spinning, deforming baloon with varying-sized spots painted on its invisible surface. Written by Jeremie Petit.
pl: Rysuje coś, co wygląda jak wirujący, odkształcający się balon o niewidzialnej powierzchni, na której namalowano plamy różnej wielkości. Autorem programu jest Jeremie Petit.

en: A Cow. A Trampoline. Together, they fight crime. By Jamie Zawinski.
pl: Krowa. Trampolina. Razem zwalczają przestępców. Autor: Jamie Zawinski.

en: Animation Speed
pl: Tempo animacji

en: Beefy Cow
pl: Duża krowa

en: Bounce Speed
pl: Szybkie odbijanie

en: BouncingCow
pl: Odbijająca się krowa

en: Herd
pl: Stado

en: Moo
pl: Muu

en: Number of Cows
pl: Liczba krów

en: Wireframe Cow
pl: Druciana krowa

en: Boxed
pl: Pudełko

en: Draws a box full of 3D bouncing balls that explode. Written by Sander van Grieken.
pl: Rysuje pudełko pełne odbijających się trójwymiarowych kulek, które eksplodują. Autorem programu jest Sander van Grieken.

en: Braid
pl: Warkocz

en: Draws random color-cycling inter-braided concentric circles. Written by John Neil.
pl: Rysuje losowo koncentryczne okręgi, które się oplatają i cyklicznie zmieniają kolory. Autorem programu jest John Neil.

en: Duration
pl: Okres

en: Line Thickness
pl: Grubość linii

en: Max Rings
pl: Maksimum pierścieni

en: 2 minutes
pl: 2 minuty

en: 5 seconds
pl: 5 sekund

en: BSOD stands for ``Blue Screen of Death.'' The finest in personal computer emulation, this hack simulates popular screen savers from a number of less robust operating systems. Written by Jamie Zawinski.
pl: Skrót BSOD oznacza "Blue Screen of Death" (Niebieski ekran śmierci). Najlepszy program w dziedzinie emulacji komputerów osobistych, symuluje popularne wygaszacze ekranu z mniej stabilnych systemów operacyjnych. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Sad Mac
pl: Smutny Mac

en: Bubble3D
pl: Bąble3D

en: Draws a stream of rising, undulating 3D bubbles, rising toward the top of the screen, with nice specular reflections. Written by Richard Jones.
pl: Rysuje strumień falujących trójwymiarowych bąbelków wznoszących się do góry ekranu z przyjemnymi odbiciami zwierciadlanymi. Autorem programu jest Richard Jones.

en: Bubbles
pl: Bąble

en: Bubbles Fall
pl: Spadające bąble

en: Bubbles Float
pl: Pływające bąble

en: Bubbles Rise
pl: Unoszące się bąble

en: Bubbles exist in three dimensions
pl: Bąble trójwymiarowe

en: Don't hide bubbles when they pop
pl: Nie ukrywaj pękających bąbli

en: Draw circles instead of pixmap bubbles
pl: Rysowanie okręgów zamiast piksmap z bąblami

en: Leave Trails
pl: Pozostawianie śladów

en: This simulates the kind of bubble formation that happens when water boils:small bubbles appear, and as they get closer to each other, they combine to form larger bubbles, which eventually pop. Written by James Macnicol.
pl: Symuluje powstawanie bąbli podczas gotowania wody: pojawiają się małe bąble, zbliżają się do siebie i łączą w duże bąble, które później pękają. Autorem programu jest James Macnicol.

note: #### -invert
en: A bit like `Spotlight', except that instead of merely exposing part of your desktop, it creates a bump map from it. Basically, it 3D-izes a roaming section of your desktop, based on color intensity. Written by Shane Smit.
pl: Nieco podobny do wygaszacza "Reflektor", z tym że zamiast po prostu ujawniać fragment pulpitu, zniekształca go. W zasadzie polega to na dodaniu efektu trójwymiarowości do wędrującej części pulpitu na podstawie nasycenia koloru. Autorem programu jest Shane Smit.

en: Bumps
pl: Guzy

en: Cage
pl: Klatka

en: This draws Escher's ``Impossible Cage,'' a 3d analog of a moebius strip, and rotates it in three dimensions. Written by Marcelo Vianna.
pl: Rysuje "Niemożliwą klatkę" Eschera, trójwymiarowy odpowiednik wstęgi Moebiusa, i obraca ją w trzech wymiarach. Autorem programu jest Marcelo Vianna.

en: 0 seconds
pl: 0 sekund

en: 1 minute
pl: 1 minuta

en: 1 second
pl: 1 sekunda

en: C Curve
pl: Krzywa C

en: Delay
pl: Opóźnienie

en: Density
pl: Gęstość

en: Generates self-similar linear fractals, including the classic ``C Curve.'' Written by Rick Campbell.
pl: Generuje samopodobne fraktale liniowe, w tym klasyczną "krzywą C". Autorem programu jest Rick Campbell.

en: Animates a number of 3D electronic components. Written by Ben Buxton.
pl: Wygaszacz animuje wiele trójwymiarowych elementów elektronicznych. Jego autorem jest Ben Buxton.

en: Circuit
pl: Układ

en: Directional Lighting
pl: Oświetlenie kierunkowe

en: Flat Coloring
pl: Płaski model kolorów

en: Parts
pl: Części

en: Rotate
pl: Obrót

en: Rotation Speed
pl: Szybkość obrotu

en: Spin
pl: Krzywe

en: Cell Size
pl: Rozmiar komórki

en: CloudLife
pl: Życie chmur

en: Generates cloud-like formations based on a variant of Conway's Life The difference is that cells have a maximum age, after which they count as 3 for populating the next generation. This makes long-lived formations explode instead of just sitting there burning a hole in your screen. Written by Don Marti.
pl: Tworzy chmuropodobne układy oparte na odmianie gry "Życie" autorstwa Conwaya. Różnica polega na tym, że komórkom jest przypisany maksymalny wiek, po którym liczy się je jako 3 punkty ze względu na utworzenie następnego pokolenia. Pozwala to na eksplozję rozwoju długo żyjących układów, zamiast monotonnego wypalania ekranu w jednym miejscu. Autor: Don Marti.

en: Initial Density
pl: Początkowa gęstość

en: Max Age
pl: Maksymalny wiek

en: Old
pl: Stary

en: Young
pl: Młody

en: Compass
pl: Kompas

en: Double Buffer
pl: Podwójne buforowanie

en: This draws a compass, with all elements spinning about randomly, for that ``lost and nauseous'' feeling. Written by Jamie Zawinski.
pl: Rysuje kompas, którego wszystkie elementy wirują chaotycznie, dając przyprawiające o mdłości poczucie zagubienia. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: 1 Minute
pl: 1 minuta

en: 1 Second
pl: 1 sekunda

en: Coral
pl: Koral

en: Dense
pl: Gęste

en: Seeds
pl: Ziarna

en: Simulates coral growth, albeit somewhat slowly. Written by Frederick Roeber.
pl: Symuluje wzrost kolonii korali, choć jest odrobinę powolny. Autorem programu jest Frederick Roeber.

en: Sparse
pl: Rozłożone

en: Cosmos
pl: Kosmos

en: Draws fireworks and zooming, fading flares. By Tom Campbell. You can find it at &lt;http://cosmos.dnsalias.net/cosmos/&gt;
pl: Rysuje sztuczne ognie oraz rozbłyskujące i gasnące race. Napisał Tom Campbell. Do pobrania ze strony &lt;http://cosmos.dnsalias.net/cosmos/&gt;

en: Critical
pl: Krytyczny

note: #### -trail [50]
en: Draws a system of self-organizing lines. It starts out as random squiggles, but after a few iterations, order begins to appear. Written by Martin Pool.
pl: Rysuje układ samoorganizujących się linii. Zaczyna od przypadkowych zygzaków, ale po kilku iteracjach widać stopniowe uporządkowanie. Autorem programu jest Martin Pool.

en: Center on Screen
pl: Wyśrodkowanie na ekranie

en: Count
pl: Liczba

en: Crystal
pl: Kryształ

en: Draw Cell
pl: Komórka

en: Draw Grid
pl: Siatka

en: Horizontal Symmetries
pl: Symetrie poziome

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope (more like a kaleidescope than the hack called `kaleid,' actually.) This one by Jouk Jansen.
pl: Poruszające się wielokąty, efekt przypomina kalejdoskop (nawet bardziej niż wygaszacz o nazwie "kaleid"). Dzieło Jouka Jansena.

en: Vertical Symmetries
pl: Symetrie pionowe

en: Boxes
pl: Pudełka

en: Display Solid Colors
pl: Jednolite kolory

en: Display Surface Patterns
pl: Wzory powierzchniowe

en: Display Wireframe
pl: Szkielet

en: Don't Rotate
pl: Bez obrotu

en: Draws a pulsating set of overlapping boxes with ever-chaning blobby patterns undulating across their surfaces. It's sort of a cubist Lavalite. Written by Jamie Zawinski.
pl: Rysuje pulsujący zestaw nakładających się kostek z powiązanymi "bąbelkowymi" wzorami zmieniającymi się na ich powierzchniach. Coś w rodzaju kubistycznej lampy Lavalite. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Rotate around X and Y axes
pl: Obrót wokół osi X i Y

en: Rotate around X and Z axes
pl: Obrót wokół osi X i Z

en: Rotate around X axis
pl: Obrót wokół osi X

en: Rotate around Y and Z axes
pl: Obrót wokół osi Y i Z

en: Rotate around Y axis
pl: Obrót wokół osi Y

en: Rotate around Z axis
pl: Obrót wokół osi Z

en: Rotate around all three axes
pl: Obrót wokół wszystkich trzech osi

en: Surface Pattern Complexity
pl: Złożoność wzoru powierzchniowego

en: Surface Pattern Overlap
pl: Nakładanie wzoru powierzchniowego

en: Surface Pattern Speed
pl: Szybkość zmian wzoru powierzchniowego

en: Wander
pl: Wędrówka

en: A hack similar to `greynetic', but less frenetic. The first implementation was by Stephen Linhart; then Ozymandias G. Desiderata wrote a Java applet clone. That clone was discovered by Jamie Zawinski, and ported to C for inclusion here.
pl: Wygaszacz ten jest podobny do wygaszacza "greynetic", ale mniej dynamiczny. Pierwsza implementacja była dziełem Stephena Linharta, następnie Ozymandias G. Desiderata stworzył odpowiednik w postaci apletu Java. Odpowiednik ten został z kolei odkryty przez Jamie'ego Zawinskego, który napisał go w języku C i dołączył do tego pakietu.

en: Cynosure
pl: Przyciągacz

en: Draws a ball that periodically extrudes many random spikes. Ouch! Written by Jamie Zawinski.
pl: Rysuje kulę, z której okresowo wyrasta wiele losowych kolców. Oj! Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Spike Count
pl: Liczba kolców

en: Spike Growth
pl: Wzrost kolców

en: DecayScreen
pl: Roztapianie

en: Fuzzy Melt
pl: Rozmyte roztapianie

en: Melt Away From Center
pl: Roztapianie od środka

en: Melt Down
pl: Roztapianie w dół

en: Melt Down, Left
pl: Roztapianie w dół, w lewo

en: Melt Down, Right
pl: Roztapianie w dół, w prawo

en: Melt Left
pl: Roztapianie w lewo

en: Melt Right
pl: Roztapianie w prawo

en: Melt Towards Center
pl: Roztapianie do środka

en: Melt Up
pl: Roztapianie w górę

en: Melt Up, Left
pl: Roztapianie w górę, w lewo

en: Melt Up, Right
pl: Roztapianie w górę, w prawo

en: Melty Melt
pl: Roztapianie topione

en: Random Melt Style
pl: Losowy sposób roztapiania

en: Shuffle Melt
pl: Losowe roztapianie

en: Stretchy Melt
pl: Roztapianie z rozciągnięciem

en: This takes an image and makes it melt. You've no doubt seen this effect before, but no screensaver would really be complete without it. It works best if there's something colorful visible. Warning, if the effect continues after the screen saver is off, seek medical attention. Written by David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski, and Vince Levey.
pl: Wczytuje obrazek i generuje efekt roztapiania. Chyba każdy już widział taki efekt, jednak żaden wygaszacz ekranu nie byłby kompletny bez niego. Najlepiej wygląda wtedy, gdy na ekranie widać coś kolorowego. Uwaga! Jeśli efekt utrzymuje się po wyłączeniu wygaszacza, należy skonsultować się z lekarzem. Autorzy: David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski i Vince Levey.

en: Max Depth
pl: Maks. głębokość

en: Min Size
pl: Min. rozmiar

note: #### -cycle-delay [1000000]
en: This one subdivides and colors rectangles randomly. It looks kind of like Brady-Bunch-era rec-room wall paneling. (Raven says: ``this screensaver is ugly enough to peel paint.'') Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne.
pl: Ten wygaszacz losowo dzieli i koloruje prostokąty. Przypomina wzorki malowane na ścianach stołówek zakładowych w czasach "Czterdziestolatka". (Raven mówi: "ten wygaszacz jest tak brzydki, że chciałoby się zdzierać farbę".) Autorem programu jest Jamie Zawinski, którego zainspirował kod Java napisany przez Michaela Bayne'a.

en: This draws a pulsing sequence of stars, circles, and lines. It would look better if it was faster, but as far as I can tell, there is no way to make this be both: fast, and flicker-free. Yet another reason X sucks. Written by Jamie Zawinski.
pl: Ten wygaszacz rysuje pulsującą sekwencję gwiazd, kół i linii. Wyglądałby lepiej, gdyby był szybszy, ale zdaje się, że nie można jednocześnie osiągnąć obydwu celów: szybkości i braku migania. Jeszcze jeden dowód na to, że X to kiszka. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Transparency
pl: Przezroczystość

en: A cellular automaton that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals. Written by David Bagley.
pl: Automat komórkowy, który rozpoczyna działanie na losowym polu i porządkuje je we wstęgi i spirale. Autorem programu jest David Bagley.

en: States
pl: Stany

en: More ``discrete map'' systems, including new variants of Hopalong and Julia, and a few others. Written by Tim Auckland.
pl: Kolejne systemy "map dyskretnych", w tym nowe odmiany wygaszaczy Hopalong i Julia oraz kilka innych. Autorem jest Tim Auckland.

en: Black Hole
pl: Czarna dziura

en: Bounce
pl: Odbijanie

en: Distort
pl: Zniekształcanie

en: Lens Count
pl: Liczba soczewek

en: Lens Size
pl: Rozmiar soczewek

en: Magnify
pl: Powiększenie

en: Reflect
pl: Odbicie

en: This hack grabs an image of the screen, and then lets a transparent lens wander around the screen, magnifying whatever is underneath. Written by Jonas Munsin.
pl: Lupa przesuwająca się po ekranie i powiększająca fragment obrazu ekranu, który znajduje się za nią. Autorem programu jest Jonas Munsin.

en: Use Shared Memory
pl: Używaj pamięci wspólnej

en: Fractal Growth
pl: Rozrastanie się fraktali.

en: High Dimensional Sphere
pl: Wielowymiarowa sfera

en: How could one possibly describe this except as ``drifting recursive fractal cosmic flames?'' Another fine hack from the Scott Draves collection of fine hacks.
pl: Czy można to opisać inaczej, niż "dryfujące fraktalnie-rekurencyjne płomienie kosmiczne"? Jeszcze jedno arcydziełko z kolekcji Scotta Dravesa.

en: Lissojous Figures
pl: Figury Lissojous

en: ElectricSheep is an xscreensaver module that displays mpeg video of an animated fractal flame. In the background, it contributes render cycles to the next animation. Periodically it uploades completed frames to the server, where they are compressed for distribution to all clients. This program is recommended only if you have a high bandwidth, always-on connection to the Internet. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.
pl: ElectricSheep to moduł dla demona xscreensaver, który wyświetla animowany obraz fraktalnego płomienia w formacie mpeg. W tle wykonuje cykle przetwarzania kolejnej animacji. Okresowo program wczytuje na serwer przygotowane klatki, gdzie są one poddawane kompresji w celu dystrybucji do wszystkich klientów. Program zalecany tylko dla posiadaczy szerokopasmowego stałego łącza internetowego. Autor: Scott Draves. Można go pobrać ze strony &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.

en: Frame Rate
pl: Ilość klatek na sekundę

en: Hide Sheep
pl: Ukryj owce

en: Megabytes of Local Sheep Storage
pl: Megabajty lokalnego nośnika z owcami

en: Nickname
pl: Pseudo

en: Repititions of each Sheep
pl: Powtórzenia każdej owcy

en: Standalone
pl: Osobno

en: URL
pl: Adres URL

en: Black slips out of three mating nets, but the fourth one holds him tight! A brilliant composition! Written by Blair Tennessy.
pl: Czarny król wymyka się z trzech groźnych sytuacji, ale czwarty atak jest nie do obrony! Cudowna kompozycja! Autorem programu jest Blair Tennessy.

en: Audi Quattro (5 cylinders)
pl: Audi Quattro (5 cylindrów)

en: BMW M3 (4 cylinders)
pl: BMW M3 (4 cylindry)

en: BMW M5 (6 cylinders)
pl: BMW M5 (6 cylindrów)

en: Corvette Z06 (8 cylinders, V)
pl: Corvette Z06 (8 cylindrów, V)

en: Dodge Viper (10 cylinders, V)
pl: Dodge Viper (10 cylindrów, V)

en: Draws a simple model of an engine that floats around the screen. Written by Ben Buxton and Ed Beroset.
pl: Wyświetla prosty model silnika, który krąży po ekranie. Autorzy: Ben Buxton i Ed Beroset.

en: Engine
pl: Silnik

en: Jaguar XKE (12 cylinders, V)
pl: Jaguar XKE (12 cylindrów, V)

en: Porsche 911 (6 cylinders, flat)
pl: Porsche 911 (6 cylindrów, płaski)

en: Random Engine
pl: Losowy silnik

en: Subaru XT (6 cylinders, V)
pl: Subaru XT (6 cylindrów, V)

en: VW Beetle (4 cylinders, flat)
pl: VW Beetle (4 cylindry, płaski)

en: Epicycle
pl: Epicykl

en: Harmonics
pl: Harmoniczne

note: #### -size_factor_max [2.05]
en: This program draws the path traced out by a point on the edge of a circle. That circle rotates around a point on the rim of another circle, and so on, several times. These were the basis for the pre-heliocentric model of planetary motion. Written by James Youngman.
pl: Ten program rysuje ścieżki, po których poruszają się punkty leżące na okręgu. Okrąg obraca się wokół punktu leżącego na innym okręgu... I tak dalej, kilka razy. Epicykli używano do opisywania ruchów planet w modelu geocentrycznym. Autorem programu jest James Youngman.

en: An exposive version of XFlame. By W.P. van Paassen.
pl: Wybuchowa wersja XFlame. Autor: W.P. van Paassen.

en: Cooling factor
pl: Chłodzenie

en: Eruption
pl: Erupcja

en: Gravity
pl: Grawitacja

en: Heat
pl: Upał

en: Inferno
pl: Piekło

en: Little
pl: Mały

en: Negative
pl: Negatyw

en: Number of Particles
pl: Cząsteczki

en: Pleasant
pl: Przyjemny

en: Positive
pl: Pozytyw

en: Particles
pl: Cząsteczki

en: Power
pl: Siła

en: Simulates two dimensional Incompressible Inviscid Fluid Flow. Written by Stephen Montgomery-Smith.
pl: Symulacja dwuwymiarowego przepływu cieczy nieściśliwej i nielepkiej. Autorem programu jest Stephen Montgomery-Smith.

en: Draws various rotating extruded shapes that twist around, lengthen, and turn inside out. Created by David Konerding from the samples that come with the GL Extrusion library by Linas Vepstas.
pl: Rysuje różne obracające się wyciśnięte kształty, które wirują, wydłużają się i skracają. Program napisał David Konerding na podstawie przykładów dostarczonych wraz z biblioteką GL Extrusion autorstwa Linasa Vepstasa.

en: Extrusion
pl: Wyciskanie

en: Helix 2
pl: Spirala 2

en: Helix 3
pl: Spirala 3

en: Helix 4
pl: Spirala 4

en: Join Offset
pl: Przesunięcie złączenia

en: Random Object
pl: Losowy obiekt

en: Screw
pl: Śruba

en: Taper
pl: Zbieżność

en: Texture Image
pl: Obraz tekstury

en: Use Flat Coloring
pl: Używaj płaskiego modelu kolorów

en: Use Lighting
pl: Używaj oświetlenia

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path. Written by Bas van Gaalen and Charles Vidal.
pl: Rysuje coś, co wygląda jak falująca wstążka poruszająca się po ścieżce w kształcie sinusoidy. Autorami są Bas van Gaalen i Charles Vidal.

en: FadePlot
pl: Gasnący Punkt

en: Bitmap for Flag
pl: Bitmapa flagi

en: Flag
pl: Flaga

en: Text for Flag
pl: Napis na fladze

note: #### -size [-7]
en: This draws a waving colored flag, that undulates its way around the screen. The trick is the flag can contain arbitrary text and images. By default, it displays either the current system name and OS type, or a picture of ``Bob,'' but you can replace the text or the image with a command-line option. Written by Charles Vidal and Jamie Zawinski.
pl: Rysuje falującą kolorową flagę, która porusza się po całym ekranie. Na fladze można umieścić dowolny napis lub obraz. Domyślnie wyświetlana jest nazwa komputera i typ systemu operacyjnego albo zdjęcie "Boba", ale można zmienić tekst lub obraz za pomocą opcji wiersza poleceń. Autorami są Charles Vidal i Jamie Zawinski.

en: 0 Seconds
pl: 0 sekund

en: 10 Seconds
pl: 10 sekund

en: Another iterative fractal generator. Written by Scott Draves.
pl: Kolejny interaktywny generator fraktali. Napisany przez Scotta Dravesa.

en: Complexity
pl: Złożoność

en: Flame
pl: Płomień

en: Number of Fractals
pl: Liczba fraktali

en: Grabs an image of the desktop, turns it into a GL texture map, and spins it around and deforms it in various ways. Written by Ben Buxton.
pl: Przekształca obraz pulpitu w mapę teksturową GL, a następnie obraca ją i deformuje na różne sposoby. Autorem programu jest Ben Buxton.

en: Allow 2D Attractors
pl: Włącz atraktory dwuwymiarowe

note: #### -slow [True]
en: Another series of strange attractors: a flowing series of points, making strange rotational shapes. Written by Jeff Butterworth.
pl: Kolejna seria dziwnych atraktorów: szereg przepływających kropek tworzących dziwne, obrotowe kształty. Autorem programu jest Jeff Butterworth.

en: Flow
pl: Przepływ

en: Freeze Some Bees
pl: Zatrzymaj niektóre pszczółki

en: Ride a Trained Bee
pl: Przejażdżka na tresowanej pszczole

en: Rotate Around Attractor
pl: Obróć wokół atraktora

en: Show Bounding Box
pl: Pokaż granice pola

en: Slow Bees with Antifreeze
pl: Spowolnij pszczółki odmrażaczem

en: Zoom In and Out
pl: Powiększenie i pomniejszenie

en:       Freefall
pl:       Swobodny spadek

en: Ball Size
pl: Rozmiar kulki

en: Clay
pl: Glina

en: FluidBalls
pl: Płynne kulki

en: Friction
pl: Tarcie

en: Hurricane
pl: Huragan

en: Jupiter
pl: Jowisz

en: Models the physics of bouncing balls, or of particles in a gas or fluid, depending on the settings. If "Shake Box" is selected, then every now and then, the box will be rotated, changing which direction is down (in order to keep the settled balls in motion.) By Peter Birtles and Jamie Zawinski.
pl: Fizyczny model odbijających się kulek albo cząsteczek gazu lub cieczy, zależnie od ustawień. Zaznaczenie opcji "Wstrząsy pola" spowoduje wykonanie od czasu do czasu obrotu pola ze zmianą kierunku grawitacji (w celu utrzymania opadających kulek w ruchu). Autorami są Peter Birtles i Jamie Zawinski.

en: Rubber
pl: Guma

en: Shake Box
pl: Wstrząsy pola

en: Still
pl: Nieruchome

en: Various Ball Sizes
pl: Różne rozmiary kulek

en: Wind
pl: Wiatr

en: Binary
pl: Binarny

en: Classic
pl: Klasyczny

en: Fire
pl: Ogień

en: Flurry
pl: Opady

en: Insane
pl: Szalony

en: Psychedelic
pl: Psychodeliczny

en: Random
pl: Losowa

en: This port of the OSX screensaver of the same name draws a colourful star(fish)like flurry of particles. xscreensaver port by Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt; Original Mac version by Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr
pl: Ta wersja wygaszacza ekranu OSX o tej samej nazwie wyświetla kolorową ulewę cząstek w kształcie gwiazdy (rozgwiazdy). Autorem wersji na xscreensaver jest Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt;. Autorem oryginalnej wersji na komputery Mac jest Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr

en: Water
pl: Woda

en: A fleet of 3d space-age jet-powered flying toasters (and toast!) Inspired by the ancient Berkeley Systems After Dark flying toasters. By Jamie Zawinski and Baconmonkey.
pl: Flota trójwymiarowych latających rakietowych tosterów ery kosmicznej (oraz tost!). Pomysł zainspirowany bardzo starymi latającymi tosterami After Dark Berkeley Systems. Autorzy: Jamie Zawinski i Baconmonkey.

en: Air Speed
pl: Prędkość powietrza

en: Chrome Toasters
pl: Chromowe tostery

en: Flying Toasters
pl: Latające tostery

en: None
pl: Brak

en: Number of Slices
pl: Liczba kromek

en: Number of Toasters
pl: Liczba tosterów

en: Solid Colors
pl: Kolory brył

en: Swarm
pl: Rój

en: Forest
pl: Las

en: This draws fractal trees. Written by Peter Baumung. Everybody loves fractals, right?
pl: Rysuje fraktalne drzewa. Autorem programu jest Peter Baumung. Ktoś nie lubi fraktali?

en: Galaxy
pl: Galaktyka

en: Size
pl: Rozmiar

en: This draws spinning galaxies, which then collide and scatter their stars to the, uh, four winds or something. Originally an Amiga program by Uli Siegmund.
pl: Rysuje obracające się galaktyki, które zderzają się i rozrzucają swoje gwiazdy na, hm..., cztery strony świata, albo coś takiego. Program był pierwotnie napisany na komputer Amiga przez Uli Siegmund.

en: Gears
pl: Koła zębate

en: Planetary Gear System
pl: Przekładnia planetarna

en: Rotational Speed
pl: Prędkość obrotowa

en: This draws sets of turning, interlocking gears, rotating in three dimensions. Another GL hack, by Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey, and Jamie Zawinski.
pl: Rysuje zestaw zazębionych przekładni obracających się w trzech wymiarach. Kolejny wygaszacz GL autorstwa Danny Sunga, Briana Paula, Eda Mackeya i Jamiego Zawinskiego.

en: Three Gear System
pl: Układ trzech przekładni

en: Checkerboard
pl: Szachownica

note: #### -zoom [1.0]
en: Draws a rippling waves on a rotating wireframe grid, using GL. Written by Josiah Pease.
pl: Rysuje fale płynące powoli na obracającym się szkielecie, program korzysta z biblioteki GL. Jego autorem jest Josiah Pease.

en: Flat Lighting
pl: Oświetlenie płaskie

en: Mesh Density
pl: Gęstość sita

en: Screen Image
pl: Obraz ekranu

en: Wave Speed
pl: Tempo ruchu fali

en: Waves
pl: Fale

en: Wire Mesh
pl: Siatka druciana

en: Blur Smoothness
pl: Nieostra gładkość

en: GLBlur
pl: Nieostrość GL

en: This program draws a box and a few line segments, and generates a radial blur outward from it. This creates flowing field effects. This is done by rendering the scene into a small texture, then repeatedly rendering increasingly-enlarged and increasingly-transparent versions of that texture onto the frame buffer. As such, it's quite graphics intensive: don't bother trying to run this if you don't have hardware-accelerated OpenGL texture support. It will hurt your machine bad.
pl: Ten program wyświetla sześcian oraz kilka liniowych elementów, a następnie tworzy wokół nich promieniste zamglenia. Tworzy efekty płynącego pola. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez renderowanie sceny do małej tekstury, a następnie wielokrotne renderowanie rosnących i coraz bardziej przezroczystych wersji tekstury do bufora ramki. Jest to dość wymagające wobec zasobów graficznych: w praktyce konieczna jest obsługa akceleracji sprzętowej tekstur OpenGL. Procesor komputera będzie miał co robić.

en: Desert
pl: Pustynia

en: Draws an animation of sprinkling fire-like 3D triangles in a landscape filled with trees. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.
pl: Rysuje animację z pryskających trójwymiarowych trójkątów podobnych do ognia w krajobrazie wypełnionym drzewami. Wymaga biblioteki OpenGL oraz komputera z szybką sprzętową obsługą map teksturowych. Autorem programu jest Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.

en: Fog
pl: Mgła

en: GLForestFire
pl: Płonący las GL

en: Huge Fire
pl: Potężny ogień

en: No shadow
pl: Bez cienia

en: Number of trees
pl: Liczba drzew

en: Rain
pl: Deszcz

en: Track mouse
pl: Śledzenie ruchów myszy

en: Draws a planet bouncing around in space. Written by David Konerding. The built-in image is a map of the earth (extracted from `xearth'), but you can wrap any texture around the sphere, e.g., the planetary textures that come with `ssystem'.
pl: Rysuje planetę odbijającą się w przestrzeni. Autorem programu jest David Konerding. Wbudowany obraz jest mapą Ziemi (wyciętą z wygaszacza "xearth"), ale wokół sfery można owinąć dowolną teksturę, np. powierzchnie planet z wygaszacza "ssystem".

en: GLPlanet
pl: Planeta GL

en: Image File
pl: Plik z obrazem

en: 5 Minutes
pl: 5 minut

en: Fade Between Images
pl: Wygaś pomiędzy obrazami

en: GLSlideshow
pl: Pokaz slajdów GL

en: Image Duration
pl: Czas wyświetlania obrazu

en: Loads a random sequence of images and smoothly scans and zooms around in each, fading from pan to pan. You can set the directory from which images are loaded on the "Advanced" tab. This program requires a good video card capable of supporting large textures. Written by Mike Oliphant and Jamie Zawinski.
pl: Wczytuje losowy ciąg obrazów i płynnie wyświetla i powiększa obszary każdego z nich, ściemniając obraz na brzegach. Katalog, z którego są wczytywane obrazy, można określić w zakładce "Zaawansowane". Program wymaga dobrej karty graficznej obsługującej duże tekstury. Autorzy: Mike Oliphant i Jamie Zawinski.

en: 30 Seconds
pl: 30 sekund

en: Draws a simulation of the Rubik's Snake puzzle. Written by Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts, and Peter Aylett.
pl: Rysuje symulację węża Rubika. Autorami programu są Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts i Peter Aylett.

en: GlSnake
pl: Wąż GL

en: Loose
pl: Swobodny

en: Packing
pl: Pakiety

en: Scary Colors
pl: Przerażające kolory

en: Show Labels
pl: Wyświetlanie etykiet

en: Tight
pl: Ciasno

en: Velocity
pl: Tempo

en: Y Rotation
pl: Obrót Y

en: Z Rotation
pl: Obrót Z

en: Displays a few lines of text spinning around in a solid 3D font. Written by Jamie Zawinski.
pl: Wyświetla kilka wierszy obracającego się tekstu pisanego wypełnioną trójwymiarową czcionką. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: GLText
pl: Tekst GL

en: Text
pl: Tekst

note: #### write me
en: Replays historical games of go (aka wei-chi and baduk) on the screen. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.
pl: Rozgrywa na ekranie historyczne partie gry go (znanej także pod nazwami wei-chi i baduk). Napisał Scott Draves. Program jest dostępny na stronie &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.

en: Additive Colors (reflected light)
pl: Kolory addytywne (światło odbite)

en: Blob Count
pl: Liczba kropli:

en: Elasticity
pl: Sprężystość

en: Opaque Blobs
pl: Nieprzezroczyste krople

en: Speed Limit
pl: Ograniczenie szybkości

en: Subtractive Colors (transmitted light)
pl: Kolory subtraktywne (światło przechodzące)

en: This draws set of animating, transparent, amoeba-like blobs. The blobs change shape as they wander around the screen, and they are translucent, so you can see the lower blobs through the higher ones, and when one passes over another, their colors merge. Written by Jamie Zawinski. I got the idea for this from a cool mouse pad I have, which achieves the same kind of effect in real life by having several layers plastic with colored oil between them. Written by Jamie Zawinski.
pl: Rysuje zestaw animowanych, przezroczystych, amebowatych kropli. Krople zmieniają kształt podczas wędrówki po ekranie i są półprzezroczyste, dzięki czemu widać krople poruszające się "z tyłu", kolory nakładających się kropli mieszają się. Autorem programu jest Jamie Zawinski. Pomysł wziął się stąd, że miałem kiedyś świetną podkładkę pod mysz, w której tego rodzaju efekt osiągnięto za pomocą kilku warstw przezroczystej folii, między którymi znajdował się olej w różnych kolorach. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Transparent Blobs
pl: Przezroczyste krople

en: XOR Blobs
pl: Krople nakładane (XOR)

en: Object Trails
pl: Ślady obiektu

en: Orbital Decay
pl: Ruch po orbicie

en: This program draws a simple orbital simulation. If you turn on trails, it looks kind of like a cloud-chamber photograph. Written by Greg Bowering.
pl: Program rysuje prostą symulację ruchu orbitalnego. Po włączeniu śladów cząstek generowane obrazy przypominają fotografie z komory mgłowej. Autorem programu jest Greg Bowering.

en: This draws random colored and stippled rectangles. Written by Jamie Zawinski.
pl: Program kreśli na ekranie prostokąty o losowych kolorach i wzorach. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Delay (Large = low cpu load)
pl: Opóźnienie (duże = niskie obciążenie procesora)

en: Dot fill factor
pl: Współczynnik wypełnienia kropkami

en: Dot size
pl: Rozmiar kropki

en: Draws the gravity force in each point on the screen seen through a halftone dot pattern. The gravity force is calculated from a set of moving mass points. View it from a distance for best effect. Written by Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.
pl: Wyświetla siłę grawitacji w każdym punkcie ekranu za pomocą rastra z kropek. Siła grawitacji jest liczona na podstawie zbioru przemieszczających się punktów posiadających masę. Najlepszy efekt osiąga się przy oglądaniu z pewnej odległości. Autor: Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.

en: Gravity points
pl: Punkty grawitacji

en: Halftone
pl: Półton

en: Maximum mass
pl: Masa maksymalna

en: Maximum speed
pl: Prędkość maksymalna

en: Minimum mass
pl: Masa minimalna

en: Minimum speed
pl: Prędkość minimalna

en: Animate Circles
pl: Animowanie okręgów

en: Number of Circles
pl: Liczba okręgów

en: Random Mode
pl: Tryb losowy

en: Seuss Mode
pl: Tryb Seuss

note: #### -no-cycle
en: This draws trippy psychedelic circular patterns that hurt to look at. It can also animate the control-points, but that takes a lot of CPU and bandwidth. Written by Jamie Zawinski.
pl: Rysuje psychodeliczne kołowe wzory, od patrzenia na które bolą oczy. Wygaszacz ten może również animować punkty kontrolne, jednak zużywa to sporo mocy obliczeniowej i pasma transmisyjnego. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: This repeatedly generates spirally string-art-ish patterns. Written by Jamie Zawinski.
pl: Generuje powtarzalne wzory spiralne. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Sine
pl: Sinus

en: This draws lacy fractal patterns, based on iteration in the imaginary plane, from a 1986 Scientific American article. Mostly written by Patrick Naughton.
pl: Generuje koronkowe wzory fraktalne za pomocą iteracji na płaszczyźnie urojonej, na podstawie artykułu z magazynu Scientific American wydanego w roku 1986. Autorem większości kodu jest Patrick Naughton.

en: Far
pl: Daleko

en: Hyperball
pl: Hiperkula

en: Hyperball is to hypercube as dodecahedron is to cube: this displays a 2D projection of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the dodecahedron. Written by Joe Keane.
pl: Hiperkula ma się do hipersześcianu tak, jak dwunastościan do sześcianu: na ekranie wyświetlany jest dwuwymiarowy rzut sekwencji obiektów trójwymiarowych, które z kolei są rzutami czterowymiarowego odpowiednika dwunastościanu. Autorem programu jest Joe Keane.

en: Near
pl: Blisko

en: XW Rotation
pl: Obrót XW

en: XY Rotation
pl: Obrót XY

en: XZ Rotation
pl: Obrót XZ

en: YW Rotation
pl: Obrót YW

en: YZ Rotation
pl: Obrót YZ

en: ZW Rotation
pl: Obrót ZW

en: Zoom
pl: Powiększenie

en: Hypercube
pl: Hipersześcian

note: #### -color7 [#00FFD0]
en: This displays 2D projections of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the cube: as a square is composed of four lines, each touching two others; and a cube is composed of six squares, each touching four others; a hypercube is composed of eight cubes, each touching six others. To make it easier to visualize the rotation, it uses a different color for the edges of each face. Don't think about it too long, or your brain will melt. Written by Joe Keane, Fritz Mueller, and Jamie Zawinski.
pl: Wyświetla dwuwymiarowe rzuty sekwencji trójwymiarowych obiektów, które z kolei są rzutami czterowymiarowego odpowiednika sześcianu: tak jak kwadrat składa się z czterech odcinków, z których każdy łączy się z dwoma innymi, a sześcian składa się z sześciu kwadratów, z których każdy styka się z czterema innymi, hipersześcian składa się z ośmiu sześcianów, z których każdy styka się z sześcioma innymi. Aby ułatwić wizualizację obrotu, krawędzie każdej strony są rysowane innym kolorem. Jednak zbyt długie myślenie na ten temat nieuchronnie grozi nieodwracalnymi zmianami w mózgu. Autorami programu są Joe Keane, Fritz Mueller i Jamie Zawinski.

en: This one draws spinning, colliding iterated-function-system images. Written by Massimino Pascal.
pl: Rysuje wirujące i zderzające się obrazy generowane za pomocą układu odwzorowań iterowanych (Iterated Function System - IFS). Autorem programu jest Massimino Pascal.

en: Brightness Gradients
pl: Gradienty jasności

en: Hue Gradients
pl: Gradienty odcieni

en: Saturation Gradients
pl: Gradienty nasycenia

en: This generates random cloud-like patterns. It looks quite different in monochrome and color. The basic idea is to take four points on the edge of the image, and assign each a random ``elevation''. Then find the point between them, and give it a value which is the average of the other four, plus some small random offset. Then coloration is done based on elevation. The color selection is done by binding the elevation to either hue, saturation, or brightness, and assigning random values to the others. The ``brightness'' mode tends to yield cloudlike patterns, and the others tend to generate images that look like heat-maps or CAT-scans. Written by Juergen Nickelsen and Jamie Zawinski.
pl: Generuje losowe wzory przypominające obłoki. Wygaszacz ten wygląda zupełnie inaczej w trybie monochromatycznym i kolorowym. Podstawowa idea polega na wybraniu czterech punktów na krawędzi obrazu i przypisanie każdemu z nich losowej wartości "wyniesienia". Następnie znajdowany jest punkt między nimi, któremu przypisywana jest wartość średnia z czterech punktów oraz niewielkie przesunięcie losowe. Na podstawie wartości wyniesienia przypisywane są kolory. Wybór kolorów odbywa się przez powiązanie wyniesienia z odcieniem, nasyceniem lub jasnością oraz przypisanie wartości losowych pozostałym parametrom. W trybie "jasności" powstają wzory podobne do obłoków, a w pozostałych trybach generowane są obrazy przypominające rozkład ciepła lub mapy tomograficzne. Autorami projektu są Juergen Nickelsen i Jamie Zawinski.

en: Anim Speed
pl: Tempo animacji

en: Another color-field hack, this one works by computing decaying sinusoidal waves, and allowing them to interfere with each other as their origins move. Written by Hannu Mallat.
pl: Kolejny program z polem kolorów; ten wylicza zanikające fale sinusoidalne i pozwala im interferować ze sobą w miarę poruszania się ich źródeł. Autorem programu jest Hannu Mallat.

en: Interference
pl: Interferencja

en: Magnification
pl: Powiększenie

en: Number of Waves
pl: Liczba fal

en: Wave Size
pl: Rozmiar fali

en: Chrome
pl: Chrom

en: Clown barf
pl: Wymioty klowna

en: Cycle
pl: Cykl

en: Flower box
pl: Pudełko z kwiatami

en: Inertial damping
pl: Wewnętrzne nawilżanie

en: Rotation speed
pl: Prędkość rotacji

en: Sphere
pl: Sfera

en: Sphere strength
pl: Siła kuli

en: Spookiness
pl: Nerwowość

en: Spoooooky
pl: Nerwoooowy

en: Tetrahedron
pl: Czworościan

en: This little gem does bad things with quasi-spherical objects. The gist of it is that you have what is, structurally, a tetrahedron with tesselated faces. the vertices on these faces have forces on them in the form of one proportional to their distance from the surface of a sphere, and one which is proportional to how far they differ from some ideal distance from their neighbors. They also have inertia. The forces and distance are parameters and there are also a couple of visual parameters. The resulting effect can range from a shape that does nothing, to a frenetic polygon storm. Somewhere in between there it usually manifests as a blob that jiggles in a kind of disturbing manner. woo. It doesn't matter, however. You should just pick 'random'. It overrides all the other options, except for fps, delay and complexity. By Keith Macleod
pl: Ten mały klejnot zachowuje się dość paskudnie wobec pseudokulistych przedmiotów. Mamy tu zasadniczo czworościan o mozaikowych ścianach. Na wierzchołki tych ścian działają siły, jedna z nich jest proporcjonalna do odległości od kuli, a druga proporcjonalna do różnicy odległości wierzchołka od jego sąsiadów od pewnej idealnej wartości tej odległości. Wierzchołki cechuje również bezwładność. Siły, odległość oraz niektóre wartości graficzne są parametrami. Wynik mieści się pomiędzy nieruchomym kształtem a szaloną burzą wieloboków. Pomiędzy tymi skrajnościami najczęściej otrzymujemy w rezultacie niepokojąco miotającą się kroplę. Zresztą, kogo to obchodzi. Najlepiej wybrać "losowy". Ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi opcjami, poza fps, opóźnieniem i komplikacją. Autor: Keith Macleod

en: Vertex-vertex behavior
pl: Zachowanie wierzchołek-wierzchołek

en: Vertex-vertex force
pl: Siła wierzchołek-wierzchołek

en: collapse
pl: zapadnięcie

en: expand
pl: rozszerzenie

en: none
pl: brak

en: strong
pl: silny

en: Jigsaw
pl: Układanka

en: Solved Duration
pl: Okres rozjaśniania i przyciemniania

en: This grabs a screen image, carves it up into a jigsaw puzzle, shuffles it, and then solves the puzzle. This works especially well when you feed it an external video signal instead of letting it grab the screen image (actually, I guess this is generally true...) When it is grabbing a video image, it is sometimes pretty hard to guess what the image is going to look like once the puzzle is solved. Written by Jamie Zawinski.
pl: Przechwytuje obraz ekranu, robi z niego puzzle, miesza i układa. Program ten działa szczególnie efektownie, gdy zamiast przechwytywania obrazu ekranu na jego wejście zostanie podany sygnał z zewnętrznego wejścia wideo (to znaczy, tak mi się wydaje...) W przypadku obrazu wideo czasami trudno jest zgadnąć jak obraz będzie wyglądał po rozwiązaniu układanki. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Checkered Balls
pl: Kuliste szachownice

note: -pattern would be a really long, confusing option menu
en: Draws a juggling stick-man. Written by Tim Auckland.
pl: Rysuje żonglującego ludzika. Autorem programu jest Tim Auckland.

en: Juggle
pl: Żonglerka

en: Iterations
pl: Iteracje

en: This one draws spinning, animating (are you detecting a pattern here yet?) explorations of the Julia set. You've probably seen static images of this fractal form before, but it's a lot of fun to watch in motion as well. One interesting thing is that there is a small swinging dot passing in front of the image, which indicates the control point from which the rest of the image was generated. Written by Sean McCullough.
pl: Generuje wirujące i animowane obrazy ze zbioru wygaszacza Julia (wyczuwacie wzory?). Prawdopodobnie każdy widział już statyczne obrazy tego fraktala, ale dużo radości sprawia możliwość obserwowania go w ruchu. Interesująca jest mała kołysząca się kropka poruszająca się przed obrazem i będąca punktem startowym, z którego została wygenerowana reszta obrazu. Autorem programu jest Sean McCullough.

note: #### -spring_constant [5]
en: Another clone of an ancient meme, consisting largely of frenetic rotational motion of colored lines. This one is by Ron Tapia. The motion is nice, but I think it needs more solids, or perhaps just brighter colors. More variations in the rotational speed might help, too.
pl: Jeszcze jeden klon prastarego narzędzia meme, składający się przede wszystkim z dynamicznie obracających się kolorowych linii. Autorem tego jest Ron Tapia. Ruch jest niezły, ale moim zdaniem przydałoby się nieco więcej brył albo może nieco jaśniejsze kolory. Nie zaszkodziłoby też większe zróżnicowanie prędkości obrotu.

en: Kaleidescope
pl: Kalejdoskop

en: Segments
pl: Segmenty

en: Symmetry
pl: Symetria

en: Trails
pl: Ślady

en: This draws a visualization of a Klein bottle or some other interesting parametric surfaces. Written by Andrey Mirtchovski.
pl: Wyświetla wizualizację butelki Kleina oraz inne interesujące powierzchnie parametryczne. Autor: Andrey Mirtchovski.

en: Use Randomized Surfaces and Primitives
pl: Użyj losowych powierzchni i wyrażeń pierwotnych

en: Wander Around the Screen
pl: Wędruj wokół ekranu

en: Randomize
pl: Losowanie

en: Spiraling, spinning, and very, very fast splashes of color rush toward the screen. Written by Teemu Suutari.
pl: Spirale, obroty i bardzo, ale to bardzo szybkie chlapnięcia kolorowych kleksów na ekranie. Autorem programu jest Teemu Suutari.

en: Animates a simulation of Lemarchand's Box, repeatedly solving itself. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Warning: occasionally opens doors. Written by Jamie Zawinski.
pl: Animowana symulacja kostki Lemarchanda, która się samodzielnie układa. Wymaga biblioteki OpenGL oraz komputera z szybką sprzętową obsługą map teksturowych. Ostrzeżenie: niekiedy otwiera drzwi. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Moving radiating lines, that look vaguely like scanning laser beams. Written by Pascal Pensa. (Frankie say: relax.)
pl: Poruszające się promieniste linie przypominające wiązki laserowe. Autorem programu jest Pascal Pensa. (Frankie mówi: uspokój się.)

en: Activity
pl: Aktywność

en: Classic Lavalite
pl: Klasyczna lampa Lavalite

en: Cone Lavalite
pl: Stożkowa lampa Lavalite

en: Draws a 3D Simulation a Lava Lite(r): odd-shaped blobs of a mysterious substance are heated, slowly rise to the top of the bottle, and then drop back down as they cool. This program requires OpenGL and a fairly fast machine (both CPU and 3D performance.) Written by Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r) and the configuration of the LAVA(r) brand motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. The configuration of the globe and base of the motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. in the U.S.A. and in other countries around the world."
pl: Rysuje trójwymiarową symulację lampy Lava Lite(r): obłe bąble tajemniczej substancji są podgrzewane, powoli unoszą się do góry, a po schłodzeniu opadają. Program wymaga biblioteki OpenGL i szybkiego komputera (zarówno pod względem procesora, jak i wydajności grafiki 3D). Autorem programu jest Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r) oraz konfiguracje ruchomych lamp marki LAVA(r) są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Haggerty Enterprises, Inc. Konfiguracja podstawy i kopuły ruchomych lamp są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Haggerty Enterprises, Inc. w USA i w innych krajach na całym świecie."

en: Faceted
pl: Wielościenny

en: Giant Lavalite
pl: Olbrzymia lampa Lavalite

en: Max Blobs
pl: Maks. krople

en: Random Lamp Style
pl: Losowy styl lampy

en: Resolution
pl: Rozdzielczość

en: Rocket Lavalite
pl: Lampa Lavalite w kształcie rakiety

en: Smooth
pl: Gładka

en: Lightning
pl: Błyskawica

en: This one draws crackling fractal lightning bolts. It's simple, direct, and to the point. If only it had sound... Written by Keith Romberg.
pl: Rysuje rozszczepiające się fraktalne wyładowania elektryczne. Prosty, bezpośredni, trafiający w sedno. Gdyby jeszcze było go słychać... Autorem programu jest Keith Romberg.

en: Steps
pl: Kroki

en: This draws Lisajous loops, by Caleb Cullen. Remember that device they had the Phantom Zone prisoners in during their trial in Superman? I think that was one of these.
pl: Wygaszacz rysuje figury Lisajous; napisał go Caleb Cullen. Pamiętacie to urządzenie z Supermana, w którym przetrzymywali więźniów Phantom Zone podczas procesów? Myślę, że to było coś takiego.

en: Another Lissajous figure. This one draws the progress of circular shapes along a path. Written by Alexander Jolk.
pl: Inna figura Lissajous. Ten wygaszacz rysuje zmiany kołowych kształtów wzdłuż ścieżki. Autorem programu jest Alexander Jolk.

en: Closed Figures
pl: Figury zamknięte

en: Control Points
pl: Punkty kontrolne

en: Interpolation Steps
pl: Kroki interpolacji

en: Less
pl: Mniej

en: More
pl: Więcej

en: Open Figures
pl: Figury otwarte

en: Open and Closed Figures
pl: Figury otwarte i zamknięte

en: This generates random spline-ish line drawings and morphs between them. Written by Sverre H. Huseby and Glenn T. Lines.
pl: Generuje losowe krzywe sklejane i dokonuje przekształceń morficznych między nimi. Autorami są Sverre H. Huseby i Glenn T. Lines.

en: Loop
pl: Pętla

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die. Written by David Bagley.
pl: Tworzy kolonie w kształcie pętli, które mnożą się, starzeją i w końcu umierają. Autorem jest David Bagley.

en: Backtracking Generator
pl: Generator tropienia

en: Grid Size
pl: Rozmiar siatki

en: Head Toward Exit
pl: W stronę wyjścia

en: Ignorant of Exit Direction
pl: Bez znajomości kierunku ewakuacji

en: Joining Generator
pl: Generator złączenia

en: Maze
pl: Labirynt

en: Post-Solve Delay
pl: Opóźnienie po rozwiązaniu

en: Pre-Solve Delay
pl: Opóźnienie przed rozwiązaniem

en: Random Generator
pl: Generator losowy

en: Seeding Generator
pl: Generator punktów początkowych

en: Solve Speed
pl: Tempo

note: #### -surround-color [slateblue]
en: This is the ancient X maze demo, modified to work with xscreensaver. It generates a random maze, then solves it with visual feedback. Originally by Jim Randell; modified by a cast of thousands.
pl: Starodawna prezentacja labiryntu X zmodyfikowana do współpracy z demonem xscreensaver. Generuje losowy labirynt, a następnie znajduje wyjście z niego z wizualizacją. Autorem oryginału jest Jim Randell; temat modyfikowany przez tysiące innych ludzi.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Menger Gasket, a cube-based fractal object analagous to the Sierpinski Tetrahedron. Written by Jamie Zawinski.
pl: Rysuje trójwymiarową odmianę rekursywnego fraktala Menger Gasket - obiektu opartego na sześcianie będącego odpowiednikiem czworościanu Sierpińskiego. Autor: Jamie Zawinski.

en: Big
pl: Duży

en: Draws two dimensional metaballs: overlapping and merging balls with fuzzy edges. By W.P. van Paassen.
pl: Wyświetla dwie wymiarowe metakule: przenikające się i łączące kule o nieostrych brzegach. Autor: W.P. van Paassen.

en: MetaBall Movement
pl: Ruch metakuli

en: MetaBall Radius
pl: Promień metakuli

en: MetaBalls
pl: Metakule

en: Number of MetaBalls
pl: Liczba metakul

en: Another M. C. Escher hack by Marcelo Vianna, this one draws ``Moebius Strip II,'' a GL image of ants walking along the surface of a moebius strip.
pl: Kolejna implementacja grafiki M. C. Eschera, której autorem jest Marcelo Vianna; program rysuje "Wstęgę Moebiusa II", czyli obraz GL mrówek spacerujących po wstędze Moebiusa.

en: Draw Ants
pl: Rysuj mrówki

en: Mesh Floor
pl: Podłoże sitowe

en: Solid Floor
pl: Jednolite podłoże

en: Solid Objects
pl: Bryły

en: Moire
pl: Mora

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: This one draws cool circular interference patterns. Most of the circles you see aren't explicitly rendered, but show up as a result of interactions between the other pixels that were drawn. Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne. As he pointed out, the beauty of this one is that the heart of the display algorithm can be expressed with just a pair of loops and a handful of arithmetic, giving it a high ``display hack metric''.
pl: Rysuje fajne kołowe obrazy interferencyjne. Większość widocznych okręgów nie jest przetwarzana wprost, ale stanowi wynik interakcji między narysowanymi pikselami. Autorem jest Jamie Zawinski, którego zainspirował kod Java autorstwa Michaela Bayne'a. Według wyjaśnień tego ostatniego piękno tkwi w tym, że algorytm wyświetlania może być wyrażony za pomocą tylko pary pętli i odrobiny arytmetyki, co zapewnia mu wysoką relację "wizualizacji do ilości kodu".

en: Another example of the fun you can have with moire interference patterns; this hack generates fields of concentric circles or ovals, and combines the planes with various operations. The planes are moving independently of one another, causing the interference lines to ``spray.'' Written by Jamie Zawinski.
pl: Kolejnym przykładem zabawy z morą interferencyjną jest ten kod generujący pola koncentrycznych okręgów lub owali i łączący płaszczyzny za pomocą różnych operacji. Płaszczyzny poruszają się niezależnie od siebie, co powoduje "rozpryskiwanie się" linii interferencyjnych. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Moire2
pl: Mora2

en: Describe Molecule
pl: Opis molekuły

en: Draw Atomic Bonds
pl: Rysowanie wiązań atomowych

en: Draw Atoms
pl: Rysowanie atomów

en: Draw Bounding Box
pl: Rysowanie granic pola

en: Draws several different representations of molecules. Some common molecules are built in, and it can also read PDB (Protein Data Base) files as input. Written by Jamie Zawinski.
pl: Rysuje kilka różnych reprezentacji molekuł. Wzory niektórych popularnych molekuł zostały wbudowane, możliwe jest też odczytywanie ich z plików PDB (Protein Data Base). Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Label Atoms
pl: Opisywanie atomów

en: Molecule
pl: Molekuła

en: PDB File
pl: Plik PDB

en: Another 3d shape-changing GL hack, by Marcelo Vianna. It has the same shiny-plastic feel as Superquadrics, as many computer-generated objects do...
pl: Kolejny wygaszacz trójwymiarowym ze zmiennym kształtem, którego autorem jest Marcelo Vianna. Ta sama błyszcząco-plastykowa powierzchnia co w wygaszaczu Superquadrics i w wielu innych generowanych przez komputer obiektach...

en: Generates random 3d plots that look vaguely mountainous. Written by Pascal Pensa.
pl: Generuje losowo trójwymiarowe wykresy z grubsza przypominające góry. Autorem kodu jest Pascal Pensa.

en: Mountain
pl: Góra

note: #### -logminwidth [7]
en: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 As reported by HAKMEM, in 1962, Jackson Wright wrote the above PDP-1 code. That code still lives on in this screenhack, some 35 years later. The number of lines of enclosing code has increased substantially, however. This version is by Tim Showalter.
pl: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 Według HAKMEMA powyższy kod na komputer PDP-1 został napisany przez Jacksona Wrighta w roku 1962. Jakieś 40 lat później ten kod wciąż działa w tym wygaszaczu. Jednak liczba dodatkowych wierszy kodu znacznie wzrosła. Autorem tej wersji jest Tim Showalter.

en: Blot Count
pl: Liczba kleksów:

en: Calm
pl: Spokojny

en: Changes
pl: Zmiany

en: Colors
pl: Kolory

en: Crunchiness
pl: Chrupkość

en: Draws different shapes composed of nervously vibrating squiggles, as if seen through a camera operated by a monkey on crack. By Dan Bornstein.
pl: Rysuje różne kształty złożone z nerwowo wibrujących zygzaków, przypominające obraz z kamery obsługiwanej przez małpę pod wpływem kokainy. Napisał Dan Bornstein.

en: Frequent
pl: Częstotliwość

en: Nervousness
pl: Nerwowość

en: Seldom
pl: Sporadycznie

en: Spastic
pl: Spastycznie

note: #### -text-background [?]
en: A little man with a big nose wanders around your screen saying things. The things which he says can come from a file, or from an external program like `zippy' or `fortune'. This was extracted from `xnlock' by Dan Heller. Colorized by Jamie Zawinski.
pl: Mały facecik z wielkim nosem wędrujący po ekranie i mówiący różne rzeczy. Wypowiadane teksty mogą pochodzić z pliku lub z zewnętrznego programu w rodzaju "zippy" lub "fortune". Wyodrębniony z programu "xnlock" przez Dana Hellera. Kolory: Jamie Zawinski.

en: Get Text from File
pl: Pobierz tekst z pliku

en: Get Text from Program
pl: Pobierz tekst z programu

en: Noseguy
pl: Facet z nosem

en: Text File
pl: Plik tekstowy

en: Text Program
pl: Program tekstowy

en: Use Text Below
pl: Użyj poniższego tekstu

en: Pedal
pl: Pedał

note: #### -background [black]
en: This is sort of a combination spirograph/string-art. It generates a large, complex polygon, and lets the X server do the bulk of the work by giving it an even/odd winding rule. Written by Dale Moore, based on some ancient PDP-11 code.
pl: Rodzaj połączenia spirografu i string-artu. Generuje duży, złożony wielokąt i ceduje większość pracy na serwer X, przypisując mu parzystą/nieparzystą regułę nawijania. Napisał Dale Moore na podstawie historycznego kodu dla komputera PDP-11.

en: Always play well
pl: Zawsze graj dobrze

en: Explosions
pl: Eksplozje

en: Penetrate
pl: Penetracja

en: Start badly, but learn
pl: Zacznij źle, ale się ucz

en: This hack simulates the classic arcade game Missile Command. Written by Adam Miller.
pl: Ten kod symuluje klasyczną grę platformową Missile Command. Autorem jest Adam Miller.

en: Draw Ammann Lines
pl: Rysuj linie Ammanna

en: Draws quasiperiodic tilings; think of the implications on modern formica technology. Written by Timo Korvola. In April 1997, Sir Roger Penrose, a British math professor who has worked with Stephen Hawking on such topics as relativity, black holes, and whether time has a beginning, filed a copyright-infringement lawsuit against the Kimberly-Clark Corporation, which Penrose said copied a pattern he created (a pattern demonstrating that ``a nonrepeating pattern could exist in nature'') for its Kleenex quilted toilet paper. Penrose said he doesn't like litigation but, ``When it comes to the population of Great Britain being invited by a multinational to wipe their bottoms on what appears to be the work of a Knight of the Realm, then a last stand must be taken.'' As reported by News of the Weird #491, 4-jul-1997.
pl: Rysuje pseudookresowe mozaiki; pomyśl, jaki to może mieć wpływ na współczesne technologie płytek ceramicznych. Autorem programu jest Timo Korvola. W kwietniu roku 1997, Sir Roger Penrose, brytyjski matematyk, który współpracował ze Stephenem Hawkingiem nad zagadnieniami z teorii względności, czarnymi dziurami oraz problemem początku czasu, złożył pozew o naruszenie praw autorskich przeciwko firmie Kimberly-Clark Corporation, która według Penrose'a skopiowała stworzony przez niego wzór (dowodzący "możliwości istnienia w przyrodzie wzorów niepowtarzalnych") na produkowanym przez siebie papierze toaletowym Kleenex. Penrose stwierdził, że nie lubi sporów sądowych, ale "kiedy międzynarodowa korporacja proponuje mieszkańcom Wielkiej Brytanii taką profanację dzieła posiadacza tytułu szlacheckiego, konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków". Według News of the Weird #491, 4 lip. 1997.

en: Colony Shape
pl: Kształt kolonii

en: Death Comes
pl: Śmierć nadchodzi

en: Diamond
pl: Diament

en: Fertility
pl: Płodność

en: Maxium Lifespan
pl: Maksymalny czas życia

en: Maxium Rate of Death
pl: Maksymalne tempo umierania

en: Maxium Rate of Growth
pl: Maksymalne tempo rozwoju

en: Minium Lifespan
pl: Minimalny czas życia

en: Minium Rate of Death
pl: Minimalne tempo umierania

en: Minium Rate of Growth
pl: Minimalne tempo rozwoju

en: Mold Varieties
pl: Odmiany pleśni

en: Offspring
pl: Potomstwo

en: Quickly
pl: Szybko

en: Slowly
pl: Wolne

en: Square
pl: Kwadrat

note: #### -mem-throttle [22M]
en: This simulates colonies of mold growing in a petri dish. Growing colored circles overlap and leave spiral interference in their wake. Written by Dan Bornstein.
pl: Symuluje rozwój kolonii pleśni na szalce Petriego. Rosnące kolorowe koła nakładają się na siebie i pozostawiają spiralne ślady obumierania. Autorem programu jest Dan Bornstein.

note: #### -font [fixed]
en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor. It can run any program as a source of the text it displays. Written by Jamie Zawinski.
pl: Symuluje ekran starego terminalu z dużymi pikselami i długo utrzymującą się poświatą fosforu. Źródłem wyświetlanego tekstu może być dowolny program. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Fade
pl: Ściemnianie

en: Phosphor
pl: Fosfor

en: Scale
pl: Skalowana

en: Color shifting speed
pl: Szybkość zmiany koloru

en: Maximum radius
pl: Maksymalny promień

en: Minimum radius
pl: Minimalny promień

en: Piecewise
pl: Kawałkami

en: This draws a bunch of moving circles which switch from visibility to invisibility at intersection points. Written by Geoffrey Irving.
pl: Wyświetla wiązkę poruszających się kół, które w punktach przecięcia stają się niewidzialne. Autor: Geoffrey Irving.

en: Allow Tight Turns
pl: Zezwalaj na ciasne zwroty

en: Ball Joints
pl: Piłki

en: Curved Pipes
pl: Rurociągi

en: Fisheye Lens
pl: Soczewka "Rybie oko"

en: Gadgetry
pl: Gadżety

note: #### -no-rotatepipes
en: If you've ever been in the same room with a Windows NT machine, you've probably seen this GL hack. This version is by Marcelo Vianna.
pl: Każdy kto był kiedykolwiek w pokoju, w którym stał komputer z systemem Windows NT, najprawdopodobniej widział już ten wygaszacz GL. Autorem tej wersji jest Marcelo Vianna.

en: Lots
pl: Mnóstwo

en: Number of Pipe Systems
pl: Liczba systemów rur

en: Pipe Fittings
pl: Armatury

en: Pipes
pl: Rury

en: System Length
pl: Długość systemu

en: Identical Pieces
pl: Identyczne fragmenty

en: Polyominoes
pl: Wielokąty

en: Repeatedly attempts to completely fill a rectangle with irregularly-shaped puzzle pieces. Written by Stephen Montgomery-Smith.
pl: Stara się wypełnić prostokąt puzzlami o nieregularnych kształtach. Autorem programu jest Stephen Montgomery-Smith.

en: Border
pl: Obramowanie

en: End color
pl: Kolor końcowy

en: Start color
pl: Kolor początkowy

en: Subdivision
pl: Podpodział

en: This draws a pop-art-ish looking grid of pulsing colors. By Levi Burton.
pl: Wyświetla siatkę pulsujących kolorów w stylu pop-art. Autor: Levi Burton.

en: Twitch
pl: Skurcz

en: popsquares
pl: lecące kwadraty

en: Anti-alias Lines
pl: Wygładzaj linie

en: Draws some intersecting planes, making use of alpha blending, fog, textures, and mipmaps, plus a ``frames per second'' meter so that you can tell how fast your graphics card is... Requires OpenGL. Written by David Konerding.
pl: Rysuje przecinające się płaszczyzny, wykorzystując metodę alpha blending, mgłę, tekstury i mipmapy oraz licznik "klatek na sekundę", co pozwala sprawdzić szybkość posiadanej karty graficznej... Wymaga biblioteki OpenGL. Autorem programu jest David Konerding.

en: Enable Blending
pl: Włącz mieszanie

en: Enable Depth Buffer
pl: Włącz bufor głębokości

en: Enable Fog
pl: Włącz mgłę

en: Enable Lighting
pl: Włącz oświetlenie

en: Enable Texture Filtering
pl: Włącz filtrowanie tekstur

en: Enable Texture Mipmaps
pl: Włącz mipmapy teksturowe

en: Enable Texturing
pl: Włącz wypełnianie teksturami

en: Quad Count
pl: Liczba

en: Solid Surface
pl: Jednolita powierzchnia

en: Texture PPM File
pl: Plik PPM z teksturą

en: Explosive Yield
pl: Eksplozja

en: Launch Frequency
pl: Częstotliwość uruchamiania

en: Particle Density
pl: Gęstość cząstek

en: Pyro draws exploding fireworks. Blah blah blah. Written by Jamie Zawinski.
pl: Wygaszacz Pyro rysuje eksplozje sztucznych ogni. I tak dalej, i tak dalej. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Additive Colors
pl: Addytywny model kolorów

en: Corners
pl: Narożniki

en: Line Segments
pl: Odcinki

en: Linear Motion
pl: Ruch liniowy

en: Max Size
pl: Maksymalny rozmiar

en: Random Motion
pl: Ruch losowy

en: Subtractive Colors
pl: Kolory subtraktywne

en: This is the swiss army chainsaw of qix programs. It bounces a series of line segments around the screen, and uses variations on this basic motion pattern to produce all sorts of different presentations: line segments, filled polygons, overlapping translucent areas... Written by Jamie Zawinski.
pl: "Szwajcarska piła łańcuchowa" wśród programów qix. Powoduje odbicia szeregu segmentów linii na ekranie i używa odmian tego podstawowego rodzaju ruchu, generując wszystkie rodzaje różnych prezentacji: odcinki, wypełnione wielokąty, nakładające się półprzezroczyste obszary... Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Transparent
pl: Przezroczysty

en: Queens
pl: Królowe

en: Solves the N-Queens problem (where, in this program, N is between 5 and 10 queens.) The problem is: how may one place N queens on an NxN chessboard such that no queen can attack a sister? Written by Blair Tennessy.
pl: Rozwiązuje problem N-królowych (gdzie w tym programie liczba królowych N może wynosić od 5 do 10). Zadanie brzmi: w jaki sposób rozmieścić N królowych na szachownicy o wymiarach NxN, aby żadna królowa nie mogła zaatakować swojej "siostry"? Autorem programu jest Blair Tennessy.

en: Another variation of the `Bomb' program by Scott Draves. This draws a grid of growing square-like shapes that, once they overtake each other, react in unpredictable ways. ``RD'' stands for reaction-diffusion.
pl: Napisał Scott Draves. Rysuje siatkę rosnących prostokątnych kształtów, które po zetknięciu ze sobą reagują w nieprzewidywalny sposób. Skrót "RD" pochodzi od terminu reakcja-dyfuzja.

en: Epoch
pl: Epoka

en: Fill Screen
pl: Wypełnij ekran

en: RD-Bomb
pl: Bomba RD

en: Reaction/Difusion
pl: Reakcja/Dyfuzja

en: Seed Radius
pl: Promień ziarna

en: Tile Size
pl: Rozmiar kafla

en: Wander Speed
pl: Szybkość wędrówki

en: Big Drops
pl: Wielkie krople

en: Colors    Two
pl: Kolory    Dwa

en: Drizzle
pl: Mżawka

en: Grab Screen Image
pl: Przechwyć obraz ekranu

en: Lighting Effect
pl: Efekt oświetlenia

en: Moving Splashes
pl: Poruszające się rozpryski

en: Psychedelic Colors
pl: Kolory psychodeliczne

en: Ripples
pl: Zmarszczki

en: Small Drops
pl: Małe krople

en: Storm
pl: Burza

en: This draws rippling interference patterns like splashing water. With the -water option, it manipulates your desktop image to look like something is dripping into it. Written by Tom Hammersley.
pl: Rysuje interferencyjne zmarszczki podobne do rozpryskującej się wody. Z opcją -water wygaszacz symuluje kapanie jakiejś cieczy na obraz pulpitu. Autorem programu jest Tom Hammersley.

en: Rocks
pl: Skały

en: Rotation
pl: Obrót

en: Steering
pl: Sterowanie

note: #### -right3d [Red]
en: This draws an animation of flight through an asteroid field, with changes in rotation and direction. It can also display 3D separations for red/blue glasses! Mostly written by Jamie Zawinski.
pl: Rysuje animowaną symulację przelotu przez obłok asteroidów ze zmianami ruchów obrotowych i kierunku. Może także wyświetlać trójwymiarowe separacje barwne dla okularów stereoskopowych (czerwono/niebieskich)! Autorem większości kodu jest Jamie Zawinski.

en: This generates random inkblot patterns. The algorithm is deceptively simple for how well it works; it merely walks a dot around the screen randomly, and then reflects the image horizontally, vertically, or both. Any deep-seated neurotic tendencies which this program reveals are your own problem. Written by Jamie Zawinski.
pl: Generuje losowe wzory w kształcie kleksów atramentowych. Algorytm jest zwodniczo prosty, ale działa dobrze; generalnie program stawia losowe kropki na ekranie, a następnie tworzy odbicie obrazu względem osi poziomej, pionowej lub względem obydwu osi. Głęboko ukryte tendencje neurotyczne wydobywane przez program są problemem wyłącznie osób oglądających. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: With X Symmetry
pl: Z symetrią względem osi X

en: With Y Symmetry
pl: Z symetrią względem osi Y

en: Another ancient xlock demo, this one by Tom Lawrence. It draws a line segment moving along a complex spiraling curve.
pl: Jeszcze jedna prezentacja starego programu xlock, ta została utworzona przez Toma Lawrence'a. Rysuje odcinek poruszający się wzdłuż złożonej krzywej spiralnej.

en: Length
pl: Długość

en: Animate
pl: Animacja

en: Creates a collage of rotated and scaled portions of the screen. Written by Claudio Matsuoka.
pl: Tworzy kolaż z obróconych i przeskalowanych części ekranu. Autorem programu jest Claudio Matsuoka.

en: Rectangle Count
pl: Liczba prostokątów

en: RotZoomer
pl: Obrót-powiększenie

en: Stationary Rectangles
pl: Prostokąty nieruchome

en: Sweeping Arcs
pl: Łuki odchylające

en: Wandering Rectangles
pl: Prostokąty wędrujące

en: Draws a Rubik's Cube that rotates in three dimensions and repeatedly shuffles and solves itself. Another fine GL hack by Marcelo Vianna.
pl: Rysuje kostkę Rubika obracającą się w trzech wymiarach, która na przemian rozwiązuje się i "tasuje". Jeszcze jeden niezły programik GL, który napisał Marcelo Vianna.

en: Show Shuffling
pl: Pokaż tasowanie

en: Cube
pl: Sześcian

en: Dodecahedron
pl: Dwunastościan

en: Draws an animation of textured balls spinning like crazy in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.
pl: Rysuje animację pokrytych teksturami kul, które wirują jak szalone. Wymaga biblioteki OpenGL i komputera z szybką sprzętową obsługą map teksturowych. Autorem programu jest Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.

en: Icosahedron
pl: Dwudziestościan

en: Octahedron
pl: Ośmiościan

en: Plane
pl: Powierzchnia

en: Pyramid
pl: Piramida

en: Sballs
pl: Małe kule

en: Star
pl: Gwiazda

en: This draws smoothly-shaded oscilating oval patterns, that look something like vapor trails or neon tubes. Written by Shane Smit.
pl: Rysuje gładko cieniowane oscylujące owalne wzory, które nieco przypominają smugi kondensacyjne lub neony. Autorem programu jest Shane Smit.

en: Sierpinski
pl: Sierpiński

en: This draws the two-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal. Written by Desmond Daignault.
pl: Rysuje dwuwymiarową odmianę rekursywnego fraktala zwanego trójkątem Sierpińskiego. Autorem programu jest Desmond Daignault.

en: Sierpinski3D
pl: Sierpiński3D

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal, using GL. Written by Tim Robinson and Jamie Zawinski.
pl: Rysuje trójwymiarową odmianę rekursywnego fraktala zwanego trójkątem Sierpińskiego. Autorami programu są Tim Robinson i Jamie Zawinski.

en: Border Width
pl: Szerokość krawędzi

en: Slide Speed
pl: Tempo ślizgania

en: This takes an image, divides it into a grid, and then randomly shuffles the squares around as if it was one of those annoying ``16-puzzle'' games, where there is a grid of squares, one of which is missing. I hate trying to solve those puzzles, but watching one permute itself is more amusing. Written by Jamie Zawinski.
pl: Nakłada na obrazek kwadratową siatkę, a następnie losowo miesza uzyskane kwadraciki, tak samo jak w układance "piętnastka", w której na kwadratowym obszarze trzeba uporządkować piętnaście kwadracików a szesnastego brakuje. Osobiście nie cierpię rozwiązywać tego rodzaju puzzli, ale obserwowanie takiej, która układa się sama, jest całkiem przyjemne. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Slip
pl: Rozpylacz

en: This program throws some random bits on the screen, then sucks them through a jet engine and spews them out the other side. To avoid turning the image completely to mush, every now and then it will and then it interjects some splashes of color into the scene, or go into a spin cycle, or stretch the image like taffy, or (this is my addition) grab an image of your current desktop to chew on. Originally written by Scott Draves; whacked on by Jamie Zawinski.
pl: Program rozrzuca losowo pewną liczbę kropek na ekranie, następnie zasysa je do silnika odrzutowego i wyrzuca z drugiej strony. Aby zapobiec całkowitemu zamazaniu obrazu, program od czasu do czasu zmienia kolor, wprowadza ruch obrotowy, rozciąga obraz jakby był z gumy lub (to mój dodatek) przechwytuje obraz pulpitu i "przeżuwa go". Autorem oryginału jest Scott Draves; trzy grosze dorzucił Jamie Zawinski.

en: Ping Subnet
pl: Wysyłaj polecenie Ping w podsieci

en: Simulation Team Members
pl: Symulacja członków zespołu

en: Team A Name
pl: Nazwa zespołu A

en: Team B Name
pl: Nazwa zespołu B

note: #### -text-color [#FFFF00]
en: This program draws a simulation of a sonar screen. Written by default, it displays a random assortment of ``bogies'' on the screen, but if compiled properly, it can ping (pun intended) your local network, and actually plot the proximity of the other hosts on your network to you. It would be easy to make it monitor other sources of data, too. (Processes? Active network connections? CPU usage per user?) Written by Stephen Martin.
pl: Program rysuje symulację ekranu sonaru. Domyślnie wyświetla na ekranie losowy zestaw "zjaw", ale po odpowiedniej kompilacji może za pomocą komendy ping badać sieć lokalną i nanosić na ekran hosty położone względem punktu środkowego proporcjonalnie do ich rzeczywistej odległości. Nietrudno byłoby rozszerzyć program o monitorowanie także innych źródeł. (Procesy? Aktywne połączenia sieciowe? Wykorzystanie procesorów przez poszczególnych użytkowników?) Autorem programu jest Stephen Martin.

en: Allow Wall Collisions
pl: Zezwól na kolizję ze ścianami

en: Display Crosshair
pl: Wyświetl celownik krzyżowy

en: Max Velocity
pl: Maksymalna prędkość

en: Mine Shaft
pl: Szyb górniczy

en: Present Bonuses
pl: Dodatkowe punkty

en: Rocky Walls
pl: Skalne ściany

note: #### -psychedelic
en: Simulates speeding down a rocky mineshaft, or a funky dancing worm. Written by Conrad Parker.
pl: Symuluje rozpędzanie się w dół wyboistego szybu górniczego lub robaka tańczącego w stylu funky. Autorem programu jest Conrad Parker.

en: Thrust
pl: Ciąg

en: Worm
pl: Robak

en: Another of the classic screenhacks of the distant past, this one draws shaded spheres in multiple colors. This hack traces its lineage back to Tom Duff in 1982.
pl: Kolejny klasyczny wygaszacz z zamierzchłej przeszłości, ten rysuje cieniowane wielokolorowe sfery. Po raz pierwszy ten kod został napisany w roku 1982 przez Toma Duffa.

en: SphereEversion draws an animation of a sphere being turned inside out. A sphere can be turned inside out, without any tears, sharp creases or discontinuities, if the surface of the sphere is allowed to intersect itself. This program animates what is known as the Thurston Eversion. Written by Nathaniel Thurston and Michael McGuffin. This program is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.
pl: Wygaszacz SphereEversion rysuje animację sfery wywracanej na lewą stronę. Jest to możliwe bez rozrywania, marszczenia lub nieciągłości, o ile powierzchnia sfery może się ze sobą przecinać. Program przedstawia animację przekształcenia nazywanego ewersją Thurstona. Autorami programu są Nathaniel Thurston i Michael McGuffin. Programu tego nie ma w pakiecie XScreenSaver, ale jeśli ktoś go jeszcze nie ma, może go pobrać ze strony &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.

en: Smoothed Lines
pl: Wygładzane linie

en: These closed objects are commonly called spherical harmonics, although they are only remotely related to the mathematical definition found in the solution to certain wave functions, most notable the eigenfunctions of angular momentum operators. Written by Paul Bourke and Jamie Zawinski.
pl: Te zamknięte obiekty powszechnie nazywa się obiektami harmonicznymi sferycznymi, chociaż są one jedynie dalekimi krewnymi matematycznej definicji wyprowadzonej z rozwiązań pewnych funkcji falowych, z których najbardziej znane to funkcje własne operatorów momentu pędu. Autorami programu są Paul Bourke i Jamie Zawinski.

en: Cycles
pl: Cykle

en: Moving circular patterns, by Peter Schmitzberger. Moving circular patterns means moire; interference patterns, of course.
pl: Poruszające się kołowe wzory; autorem programu jest Peter Schmitzberger. Poruszające się kołowe wzory to oczywiście mora; wzory interferencyjne.

en: Spiral
pl: Spirala

en: Draws a spotlight scanning across a black screen, illumnating the underlying desktop when it passes. Written by Rick Schultz.
pl: Rysuje światło reflektora poruszające się na czarnym ekranie i oświetlające położony pod nim fragment pulpitu. Autorem programu jest Rick Schultz.

en: Spotlight
pl: Reflektor

en: Q-Bert meets Marble Madness! Written by Ed Mackey.
pl: Q-Bert i marmurkowe szaleństwo! Autorem programu jest Ed Mackey.

note: #### -cycle
en: Draws a set of interacting, square-spiral-producing automata. The spirals grow outward until they hit something, then they go around it. Written by Jeff Epler.
pl: Rysuje zestaw oddziałujących między sobą automatów generujących prostokątne spirale. Spirale rozrastają się na zewnątrz, dopóki nie zetkną się z innym obiektem, który zaczynają wówczas oplatać. Autorem programu jest Jeff Epler.

en: Handedness
pl: Kierunek nawijania

en: Left
pl: Lewa

en: Randomness
pl: Losowość

en: Right
pl: Prawa

en: SSystem is a GL Solar System simulator. It simulates flybys of Sun, the nine planets and a few major satellites, with four camera modes. Written by Raul Alonso. This is not included with the XScreenSaver package, but is packaged separately. Note: SSystem does not work as a screen saver on all systems, because it doesn't communicate with xscreensaver properly. It happens to work with some window managers, but not with others, so your mileage may vary. SSystem was once available at &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;, but is now gone. You may still be able to find copies elsewhere. SSystem has since evolved into Celestia, found at &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Sadly, Celestia does not work with xscreensaver at all. You are encouraged to nag the authors into adding xscreensaver support!
pl: Program SSystem to symulator GL Układu Słonecznego. Wykreśla on ruch Słońca, dziewięciu planet i kilku większych księżyców, widziany z czterech położeń kamery. Autorem programu jest Raul Alonso. Program ten nie został włączony do pakietu XScreenSaver, jest on rozprowadzany osobno. Uwaga: program SSystem nie we wszystkich systemach działa prawidłowo jako wygaszacz ekranu ze względu na błędy w komunikacji z demonem xscreensaver. Zdarza się, że współpracuje z niektórymi menedżerami okien, a z innymi nie, więc efekty działania mogą być różne. Kiedyś program SSystem był dostępny na stronie &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;, ale teraz już nie. Jednak jego kopie są wciąż dostępne w różnych miejscach. SSystem został zastąpiony przez program Celestia, który można znaleźć pod adresem &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Niestety, Celestia w ogóle nie współpracuje z demonem xscreensaver. Przydałoby się nacisnąć trochę na autorów, aby dodali obsługę xscreensaver.

en: Stairs
pl: Schody

en: by Marcelo Vianna's third Escher GL hack, this one draws an ``infinite'' staircase.
pl: Trzecia implementacja GL grafiki Eschera autorstwa Marcelo Vianny, w tym przypadku "nieskończone" schody.

en: Color Gradients
pl: Gradienty kolorów

en: Pulsating Blob
pl: Pulsująca kropla

en: Starfish
pl: Rozgwiazda

note: #### -no-cycle
en: This generates a sequence of undulating, throbbing, star-like patterns which pulsate, rotate, and turn inside out. Another display mode uses these shapes to lay down a field of colors, which are then cycled. The motion is very organic. Written by Jamie Zawinski.
pl: Generuje sekwencję falujących, tętniących, gwiazdopodobnych wzorów, które pulsują, obracają się i przekręcają wewnętrzną stroną na zewnątrz. W innym trybie wyświetlania z tych kształtów tworzony jest kolorowy wzór, który następnie jest poddawany cyklicznym przekształceniom. Ruch jest przedstawiony bardzo naturalnie. Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Anti-aliased Lines
pl: Wygładzone linie

en: Centered Text
pl: Wyśrodkowany tekst

en: Draws a stream of text slowly scrolling into the distance at an angle, over a star field, like at the beginning of the movie of the same name. Written by Jamie Zawinski and Claudio Matauoka.
pl: Wyświetla tekst przewijany powoli i odpływający pod kątem w przestrzeń kosmiczną podobnie jak na początku filmu pod tym samym tytułem. Autorami programu są Jamie Zawinski i Claudio Matauoka.

en: Fade Out
pl: Ściemnianie

en: Flush Left Text
pl: Usuwaj tekst po lewej stronie

en: Flush Right Text
pl: Usuwaj tekst po prawej stronie

en: Font Point Size
pl: Punktowy rozmiar czcionki

en: Scroll Speed
pl: Tempo przewijania

en: Star Rotation Speed
pl: Tempo obrotu gwiazd

en: StarWars
pl: Wojny gwiezdne

en: Text Columns
pl: Kolumny tekstu

en: Text Lines
pl: Wiersze tekstu

en: Thick Lines
pl: Grube linie

en: Wrap Long Lines
pl: Zawijaj długie wiersze

en: Chains of colorful squares dance around each other in complex spiral patterns. Written by Andrew Plotkin, based on SGI's `electropaint' screensaver.
pl: Łańcuchy kolorowych kwadratów tańczących wokół siebie w złożonych spiralnych wzorach. Program napisał Andrew Plotkin na podstawie wygaszacza SGI "electropaint".

en: Curviness
pl: Krzywe

en: Strange
pl: Dziwny

en: This draws strange attractors: it's a colorful, unpredictably-animating field of dots that swoops and twists around. The motion is very nice. Written by Massimino Pascal.
pl: Rysuje dziwne atraktory: są to kolorowe obszary punktów wijących się i pikujących w niemożliwy do przewidzenia sposób. Wrażenie ruchu jest bardzo przekonujące. Autorem programu jest Massimino Pascal.

en: Ed Mackey reports that he wrote the first version of this program in BASIC on a Commodore 64 in 1987, as a 320x200 black and white wireframe. Now it is GL and has specular reflections.
pl: Ed Mackey twierdzi, że pierwszą wersję tego programu napisał w języku BASIC na komputerze Commodore 64 w roku 1987 jako czarno-biały szkielet o rozmiarach 320x200 pikseli. Teraz jest to program wykorzystujący bibliotekę GL i odbicia zwierciadlane.

en: Superquadrics
pl: Superkwadryki

en: More flowing, swirly patterns. This version is by M. Dobie and R. Taylor, but you might have seen a Mac program similar to this called FlowFazer. There is also a cool Java applet of a similar concept.
pl: I znowu płynne, wirujące wzory. Autorami tej wersji są M. Dobie i R. Taylor, ale istnieje też podobny program dla komputerów Mac o nazwie FlowFazer. Jest jeszcze fajny aplet Java oparty na podobnym pomyśle.

en: Swirl
pl: Wir

en: 0 deg
pl: 0 stopni

en: 5 Minute Tick Marks
pl: Znaczniki co 5 minut

en: 90 deg
pl: 90 stopni

en: Bigger
pl: Większy

en: Cycle Seconds
pl: Cykl sekundowy

en: Minute Tick Marks
pl: Znaczniki minutowe

en: Smaller
pl: Mniejsze

note: #### -hsv [?]
en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles. Written by Bernd Paysan.
pl: Rysuje analogowy zegar złożony z pływających, pulsujących bąbelków. Autorem programu jest Bernd Paysan.

en: Turn Side-to-Side
pl: Obróć stronami

en: Wobbliness
pl: Oscylacje

en: Displays a view of the ``Bird in a Thornbush'' fractal. Written by Tim Auckland.
pl: Rysuje fraktala "Bird in a Thornbush". Autorem programu jest Tim Auckland.

en: Points
pl: Punkty

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles. Written by Tobias Gloth.
pl: Generuje losowe pasma górskie za pomocą iteracyjnego podziału trójkątów. Autorem programu jest Tobias Gloth.

en: Triangle
pl: Trójkąt

note: #### -anim-step-size [3]
en: This draws line- and arc-based Truchet patterns that tile the screen. Written by Adrian Likins.
pl: Rysuje na ekranie liniowe i łukowe wzory Trucheta. Written by Adrian Likins.

en: Divides the screen into a grid, and plucks them. Written by Dan Bornstein.
pl: Rwie ekran na kawałki jak kartkę papieru. Autorem programu jest Dan Bornstein.

en: Jumpy
pl: Podskakujący

en: Springiness
pl: Sprężystość

en: Transference
pl: Przeniesienie

en: Twang
pl: Brzdęk

note: #### -instring [?]
en: Draws squiggly worm-like paths. Written by Tyler Pierce.
pl: Rysuje zygzakowate ścieżki podobne do robaków. Autorem programu jest Tyler Pierce.

en: Vermiculate
pl: Zakręcane

en: 2 seconds
pl: 2 sekundy

en: Image Directory
pl: Katalog z obrazem

en: This is actually just a shell script that grabs a frame of video from the system's video input, and then uses some PBM filters (chosen at random) to manipulate and recombine the video frame in various ways (edge detection, subtracting the image from a rotated version of itself, etc.) Then it displays that image for a few seconds, and does it again. This works really well if you just feed broadcast television into it.
pl: Tak naprawdę jest to po prostu skrypt powłoki, który przechwytuje klatki wideo z systemowego wejścia wideo, a następnie używa pewnych (wybranych losowo) filtrów PBM w celu rekombinacji obrazu wideo na różne sposoby (wykrywanie krawędzi, odejmowanie obrazu od jego obróconej wersji itp.). Obraz ten jest wyświetlany przez kilka sekund, po czym cała procedura zaczyna się od początku. Świetnie działa po podłączeniu sygnału telewizyjnego do wejścia.

en: This one generates a continuous sequence of small, curvy geometric patterns. It scatters them around your screen until it fills up, then it clears the screen and starts over. Written by Tracy Camp and David Hansen.
pl: Generuje ciągłą sekwencję małych, zakrzywionych wzorów geometrycznych. Rozrzuca je na ekranie, aż go całkowicie zapełni, następnie czyści ekran i zaczyna od nowa. Autorami programu są Tracy Camp i David Hansen.

en: Vines
pl: Winorośla

en: Draw Spots
pl: Rysuj plamki

en: Draws a colorful random-walk, in various forms. Written by Rick Campbell.
pl: Rysuje kolorowe wykresy przypadkowego błądzenia w różnych odmianach. Autorem programu jest Rick Campbell.

en: Sustain
pl: Podtrzymanie

en: Dictionary File
pl: Plik słownika

en: Overall Filter Program
pl: Ogólny program filtrujący

en: Per-Image Filter Program
pl: Program filtrujący obraz

en: This program makes collages out of random images pulled off of the World Wide Web. It finds these images by doing random web searches, and then extracting images from the returned pages. It can also be set up to filter the images through the `VidWhacker' program, above, which looks really great. (Note that most of the images it finds are text, and not pictures. This is because most of the web is pictures of text. Which is pretty sad.) Written by Jamie Zawinski.
pl: Ten program tworzy kolaże z obrazków znajdowanych losowo w sieci WWW. Program prowadzi losowe wyszukiwania, a następnie pobiera obrazki ze znalezionych stron. Można go także skonfigurować do współpracy z opisanym wcześniej programem "VidWhacker", co daje świetne wyniki. (Warto zwrócić uwagę, że większość znalezionych obrazków to tekst, a nie grafiki. Dzieje się tak dlatego, że większa część zawartości sieci WWW to obrazki przedstawiające napisy. Smutne, ale prawdziwe.) Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: URL Timeout
pl: Limit czasu dla adresu URL

en: Floating stars are acted upon by a mixture of simple 2D forcefields. The strength of each forcefield changes continuously, and it is also switched on and off at random. By Paul 'Joey' Clark.
pl: Na zawieszone w przestrzeni gwiazdy oddziałuje zbiór prostych, dwuwymiarowych pól sił. Siła oddziaływania każdego pola zmienia się nieustannie, a także jest losowo włączana i wyłączana. Autorem programu jest Paul "Joey" Clark.

en: Trail Size
pl: Wielkość śladu

en: Amplitude
pl: Amplituda

en: Circle
pl: Koło

en: Draws zooming chains of sinusoidal spots. Written by Ashton Trey Belew.
pl: Rysuje powiększone łańcuchy sinusoidalnych plamek. Autorem programu jest Ashton Trey Belew.

en: Explain modes
pl: Wyjaśnij tryby

en: Fun
pl: Zabawa

en: Leave a trail
pl: Zostaw ślad

en: Linear
pl: Liniowy

en: Test
pl: Testuj

en: Use Double Buffering
pl: Użyj podwójnego buforowania

en: Whirlies
pl: Wiry

en: Wrap the screen
pl: Zawiń ekran

note: #### -3d
en: An ancient xlock hack that draws multicolored worms that crawl around the screen. Written by Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec, and Henrik Theiling.
pl: Przeróbka pradawnego wygaszacza xlock generująca wielokolorowe robaki rozpełzające się po ekranie. Autorami są Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec i Henrik Theiling.

en: XaoS generates fast fly-through animations of the Mandelbrot and other fractal sets. Written by Thomas Marsh and Jan Hubicka. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.
pl: Program XaoS generuje szybko animowane obrazy zbioru Mandelbrota i innych fraktali. Autorami są Thomas Marsh i Jan Hubicka. Programu tego nie włączono do pakietu XScreenSaver, ale jeśli ktoś go jeszcze nie ma, może go pobrać ze strony &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.

en: 12-Hour Time
pl: Czas 12-godzinny

en: 24-Hour Time
pl: Czas 24-godzinny

en: Cycle Colors
pl: Kolory cykliczne

en: Display Seconds
pl: Wyświetlanie sekund

en: Huge Font
pl: Potężna czcionka

en: Large Font
pl: Duża czcionka

en: Medium Font
pl: Średnia czcionka

en: Small Font
pl: Mała czcionka

en: XDaliClock draws a large digital clock, the numbers of which change by ``melting'' into their new shapes. Written by Jamie Zawinski. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.
pl: Program XDaliClock rysuje duży zegar cyfrowy, którego cyfry płynnie przyjmują nowe kształty. Autorem programu jest Jamie Zawinski. Program ten nie został zawarty w pakiecie XScreenSaver, ale jeśli ktoś go jeszcze nie ma, może go pobrać ze strony &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.

en: Bright
pl: Jasny

en: Date/Time Stamp
pl: Data i godzina

en: Day  Dim
pl: Dzień  Ściemnianie

en: Display Stars
pl: Wyświetlanie gwiazd

en: Label Cities
pl: Nazwy miast

en: Lower Left
pl: Dolny lewy róg

en: Lower Right
pl: Dolny prawy róg

en: Mercator Projection
pl: Rzut Merkatora

en: Night   Dim
pl: Noc   Ściemnianie

en: No Stars
pl: Bez gwiazd

en: North/South Rotation
pl: Obrót północ/południe

en: Orthographic Projection
pl: Rzut ośmiokątny

en: Real Time
pl: Czas rzeczywisty

en: Shaded Image
pl: Obraz cieniowany

en: Sharp
pl: Gwałtowne ruchy

en: Spacing
pl: Odstępy

en: Terminator   Blurry
pl: Terminator   Rozmycie

en: Time Warp
pl: Zagięcie czasu

en: Upper Left
pl: Prawy górny róg

en: Upper Right
pl: Górny prawy róg

en: XEarth draws an image of the Earth, as seen from your favorite vantage point in space, correctly shaded for the current position of the Sun. Written by Kirk Johnson. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;.
pl: Program XEarth rysuje obraz Ziemi widziany z ulubionego punktu obserwacyjnego użytkownika z cieniem odpowiadającym rzeczywistej pozycji Słońca. Autorem programu jest Kirk Johnson. Program ten nie został zawarty w pakiecie XScreenSaver, ale jeśli ktoś go jeszcze nie ma, może go pobrać ze strony &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;.

en: Fish
pl: Ryba

en: Fish Speed
pl: Tempo ruchu ryby

en: Fish! This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.
pl: Rybka! Program ten nie został zawarty w pakiecie XScreenSaver, ale jeśli ktoś go jeszcze nie ma, może go pobrać ze strony &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.

en: Bitmap File
pl: Plik z bitmapą

en: Draws a simulation of pulsing fire. It can also take an arbitrary image and set it on fire too. Written by Carsten Haitzler, hacked on by many others.
pl: Rysuje symulację pulsującego płomienia. Program może także użyć dowolnego obrazu i "podpalić" go. Autorem jest Carsten Haitzler, a wielu innych modyfikowało ten pomysł.

en: Enable Blooming
pl: Włącz wykwity

note: #### -font []
en: This program behaves schizophrenically and makes a lot of typos. Written by Jamie Zawinski. If you haven't seen Stanley Kubrick's masterpiece, ``The Shining,'' you won't get it. Those who have describe this hack as ``inspired.''
pl: Ten program zachowuje się schizofrenicznie i popełnia wiele literówek. Autorem programu jest Jamie Zawinski. Ci, którzy nie widzieli dzieła Stanleya Kubricka "Lśnienie", nie będą wiedzieć o co chodzi. Ci, którzy go widzieli, mówią: "inspirujące".

note: #### -w []
en: This generates pretty fractal pictures by doing funky math involving the ``Lyapunov exponent.'' It has a cool interactive mode, too. Written by Ron Record.
pl: Generuje ładne fraktalne obrazki na podstawie obliczeń z użyciem "wykładnika Ljapunowa". Ma także niezły tryb interaktywny. Autorem programu jest Ron Record.

en: A rendition of the text scrolls seen in the movie ``The Matrix.'' Written by Jamie Zawinski.
pl: Przetwarzanie znaków spływających po ekranie, tak jak w filmie "Matrix". Autorem programu jest Jamie Zawinski.

en: Binary Encoding
pl: Kodowanie binarne

en: Expansion Algorithm
pl: Algorytm rozwinięcia

en: Full
pl: Pełny

en: Genetic Encoding
pl: Kodowanie genetyczne

en: Hexadecimal Encoding
pl: Kodowanie szesnastkowe

en: Knock Knock
pl: Puk, puk!

en: Matrix Encoding
pl: Kodowanie macierzowe

en: Phone Number
pl: Numer telefonu

en: Run Trace Program
pl: Uruchomienie programu śledzącego

en: Slider Algorithm
pl: Algorytm ślizgu

en: Synergistic Algorithm
pl: Algorytm synergiczny

en: Reflections
pl: Odbicia

en: Side View
pl: Widok z boku

en: Top View
pl: Widok z góry

note: #### -Y float [0.000000] fraction of old value for rg1
en: XMountains generates realistic-looking fractal terrains of snow-capped mountains near water, with either a top view or a side view. Written by Stephen Booth. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. Be sure to compile it with -DVROOT or it won't work right when launched by the xscreensaver daemon.
pl: Program XMountains generuje realistyczne fraktalne obrazy pokrytych śniegiem szczytów górskich znajdujących się nad wodą; dostępny widok z lotu ptaka lub z boku. Autorem programu jest Stephen Booth. Program ten nie został zawarty w pakiecie XScreenSaver, ale jeśli ktoś go jeszcze nie ma, może go pobrać ze strony &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. Podczas kompilacji należy pamiętać o użyciu opcji -DVROOT, w przeciwnym razie wygaszacz nie będzie poprawnie działał z demonem xscreensaver.

en: Draws a few swarms of critters flying around the screen, with nicely faded color trails behind them. Written by Chris Leger.
pl: Rysuje kilka rojów crittersów latających na ekranie i zostawiających za sobą ładnie cieniowane smugi. Autorem programu jest Chris Leger.

note: #### -nonopopup
en: Draws falling snow and the occasional tiny Santa. By Rick Jansen. You can find it at &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.
pl: Rysuje padający śnieg, a od czasu do czasu także malutkiego Św. Mikołaja. Autorem jest Rick Jansen. Program dostępny na stronie &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.

en: Layers
pl: Warstwy

en: Simulates that pen-in-nested-plastic-gears toy from your childhood. By Rohit Singh.
pl: Symulator zabawki służącej do rysowania cykloidalnych wzorów, którą pamiętasz z dzieciństwa. Napisał Rohit Singh.

en: Color Bars Enabled
pl: Kolorowe słupki

en: Cycle Through Modes
pl: Cykliczna zmiana trybów

en: Rolling Enabled
pl: Toczenie

en: Static Enabled
pl: Nieruchomy obraz

en: XTeeVee simulates various television problems, including static, loss of vertical hold, and a test pattern. By Greg Knauss.
pl: Program XTeeVee jest symulatorem popsutego telewizora i może wyświetlać nieruchomy obraz, obraz testowy oraz symulować utratę synchronizacji pionowej. Napisał Greg Knauss.

en: Lens Offset
pl: Przesunięcie soczewki

en: Lenses
pl: Soczewki

en: Zooms in on a part of the screen and then moves around. With the -lenses option the result is like looking through many overlapping lenses rather than just a simple zoom. Written by James Macnicol.
pl: Powiększa fragment ekranu, a następnie przesuwa się. Z opcją -lenses obraz wygląda jak oglądany przez wiele nakładających się szkieł powiększających, a nie jak zwykłe powiększenie. Napisał James Macnicol.
