placeholder - en to it translation catalogue (1042 entries)

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Select file.
it: Seleziona file.

en: Couldn't find pixmap file: %s
it: Impossibile trovare il file dell'immagine: %s

en: Error loading pixmap file: %s
it: Errore nel caricamento del file dell'immagine: %s

en: _Blank Screen Now
it: _Oscura schermo ora

en: Activate the XScreenSaver daemon now (locking the screen if so configured.)
it: Attiva subito il daemon XScreenSaver (bloccando lo schermo se la configurazione lo prevede).

en: _Lock Screen Now
it: _Blocca schermo ora

en: Lock the screen now (even if "Lock Screen" is unchecked.)
it: Blocca subito lo schermo (anche se l'opzione "Blocca schermo" non è selezionata).

en: _Kill Daemon
it: _Termina daemon

en: Tell the running XScreenSaver daemon to exit.
it: Termina l'esecuzione del daemon XScreenSaver.

en: _Restart Daemon
it: _Riavvia daemon

en: Kill and re-launch the XScreenSaver daemon.
it: Termina e riavvia il daemon XScreenSaver.

en: _Exit
it: _Esci

en: Exit the xscreensaver-demo program (but leave the XScreenSaver daemon running in the background.)
it: Esce dal programma xscreensaver-demo (ma lascia il daemon XScreenSaver in esecuzione in background.)

en: _Help
it: _Guida

en: _About...
it: _Informazioni su...

en: Display version information.
it: Mostra le informazioni sulla versione.

en: _Documentation...
it: _Documentazione...

en: Go to the documentation on the XScreenSaver web page.
it: Accede alla documentazione nella pagina Web di XScreenSaver.

en: Cycle After
it: Passa al successivo dopo

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
it: Imposta la richiesta di una password per ripristinare lo schermo.

en: Lock Screen After
it: Blocca schermo dopo

en: Blank After
it: Oscura dopo

en: How long before the monitor goes completely black.
it: Tempo che deve trascorrere prima che il monitor si oscuri completamente.

en: minutes
it: minuti

en: Preview
it: Anteprima

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
it: Presenta una dimostrazione del salvaschermo selezionato a schermo intero (fare clic sul mouse per tornare alla visualizzazione normale).

en: Settings...
it: Impostazioni...

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
it: Personalizzazione e spiegazione del salvaschermo selezionato.

en: Mode:
it: Modalità:

en: Disable Screen Saver
it: Disabilita salvaschermo

en: Blank Screen Only
it: Solo schermo oscurato

en: Only One Screen Saver
it: Un solo salvaschermo

en: Random Screen Saver
it: Salvaschermo casuale

en: Use
it: Usa

en: Screen Saver
it: Salvaschermo

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
it: Esegue il salvaschermo successivo nell'elenco in modalità a schermo intero (fare clic sul mouse per tornare alla visualizzazione normale.)

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
it: Esegue il salvaschermo precedente nell'elenco in modalità a schermo intero (fare clic sul mouse per tornare alla visualizzazione normale.)

en: Description
it: Descrizione

en: Display Modes
it: Modalità di visualizzazione

en: Diagnostics
it: Diagnostica

en: Whether the daemon should print lots of debugging information.
it: Determina se il daemon debba visualizzare informazioni di debugging dettagliate.

en: Verbose Diagnostics
it: Diagnostica dettagliata

en: Whether any error output of the display modes should be redirected to the screen.
it: Determina se gli errori generati dalle modalità di visualizzazione debbano essere rediretti allo schermo.

en: Display Subprocess Errors
it: Visualizza errori dei sottoprocessi

en: Whether the splash screen (with the version number and `Help' button) should be momentarily displayed when the daemon first starts up.
it: Determina se la schermata iniziale (con il numero di versione e il pulsante "Guida") debba essere visualizzata per qualche istante al primo avvio del daemon.

en: Display Splash Screen at Startup
it: Mostra schermata iniziale all'avvio

en: Colormaps
it: Mappe di colori

en: Whether to install a private colormap when running in 8-bit mode on the default Visual.
it: Permette di installare una mappa di colori privata per l'esecuzione in modalità 8 bit sulla visuale predefinita.

en: Install Colormap
it: Installa mappa di colori

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
it: Determina se lo schermo debba oscurarsi gradualmente all'attivazione del salvaschermo.

en: Fade To Black When Blanking
it: Oscura gradualmente

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
it: Determina se lo schermo debba ripristinarsi gradualmente dopo la disattivazione del salvaschermo.

en: Fade From Black When Unblanking
it: Ripristina gradualmente

en: Fade Duration
it: Durata transizione

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
it: Tempo richiesto per l'oscuramento o il ripristino dello schermo.

en: seconds
it: secondi

en: Display Power Management
it: Risparmio energetico schermo

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
it: Determina se il monitor debba spegnersi automaticamente dopo un certo periodo di tempo.

en: Power Management Enabled
it: Risparmio energetico abilitato

en: Off After
it: Spegni dopo

en: Suspend After
it: Sospendi dopo

en: Standby After
it: Entra in standby dopo

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
it: Tempo che deve trascorrere prima che il monitor entri in modalità di risparmio energetico.

en: How long until the monitor powers down.
it: Tempo che deve trascorrere prima che il monitor si spenga.

en: Image Manipulation
it: Manipolazione immagini

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
it: Controlla la possibilità di usare le modalità di manipolazione delle immagini sulle immagini del desktop.

en: Grab Desktop Images
it: Cattura immagini del desktop

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one).
it: Controlla la possibilità di usare le modalità di manipolazione delle immagini sulle immagini acquisite dall'ingresso video del sistema (se presente).

en: Grab Video Frames
it: Cattura frame video

en: Whether the image-manipulating modes should operate on random images loaded from disk.
it: Controlla la possibilità di usare le modalità di manipolazione delle immagini su immagini caricate casualmente dal disco.

en: Choose Random Image:
it: Scegli immagine casuale:

en: The directory from which images will be randomly chosen.
it: Directory da cui verranno scelte casualmente le immagini.

en: Browse
it: Sfoglia

en: Advanced
it: Avanzate

en: XScreenSaver: Mode-Specific Settings
it: XScreenSaver: Impostazioni per le modalità

en: Settings
it: Impostazioni

en: Visual:
it: Visuale:

en: Any
it: Qualunque

en: Best
it: Ottimale

en: Default
it: Predefinita

en: Default-N
it: Predefinita-N

en: Color
it: Colore

en: Gray
it: Grigio

en: Mono
it: B/N

en: The X visual type that this demo will require.  If that visual is available it will be used, otherwise, this demo will not be run.
it: Tipo di visuale X richiesto dal programma dimostrativo. Se la visuale prescelta non è disponibile, il programma dimostrativo non viene eseguito.

en: Command Line:
it: Riga di comando:

en: Documentation...
it: Documentazione...

en: Click here to read the manual for this display mode, if it has one.
it: Visualizza il manuale per la modalità di visualizzazione corrente (se disponibile).

en: Advanced >>
it: Avanzate >>

en: Edit the command line directly.
it: Modificare direttamente la riga di comando.

en: Back to the graphical configuration options.
it: Torna alle opzioni di configurazione grafica.

en: Cancel
it: Annulla

en: For updates, check http://www.jwz.org/xscreensaver/
it: Per gli aggiornamenti, accedere a http://www.jwz.org/xscreensaver/

en: Error:
    
    No Help URL has been specified.
it: Errore:
    
    Non è stato specificato l'URL della guida.

en: Error:
    
    The xscreensaver daemon did not start up properly.
it: Errore:
    
    Il daemon di xscreensaver non si è avviato correttamente.

en: You are running as root.  This usually means that xscreensaver
    was unable to contact your X server because access control is
    turned on.  Try running this command:
    
                            xhost +localhost
    
    and then selecting `File / Restart Daemon'.
    
    Note that turning off access control will allow anyone logged
    on to this machine to access your screen, which might be
    considered a security problem.  Please read the xscreensaver
    manual and FAQ for more information.
    
    You shouldn't run X as root. Instead, you should log in as a
    normal user, and `su' as necessary.
it: Si sta operando come utente root, perciò è possibile che xscreensaver
    non sia riuscito a contattare il server X perché è attivato il
    controllo degli accessi. Eseguire il comando seguente:
    
                            xhost +localhost
    
    e selezionare `File / Riavvia daemon'.
    
    Nota: Disattivando il controllo degli accessi, lo schermo sarà
    accessibile a tutti gli utenti connessi al sistema, con possibili
    problemi di sicurezza. Per maggiori informazioni, leggere il
    manuale e le FAQ su xscreensaver.
    
    Se possibile, evitare l'esecuzione dei programmi X come root.
    Connettersi al sistema come utente normale e, se necessario, 
    eseguire `su'.

en: Please check your $PATH and permissions.
it: Controllare la variabile $PATH e le autorizzazioni.

en: Error:
    
    Couldn't determine init file name!
it: Errore:
    
    Impossibile determinare il nome del file di inizializzazione!

en: Error:
    
    Couldn't write %s
it: Errore:
    
    Impossibile scrivere %s

en: Error:
    
    no `manualCommand' resource set.
it: Errore:
    
    non è stata impostata la risorsa `manualCommand'.

en: Error:
    
    Unparsable time format: "%s"
it: Errore:
    
    Il formato dell'ora non è analizzabile: "%s"

en: Error:
    
    Directory does not exist: "%s"
it: Errore:
    
    La directory non esiste: "%s"

en: Descriptions not available: no XML support compiled in.
it: Descrizioni non disponibili: non è stato compilato nessun supporto per XML.

en: No description available.
it: Nessuna descrizione disponibile.

en: Blank Screen
it: Oscura schermo

en: Screen Saver Disabled
it: Salvaschermo disabilitato

en: Warning:
    
    file "%s" has changed, reloading.
it: Attenzione:
    
    il file "%s" è stato modificato e viene ricaricato.

en: No Preview
it: Nessuna anteprima

en: Available
it: Disponibile

en: Not
it: Non

en: Installed
it: Installato

en: Warning:
    
    The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%s".  Launch it now?
it: Attenzione:
    
    Il daemon XScreenSaver non sembra essere in esecuzione sul
    display "%s". Avviarlo ora?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    Since they are different users, they won't be reading/writing
    the same ~/.xscreensaver file, so %s isn't
    going to work right.
    
    You should either re-run %s as "%s", or re-run
    xscreensaver as "%s".
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
it: Attenzione:
    
    %s è in esecuzione come utente "%s" sull'host "%s".
    Tuttavia, il display di gestione di xscreensaver "%s"
    è in esecuzione come utente "%s" sull'host "%s".
    
    Poiché si tratta di utenti diversi, questi non leggeranno 
    né scriveranno nello stesso file ~/.xscreensaver, perciò 
    %s non opererà correttamente.
    
    È possibile rieseguire %s come "%s", oppure rieseguire
    xscreensaver come "%s".
    
    Riavviare il daemon xscreensaver ora?

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    If those two machines don't share a file system (that is,
    if they don't see the same ~%s/.xscreensaver file) then
    %s won't work right.
    
    Restart the daemon on "%s" as "%s" now?
it: Attenzione:
    
    %s è in esecuzione come utente "%s" sull'host "%s".
    Tuttavia, il display di gestione di xscreensaver "%s"
    è in esecuzione come utente "%s" sull'host "%s".
    
    Se questi due sistemi non condividono lo stesso file system
    (cioè non accedono allo stesso file ~%s/.xscreensaver),
    %s non funzionerà correttamente.
    
    Riavviare il daemon su "%s" come "%s" ora?

en: Warning:
    
    This is %s version %s.
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is version %s.  This could cause problems.
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
it: Attenzione:
    
    La versione di %s è la %s.
    Tuttavia, la versione del display di gestione di xscreensaver "%s"
    è la %s. Questa discrepanza potrebbe causare problemi.
    
    Riavviare il daemon xscreensaver ora?

en: %s: unknown option: %s
it: %s: opzione sconosciuta: %s

en: Screensaver Preferences
it: Preferenze del salvaschermo

en: AT-enabled lock dialog
it: Finestra di dialogo di blocco abilitata AT

en: AT lock dialog frame1
it: frame1 finestra di dialogo di blocco AT

en: AT lock dialog vbox
it: vbox finestra di dialogo di blocco AT

en: AT lock dialog hbox
it: hbox finestra di dialogo di blocco AT

en: AT-enabled lock dialog frame2
it: frame2 finestra di dialogo di blocco abilitata AT

en: AT-enabled lock dialog image
it: Immagine finestra di dialogo di blocco abilitata AT

en: Percent of time you have to enter the password.
it: Percentuale di tempo disponibile per l'inserimento della password.

en: Screensaver
it: Salvaschermo

en: AT text vbox2
it: vbox2 testo AT

en: AT text vbox2 label1
it: label1 vbox2 testo AT

en: <b>This display is locked.</b>
it: <b>Questo schermo è bloccato.</b>

en: AT text vbox2 label2
it: label2 vbox2 testo AT

en:         User:
it:         Utente:

en: AT vbox2 table user
it: utente tabella vbox2 AT

en: AT vbox2 table pin
it: pin tabella vbox2 AT

en: AT vbox2 table USER
it: UTENTE tabella vbox2 AT

en: AT pwd or pin  hbox2
it: AT pwd o pin hbox2

en: AT vbox2 label5
it: label5 vbox2 AT

en: AT vbox2 button
it: pulsante vbox2 AT

en: <b>Checking...</b>
it: <b>Controllo in corso...</b>

en: Timed out!
it: Timeout

en: Change screensaver properties
it: Modifica le proprietà del salvaschermo

en: Choose _Random Image:
it: Scegli immagine _casuale:

en: Display Subprocess _Errors
it: Visualizza _errori dei sottoprocessi

en: Display _Splash Screen at Startup
it: Mostra _schermata iniziale all'avvio

en: F_ade Duration
it: Durata _transizione

en: Fade from Black When _Unblanking
it: Ripristino graduale _dopo l'oscuramento

en: Fade to Black when _Blanking
it: Oscuramento _graduale

en: Grab Desktop _Images
it: Cattura _immagini del desktop

en: Grab _Video Frames
it: Cattura frame _video

en: How long before passwdTimeout.
it: Indica il tempo prima di passwdTimeout.

en: Install _Colormap
it: Installa mappa di _colori

en: No Preview
    Available
it: Nessuna anteprima
    disponibile

en: Preview of screen saver
it: Anteprima del salvaschermo

en: Stand_by After
it: Entra in stand_by dopo

en: Sus_pend After
it: Sos_pendi dopo

en: Whether passwdTimeout is disabled or enabled.
it: Indica se passwdTimeout è abilitato o meno.

en: _Advanced
it: _Avanzate

en: _Advanced >>
it: _Avanzate >>

en: _Blank After
it: _Oscura dopo

en: _Browse
it: _Sfoglia

en: _Command Line:
it: _Riga di comando:

en: _Cycle After
it: _Passa al successivo dopo

en: _Display Modes
it: Modalità di _visualizzazione

en: _Lock  Screen  After
it: _Blocca lo schermo dopo

en: _Mode:
it: _Modalità:

en: _Off After
it: S_pegni dopo

en: _Power Management Enabled
it: _Risparmio energetico abilitato

en: _Preview
it: _Anteprima

en: _Quit
it: _Esci

en: _Settings...
it: _Impostazioni...

en: _Verbose Dialognostics
it: _Diagnostica dettagliata

en: _Visual:
it: _Visuale:

en: _passwdTimeout After
it: _passwdTimeout dopo

en: no preview
it: nessuna anteprima

en: preview
it: anteprima

en: Arms
it: Braccia

en: Fast
it: Veloce

en: Few
it: Pochi

en: Many
it: Molti

en: Number of Colors
it: Numero di colori

en: Often
it: Spesso

en: Rarely
it: Raramente

en: Slow
it: Lento

en: Speed
it: Velocità

en: Tentacles
it: Tentacoli

en: Thick
it: Spesso

en: Thickness
it: Spessore

en: Thin
it: Sottile

en: Turn speed
it: Velocità di rotazione

en: Two
it: Due

en: Wiggling tentacles. By Gabriel Finch.
it: Tentacoli ondeggianti. Di Gabriel Finch.

en: Withdraw freqency
it: Frequenza di rientro

en: A cellular automaton that is really a two-dimensional Turing machine: as the heads (``ants'') walk along the screen, they change pixel values in their path. Then, as they pass over changed pixels, their behavior is influenced. Written by David Bagley.
it: Robot cellulare che opera come una macchina di Turing bidimensionale: mentre le teste ("formiche") camminano sullo schermo, cambiano i valori dei pixel nel loro percorso. Quando passano sopra i pixel modificati, il loro comportamento ne viene influenzato. Scritto da David Bagley.

en: Ant
it: Formica

en: Ant Size
it: Dimensione formica

en: Ants Count
it: Numero formiche

en: Draw Eyes
it: Disegna occhi

en: Four Sided Cells
it: Celle a quattro lati

en: Large
it: Grande

en: Nine Sided Cells
it: Celle a nove lati

en: Random Cell Shape
it: Celle di forma casuale

en: Sharp Turns
it: Curve strette

en: Six Sided Cells
it: Celle a sei lati

en: Small
it: Piccola

en: Three Sided Cells
it: Celle a tre lati

en: Truchet Lines
it: Linee di Truchet

en: Twelve Sided Cells
it: Celle a dodici lati

en: Apollonian
it: Cerchio di Apollonio

en: Deep
it: Profondo

en: Depth
it: Profondità

en: Draw Labels
it: Disegna etichette

en: Include Alternate Geometries
it: Includi geometrie alternative

en: Packs a large circle with smaller circles, demonstrating the Descartes Circle Theorem. Written by Allan R. Wilks and David Bagley.
it: Combina un cerchio grande con cerchi più piccoli, dimostrando il teorema del cerchio di Cartesio. Scritto da Allan R. Wilks e David Bagley.

en: Shallow
it: Poco profondo

en: Agressive
it: Aggressivo

en: Atlantis
it: Atlantide

en: Clear Water
it: Acqua trasparente

en: Flat Background
it: Sfondo piatto

en: Gradient Background
it: Sfondo sfumato

en: Number of Sharks
it: Numero di squali

en: Shark Proximity
it: Prossimità dello squalo

en: Shark Speed
it: Velocità dello squalo

en: Shimmering Water
it: Acqua scintillante

en: Show Frames-per-Second
it: Mostra frame-per-secondo

en: Shy
it: Timido

en: Solid
it: Pieno

en: This is xfishtank writ large: a GL animation of a number of sharks, dolphins, and whales. The swimming motions are great. Originally written by Mark Kilgard.
it: xfishtank in formato grande: un'animazione GL con squali, delfini e balene. I movimenti natatori sono straordinari. Scritto originariamente da Mark Kilgard.

en: Whale Speed
it: Velocità della balena

en: Attraction
it: Attrazione

en: Ball Count
it: Numero palline

en: Ball Mass
it: Massa palline

en: Balls
it: Palline

en: Bounce Off Walls
it: Rimbalza sulle pareti

en: Color Contrast
it: Contrasto di colore

en: Environmental Viscosity
it: Viscosità ambientale

en: Filled Splines
it: Raggi pieni

en: High
it: Alto

en: Ignore Screen Edges
it: Ignora bordi dello schermo

en: Inward
it: Verso l'interno

note: #### -graphmode [none]
en: Like qix, this uses a simple simple motion model to generate many different display modes. The control points attract each other up to a certain distance, and then begin to repel each other. The attraction/repulsion is proportional to the distance between any two particles, similar to the strong and weak nuclear forces. One of the most interesting ways to watch this hack is simply as bouncing balls, because their motions and interactions with each other are so odd. Sometimes two balls will get into a tight orbit around each other, to be interrupted later by a third, or by the edge of the screen. It looks quite chaotic. Written by Jamie Zawinski, based on Lisp code by John Pezaris.
it: Come qix, questo programma usa un semplice modello di movimento per generare molte modalità visive differenti. I punti di controllo si attraggono a vicenda fino a una certa distanza, quindi iniziano a respingersi. L'attrazione/repulsione è proporzionale alla distanza tra due particelle, come nelle forze che agiscono sugli atomi. Uno dei modi più interessanti per guardare questo gioco è quello di considerarlo semplicemente come palline che rimbalzano, con movimenti e interazioni assolutamente imprevedibili.Può accadere che due palline ruotino in un'orbita stretta e poco dopo vengano interrotte da una terza o dal bordo dello schermo. Lo scenario è piuttosto caotico. Scritto da Jamie Zawinski basandosi sul codice Lisp di John Pezaris.

en: Lines
it: Linee

en: Long
it: Lungo

en: Low
it: Basso

en: Orbital Mode
it: Modalità orbitale

en: Outward
it: Verso l'esterno

en: Polygons
it: Poligoni

en: Radius
it: Raggio

en: Repulsion Threshold
it: Soglia di repulsione

en: Short
it: Breve

en: Splines
it: Raggi

en: Tails
it: Code

en: Trail Length
it: Lunghezza finale

en: Draws an animation of a textured tunnel in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge and Roman Podobedov.
it: Disegna l'animazione di un tunnel textured in GL. Richiede OpenGL e un sistema con un supporto hardware veloce per le texture map. Scritto da Eric Lassauge e Roman Podobedov.

en: Normal
it: Normale

en: Untextured
it: Senza texture

en: Use light
it: Usa illuminazione

en: Barcode
it: Codice a barre

en: Barcode Clock (24 Hour)
it: Orologio con codice a barre (24 ore)

en: Barcode Clock (AM/PM)
it: Orologio con codice a barre (AM/PM)

en: Scrolling Barcodes
it: Codici a barre scorrevoli

en: This draws a random sequence of colorful barcodes scrolling across your screen. CONSUME! By Dan Bornstein.
it: Disegna una sequenza casuale di codici a barre colorati che scorrono sullo schermo. CONSUME! di Dan Bornstein.

en: Blaster
it: Esplosione

note: #### -mother_ship_color1 [white]
en: Draws a simulation of flying space-combat robots (cleverly disguised as colored circles) doing battle in front of a moving star field. Written by Jonathan Lin.
it: Simulazione di un combattimento spaziale tra robot volanti (abilmente mascherati da cerchi colorati) sullo sfondo di un campo stellato in movimento. Scritto da Jonathan Lin.

en: Lasers
it: Laser

en: Robots
it: Robot

en: Stars
it: Stelle

en: 90 deg Rotation Speed
it: Velocità di rotazione a 90°

en: Bitmap to rotate
it: Immagine da ruotare

en: Fuzzy Rotation Speed
it: Velocità di rotazione indeterminata

en: Grab Screen
it: Cattura schermo

en: The ``blitspin'' hack repeatedly rotates a bitmap by 90 degrees by using logical operations: the bitmap is divided into quadrants, and the quadrants are shifted clockwise. Then the same thing is done again with progressively smaller quadrants, except that all sub-quadrants of a given size are rotated in parallel. Written by Jamie Zawinski based on some cool SmallTalk code seen in in Byte Magazine in 1981. As you watch it, the image appears to dissolve into static and then reconstitute itself, but rotated. You can provide the image to use, as an XBM or XPM file, or tell it to grab a screen image and rotate that.
it: Il gioco "blitspin" ruota ripetutamente un'immagine di 90 gradi usando operazioni logiche: l'immagine viene divisa in quadranti, i quali vengono ruotati in senso orario. La stessa operazione viene ripetuta con quadranti progressivamente più piccoli, ma tutti i sottoquadranti di una certa dimensione vengono ruotati in parallelo. Scritto da Jamie Zawinski in base a un codice SmallTalk pubblicato su Byte Magazine nel 1981. Mentre la si guarda, l'immagine sembra dissolversi e ricostituirsi con una rotazione diversa. È possibile specificare l'immagine da usare, in formato XBM o XPM, oppure catturare un'immagine dallo schermo e ruotarla.

en: Do Red/Blue 3D seperation
it: Esegui separazione 3D rosso/blu

en: Number of Spots
it: Numero di macchie

en: This draws what looks like a spinning, deforming baloon with varying-sized spots painted on its invisible surface. Written by Jeremie Petit.
it: Viene disegnata una sorta di pallone rotante deformato con macchie di varie dimensioni dipinte sulla sua superficie invisibile. Scritto da Jeremie Petit.

en: A Cow. A Trampoline. Together, they fight crime. By Jamie Zawinski.
it: Una mucca. Un trampolino. Insieme combattono il crimine. Di Jamie Zawinski.

en: Animation Speed
it: Velocità dell'animazione

en: Beefy Cow
it: Mucca muscolosa

en: Bounce Speed
it: Velocità di rimbalzo

en: BouncingCow
it: Mucca che rimbalza

en: Herd
it: Mandria

en: Moo
it: Muu

en: Number of Cows
it: Numero di mucche

en: Wireframe Cow
it: Mucca wireframe

en: Boxed
it: In scatola

en: Draws a box full of 3D bouncing balls that explode. Written by Sander van Grieken.
it: Disegna una scatola piena di palline 3D che rimbalzano ed esplodono. Scritto da Sander van Grieken.

en: Braid
it: Intreccio

en: Draws random color-cycling inter-braided concentric circles. Written by John Neil.
it: Disegna cerchi concentrici che si intrecciano casualmente e cambiano colore. Scritto da John Neil.

en: Duration
it: Durata

en: Line Thickness
it: Spessore delle linee

en: Max Rings
it: Max. anelli

en: 2 minutes
it: 2 minuti

en: 5 seconds
it: 5 secondi

en: BSOD stands for ``Blue Screen of Death.'' The finest in personal computer emulation, this hack simulates popular screen savers from a number of less robust operating systems. Written by Jamie Zawinski.
it: BSOD è l'acronimo di "Blue Screen of Death". Con un'emulazione estremamente sofisticata, simula salvaschermo molto noti di altri sistemi operativi meno robusti. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Draws a stream of rising, undulating 3D bubbles, rising toward the top of the screen, with nice specular reflections. Written by Richard Jones.
it: Disegna una corrente di bolle 3D fluttuanti che risalgono verso la parte alta dello schermo con riflessi spettacolari. Scritto da Richard Jones.

en: Bubbles
it: Bolle

en: Bubbles Fall
it: Bolle in caduta

en: Bubbles Float
it: Bolle fluttuanti

en: Bubbles Rise
it: Bolle in salita

en: Bubbles exist in three dimensions
it: Bolle di tre dimensioni

en: Don't hide bubbles when they pop
it: Non nascondere le bolle quando scoppiano

en: Draw circles instead of pixmap bubbles
it: Disegna cerchi invece delle bolle

en: Leave Trails
it: Lascia le tracce

en: This simulates the kind of bubble formation that happens when water boils:small bubbles appear, and as they get closer to each other, they combine to form larger bubbles, which eventually pop. Written by James Macnicol.
it: Questo salvaschermo simula la tipica formazione delle bolle che si verifica quando l'acqua bolle: per prima cosa appaiono piccole bolle, quindi le bolle si avvicinano gradualmente per formare bolle più grandi che alla fine scoppiano. Scritto da James Macnicol.

note: #### -invert
en: A bit like `Spotlight', except that instead of merely exposing part of your desktop, it creates a bump map from it. Basically, it 3D-izes a roaming section of your desktop, based on color intensity. Written by Shane Smit.
it: Simile a "Spotlight", fatta eccezione per il fatto che invece di visualizzare semplicemente una parte del desktop ne crea una mappa in rilievo. In pratica rende tridimensionale una sezione del desktop basandosi sull'intensità del colore. Scritto da Shane Smit.

en: Bumps
it: Scontri

en: Cage
it: Gabbia

en: This draws Escher's ``Impossible Cage,'' a 3d analog of a moebius strip, and rotates it in three dimensions. Written by Marcelo Vianna.
it: Disegna la "Gabbia impossibile" di Escher, l'equivalente 3D di un nastro di Moebius, e la ruota in tre dimensioni. Scritto da Marcelo Vianna.

en: 0 seconds
it: 0 secondi

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 1 second
it: 1 secondo

en: C Curve
it: Curva C

en: Delay
it: Ritardo

en: Density
it: Densità

en: Generates self-similar linear fractals, including the classic ``C Curve.'' Written by Rick Campbell.
it: Genera frattali lineari simili, inclusa la classica "Curva C". Scritto da Rick Campbell.

en: Animates a number of 3D electronic components. Written by Ben Buxton.
it: Anima una serie di componenti elettronici 3D. Scritto da Ben Buxton.

en: Circuit
it: Circuito

en: Directional Lighting
it: Illuminazione direzionale

en: Flat Coloring
it: Colorazione piatta

en: Parts
it: Parti

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotation Speed
it: Velocità di rotazione

en: Spin
it: Gira

en: Cell Size
it: Dimensione celle

en: Generates cloud-like formations based on a variant of Conway's Life The difference is that cells have a maximum age, after which they count as 3 for populating the next generation. This makes long-lived formations explode instead of just sitting there burning a hole in your screen. Written by Don Marti.
it: Genera formazioni simili a nuvole basate su una variante del gioco della vita di Conway con la differenza che le celle hanno una durata massima, dopo la quale contano come 3 per popolare la successiva generazione. In questo modo le formazioni più vecchie esplodono invece di occupare sempre la stessa posizione sullo schermo. Scritto da Don Marti.

en: Initial Density
it: Densità iniziale

en: Max Age
it: Durata massima

en: Old
it: Vecchio

en: Young
it: Giovane

en: Compass
it: Bussola

en: Double Buffer
it: Doppio buffer

en: This draws a compass, with all elements spinning about randomly, for that ``lost and nauseous'' feeling. Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna una bussola con tutti gli elementi che si muovono a caso, producendo un effetto di "smarrimento e nausea". Scritto da Jamie Zawinski.

en: 1 Minute
it: 1 minuto

en: 1 Second
it: 1 secondo

en: Coral
it: Corallo

en: Dense
it: Denso

en: Seeds
it: Semi

en: Simulates coral growth, albeit somewhat slowly. Written by Frederick Roeber.
it: Simula la crescita di un corallo, rappresentata lentamente. Scritto da Frederick Roeber.

en: Sparse
it: Sparso

en: Cosmos
it: Cosmo

en: Draws fireworks and zooming, fading flares. By Tom Campbell. You can find it at &lt;http://cosmos.dnsalias.net/cosmos/&gt;
it: Disegna fuochi d'artificio e bagliori che si ingrandiscono e si attenuano. Di Tom Campbell. È disponibile su &lt;http://cosmos.dnsalias.net/cosmos/&gt;

en: Critical
it: Critico

note: #### -trail [50]
en: Draws a system of self-organizing lines. It starts out as random squiggles, but after a few iterations, order begins to appear. Written by Martin Pool.
it: Disegna un sistema di linee con organizzazione progressiva. All'inizio si vedono volute casuali, ma dopo alcune iterazioni inizia a delinearsi un ordine. Scritto da Martin Pool.

en: Center on Screen
it: Centra nello schermo

en: Count
it: Conta

en: Crystal
it: Cristallo

en: Draw Cell
it: Disegna cella

en: Draw Grid
it: Disegna griglia

en: Horizontal Symmetries
it: Simmetrie orizzontali

en: Moving polygons, similar to a kaleidescope (more like a kaleidescope than the hack called `kaleid,' actually.) This one by Jouk Jansen.
it: Poligoni in movimento, come in un caleidoscopio (vi è anzi una maggiore somiglianza con il caleidoscopio rispetto al salvaschermo "kaleid"). Di Jouk Jansen.

en: Vertical Symmetries
it: Simmetrie verticali

en: Boxes
it: Scatole

en: Display Solid Colors
it: Mostra colori pieni

en: Display Surface Patterns
it: Mostra motivi superficiali

en: Display Wireframe
it: Mostra reticolo

en: Don't Rotate
it: Non ruotare

en: Draws a pulsating set of overlapping boxes with ever-chaning blobby patterns undulating across their surfaces. It's sort of a cubist Lavalite. Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna una serie di scatole sovrapposte pulsanti con motivi in continuo cambiamento che ondulano sulla superficie. È una sorta di Lavalite cubista. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Rotate around X and Y axes
it: Ruota sugli assi X e Y

en: Rotate around X and Z axes
it: Ruota sugli assi X e Z

en: Rotate around X axis
it: Ruota sull'asse X

en: Rotate around Y and Z axes
it: Ruota sugli assi Y e Z

en: Rotate around Y axis
it: Ruota sull'asse Y

en: Rotate around Z axis
it: Ruota sull'asse Z

en: Rotate around all three axes
it: Ruota sui tre assi

en: Surface Pattern Complexity
it: Complessità dei motivi

en: Surface Pattern Overlap
it: Sovrapposizione dei motivi

en: Surface Pattern Speed
it: Velocità dei motivi

en: Wander
it: Movimento casuale

en: A hack similar to `greynetic', but less frenetic. The first implementation was by Stephen Linhart; then Ozymandias G. Desiderata wrote a Java applet clone. That clone was discovered by Jamie Zawinski, and ported to C for inclusion here.
it: Salvaschermo simile a "greynetic", ma meno frenetico. La prima implementazione è stata quella di Stephen Linhart, imitata poi da un applet Java di Ozymandias G. Desiderata. Questo clone è stato scoperto da Jamie Zawinski, che lo ha portato in C.

en: Draws a ball that periodically extrudes many random spikes. Ouch! Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna una pallina che, a determinati intervalli, estrude molti raggi casuali. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Spike Count
it: Numero raggi

en: Spike Growth
it: Crescita raggi

en: Fuzzy Melt
it: Sfumatura sfuocata

en: Melt Away From Center
it: Sfumatura dal centro

en: Melt Down
it: Sfumatura in basso

en: Melt Down, Left
it: Sfumatura in basso a sinistra

en: Melt Down, Right
it: Sfumatura in basso a destra

en: Melt Left
it: Sfumatura a sinistra

en: Melt Right
it: Sfumatura a destra

en: Melt Towards Center
it: Sfumatura verso il centro

en: Melt Up
it: Sfumatura in alto

en: Melt Up, Left
it: Sfumatura in alto a sinistra

en: Melt Up, Right
it: Sfumatura in alto a destra

en: Melty Melt
it: Sfumatura indefinita

en: Random Melt Style
it: Stile di sfumatura casuale

en: Shuffle Melt
it: Sfumatura ciclica

en: Stretchy Melt
it: Sfumatura allungata

en: This takes an image and makes it melt. You've no doubt seen this effect before, but no screensaver would really be complete without it. It works best if there's something colorful visible. Warning, if the effect continues after the screen saver is off, seek medical attention. Written by David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski, and Vince Levey.
it: Prende un'immagine e la fa liquefare. Non si tratta di un effetto nuovo ma nessuna applicazione di salvaschermo si può definire completa se non lo include. È più efficace se l'immagine è molto colorata. Attenzione, se l'effetto continua dopo aver disattivato il salvaschermo consultare un medico. Scritto da David Wald, Vivek Khera, Jamie Zawinski e Vince Levey.

en: Max Depth
it: Profondità max.

en: Min Size
it: Dimensione min.

note: #### -cycle-delay [1000000]
en: This one subdivides and colors rectangles randomly. It looks kind of like Brady-Bunch-era rec-room wall paneling. (Raven says: ``this screensaver is ugly enough to peel paint.'') Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne.
it: Suddivide e colora forme rettangolari in modo casuale. Somiglia al tipo di pannellatura da sala di registrazione in uso negli anni '70. (Raven: "questo salvaschermo è abbastanza brutto da scrostare la tinteggiatura".) Scritto da Jamie Zawinski sulla base di un codice Java di Michael Bayne.

en: This draws a pulsing sequence of stars, circles, and lines. It would look better if it was faster, but as far as I can tell, there is no way to make this be both: fast, and flicker-free. Yet another reason X sucks. Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna una sequenza pulsante di stelle, cerchi e linee. L'effetto sarebbe migliore se fosse più veloce, ma non c'è modo di renderlo più rapido senza produrre un tremolio dell'immagine. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Transparency
it: Trasparenza

en: A cellular automaton that starts with a random field, and organizes it into stripes and spirals. Written by David Bagley.
it: Automazione cellulare che inizia con un campo casuale e lo organizza in strisce e spirali. Scritto da David Bagley.

en: States
it: Stati

en: Discrete
it: Discreto

en: More ``discrete map'' systems, including new variants of Hopalong and Julia, and a few others. Written by Tim Auckland.
it: Sistemi a "mappa discreta", con nuove varianti di Hopalong e Julia e alcuni altri. Scritto da Tim Auckland.

en: Black Hole
it: Buco nero

en: Bounce
it: Rimbalzo

en: Distort
it: Distorsione

en: Lens Count
it: Numero lenti

en: Lens Size
it: Dimensione lenti

en: Magnify
it: Ingrandimento

en: Reflect
it: Riflesso

en: Swamp Thing
it: Pozzanghera

en: This hack grabs an image of the screen, and then lets a transparent lens wander around the screen, magnifying whatever is underneath. Written by Jonas Munsin.
it: Cattura un'immagine dello schermo e quindi muove una lente trasparente che ingrandisce gli elementi su cui passa. Scritto da Jonas Munsin.

en: Use Shared Memory
it: Usa memoria condivisa

en: Vortex
it: Vortice

en: Drift
it: Corrente

en: Fractal Growth
it: Crescita frattale

en: High Dimensional Sphere
it: Sfera dimensionale

en: How could one possibly describe this except as ``drifting recursive fractal cosmic flames?'' Another fine hack from the Scott Draves collection of fine hacks.
it: Questo salvaschermo può essere descritto come "fiamme cosmiche frattali ricorsive vaganti". Un altro prodotto della bella collezione di Scott Draves.

en: Lissojous Figures
it: Figure Lissojous

en: ElectricSheep is an xscreensaver module that displays mpeg video of an animated fractal flame. In the background, it contributes render cycles to the next animation. Periodically it uploades completed frames to the server, where they are compressed for distribution to all clients. This program is recommended only if you have a high bandwidth, always-on connection to the Internet. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.
it: ElectricSheep è un modulo del salvaschermo che mostra un video in formato mpeg di una fiamma frattale animata. Eseguito in background, fornisce cicli di rendering all'animazione successiva. Invia periodicamente i fotogrammi al server, che li comprime e li distribuisce a tutti i client. Si consiglia di usare il programma solo se si dispone di una banda ampia e di una connessione sempre attiva con Internet. Di Scott Draves. Disponibile presso il sito &lt;http://www.electricsheep.org/&gt;.

en: Frame Rate
it: Frequenza dei fotogrammi

en: Hide Sheep
it: Nascondi pecora

en: Megabytes of Local Sheep Storage
it: Megabyte locali per la memorizzazione della pecora

en: Nickname
it: Pseudonimo

en: Repititions of each Sheep
it: Ripetizioni di ogni pecora

en: Black slips out of three mating nets, but the fourth one holds him tight! A brilliant composition! Written by Blair Tennessy.
it: Il nero scivola fuori da tre reti, ma la quarta lo tiene stretto! Una composizione geniale! Scritto da Blair Tennessy.

en: Endgame
it: Fine partita

en: Audi Quattro (5 cylinders)
it: Audi Quattro (5 cilindri)

en: BMW M3 (4 cylinders)
it: BMW M3 (4 cilindri)

en: BMW M5 (6 cylinders)
it: BMW M5 (6 cilindri)

en: Corvette Z06 (8 cylinders, V)
it: Corvette Z06 (8 cilindri, a V)

en: Dodge Viper (10 cylinders, V)
it: Dodge Viper (10 cilindri, a V)

en: Draws a simple model of an engine that floats around the screen. Written by Ben Buxton and Ed Beroset.
it: Disegna un semplice modellino di un motore che fluttua sullo schermo. Scritto da Ben Buxton e Ed Beroset.

en: Engine
it: Motore

en: Jaguar XKE (12 cylinders, V)
it: Jaguar XKE (12 cilindri, a V)

en: Porsche 911 (6 cylinders, flat)
it: Porsche 911 (6 cilindri, piatti)

en: Random Engine
it: Motore casuale

en: Subaru XT (6 cylinders, V)
it: Subaru XT (6 cilindri, a V)

en: VW Beetle (4 cylinders, flat)
it: Maggiolino VW (4 cilindri, piatti)

en: Epicycle
it: Epiciclo

en: Harmonics
it: Armoniche

note: #### -size_factor_max [2.05]
en: This program draws the path traced out by a point on the edge of a circle. That circle rotates around a point on the rim of another circle, and so on, several times. These were the basis for the pre-heliocentric model of planetary motion. Written by James Youngman.
it: Questo programma disegna il percorso tracciato da un punto all'estremità di un cerchio. Il cerchio ruota intorno a un punto sul bordo di un altro cerchio e così via, per diverse volte. Questo schema era la base del modello pre-eliocentrico del movimento planetario. Scritto da James Youngman.

en: An exposive version of XFlame. By W.P. van Paassen.
it: Una versione esplosiva di XFlame. Di W.P. van Paassen.

en: Cooling factor
it: Fattore di raffreddamento

en: Eruption
it: Eruzione

en: Gravity
it: Gravità

en: Heat
it: Calore

en: Little
it: Piccolo

en: Negative
it: Negativo

en: Number of Particles
it: Numero di particelle

en: Pleasant
it: Piacevole

en: Positive
it: Positivo

en: Particles
it: Particelle

en: Power
it: Potenza

en: Simulates two dimensional Incompressible Inviscid Fluid Flow. Written by Stephen Montgomery-Smith.
it: Simula il flusso di un fluido non viscido incomprimibile bidimensionale. Scritto da Stephen Montgomery-Smith.

en: Draws various rotating extruded shapes that twist around, lengthen, and turn inside out. Created by David Konerding from the samples that come with the GL Extrusion library by Linas Vepstas.
it: Disegna varie forme estruse rotanti che si torcono, si allungano e si rovesciano. Creato da David Konerding dagli esempi forniti con la libreria GL Extrusion di Linas Vepstas.

en: Extrusion
it: Estrusione

en: Helix 2
it: Elicoidale 2

en: Helix 3
it: Elicoidale 3

en: Helix 4
it: Elicoidale 4

en: Join Offset
it: Unisci distanze

en: Random Object
it: Oggetto casuale

en: Screw
it: Avvitamento

en: Taper
it: Rastremazione

en: Texture Image
it: Immagine texture

en: Twistoid
it: Distorsione

en: Use Flat Coloring
it: Usa colori piatti

en: Use Lighting
it: Usa illuminazione

en: Draws what looks like a waving ribbon following a sinusoidal path. Written by Bas van Gaalen and Charles Vidal.
it: Disegna una sorta di nastro ondeggiante che segue un percorso sinusoidale. Scritto da Bas van Gaalen e Charles Vidal.

en: Bitmap for Flag
it: Bitmap per bandiera

en: Flag
it: Bandiera

en: Text for Flag
it: Testo bandiera

note: #### -size [-7]
en: This draws a waving colored flag, that undulates its way around the screen. The trick is the flag can contain arbitrary text and images. By default, it displays either the current system name and OS type, or a picture of ``Bob,'' but you can replace the text or the image with a command-line option. Written by Charles Vidal and Jamie Zawinski.
it: Disegna una bandiera colorata che sventola sullo schermo. La bandiera può contenere testo e immagini. Nella versione predefinita, mostra il nome del sistema e il tipo di sistema operativo, oppure un'immagine di "Bob", ma il testo o l'immagine possono essere sostituiti con un'opzione della riga di comando. Scritto da Charles Vidal e Jamie Zawinski.

en: 0 Seconds
it: 0 secondi

en: 10 Seconds
it: 10 secondi

en: Another iterative fractal generator. Written by Scott Draves.
it: Un altro generatore frattale iterativo. Scritto da Scott Draves.

en: Complexity
it: Complessità

en: Flame
it: Fiamma

en: Number of Fractals
it: Numero di frattali

en: Grabs an image of the desktop, turns it into a GL texture map, and spins it around and deforms it in various ways. Written by Ben Buxton.
it: Cattura un'immagine del desktop, la trasforma in una texture map GL e la ruota e la deforma in vari modi. Scritto da Ben Buxton.

en: Allow 2D Attractors
it: Abilita attrattori 2D

note: #### -slow [True]
en: Another series of strange attractors: a flowing series of points, making strange rotational shapes. Written by Jeff Butterworth.
it: Un'altra serie di strani attrattori: una serie di punti in scorrimento che assumono strane forme rotazionali. Scritto da Jeff Butterworth.

en: Flow
it: Flusso

en: Freeze Some Bees
it: Blocca alcune api

en: Ride a Trained Bee
it: Attiva un'ape esperta

en: Rotate Around Attractor
it: Ruota intorno all'attrattore

en: Show Bounding Box
it: Mostra riquadro esterno

en: Slow Bees with Antifreeze
it: Api lente con antigelo

en: Zoom In and Out
it: Ingrandisci e riduci

en:       Freefall
it:       Caduta libera

en: Ball Size
it: Dimensione palline

en: Clay
it: Creta

en: Friction
it: Attrito

en: Hurricane
it: Ciclone

en: Jupiter
it: Giove

en: Models the physics of bouncing balls, or of particles in a gas or fluid, depending on the settings. If "Shake Box" is selected, then every now and then, the box will be rotated, changing which direction is down (in order to keep the settled balls in motion.) By Peter Birtles and Jamie Zawinski.
it: Modella le caratteristiche fisiche di palline rimbalzanti o di particelle di un gas o di un fluido, a seconda delle impostazioni. Selezionando "Scuoti scatola", la scatola viene periodicamente ruotata e cambia l'orientamento del fondo (per tenere le palline in movimento). Di Peter Birtles e Jamie Zawinski.

en: Rubber
it: Gomma

en: Shake Box
it: Scuoti scatola

en: Still
it: Immobile

en: Various Ball Sizes
it: Palline di varie dimensioni

en: Wind
it: Vento

en: Binary
it: Binario

en: Classic
it: Classico

en: Fire
it: Fuoco

en: Flurry
it: Turbine

en: Insane
it: Folle

en: Psychedelic
it: Psichedelico

en: Random
it: Casuale

en: This port of the OSX screensaver of the same name draws a colourful star(fish)like flurry of particles. xscreensaver port by Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt; Original Mac version by Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr
it: Questo adattamento dell'omonimo salvaschermo OSX disegna un turbine di particelle a forma di stella (marina). Adattamento per xscreensaver di Tobias Sargeant &lt;tobias.sargeant@bigpond.com&gt; Versione originale per Mac di Calum Robinson &lt;calumr@mac.com&gt; http://homepage.mac.com/calumr

en: Water
it: Acqua

en: A fleet of 3d space-age jet-powered flying toasters (and toast!) Inspired by the ancient Berkeley Systems After Dark flying toasters. By Jamie Zawinski and Baconmonkey.
it: Una flotta di tostapane (e di toast) 3D spaziali a reazione. Ispirata ai venerandi tostapane volanti After Dark di Berkeley Systems. Di Jamie Zawinski e Baconmonkey.

en: Air Speed
it: Velocità dell'aria

en: Chrome Toasters
it: Tostapane cromati

en: Flying Toasters
it: Tostapane volanti

en: None
it: Nessuno

en: Number of Slices
it: Numero di fette

en: Number of Toasters
it: Numero di tostapane

en: Solid Colors
it: Colori in tinta unita

en: Swarm
it: Sciame

en: Forest
it: Foresta

en: This draws fractal trees. Written by Peter Baumung. Everybody loves fractals, right?
it: Disegna alberi frattali. Scritto da Peter Baumung. Tutti amano i frattali.

en: Galaxy
it: Galassia

en: Size
it: Dimensioni

en: This draws spinning galaxies, which then collide and scatter their stars to the, uh, four winds or something. Originally an Amiga program by Uli Siegmund.
it: Disegna galassie in movimento, che entrano in collisione e scagliano le stelle in ogni direzione. Derivato da un programma per Amiga di Uli Siegmund.

en: Gears
it: Ingranaggi

en: Planetary Gear System
it: Sistema di ingranaggi planetario

en: Rotational Speed
it: Velocità di rotazione

en: This draws sets of turning, interlocking gears, rotating in three dimensions. Another GL hack, by Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey, and Jamie Zawinski.
it: Disegna gruppi di ingranaggi interconnessi in movimento, che ruotano in tre dimensioni. Salvaschermo GL di Danny Sung, Brian Paul, Ed Mackey e Jamie Zawinski.

en: Three Gear System
it: Sistema a tre ingranaggi

en: Checkerboard
it: Scacchiera

note: #### -zoom [1.0]
en: Draws a rippling waves on a rotating wireframe grid, using GL. Written by Josiah Pease.
it: Disegna linee ondulate su una griglia rotante usando GL. Scritto da Josiah Pease.

en: Flat Lighting
it: Illuminazione piatta

en: Mesh Density
it: Densità delle maglie

en: Screen Image
it: Immagine schermo

en: Wave Speed
it: Velocità onde

en: Waves
it: Onde

en: Wire Mesh
it: Maglie

en: Blur Smoothness
it: Uniformità della sfumatura

en: This program draws a box and a few line segments, and generates a radial blur outward from it. This creates flowing field effects. This is done by rendering the scene into a small texture, then repeatedly rendering increasingly-enlarged and increasingly-transparent versions of that texture onto the frame buffer. As such, it's quite graphics intensive: don't bother trying to run this if you don't have hardware-accelerated OpenGL texture support. It will hurt your machine bad.
it: Il programma disegna un quadrato e alcuni segmenti di retta dai quali parte una sfumatura radiale, creando un effetto di movimento. L'effetto si ottiene realizzando la scena in una piccola texture e quindi ripetendola più volte sulla scheda grafica in una versione progressivamente più ampia e più trasparente. Queste operazioni fanno un uso intensivo della grafica: non dovrebbero essere utilizzate se non si dispone di un supporto accelerato via hardware per le texture OpenGL. Diversamente si potrebbe appesantire il carico del sistema.

en: Desert
it: Deserto

en: Draws an animation of sprinkling fire-like 3D triangles in a landscape filled with trees. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.
it: Disegna un'animazione di triangoli 3D fiammeggianti in un paesaggio pieno di alberi. Richiede OpenGL e un sistema con un buon supporto hardware delle texture map. Scritto da Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.

en: Fog
it: Nebbia

en: Huge Fire
it: Grande incendio

en: No shadow
it: Senza ombre

en: Number of trees
it: Numero di alberi

en: Rain
it: Pioggia

en: Track mouse
it: Segui mouse

en: Draws a planet bouncing around in space. Written by David Konerding. The built-in image is a map of the earth (extracted from `xearth'), but you can wrap any texture around the sphere, e.g., the planetary textures that come with `ssystem'.
it: Disegna un pianeta che vaga nello spazio. Scritto da David Konerding. L'immagine integrata è una mappa della terra (tratta da "xearth"), ma è possibile avvolgere qualunque texture intorno alla sfera, ad esempio le texture planetarie fornite con "ssystem".

en: Image File
it: File grafico

en: 5 Minutes
it: 5 minuti

en: Fade Between Images
it: Dissolvi tra le immagini

en: Image Duration
it: Durata immagine

en: Loads a random sequence of images and smoothly scans and zooms around in each, fading from pan to pan. You can set the directory from which images are loaded on the "Advanced" tab. This program requires a good video card capable of supporting large textures. Written by Mike Oliphant and Jamie Zawinski.
it: Carica una sequenza casuale di immagini e ne visualizza dinamicamente alcune porzioni, ingrandendole, con effetti di dissolvenza tra un'immagine e la successiva. È possibile impostare la directory da cui caricare le immagini nella scheda "Avanzate". Il programma richiede una buona scheda video in grado di supportare texture di grandi dimensioni. Scritto da Mike Oliphant e Jamie Zawinski.

en: 30 Seconds
it: 30 secondi

en: Draws a simulation of the Rubik's Snake puzzle. Written by Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts, and Peter Aylett.
it: Disegna una simulazione del Serpente di Rubik. Scritto da Jamie Wilkinson, Andrew Bennetts e Peter Aylett.

en: Loose
it: Sciolti

en: Packing
it: Raggruppati

en: Scary Colors
it: Colori spaventosi

en: Show Labels
it: Mostra etichette

en: Tight
it: Stretti

en: Velocity
it: Velocità

en: Y Rotation
it: Rotazione Y

en: Z Rotation
it: Rotazione Z

en: Displays a few lines of text spinning around in a solid 3D font. Written by Jamie Zawinski.
it: Visualizza alcune righe di testo che ruotano con un carattere 3D. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Text
it: Testo

note: #### write me
en: Replays historical games of go (aka wei-chi and baduk) on the screen. By Scott Draves. You can find it at &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.
it: Riproduce sullo schermo gli storici giochi del go (aka wei-chi e baduk). Di Scott Draves. È disponibile su &lt;http://www.draves.org/goban/&gt;.

en: Additive Colors (reflected light)
it: Aggiunta di colori (luce riflessa)

en: Blob Count
it: Numero macchie

en: Elasticity
it: Elasticità

en: Goop
it: Grossolane

en: Opaque Blobs
it: Macchie opache

en: Speed Limit
it: Limite di velocità

en: Subtractive Colors (transmitted light)
it: Sottrazione di colori (luce trasmessa)

en: This draws set of animating, transparent, amoeba-like blobs. The blobs change shape as they wander around the screen, and they are translucent, so you can see the lower blobs through the higher ones, and when one passes over another, their colors merge. Written by Jamie Zawinski. I got the idea for this from a cool mouse pad I have, which achieves the same kind of effect in real life by having several layers plastic with colored oil between them. Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna una serie di macchie animate trasparenti. Le macchie cambiano forma mentre si muovono sullo schermo e sono semitrasparenti, lasciando intravedere le macchie sottostanti. Quando una macchia passa sopra un'altra, i loro colori si fondono. Scritto da Jamie Zawinski. L'idea mi è venuta da un tappetino per mouse, che produce lo stesso tipo di effetto grazie alla sovrapposizione di diversi strati di plastica spalmati di olio colorato. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Transparent Blobs
it: Macchie trasparenti

en: XOR Blobs
it: Macchie XOR

en: Object Trails
it: Tracce degli oggetti

en: Orbital Decay
it: Decadimento orbitale

en: This program draws a simple orbital simulation. If you turn on trails, it looks kind of like a cloud-chamber photograph. Written by Greg Bowering.
it: Questo programma disegna una semplice simulazione orbitale. Attivando le tracce, le immagini sembrano fotografie appannate. Scritto da Greg Bowering.

en: This draws random colored and stippled rectangles. Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna rettangoli casuali colorati e puntinati. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Delay (Large = low cpu load)
it: Ritardo (valore elevato = basso carico della cpu)

en: Dot fill factor
it: Fattore di riempimento dei punti

en: Dot size
it: Dimensione dei punti

en: Draws the gravity force in each point on the screen seen through a halftone dot pattern. The gravity force is calculated from a set of moving mass points. View it from a distance for best effect. Written by Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.
it: Disegna la forza di gravità in ciascun punto dello schermo vista attraverso un motivo di punti in mezzatinta. La forza di gravità è calcolata su un insieme di punti di massa in movimento. Per un effetto migliore si consiglia di osservare lo schermo da una certa distanza. Scritto da Peter Jaric &lt;peter@jaric.org&gt;.

en: Gravity points
it: Punti di gravità

en: Halftone
it: Mezzatinta

en: Maximum mass
it: Massa massima

en: Maximum speed
it: Velocità massima

en: Minimum mass
it: Massa minima

en: Minimum speed
it: Velocità minima

en: Animate Circles
it: Cerchi animati

en: Halo
it: Alone

en: Number of Circles
it: Numero di cerchi

en: Random Mode
it: Modalità casuale

en: Seuss Mode
it: Modalità Seuss

note: #### -no-cycle
en: This draws trippy psychedelic circular patterns that hurt to look at. It can also animate the control-points, but that takes a lot of CPU and bandwidth. Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna motivi circolari psichedelici fastidiosi per la vista. È anche possibile animare i punti di controllo, ma questa modalità richiede una potente CPU e una grande ampiezza di banda. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Helix
it: Elica

en: This repeatedly generates spirally string-art-ish patterns. Written by Jamie Zawinski.
it: Genera ripetutamente motivi a spirale. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Sine
it: Seno

en: This draws lacy fractal patterns, based on iteration in the imaginary plane, from a 1986 Scientific American article. Mostly written by Patrick Naughton.
it: Disegna motivi ornati frattali, basati su un'iterazione in un piano immaginario descritta in un articolo comparso su Scientific American nel 1986. Scritto prevalentemente da Patrick Naughton.

en: Far
it: Lontano

en: Hyperball is to hypercube as dodecahedron is to cube: this displays a 2D projection of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the dodecahedron. Written by Joe Keane.
it: L'ipersfera sta all'ipercubo come un dodecaedro sta al cubo: viene visualizzata una proiezione 2D della sequenza di oggetti 3D che, a loro volta, sono le proiezioni dell'equivalente 4D del dodecaedro. Scritto da Joe Keane.

en: Near
it: Vicino

en: XW Rotation
it: Rotazione XW

en: XY Rotation
it: Rotazione XY

en: XZ Rotation
it: Rotazione XZ

en: YW Rotation
it: Rotazione YW

en: YZ Rotation
it: Rotazione YZ

en: ZW Rotation
it: Rotazione ZW

en: Hypercube
it: Ipercubo

note: #### -color7 [#00FFD0]
en: This displays 2D projections of the sequence of 3D objects which are the projections of the 4D analog to the cube: as a square is composed of four lines, each touching two others; and a cube is composed of six squares, each touching four others; a hypercube is composed of eight cubes, each touching six others. To make it easier to visualize the rotation, it uses a different color for the edges of each face. Don't think about it too long, or your brain will melt. Written by Joe Keane, Fritz Mueller, and Jamie Zawinski.
it: Visualizza proiezioni 2D della sequenza di oggetti 3D che rappresentano le proiezioni dell'equivalente 4D del cubo: come un quadrato è formato da quattro linee, ognuna a contatto con altre due, un cubo è formato da sei quadrati, ognuno dei quali ne tocca altri quattro; un ipercubo è formato da otto cubi, ognuno dei quali ne tocca altri sei. Per facilitare la visualizzazione della rotazione, viene usato un colore differente per i bordi di ogni faccia. Pensarci troppo può danneggiare il cervello. Scritto da Joe Keane, Fritz Mueller e Jamie Zawinski.

en: This one draws spinning, colliding iterated-function-system images. Written by Massimino Pascal.
it: Disegna immagini in rotazione e in collisione di un sistema di funzioni iterate. Scritto da Massimino Pascal.

en: Brightness Gradients
it: Gradienti di luminosità

en: Hue Gradients
it: Gradienti di colore

en: Saturation Gradients
it: Gradienti di saturazione

en: This generates random cloud-like patterns. It looks quite different in monochrome and color. The basic idea is to take four points on the edge of the image, and assign each a random ``elevation''. Then find the point between them, and give it a value which is the average of the other four, plus some small random offset. Then coloration is done based on elevation. The color selection is done by binding the elevation to either hue, saturation, or brightness, and assigning random values to the others. The ``brightness'' mode tends to yield cloudlike patterns, and the others tend to generate images that look like heat-maps or CAT-scans. Written by Juergen Nickelsen and Jamie Zawinski.
it: Genera motivi casuali a forma di nuvole. Il risultato è molto diverso in bianco e nero o a colori. L'idea base è quella di prendere quattro punti sul bordo dell'immagine e di assegnare ad ognuno una "elevazione" casuale. Al punto intermedio viene quindi assegnato un valore, che risulta dalla media degli altri quattro più un piccolo scostamento casuale. La colorazione dipende dall'elevazione, e viene scelta associando l'elevazione al colore, alla saturazione o alla luminosità e assegnando valori casuali agli altri fattori. La modalità basata sulla "luminosità" tende a generare motivi simili a nuvole, mentre le altre tendono a generare immagini simili a mappe termiche o a scansioni CAT. Scritto da Juergen Nickelsen e Jamie Zawinski.

en: Anim Speed
it: Velocità animazione

en: Another color-field hack, this one works by computing decaying sinusoidal waves, and allowing them to interfere with each other as their origins move. Written by Hannu Mallat.
it: Salvaschermo a campi colorati che elabora onde sinusoidali in decadenza che interferiscono tra loro a seconda dello spostamento delle origini. Scritto da Hannu Mallat.

en: Interference
it: Interferenza

en: Magnification
it: Ingrandimento

en: Number of Waves
it: Numero di onde

en: Wave Size
it: Dimensione onde

en: Chrome
it: Cromo

en: Clown barf
it: Arlecchino

en: Cycle
it: Ciclo

en: Flower box
it: Vaso da fiori

en: Inertial damping
it: Smorzatore inerziale

en: Rotation speed
it: Velocità di rotazione

en: Sphere
it: Sfera

en: Sphere strength
it: Robustezza della sfera

en: Spookiness
it: Spaventevolezza

en: Spoooooky
it: Spaventoso

en: Tetrahedron
it: Tetraedro

en: This little gem does bad things with quasi-spherical objects. The gist of it is that you have what is, structurally, a tetrahedron with tesselated faces. the vertices on these faces have forces on them in the form of one proportional to their distance from the surface of a sphere, and one which is proportional to how far they differ from some ideal distance from their neighbors. They also have inertia. The forces and distance are parameters and there are also a couple of visual parameters. The resulting effect can range from a shape that does nothing, to a frenetic polygon storm. Somewhere in between there it usually manifests as a blob that jiggles in a kind of disturbing manner. woo. It doesn't matter, however. You should just pick 'random'. It overrides all the other options, except for fps, delay and complexity. By Keith Macleod
it: Questo piccolo gioiello esegue varie operazioni con oggetti quasi sferici. In sostanza l'oggetto delle trasformazioni è, strutturalmente, un tetraedro con le facce tassellate. I vertici di tali facce sono sottoposti a due forze, una proporzionale alla loro distanza dalla superficie di una sfera e l'altra proporzionale alla loro differenza rispetto a una distanza ideale dai vicini. È presente anche una forza d'inerzia. Ai parametri rappresentati dalle forze e dalla distanza si aggiunge anche una coppia di parametri visuali. L'effetto risultante varia tra due estremi, una forma praticamente immobile e una frenetica tempesta di poligoni, e in genere si manifesta come un blob che oscilla in modo fastidioso. La cosa non ha molta importanza. Si consiglia di selezionare l'opzione 'casuale'. Questa opzione prevale su tutte le altre, fatta eccezione per fps, ritardo e complessità. Di Keith Macleod

en: Vertex-vertex behavior
it: Comportamento vertice-vertice

en: Vertex-vertex force
it: Forza vertice-vertice

en: collapse
it: comprimi

en: expand
it: espandi

en: none
it: nessuno

en: strong
it: forte

en: Jigsaw
it: Puzzle

en: Solved Duration
it: Tempo di soluzione

en: This grabs a screen image, carves it up into a jigsaw puzzle, shuffles it, and then solves the puzzle. This works especially well when you feed it an external video signal instead of letting it grab the screen image (actually, I guess this is generally true...) When it is grabbing a video image, it is sometimes pretty hard to guess what the image is going to look like once the puzzle is solved. Written by Jamie Zawinski.
it: Cattura un'immagine dello schermo, la ritaglia in pezzi irregolari, mescola i pezzi e ricompone il puzzle. È particolarmente efficace quando si utilizza un segnale video esterno al posto dell'immagine dello schermo (un trucco che può funzionare anche per altri salvaschermo...) Durante la cattura dell'immagine video, è difficile indovinare l'aspetto che avrà quando il puzzle sarà risolto. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Checkered Balls
it: Palline a scacchi

note: -pattern would be a really long, confusing option menu
en: Draws a juggling stick-man. Written by Tim Auckland.
it: Disegna un giocoliere. Scritto da Tim Auckland.

en: Juggle
it: Gioco

en: Iterations
it: Iterazioni

en: This one draws spinning, animating (are you detecting a pattern here yet?) explorations of the Julia set. You've probably seen static images of this fractal form before, but it's a lot of fun to watch in motion as well. One interesting thing is that there is a small swinging dot passing in front of the image, which indicates the control point from which the rest of the image was generated. Written by Sean McCullough.
it: Disegna esplorazioni animate rotanti della serie Julia. Altri salvaschermi presentano immagini statiche di questa forma frattale, ma è molto divertente anche guardarle in movimento. Un aspetto interessante è il passaggio di un puntino oscillante davanti all'immagine, che indica il punto di controllo da cui è stato generato il resto dell'immagine. Scritto da Sean McCullough.

note: #### -spring_constant [5]
en: Another clone of an ancient meme, consisting largely of frenetic rotational motion of colored lines. This one is by Ron Tapia. The motion is nice, but I think it needs more solids, or perhaps just brighter colors. More variations in the rotational speed might help, too.
it: Clone di un vecchio modello costituito per lo più da un movimento rotatorio frenetico di linee colorate. Questa versione è di Ron Tapia. Il movimento è gradevole, ma forse richiederebbe più solidi o colori più brillanti. Anche una maggiore variazione nella velocità di rotazione sarebbe auspicabile.

en: Kaleidescope
it: Caleidescopio

en: Segments
it: Segmenti

en: Symmetry
it: Simmetria

en: Trails
it: Tracce

en: This draws a visualization of a Klein bottle or some other interesting parametric surfaces. Written by Andrey Mirtchovski.
it: Disegna una visualizzazione di una bottiglia di Klein o di altre interessanti superfici parametriche. Scritto da Andrey Mirtchovski.

en: Use Randomized Surfaces and Primitives
it: Uso primitive e superfici randomizzate

en: Wander Around the Screen
it: Vaga nello schermo

en: Randomize
it: Casuale

en: Spiraling, spinning, and very, very fast splashes of color rush toward the screen. Written by Teemu Suutari.
it: Movimenti a spirale, rotazioni e spruzzi di colore velocissimi verso lo schermo. Scritto da Teemu Suutari.

en: Animates a simulation of Lemarchand's Box, repeatedly solving itself. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Warning: occasionally opens doors. Written by Jamie Zawinski.
it: Anima una simulazione della scatola di Lemarchand che si risolve ripetutamente. Richiede OpenGL e un sistema con un robusto supporto hardware per le texture map. Attenzione: apre occasionalmente delle porte. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Lament
it: Lamento

en: Moving radiating lines, that look vaguely like scanning laser beams. Written by Pascal Pensa. (Frankie say: relax.)
it: Linee radiali in movimento che somigliano vagamente a raggi laser. Scritto da Pascal Pensa.

en: Activity
it: Attività

en: Classic Lavalite
it: Lavalite classica

en: Cone Lavalite
it: Lavalite conica

en: Draws a 3D Simulation a Lava Lite(r): odd-shaped blobs of a mysterious substance are heated, slowly rise to the top of the bottle, and then drop back down as they cool. This program requires OpenGL and a fairly fast machine (both CPU and 3D performance.) Written by Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r) and the configuration of the LAVA(r) brand motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. The configuration of the globe and base of the motion lamp are registered trademarks of Haggerty Enterprises, Inc. in the U.S.A. and in other countries around the world."
it: Disegna una simulazione 3D di una Lava Lite(r): bolle irregolari di una sostanza misteriosa vengono scaldate, salgono lentamente verso l'alto della bottiglia e ridiscendono quando si raffreddano. Questo programma richiede OpenGL e un sistema piuttosto veloce (sia a livello di CPU che di prestazioni 3D). Scritto da Jamie Zawinski. "LAVA LITE(r) e la configurazione della lampada LAVA(r) sono marchi registrati di Haggerty Enterprises, Inc. La configurazione del globo e della base della lampada sono marchi registrati di Haggerty Enterprises, Inc. negli Stati Uniti e in altri paesi."

en: Faceted
it: Sfaccettata

en: Giant Lavalite
it: Lavalite gigante

en: Max Blobs
it: Max. bolle

en: Random Lamp Style
it: Stile lampada casuale

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Rocket Lavalite
it: Lavalite missile

en: Smooth
it: Liscia

en: Lightning
it: Lampo

en: This one draws crackling fractal lightning bolts. It's simple, direct, and to the point. If only it had sound... Written by Keith Romberg.
it: Disegna saette frattali che si spezzano. È semplice e diretto. Se solo avesse il sonoro... Scritto da Keith Romberg.

en: Steps
it: Gradini

en: This draws Lisajous loops, by Caleb Cullen. Remember that device they had the Phantom Zone prisoners in during their trial in Superman? I think that was one of these.
it: Disegna curve di Lissajous, di Caleb Cullen. Ricordate l'apparecchio di cui disponevano i prigionieri della Phantom Zone durante il processo in Superman? Probabilmente era uno di questi.

en: Another Lissajous figure. This one draws the progress of circular shapes along a path. Written by Alexander Jolk.
it: Un'altra figura di Lissajous. Questa disegna l'avanzamento di forme circolari lungo un percorso. Scritto da Alexander Jolk.

en: Closed Figures
it: Figure chiuse

en: Control Points
it: Punti di controllo

en: Interpolation Steps
it: Fasi di interpolazione

en: Less
it: Meno

en: More
it: Più

en: Open Figures
it: Figure aperte

en: Open and Closed Figures
it: Figure aperte e chiuse

en: This generates random spline-ish line drawings and morphs between them. Written by Sverre H. Huseby and Glenn T. Lines.
it: Genera linee curve casuali che si trasformano a vicenda. Scritto da Sverre H. Huseby e Glenn T. Lines.

en: Loop
it: Laccio

en: This one produces loop-shaped colonies that spawn, age, and eventually die. Written by David Bagley.
it: Produce colonie di lacci che nascono, invecchiano e muoiono. Scritto da David Bagley.

en: Backtracking Generator
it: Generatore di precedenti

en: Grid Size
it: Dimensione griglia

en: Head Toward Exit
it: Verso l'uscita

en: Ignorant of Exit Direction
it: Ignora la direzione di uscita

en: Joining Generator
it: Generatore di unioni

en: Maze
it: Labirinto

en: Post-Solve Delay
it: Ritardo post-soluzione

en: Pre-Solve Delay
it: Ritardo pre-soluzione

en: Random Generator
it: Generatore casuale

en: Seeding Generator
it: Generatore di semina

en: Solve Speed
it: Velocità di soluzione

note: #### -surround-color [slateblue]
en: This is the ancient X maze demo, modified to work with xscreensaver. It generates a random maze, then solves it with visual feedback. Originally by Jim Randell; modified by a cast of thousands.
it: La vecchia demo del labirinto X modificata per xscreensaver. Genera un labirinto casuale e lo risolve con un feedback visivo. La versione originale è di Jim Randell; le varianti sono migliaia.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Menger Gasket, a cube-based fractal object analagous to the Sierpinski Tetrahedron. Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna la variante tridimensionale dell'anello di Menger ricorsivo, un oggetto frattale cubico analogo al tetraedro di Sierpinski. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Big
it: Grande

en: Draws two dimensional metaballs: overlapping and merging balls with fuzzy edges. By W.P. van Paassen.
it: Disegna due metaball dimensionali: sfere che si sovrappongono e si fondono con bordi sfumati. Di W.P. van Paassen.

en: MetaBall Movement
it: Movimento di MetaBall

en: MetaBall Radius
it: Raggio di MetaBall

en: MetaBalls
it: MetaBall

en: Number of MetaBalls
it: Numero di MetaBall

en: Another M. C. Escher hack by Marcelo Vianna, this one draws ``Moebius Strip II,'' a GL image of ants walking along the surface of a moebius strip.
it: Un altro salvaschermo riferito a M. C. Escher di Marcelo Vianna. Disegna il "Nastro di Moebius II", un'immagine GL di formiche che camminano sulla superficie di un nastro di Moebius.

en: Draw Ants
it: Disegna formiche

en: Mesh Floor
it: Pavimento reticolare

en: Solid Floor
it: Pavimento pieno

en: Solid Objects
it: Oggetti pieni

en: Offset
it: Spostamento

en: This one draws cool circular interference patterns. Most of the circles you see aren't explicitly rendered, but show up as a result of interactions between the other pixels that were drawn. Written by Jamie Zawinski, inspired by Java code by Michael Bayne. As he pointed out, the beauty of this one is that the heart of the display algorithm can be expressed with just a pair of loops and a handful of arithmetic, giving it a high ``display hack metric''.
it: Disegna modelli di interferenza circolari. La maggior parte dei cerchi non viene visualizzata in modo esplicito, ma compare in seguito alle interazioni tra gli altri pixel disegnati. Scritto da Jamie Zawinski, ispirato da un codice Java di Michael Bayne. La bellezza di questo salvaschermo è che il cuore dell'algoritmo di visualizzazione può essere espresso con un paio di curve e un pizzico di aritmetica.

en: Another example of the fun you can have with moire interference patterns; this hack generates fields of concentric circles or ovals, and combines the planes with various operations. The planes are moving independently of one another, causing the interference lines to ``spray.'' Written by Jamie Zawinski.
it: Un altro esempio di come possono essere divertenti i motivi di interferenza moire; questo salvaschermo genera campi di cerchi o ovali concentrici e combina i piani con varie operazioni. I piani si muovono in modo indipendente l'uno dall'altro, facendo "spruzzare" le linee di interferenza. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Describe Molecule
it: Descrivi molecola

en: Draw Atomic Bonds
it: Disegna bordi degli atomi

en: Draw Atoms
it: Disegna atomi

en: Draw Bounding Box
it: Disegna riquadro esterno

en: Draws several different representations of molecules. Some common molecules are built in, and it can also read PDB (Protein Data Base) files as input. Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna diverse rappresentazioni molecolari. Alcune molecole comuni sono integrate, ma è anche possibile leggere file PDB (Protein Data Base). Scritto da Jamie Zawinski.

en: Label Atoms
it: Etichetta atomi

en: Molecule
it: Molecola

en: PDB File
it: File PDB

en: Another 3d shape-changing GL hack, by Marcelo Vianna. It has the same shiny-plastic feel as Superquadrics, as many computer-generated objects do...
it: Un altro salvaschermo GL 3d con cambiamento di forma, di Marcelo Vianna. Presenta lo stesso aspetto plastico e lucente di Superquadrics, come molti oggetti generati al computer...

en: Generates random 3d plots that look vaguely mountainous. Written by Pascal Pensa.
it: Genera tracciati 3D casuali che presentano una vaga somiglianza con un paesaggio montuoso. Scritto da Pascal Pensa.

en: Mountain
it: Montagna

note: #### -logminwidth [7]
en: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 As reported by HAKMEM, in 1962, Jackson Wright wrote the above PDP-1 code. That code still lives on in this screenhack, some 35 years later. The number of lines of enclosing code has increased substantially, however. This version is by Tim Showalter.
it: DATAI 2 ADDB 1,2 ROTC 2,-22 XOR 1,2 JRST .-4 Come riferisce HAKMEM, nel 1962, Jackson Wright scrisse il codice PDP-1 sopra riportato. Questo codice sopravvive ancora in questo salvaschermo, a 35 anni di distanza. Il numero di righe del codice è però aumentato sostanzialmente. Questa versione è di Tim Showalter.

en: Blot Count
it: Numero macchie

en: Calm
it: Calma

en: Changes
it: Cambiamenti

en: Colors
it: Colori

en: Crunchiness
it: Ruvidità

en: Draws different shapes composed of nervously vibrating squiggles, as if seen through a camera operated by a monkey on crack. By Dan Bornstein.
it: Disegna diverse forme composte da ghirigori vibranti e nervosi, come se si guardasse una videocamera manovrata da una scimmia. Di Dan Bornstein.

en: Frequent
it: Frequente

en: Nervousness
it: Nervosità

en: Seldom
it: Poco frequente

en: Spastic
it: Spastico

note: #### -text-background [?]
en: A little man with a big nose wanders around your screen saying things. The things which he says can come from a file, or from an external program like `zippy' or `fortune'. This was extracted from `xnlock' by Dan Heller. Colorized by Jamie Zawinski.
it: Un omino con un grande naso vaga per lo schermo parlottando. Le cose che dice possono provenire da un file o da un programma esterno, come "zippy" o "fortune". Questo salvaschermo è stato estratto da "xnlock" di Dan Heller. Colori di Jamie Zawinski.

en: Get Text from File
it: Leggi testo da file

en: Get Text from Program
it: Leggi testo da programma

en: Noseguy
it: Omino con grande naso

en: Text File
it: File di testo

en: Text Program
it: Programma di testo

en: Use Text Below
it: Usa il testo seguente

en: Pedal
it: Pedale

note: #### -background [black]
en: This is sort of a combination spirograph/string-art. It generates a large, complex polygon, and lets the X server do the bulk of the work by giving it an even/odd winding rule. Written by Dale Moore, based on some ancient PDP-11 code.
it: È una sorta di combinazione tra uno spirografo e un lavoro di intreccio. Genera un grande poligono complesso e lascia il grosso del lavoro al server X fornendogli una regola di avvolgimento pari/dispari. Scritto da Dale Moore in base a un vecchio codice PDP-11.

en: Always play well
it: Gioca sempre bene

en: Explosions
it: Esplosioni

en: Penetrate
it: Penetra

en: Start badly, but learn
it: Inizia male, ma migliora

en: This hack simulates the classic arcade game Missile Command. Written by Adam Miller.
it: Questo salvaschermo simula il classico arcade Missile Command. Scritto da Adam Miller.

en: Draw Ammann Lines
it: Disegna linee Ammann

en: Draws quasiperiodic tilings; think of the implications on modern formica technology. Written by Timo Korvola. In April 1997, Sir Roger Penrose, a British math professor who has worked with Stephen Hawking on such topics as relativity, black holes, and whether time has a beginning, filed a copyright-infringement lawsuit against the Kimberly-Clark Corporation, which Penrose said copied a pattern he created (a pattern demonstrating that ``a nonrepeating pattern could exist in nature'') for its Kleenex quilted toilet paper. Penrose said he doesn't like litigation but, ``When it comes to the population of Great Britain being invited by a multinational to wipe their bottoms on what appears to be the work of a Knight of the Realm, then a last stand must be taken.'' As reported by News of the Weird #491, 4-jul-1997.
it: Disegna coperture di tegole quasi periodiche; si pensi alle implicazioni per la moderna tecnologia della formica. Scritto da Timo Korvola. Nell'aprile 1997, Sir Roger Penrose, un professore di matematica inglese che aveva lavorato con Stephen Hawking su materie quali la relatività, i buchi neri e l'inizio del tempo, avviò una causa per violazione del copyright contro la Kimberly-Clark Corporation, che a suo dire avrebbe copiato un modello da lui creato (che dimostrava che in natura può esistere un modello non ripetitivo) per la carta igienica Kleenex. Penrose dichiarava di non amare le controversie legali ma, "quando la popolazione britannica viene invitata da una multinazionale a pulirsi il fondoschiena con il lavoro di un Cavaliere del Regno, occorre adottare misure drastiche." La notizia è riferita dal News of the Weird n.491, 4-7-1997.

en: Colony Shape
it: Colonia

en: Death Comes
it: Morte imminente

en: Diamond
it: Diamante

en: Fertility
it: Fertilità

en: Maxium Lifespan
it: Durata massima

en: Maxium Rate of Death
it: Tasso massimo di morte

en: Maxium Rate of Growth
it: Tasso massimo di crescita

en: Minium Lifespan
it: Durata minima

en: Minium Rate of Death
it: Tasso minimo di morte

en: Minium Rate of Growth
it: Tasso minimo di crescita

en: Mold Varieties
it: Varietà di muffa

en: Offspring
it: Discendenti

en: Quickly
it: Veloce

en: Slowly
it: Lenta

en: Square
it: Quadrato

note: #### -mem-throttle [22M]
en: This simulates colonies of mold growing in a petri dish. Growing colored circles overlap and leave spiral interference in their wake. Written by Dan Bornstein.
it: Simula la crescita di colonie di muffe in una piastra di Petri. Cerchi colorati si sovrappongono producendo un'interferenza a spirale. Scritto da Dan Bornstein.

note: #### -font [fixed]
en: Draws a simulation of an old terminal, with large pixels and long-sustain phosphor. It can run any program as a source of the text it displays. Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna una simulazione di un vecchio terminale, con grandi pixel e fosfori persistenti. Può eseguire qualunque programma come origine del testo visualizzato. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Phosphor
it: Fosfori

en: Scale
it: Scala

en: Color shifting speed
it: Velocità di variazione del colore

en: Maximum radius
it: Raggio massimo

en: Minimum radius
it: Raggio minimo

en: This draws a bunch of moving circles which switch from visibility to invisibility at intersection points. Written by Geoffrey Irving.
it: Disegna un gruppo di cerchi in movimento che diventano alternativamente visibili e invisibili nei punti di intersezione. Scritto da Geoffrey Irving.

en: Allow Tight Turns
it: Consenti curve strette

en: Ball Joints
it: Giunti tra le sfere

en: Curved Pipes
it: Tubi curvati

en: Fisheye Lens
it: Lente difettosa

en: Gadgetry
it: Gadget

note: #### -no-rotatepipes
en: If you've ever been in the same room with a Windows NT machine, you've probably seen this GL hack. This version is by Marcelo Vianna.
it: Se vi siete imbattuti in un computer con Windows NT, è probabile che abbiate già visto questo salvaschermo GL. Questa versione è di Marcelo Vianna.

en: Lots
it: Molti

en: Number of Pipe Systems
it: Numero di tubature

en: Pipe Fittings
it: Raccordi

en: Pipes
it: Tubi

en: System Length
it: Lunghezza del sistema

en: Identical Pieces
it: Pezzi identici

en: Polyominoes
it: Polinomi

en: Repeatedly attempts to completely fill a rectangle with irregularly-shaped puzzle pieces. Written by Stephen Montgomery-Smith.
it: Cerca ripetutamente di riempire un rettangolo con pezzi di puzzle di forma irregolare. Scritto da Stephen Montgomery-Smith.

en: Border
it: Bordo

en: End color
it: Colore finale

en: Start color
it: Colore iniziale

en: Subdivision
it: Suddivisione

en: This draws a pop-art-ish looking grid of pulsing colors. By Levi Burton.
it: Disegna una griglia in stile pop art di colori pulsanti. Di Levi Burton.

en: Twitch
it: Contrazione

en: popsquares
it: quadrati

en: Anti-alias Lines
it: Linee anti-alias

en: Draws some intersecting planes, making use of alpha blending, fog, textures, and mipmaps, plus a ``frames per second'' meter so that you can tell how fast your graphics card is... Requires OpenGL. Written by David Konerding.
it: Disegna l'intersezione di alcuni piani facendo uso di effetti di alpha blending, nebbia, texture e mipmap, oltre a un misuratore di "frame per secondo" che permette di determinare la velocità della scheda grafica... Richiede OpenGL. Scritto da David Konerding.

en: Enable Blending
it: Abilita blending

en: Enable Depth Buffer
it: Abilita buffer di profondità

en: Enable Fog
it: Abilita nebbia

en: Enable Lighting
it: Abilita illuminazione

en: Enable Texture Filtering
it: Abilita filtro texture

en: Enable Texture Mipmaps
it: Abilita mipmap texture

en: Enable Texturing
it: Abilita texturing

en: Quad Count
it: Numero quadrati

en: Solid Surface
it: Superficie piena

en: Texture PPM File
it: File texture PPM

en: Explosive Yield
it: Risultato esplosivo

en: Launch Frequency
it: Frequenza di avvio

en: Particle Density
it: Densità particelle

en: Pyro
it: Piro

en: Pyro draws exploding fireworks. Blah blah blah. Written by Jamie Zawinski.
it: Disegna fuochi d'artificio esplosivi. Bla bla bla. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Additive Colors
it: Aggiunta di colori

en: Corners
it: Angoli

en: Line Segments
it: Segmenti lineari

en: Linear Motion
it: Movimento lineare

en: Max Size
it: Dimensione massima

en: Random Motion
it: Movimento casuale

en: Subtractive Colors
it: Sottrazione di colori

en: This is the swiss army chainsaw of qix programs. It bounces a series of line segments around the screen, and uses variations on this basic motion pattern to produce all sorts of different presentations: line segments, filled polygons, overlapping translucent areas... Written by Jamie Zawinski.
it: La serie di programmi qix dell'esercito svizzero. Fa rimbalzare una serie di segmenti lineari sullo schermo e usa variazioni di questo modello di movimento base per produrre tipi di presentazioni differenti: segmenti lineari, poligoni pieni, aree semitrasparenti sovrapposte... Scritto da Jamie Zawinski.

en: Transparent
it: Trasparente

en: Queens
it: Regine

en: Solves the N-Queens problem (where, in this program, N is between 5 and 10 queens.) The problem is: how may one place N queens on an NxN chessboard such that no queen can attack a sister? Written by Blair Tennessy.
it: Risolve il problema N-Regine (in questo programma, N è compreso tra 5 e 10 regine). Il problema è: come si possono collocare N regine su una tastiera NxN in modo che nessuna possa attaccare una sorella? Scritto da Blair Tennessy.

en: Another variation of the `Bomb' program by Scott Draves. This draws a grid of growing square-like shapes that, once they overtake each other, react in unpredictable ways. ``RD'' stands for reaction-diffusion.
it: Variante del programma "Bomb" di Scott Draves. Disegna una griglia di quadrati in espansione che, quando si toccano, reagiscono in modi imprevedibili. "RD" sta per reaction-diffusion (diffusione della reazione).

en: Epoch
it: Epoca

en: Fill Screen
it: Riempi schermo

en: RD-Bomb
it: Bomba RD

en: Reaction/Difusion
it: Diffusione/Reazione

en: Seed Radius
it: Raggio iniziale

en: Tile Size
it: Dimensione mattonella

en: Wander Speed
it: Velocità di movimento

en: Big Drops
it: Grandi gocce

en: Colors    Two
it: Colori    Due

en: Drizzle
it: Pioggerella

en: Grab Screen Image
it: Cattura schermo

en: Lighting Effect
it: Effetto di illuminazione

en: Moving Splashes
it: Spruzzi in movimento

en: Psychedelic Colors
it: Colori psichedelici

en: Ripples
it: Ondulazioni

en: Small Drops
it: Goccioline

en: Storm
it: Tempesta

en: This draws rippling interference patterns like splashing water. With the -water option, it manipulates your desktop image to look like something is dripping into it. Written by Tom Hammersley.
it: Disegna linee ondulate che si intersecano come spruzzi d'acqua. Con l'opzione -water, l'immagine del desktop viene manipolata facendo sembrare che qualcosa vi si stia immergendo. Scritto da Tom Hammersley.

en: Rocks
it: Rocce

en: Rotation
it: Rotazione

en: Steering
it: Comando

note: #### -right3d [Red]
en: This draws an animation of flight through an asteroid field, with changes in rotation and direction. It can also display 3D separations for red/blue glasses! Mostly written by Jamie Zawinski.
it: Disegna un'animazione di volo in un campo di asteroidi con cambiamenti di rotazione e direzione. Può anche visualizzare separazioni 3D per occhiali rosso/blu! Scritto prevalentemente da Jamie Zawinski.

en: This generates random inkblot patterns. The algorithm is deceptively simple for how well it works; it merely walks a dot around the screen randomly, and then reflects the image horizontally, vertically, or both. Any deep-seated neurotic tendencies which this program reveals are your own problem. Written by Jamie Zawinski.
it: Genera macchie d'inchiostro casuali. L'algoritmo è apparentemente semplice per il suo ottimo funzionamento; sposta semplicemente un punto sullo schermo in modo casuale e quindi riflette l'immagine risultante in senso verticale, orizzontale o entrambi. Eventuali tendenze nevrotiche rivelate da questo programma sono un problema dell'utente. Scritto da Jamie Zawinski.

en: With X Symmetry
it: Con simmetria X

en: With Y Symmetry
it: Con simmetria Y

en: Another ancient xlock demo, this one by Tom Lawrence. It draws a line segment moving along a complex spiraling curve.
it: Vecchia demo di xlock, nella variante di Tom Lawrence. Disegna un segmento lineare che si sposta lungo una complessa curva a spirale.

en: Length
it: Lunghezza

en: Rotor
it: Rotore

en: Animate
it: Animazione

en: Creates a collage of rotated and scaled portions of the screen. Written by Claudio Matsuoka.
it: Crea un collage di sezioni ruotate e scalate dello schermo. Scritto da Claudio Matsuoka.

en: Rectangle Count
it: Numero rettangoli

en: Stationary Rectangles
it: Rettangoli stazionari

en: Sweeping Arcs
it: Archi scorrevoli

en: Wandering Rectangles
it: Rettangoli in movimento

en: Draws a Rubik's Cube that rotates in three dimensions and repeatedly shuffles and solves itself. Another fine GL hack by Marcelo Vianna.
it: Disegna un cubo di Rubik che ruota in tre dimensioni e che si scompone e ricompone ripetutamente. Ottima creazione GL di Marcelo Vianna.

en: Show Shuffling
it: Mostra scomposizione

en: Cube
it: Cubo

en: Dodecahedron
it: Dodecaedro

en: Draws an animation of textured balls spinning like crazy in GL. Requires OpenGL, and a machine with fast hardware support for texture maps. Written by Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.
it: Disegna un'animazione di palline textured che ruotano freneticamente in GL. Richiede OpenGL e un sistema con un supporto hardware veloce per le texture map. Scritto da Eric Lassauge &lt;lassauge@mail.dotcom.fr&gt;.

en: Icosahedron
it: Icosaedro

en: Octahedron
it: Ottaedro

en: Plane
it: Piano

en: Pyramid
it: Piramide

en: Sballs
it: Palline

en: Star
it: Stella

en: This draws smoothly-shaded oscilating oval patterns, that look something like vapor trails or neon tubes. Written by Shane Smit.
it: Disegna ovali oscillanti con leggere ombreggiature che somigliano a nuvole di vapore o a tubi al neon. Scritto da Shane Smit.

en: This draws the two-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal. Written by Desmond Daignault.
it: Disegna una variante bidimensionale del frattale a triangoli ricorsivi di Sierpinski. Scritto da Desmond Daignault.

en: This draws the three-dimensional variant of the recursive Sierpinski triangle fractal, using GL. Written by Tim Robinson and Jamie Zawinski.
it: Disegna la variante tridimensionale del frattale a triangoli ricorsivi di Sierpinski usando GL. Scritto da Tim Robinson e Jamie Zawinski.

en: Border Width
it: Larghezza bordo

en: Slide Speed
it: Velocità scorrimento

en: This takes an image, divides it into a grid, and then randomly shuffles the squares around as if it was one of those annoying ``16-puzzle'' games, where there is a grid of squares, one of which is missing. I hate trying to solve those puzzles, but watching one permute itself is more amusing. Written by Jamie Zawinski.
it: Prende un'immagine, la divide in una griglia e quindi la scompone casualmente come nel gioco del quindici, formato da una griglia di 16 quadrati in cui uno è mancante. Questo gioco può essere fastidioso, ma guardarlo mentre si risolve da solo è più divertente. Scritto da Jamie Zawinski.

en: This program throws some random bits on the screen, then sucks them through a jet engine and spews them out the other side. To avoid turning the image completely to mush, every now and then it will and then it interjects some splashes of color into the scene, or go into a spin cycle, or stretch the image like taffy, or (this is my addition) grab an image of your current desktop to chew on. Originally written by Scott Draves; whacked on by Jamie Zawinski.
it: Questo programma lancia casualmente alcune briciole sullo schermo, quindi le aspira e le espelle dall'altra parte. Per evitare che l'immagine diventi troppo noiosa, di tanto in tanto lo schermo viene spruzzato di colore, oppure inizia un ciclo di rotazione, oppure l'immagine viene schiacciata come una caramella, oppure viene presa e distorta un'immagine dello schermo. Scritto originariamente da Scott Draves; rielaborato da Jamie Zawinski.

en: Ping Subnet
it: Ping sottorete

en: Simulation Team Members
it: Componenti del team di simulazione

en: Team A Name
it: Nome squadra A

en: Team B Name
it: Nome squadra B

note: #### -text-color [#FFFF00]
en: This program draws a simulation of a sonar screen. Written by default, it displays a random assortment of ``bogies'' on the screen, but if compiled properly, it can ping (pun intended) your local network, and actually plot the proximity of the other hosts on your network to you. It would be easy to make it monitor other sources of data, too. (Processes? Active network connections? CPU usage per user?) Written by Stephen Martin.
it: Questo programma disegna una simulazione dello schermo di un sonar. Nella versione predefinita visualizza un raggruppamento casuale di "spiritelli", ma se viene compilato correttamente può eseguire un ping della rete locale e tracciare la prossimità degli altri host della rete. Sarebbe anche facile impostarlo per monitorare altre fonti di dati (processi, connessioni di rete attive, utilizzo della CPU per utente, ecc.). Scritto da Stephen Martin.

en: vs.
it: contro

en: Allow Wall Collisions
it: Abilita collisioni con i muri

en: Display Crosshair
it: Visualizza puntatore a croce

en: Max Velocity
it: Velocità max.

en: Mine Shaft
it: Pozzo della miniera

en: Present Bonuses
it: Presenta bonus

en: Rocky Walls
it: Pareti rocciose

note: #### -psychedelic
en: Simulates speeding down a rocky mineshaft, or a funky dancing worm. Written by Conrad Parker.
it: Simula la discesa in un pozzo minerario roccioso o un verme danzante. Scritto da Conrad Parker.

en: Thrust
it: Spinta

en: Worm
it: Verme

en: Another of the classic screenhacks of the distant past, this one draws shaded spheres in multiple colors. This hack traces its lineage back to Tom Duff in 1982.
it: Questo salvaschermo, un classico, disegna sfere ombreggiate in vari colori. La versione originale di Tom Duff risale al 1982.

en: SphereEversion draws an animation of a sphere being turned inside out. A sphere can be turned inside out, without any tears, sharp creases or discontinuities, if the surface of the sphere is allowed to intersect itself. This program animates what is known as the Thurston Eversion. Written by Nathaniel Thurston and Michael McGuffin. This program is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.
it: SphereEversion disegna l'animazione di una sfera che viene rovesciata da dentro a fuori. La sfera può essere rovesciata senza rotture, crepe o discontinuità se la sua superficie può intersecarsi. Il programma anima la cosiddetta eversione di Thurston. Scritto da Nathaniel Thurston e Michael McGuffin. Questo programma non è incluso con il package XScreenSaver, ma è disponibile su &lt;http://www.dgp.utoronto.ca/~mjmcguff/eversion/&gt;.

en: Smoothed Lines
it: Linee arrotondate

en: These closed objects are commonly called spherical harmonics, although they are only remotely related to the mathematical definition found in the solution to certain wave functions, most notable the eigenfunctions of angular momentum operators. Written by Paul Bourke and Jamie Zawinski.
it: Questi oggetti chiusi sono comunemente chiamati armoniche sferiche, anche se riguardano solo lontanamente la definizione matematica riportata nella soluzione di determinate funzioni di onda, in particolare le funzioni degli operatori di momento angolare. Scritto da Paul Bourke e Jamie Zawinski.

en: Cycles
it: Cicli

en: Moving circular patterns, by Peter Schmitzberger. Moving circular patterns means moire; interference patterns, of course.
it: Motivi circolari in movimento, di Peter Schmitzberger. I motivi circolari in movimento producono un effetto moire; naturalmente i motivi si intersecano.

en: Spiral
it: Spirale

en: Draws a spotlight scanning across a black screen, illumnating the underlying desktop when it passes. Written by Rick Schultz.
it: Disegna uno spot che attraversa uno schermo nero, illuminando il desktop sottostante al suo passaggio. Scritto da Rick Schultz.

en: Spotlight
it: Spot

en: Q-Bert meets Marble Madness! Written by Ed Mackey.
it: Q-Bert incontra Marble Madness! Scritto da Ed Mackey.

note: #### -cycle
en: Draws a set of interacting, square-spiral-producing automata. The spirals grow outward until they hit something, then they go around it. Written by Jeff Epler.
it: Disegna una serie di automi che interagiscono e producono spirali di quadrati. Le spirali si espandono fino a colpire qualcosa, quindi vi girano intorno. Scritto da Jeff Epler.

en: Handedness
it: Mano

en: Left
it: Sinistra

en: Randomness
it: Casuale

en: Right
it: Destra

en: SSystem is a GL Solar System simulator. It simulates flybys of Sun, the nine planets and a few major satellites, with four camera modes. Written by Raul Alonso. This is not included with the XScreenSaver package, but is packaged separately. Note: SSystem does not work as a screen saver on all systems, because it doesn't communicate with xscreensaver properly. It happens to work with some window managers, but not with others, so your mileage may vary. SSystem was once available at &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;, but is now gone. You may still be able to find copies elsewhere. SSystem has since evolved into Celestia, found at &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Sadly, Celestia does not work with xscreensaver at all. You are encouraged to nag the authors into adding xscreensaver support!
it: SSystem è un simulatore GL di un sistema solare. Simula le rotazioni del Sole, dei nove pianeti e di alcuni tra i satelliti più importanti, con quattro modalità. Scritto da Raul Alonso. Non è incluso nel pacchetto di XScreenSaver ma viene fornito separatamente. Nota: SSystem non opera correttamente come salvaschermo su tutti i sistemi perché non comunica in modo appropriato con xscreensaver. Funziona correttamente con alcuni gestori di finestre ma non con altri. SSystem era disponibile in passato sul sito &lt;http://www1.las.es/~amil/ssystem/&gt;. È possibile che siano presenti delle copie in altri siti. Un'evoluzione di SSystem, denominata Celestia, è disponibile sul sito &lt;http://www.shatters.net/celestia/&gt;. Purtroppo, Celestia non è in grado di operare con xscreensaver. Si prega di richiedere agli autori di aggiungere il supporto per xscreensaver!

en: Stairs
it: Scale

en: by Marcelo Vianna's third Escher GL hack, this one draws an ``infinite'' staircase.
it: Terzo salvaschermo basato su Escher di Marcelo Vianna, che disegna una scala "infinita".

en: Color Gradients
it: Gradienti di colore

en: Pulsating Blob
it: Bolla pulsante

note: #### -no-cycle
en: This generates a sequence of undulating, throbbing, star-like patterns which pulsate, rotate, and turn inside out. Another display mode uses these shapes to lay down a field of colors, which are then cycled. The motion is very organic. Written by Jamie Zawinski.
it: Genera una sequenza di motivi a scala ondulanti che pulsano, ruotano e si rovesciano. Un'altra modalità di visualizzazione utilizza queste forme per creare un campo di colori, che cambiano a rotazione. Il movimento è molto organico. Scritto da Jamie Zawinski.

en: Anti-aliased Lines
it: Linee anti-alias

en: Centered Text
it: Testo centrato

en: Draws a stream of text slowly scrolling into the distance at an angle, over a star field, like at the beginning of the movie of the same name. Written by Jamie Zawinski and Claudio Matauoka.
it: Disegna un flusso di testo che scorre lentamente in lontananza con un'angolazione, su un campo di stelle, come all'inizio dell'omonimo film. Scritto da Jamie Zawinski e Claudio Matauoka.

en: Fade Out
it: Dissolvenza

en: Flush Left Text
it: Cancella il testo a sinistra

en: Flush Right Text
it: Cancella il testo a destra

en: Font Point Size
it: Dimensione carattere

en: Scroll Speed
it: Velocità di scorrimento

en: Star Rotation Speed
it: Velocità di rotazione delle stelle

en: Text Columns
it: Colonne di testo

en: Text Lines
it: Linee di testo

en: Thick Lines
it: Linee spesse

en: Wrap Long Lines
it: Righe lunghe a capo

en: Chains of colorful squares dance around each other in complex spiral patterns. Written by Andrew Plotkin, based on SGI's `electropaint' screensaver.
it: Catene di quadrati colorati danzano in circolo in complessi motivi a spirale. Scritto da Andrew Plotkin sulla base del salvaschermo "electropaint" di SGI.

en: Curviness
it: Curvatura

en: Strange
it: Strano

en: This draws strange attractors: it's a colorful, unpredictably-animating field of dots that swoops and twists around. The motion is very nice. Written by Massimino Pascal.
it: Disegna strani attrattori: è un campo di punti colorati con animazioni imprevedibili che si lanciano e turbinano. Il movimento è molto gradevole. Scritto da Massimino Pascal.

en: Ed Mackey reports that he wrote the first version of this program in BASIC on a Commodore 64 in 1987, as a 320x200 black and white wireframe. Now it is GL and has specular reflections.
it: Ed Mackey dichiara di aver scritto la prima versione di questo programma in BASIC, su un Commodore 64 nel 1987, in forma di wireframe 320x200 in bianco e nero. Questa è la versione GL con riflessi speculari.

en: More flowing, swirly patterns. This version is by M. Dobie and R. Taylor, but you might have seen a Mac program similar to this called FlowFazer. There is also a cool Java applet of a similar concept.
it: Altri movimenti vorticosi. Questa versione è di M. Dobie e R. Taylor, ma esiste un programma simile per Mac denominato FlowFazer. Esiste anche un applet Java di concezione simile.

en: Swirl
it: Vortice

en: 0 deg
it: 0 gradi

en: 5 Minute Tick Marks
it: Indicatori dei 5 minuti

en: 90 deg
it: 90 gradi

en: Bigger
it: Più grandi

en: Cycle Seconds
it: Secondi

en: Minute Tick Marks
it: Indicatori dei minuti

en: Smaller
it: Più piccoli

note: #### -hsv [?]
en: This draws a working analog clock composed of floating, throbbing bubbles. Written by Bernd Paysan.
it: Disegna un orologio analogico formato da bolle fluttuanti. Scritto da Bernd Paysan.

en: Turn Side-to-Side
it: Ribalta

en: Wobbliness
it: Tremolio

en: Displays a view of the ``Bird in a Thornbush'' fractal. Written by Tim Auckland.
it: Mostra una rappresentazione del frattale "Bird in a Thornbush". Scritto da Tim Auckland.

en: Points
it: Punti

en: Generates random mountain ranges using iterative subdivision of triangles. Written by Tobias Gloth.
it: Genera catene montuose casuali usando una suddivisione iterativa di triangoli. Scritto da Tobias Gloth.

en: Triangle
it: Triangolo

note: #### -anim-step-size [3]
en: This draws line- and arc-based Truchet patterns that tile the screen. Written by Adrian Likins.
it: Disegna motivi di Truchet basati su linee ed archi che ricoprono lo schermo. Scritto da Adrian Likins.

en: Divides the screen into a grid, and plucks them. Written by Dan Bornstein.
it: Divide lo schermo in una griglia e lo scompone. Scritto da Dan Bornstein.

en: Springiness
it: Elasticità

en: Transference
it: Trasferimento

en: Twang
it: Vibrazione

note: #### -instring [?]
en: Draws squiggly worm-like paths. Written by Tyler Pierce.
it: Disegna percorsi ondulati. Scritto da Tyler Pierce.

en: Vermiculate
it: Tortuosità

en: 2 seconds
it: 2 secondi

en: Image Directory
it: Directory delle immagini

en: This is actually just a shell script that grabs a frame of video from the system's video input, and then uses some PBM filters (chosen at random) to manipulate and recombine the video frame in various ways (edge detection, subtracting the image from a rotated version of itself, etc.) Then it displays that image for a few seconds, and does it again. This works really well if you just feed broadcast television into it.
it: Si tratta di uno script che cattura un frame dall'ingresso video del sistema e quindi usa alcuni filtri PBM (scelti casualmente) per manipolare e ricombinare il frame in vari modi (rilevazione dei bordi, sottrazione dell'immagine da una sua versione ruotata, ecc.). Dopo aver visualizzato l'immagine per alcuni secondi, ripete il processo. L'effetto è eccellente se si dispone di un ingresso TV.

en: This one generates a continuous sequence of small, curvy geometric patterns. It scatters them around your screen until it fills up, then it clears the screen and starts over. Written by Tracy Camp and David Hansen.
it: Genera una sequenza continua di piccoli motivi geometrici curvilinei. Li distribuisce sullo schermo finché non lo riempie, quindi cancella lo schermo e ricomincia. Scritto da Tracy Camp e David Hansen.

en: Vines
it: Vite

en: Draw Spots
it: Disegna macchie

en: Draws a colorful random-walk, in various forms. Written by Rick Campbell.
it: Disegna un percorso casuale colorato, in varie forme. Scritto da Rick Campbell.

en: Sustain
it: Sostieni

en: Dictionary File
it: File dizionario

en: Overall Filter Program
it: Programma di filtro generale

en: Per-Image Filter Program
it: Programma di filtro per immagine

en: This program makes collages out of random images pulled off of the World Wide Web. It finds these images by doing random web searches, and then extracting images from the returned pages. It can also be set up to filter the images through the `VidWhacker' program, above, which looks really great. (Note that most of the images it finds are text, and not pictures. This is because most of the web is pictures of text. Which is pretty sad.) Written by Jamie Zawinski.
it: Questo programma esegue un collage da immagini casuali tratte dal World Wide Web. Le immagini vengono reperite eseguendo ricerche casuali sul Web ed estraendo le immagini dalle pagine. È anche possibile filtrare le immagini con il programma "VidWhacker". Si noti che la maggior parte delle immagini trovate sono in formato testo, non grafico. Infatti, la maggior parte delle immagini presenti sul Web sono file di testo. Scritto da Jamie Zawinski.

en: URL Timeout
it: Timeout URL

en: Floating stars are acted upon by a mixture of simple 2D forcefields. The strength of each forcefield changes continuously, and it is also switched on and off at random. By Paul 'Joey' Clark.
it: Un insieme di campi di forza 2D agisce su stelle fluttuanti. L'intensità dei campi di forza cambia continuamente e viene attivata o disattivata casualmente. Di Paul 'Joey' Clark.

en: Trail Size
it: Dimensione traccia

en: Amplitude
it: Ampiezza

en: Circle
it: Cerchio

en: Draws zooming chains of sinusoidal spots. Written by Ashton Trey Belew.
it: Disegna catene di macchie sinusoidali. Scritto da Ashton Trey Belew.

en: Explain modes
it: Descrivi modalità

en: Fun
it: Divertimento

en: Leave a trail
it: Lascia una scia

en: Linear
it: Lineare

en: Lissajous
it: Figure di Lissajous

en: Test
it: Prova

en: Use Double Buffering
it: Doppio buffer

en: Whirlies
it: Turbini

en: Wrap the screen
it: Rientra dal lato opposto

note: #### -3d
en: An ancient xlock hack that draws multicolored worms that crawl around the screen. Written by Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec, and Henrik Theiling.
it: Vecchio salvaschermo xlock che disegna vermi variopinti che transitano sullo schermo. Scritto da Brad Taylor, Dave Lemke, Boris Putanec e Henrik Theiling.

en: XaoS generates fast fly-through animations of the Mandelbrot and other fractal sets. Written by Thomas Marsh and Jan Hubicka. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.
it: XaoS genera animazioni rapide flythrough dell'insieme di Mandelbrot e di altri insiemi di frattali. Scritto da Thomas Marsh e Jan Hubicka. Questo programma non è incluso nel pacchetto di XScreenSaver, ma è disponibile su &lt;http://xaos.theory.org/&gt;.

en: 12-Hour Time
it: Formato 12 ore

en: 24-Hour Time
it: Formato 24 ore

en: Cycle Colors
it: Cambia colori

en: Display Seconds
it: Visualizza secondi

en: Huge Font
it: Carattere molto grande

en: Large Font
it: Carattere grande

en: Medium Font
it: Carattere medio

en: Small Font
it: Carattere piccolo

en: XDaliClock draws a large digital clock, the numbers of which change by ``melting'' into their new shapes. Written by Jamie Zawinski. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.
it: XDaliClock disegna un grande orologio digitale, i cui numeri cambiano "fondendosi" in nuove forme. Scritto da Jamie Zawinski. Non è incluso nel package XScreenSaver, ma è disponibile su &lt;http://www.jwz.org/xdaliclock/&gt;.

en: Bright
it: Luminoso

en: Date/Time Stamp
it: Indicazione di data/ora

en: Day  Dim
it: Dimmer diurno

en: Display Stars
it: Mostra stelle

en: Label Cities
it: Nomi città

en: Lower Left
it: In basso a sinistra

en: Lower Right
it: In basso a destra

en: Mercator Projection
it: Proiezione di Mercator

en: Night   Dim
it: Dimmer notturno

en: No Stars
it: Senza stelle

en: North/South Rotation
it: Rotazione nord/sud

en: Orthographic Projection
it: Proiezione ortografica

en: Real Time
it: Tempo reale

en: Shaded Image
it: Immagine ombreggiata

en: Sharp
it: Nitido

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Terminator   Blurry
it: Terminatore   Sfuocato

en: Time Warp
it: Distorsione temporale

en: Upper Left
it: In alto a sinistra

en: Upper Right
it: In alto a destra

en: XEarth draws an image of the Earth, as seen from your favorite vantage point in space, correctly shaded for the current position of the Sun. Written by Kirk Johnson. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;.
it: XEarth disegna un'immagine della terra vista da un punto selezionato nello spazio, con l'ombreggiatura corretta in base all'attuale posizione del sole. Scritto da Kirk Johnson. Non è incluso nel package di XScreenSaver, ma è disponibile su &lt;http://www.cs.colorado.edu/~tuna/xearth/&gt;.

en: Fish
it: Pesce

en: Fish Speed
it: Velocità del pesce

en: Fish! This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.
it: Pesce! Non è incluso nel package di XScreenSaver, ma è disponibile su &lt;http://metalab.unc.edu/pub/Linux/X11/demos/&gt;.

en: Bitmap File
it: File bitmap

en: Draws a simulation of pulsing fire. It can also take an arbitrary image and set it on fire too. Written by Carsten Haitzler, hacked on by many others.
it: Disegna una simulazione di un fuoco pulsante. Può anche prendere un'immagine arbitraria e incendiarla. Scritto da Carsten Haitzler e modificato da molti altri.

en: Enable Blooming
it: Abilita fioritura

note: #### -font []
en: This program behaves schizophrenically and makes a lot of typos. Written by Jamie Zawinski. If you haven't seen Stanley Kubrick's masterpiece, ``The Shining,'' you won't get it. Those who have describe this hack as ``inspired.''
it: Questo programma si comporta in modo schizofrenico e commette molti errori di battitura. Scritto da Jamie Zawinski. Se non avete visto il capolavoro di Stanley Kubrick, "Shining", non potrete capirlo. Chi l'ha visto descrive questo salvaschermo "ispirato".

note: #### -w []
en: This generates pretty fractal pictures by doing funky math involving the ``Lyapunov exponent.'' It has a cool interactive mode, too. Written by Ron Record.
it: Genera gradevoli frattali con operazioni matematiche basate sull'"esponente di Lyapunov". Ha anche una bella modalità interattiva. Scritto da Ron Record.

en: A rendition of the text scrolls seen in the movie ``The Matrix.'' Written by Jamie Zawinski.
it: Riproduzione del testo scorrevole usato in "Matrix". Scritto da Jamie Zawinski.

en: Binary Encoding
it: Codifica binaria

en: Expansion Algorithm
it: Algoritmo di espansione

en: Full
it: Pieno

en: Genetic Encoding
it: Codifica genetica

en: Hexadecimal Encoding
it: Codifica esadecimale

en: Knock Knock
it: Toc toc

en: Matrix Encoding
it: Codifica a matrice

en: Phone Number
it: N. di telefono

en: Run Trace Program
it: Esegui programma trace

en: Slider Algorithm
it: Algoritmo di scorrimento

en: Synergistic Algorithm
it: Algoritmo sinergico

en: Reflections
it: Riflessi

en: Side View
it: Vista laterale

en: Top View
it: Vista dall'alto

note: #### -Y float [0.000000] fraction of old value for rg1
en: XMountains generates realistic-looking fractal terrains of snow-capped mountains near water, with either a top view or a side view. Written by Stephen Booth. This is not included with the XScreenSaver package, but if you don't have it already, you can find it at &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. Be sure to compile it with -DVROOT or it won't work right when launched by the xscreensaver daemon.
it: XMountains genera frattali realistici di montagne innevate prossime all'acqua, con una vista laterale o dall'alto. Scritto da Stephen Booth. Non è incluso nel package di XScreenSaver, ma è disponibile su &lt;http://www.epcc.ed.ac.uk/~spb/xmountains/&gt;. Per funzionare correttamente con il daemon di xscreensaver, deve essere compilato con -DVROOT.

en: Draws a few swarms of critters flying around the screen, with nicely faded color trails behind them. Written by Chris Leger.
it: Disegna sciami di creature volanti sullo schermo che lasciano tracce di colore sfumato. Scritto da Chris Leger.

note: #### -nonopopup
en: Draws falling snow and the occasional tiny Santa. By Rick Jansen. You can find it at &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.
it: Disegna una nevicata e un piccolo Babbo Natale. Di Rick Jansen. È disponibile su &lt;http://www.euronet.nl/~rja/Xsnow/&gt;.

en: Layers
it: Livelli

en: Simulates that pen-in-nested-plastic-gears toy from your childhood. By Rohit Singh.
it: Simula il gioco della penna da infilare in ingranaggi di plastica. Di Rohit Singh.

en: Color Bars Enabled
it: Barre di colore abilitate

en: Cycle Through Modes
it: Cambia modalità

en: Rolling Enabled
it: Oscillazione abilitata

en: Static Enabled
it: Elettricità statica abilitata

en: XTeeVee simulates various television problems, including static, loss of vertical hold, and a test pattern. By Greg Knauss.
it: XTeeVee simula vari problemi della televisione, tra cui l'elettricità statica, la perdita di tenuta verticale e un motivo di prova. Di Greg Knauss.

en: Lens Offset
it: Posizione lente

en: Lenses
it: Lenti

en: Zooms in on a part of the screen and then moves around. With the -lenses option the result is like looking through many overlapping lenses rather than just a simple zoom. Written by James Macnicol.
it: Ingrandisce una parte dello schermo e quindi si sposta. Con l'opzione -lenses, è come se si guardasse con molte lenti sovrapposte anziché con un semplice zoom. Scritto da James Macnicol.
