xscreensaver 5.00-6 - en to ja translation catalogue (237 entries)

en: Browse...
ja: 参照...

en: Select file.
ja: ファイルを選択して下さい。

en: Couldn't find pixmap file: %s
ja: Pixmap ファイルが見つかりませんでした: %s

en: Error loading pixmap file: %s
ja: Pixmap ファイルを読み込む際にエラーが発生しました: %s

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Blank Screen Now
ja: XScreenSaver の起動(_B)

en: Activate the XScreenSaver daemon now (locking the screen if so configured.)
ja: XScreenSaver デーモンを今すぐ有効にします (画面ロックの設定が有効な場合は、画面をロックします)。

en: _Lock Screen Now
ja: 画面のロック(_L)

en: Lock the screen now (even if "Lock Screen" is unchecked.)
ja: 画面を今すぐロックします (画面ロックの設定が無効な場合でも)。

en: _Kill Daemon
ja: デーモンの強制終了(_K)

en: Tell the running XScreenSaver daemon to exit.
ja: 起動中の XScreenSaver デーモンを終了します。

en: _Restart Daemon
ja: デーモンの再起動(_R)

en: Kill and re-launch the XScreenSaver daemon.
ja: XScreenSaver デーモンを強制終了して、再び起動します。

en: _Exit
ja: 終了(_E)

en: Exit the xscreensaver-demo program (but leave the XScreenSaver daemon running in the background.)
ja: XScreenSaver デモ・プログラムを終了します (但し XScreenSaver デーモンはバックグラウンドで実行したままです)。

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About...
ja: 情報(_A)...

en: Display version information.
ja: バージョン情報を表示します。

en: _Documentation...
ja: ドキュメント(_D)...

en: Go to the documentation on the XScreenSaver web page.
ja: XScreenSaver のウェブサイトにジャンプします。

en: Cycle After
ja: モードの周期:

en: Whether a password should be required to un-blank the screen.
ja: 画面をブランクした後、しばらくして自動的にロックしたい時は、これを選択して下さい。

en: Lock Screen After
ja: 画面ロックの起動:

en: Blank After
ja: XScreenSaver の起動:

en: How long before the monitor goes completely black.
ja: 自動的に XScreenSaver を起動するまでの時間です。

en: minutes
ja: 分

en: Preview
ja: プレビュー

en: Demo the selected screen saver in full-screen mode (click the mouse to return.)
ja: 指定したスクリーンセーバーを全画面モードでデモします (解除する場合はマウスをクリックして下さい)。

en: Settings...
ja: 設定...

en: Customization and explanation of the selected screen saver.
ja: 指定したスクリーンセーバーの紹介とそのカスタマイズです。

en: Mode:
ja: モード:

en: Disable Screen Saver
ja: スクリーンセーバーを無効にする

en: Blank Screen Only
ja: ブランク・スクリーンのみ

en: Only One Screen Saver
ja: 一つのスクリーンセーバーのみ

en: Random Screen Saver
ja: ランダムなスクリーンセーバー

en: Use
ja: ON

en: Screen Saver
ja: スクリーンセーバー名

en: Run the next screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
ja: 一つ次のスクリーンセーバーを全画面モードで起動します (解除する場合はマウスをクリックして下さい)。

en: Run the previous screen saver in the list in full-screen mode (click the mouse to return.)
ja: 一つ前のスクリーンセーバーを全画面モードで起動します (解除する場合はマウスをクリックして下さい)。

en: Description
ja: 説明

en: Display Modes
ja: 表示モード

en: Diagnostics
ja: 診断オプション

en: Whether the daemon should print lots of debugging information.
ja: デーモンに詳細なデバッグ情報を表示させるかどうかを選択して下さい。

en: Verbose Diagnostics
ja: 診断情報を詳細にする

en: Whether any error output of the display modes should be redirected to the screen.
ja: 指定した表示モードのエラー出力を画面に表示するかどうかを選択して下さい。

en: Display Subprocess Errors
ja: 表示モードのエラーを表示する

en: Whether the splash screen (with the version number and `Help' button) should be momentarily displayed when the daemon first starts up.
ja: 初めてデーモンを起動した時に、('ヘルプ' ボタンをクリックして表示される) スプラッシュスクリーンを一瞬表示させるかどうかを選択して下さい。

en: Display Splash Screen at Startup
ja: 起動時にスプラッシュスクリーンを表示する

en: Colormaps
ja: カラーマップ

en: Whether to install a private colormap when running in 8-bit mode on the default Visual.
ja: デフォルトの表示として 8-bit モードで起動する場合、個人のカラーマップをインストールするかどうかを選択して下さい。

en: Install Colormap
ja: カラーマップをインストールする

en: Whether the screen should slowly fade to black when the screen saver activates.
ja: スクリーンセーバーを起動する時、スクリーンをゆっくりとフェードインするかどうかを選択して下さい。

en: Fade To Black When Blanking
ja: スクリーンセーバーをフェードインする

en: Whether the screen should slowly fade in from black when the screen saver deactivates.
ja: 画面を再び明るくする時、スクリーンをゆっくりとフェードアウトするかどうかを選択して下さい。

en: Fade From Black When Unblanking
ja: スクリーンセーバーをフェードアウトする

en: Fade Duration
ja: フェードする時間:

en: How long it should take for the screen to fade in and out.
ja: スクリーンをフェードイン/アウトする時間を指定して下さい。

en: seconds
ja: 秒間

en: Display Power Management
ja: モニタのパワーマネージメント

en: Whether the monitor should be powered down after a while.
ja: モニタの電源管理を設定するかを選択して下さい。

en: Power Management Enabled
ja: パワーマネージメントを有効にする

en: Off After
ja: 電源 OFF:

en: Suspend After
ja: サスペンド:

en: Standby After
ja: スタンバイ:

en: How long until the monitor goes into power-saving mode.
ja: パワーセービング・モードに移行するまでの時間を指定して下さい。

en: How long until the monitor powers down.
ja: モニタの電源を OFF にするまでの時間を指定して下さい。

en: Image Manipulation
ja: 画像の操作

en: Whether the image-manipulating modes should be allowed to operate on an image of your desktop.
ja: 画像を用いるセーバの時、デスクトップの画像を使うかどうかを選択して下さい。

en: Grab Desktop Images
ja: デスクトップの画像を用いる

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one).
ja: 画像の操作モードで (可能ならば) システムのビデオ入力を用いるかどうかを選択して下さい。

en: Grab Video Frames
ja: ビデオ入力を用いる

en: Whether the image-manipulating modes should operate on random images loaded from disk.
ja: 画像の操作モードで、ローカルディスクにある画像をランダムに取得するかどうかを選択して下さい。

en: Choose Random Image:
ja: 画像をランダムに選択する:

en: The directory from which images will be randomly chosen.
ja: ランダムに取得する画像が格納されているディレクトリを選択して下さい。

en: Browse
ja: 参照

en: Advanced
ja: オプション

en: XScreenSaver: Mode-Specific Settings
ja: XScreenSaver: モード指定の設定

en: Settings
ja: 設定

en: Standard
ja: 標準

en: Visual:
ja: 表示:

en: Any
ja: 任せる

en: Best
ja: 最適

en: Default
ja: デフォルト

en: Default-N
ja: デフォルト-N

en: GrayScale
ja: グレースケール

en: Color
ja: 色

en: Gray
ja: グレー

en: Mono
ja: 単色

en: The X visual type that this demo will require.  If that visual is available it will be used, otherwise, this demo will not be run.
ja: このデモで要求される X の表示形式です。その表示が有効の場合はそれを使用しますが、それ以外はデモを起動しません。

en: Command Line:
ja: コマンドライン:

en: Documentation...
ja: ドキュメント...

en: Click here to read the manual for this display mode, if it has one.
ja: このスクリーンセーバーのマニュアル (存在するならば) を表示する場合はここをクリックして下さい。

en: Advanced >>
ja: 拡張オプション >>

en: Edit the command line directly.
ja: 直接、コマンドラインを編集します。

en: Standard <<
ja: 標準オプション <<

en: Back to the graphical configuration options.
ja: 標準の設定に戻ります。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Warning:
    
    The XScreenSaver daemon doesn't seem to be running
    on display "%s".  Launch it now?
ja: Warning:
    
    ディスプレイ "%s" 上で XScreenSaver デーモンが
    起動されていないようです。起動しますか？

en: For updates, check http://www.jwz.org/xscreensaver/
ja: 更新情報については http://www.jwz.org/xscreensaver/ を参照して下さい。

en: Error:
    
    No Help URL has been specified.
ja: Error:
    
    ヘルプの URL が指定されていません。

en: Error:
    
    The xscreensaver daemon did not start up properly.
ja: Error:
    
    XScreenSaver デーモンが正しく起動されていません。

en: You are running as root.  This usually means that xscreensaver
    was unable to contact your X server because access control is
    turned on.  Try running this command:
    
                            xhost +localhost
    
    and then selecting `File / Restart Daemon'.
    
    Note that turning off access control will allow anyone logged
    on to this machine to access your screen, which might be
    considered a security problem.  Please read the xscreensaver
    manual and FAQ for more information.
    
    You shouldn't run X as root. Instead, you should log in as a
    normal user, and `su' as necessary.
ja: root 権限で起動中です。アクセスコントロールが有効になっているので
    XScreenSaver はお使いの X サーバと通信することが不可能になることを
    意味します。次のコマンドを実行してみて下さい:
    
                            xhost +localhost
    
    その後にメニューの 'ファイル - デーモンの再起動' を選択して下さい。
    
    アクセスコントロールを無効にすると、お使いのスクリーンに
    アクセスするために誰もがこのマシンにログインできてしまいます。
    これはセキュリティ問題に配慮した対策です。
    詳細は XScreenSaver マニュアルと FAQ を参照して下さい。
    
    root 権限で X サーバを起動しないで下さい。必要であれば、
    一般ユーザでログインして 'su' コマンドで代用して下さい。

en: Please check your $PATH and permissions.
ja: 環境変数 $PATH とその権限を確認して下さい。

en: Error:
    
    Couldn't determine init file name!
ja: Error:
    
    初期化ファイル名を特定できませんでした！

en: Error:
    
    Couldn't write %s
ja: Error:
    
    %s に書き込めませんでした。

en: Error:
    
    no `manualCommand' resource set.
ja: Error:
    
    リソース 'manualCommand' がセットされていません。

en: Error:
    
    Unparsable time format: "%s"
ja: Error:
    
    時刻の書式を解析できません: "%s"

en: Error:
    
    Directory does not exist: "%s"
ja: Error:
    
    次のディレクトリが存在しません: "%s"

en: Error:
    
    File does not exist: "%s"
ja: Error:
    
    次のファイルが存在しません: "%s"

en: Descriptions not available: no XML support compiled in.
ja: 説明が有効ではありません: XML サポートでコンパイルされていません。

en: No description available.
ja: 有効な説明はありません。

en: Blank Screen
ja: ブランク・スクリーン

en: Screen Saver Disabled
ja: スクリーンセーバーは無効です

en: %s: %.100s Settings
ja: %s: %.100s の設定

en: Warning:
    
    file "%s" has changed, reloading.
ja: Warning:
    
    ファイル "%s" が変更されました。再読込みします。

en: No Preview
ja: プレビューは

en: Available
ja: 無効です。

en: Not
ja: インストールされていません

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    Since they are different users, they won't be reading/writing
    the same ~/.xscreensaver file, so %s isn't
    going to work right.
    
    You should either re-run %s as "%s", or re-run
    xscreensaver as "%s".
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
ja: Warning:
    
    %s をユーザ "%s" (ホスト "%s" ) で起動しました。
    但しディスプレイ "%s" では、既に XScreenSaver が
    ユーザ "%s" (ホスト "%s") で起動中です。
    
    使用するユーザが異なるので、${HOME}/.xscreensaver ファイルを
    同時に読み書きすることはできません。
    そのため %s は正しく動作しません。
    
    %s を "%s" として再起動するか、
    XScreenSaver を "%s" で再起動してみて下さい。
    
    XScreenSaver デモを再起動しますか？

en: Warning:
    
    %s is running as user "%s" on host "%s".
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is running as user "%s" on host "%s".
    
    If those two machines don't share a file system (that is,
    if they don't see the same ~%s/.xscreensaver file) then
    %s won't work right.
    
    Restart the daemon on "%s" as "%s" now?
ja: Warning:
    
    %s をユーザ "%s" (ホスト "%s") で起動しました。
    但しディスプレイ "%s" では、既に XScreenSaver が
    ユーザ "%s" (ホスト "%s") で起動中です。
    
    この二つのマシンの間でファイルシステムを共有していない
    (つまり、~%s/.xscreensaver ファイルを同時に参照できない) 場合は
    %s は正しく動作しません。
    
    XScreenSaver デーモンを "%s" 上で "%s" から再起動しますか？

en: Warning:
    
    This is %s version %s.
    But the xscreensaver managing display "%s"
    is version %s.  This could cause problems.
    
    Restart the xscreensaver daemon now?
ja: Warning:
    
    これは %s バージョン %s です。
    但しディスプレイ "%s" では、既にバージョン %s が
    起動中です。これは問題を引き起こします。
    
    XScreenSaver デーモンを再起動しますか？

en: %s: unknown option: %s
ja: %s: 不明なオプション: %s

en: Screensaver Preferences
ja: XScreenSaverの設定

en: AT-enabled lock dialog
ja: AT 対応ロックダイアログ

en: Percent of time you have to enter the password.
ja: パスワードを入力するまでの時間のパーセント。

en: Screensaver
ja: スクリーンセーバー

en: <b>This display is locked.</b>
ja: <b>このディスプレイはロックされています。</b>

en:         User:
ja:     ユーザー:

en: %d-%b-%y (%a); %I:%M %p
ja: %y年%b%d日%a %p %I時%M分

en: <b>Checking...</b>
ja: <b>チェックしています...</b>

en: Authentication Successful!
ja: 認証に成功しました。

en: PAM Account Management Also Successful!
ja: PAM アカウント管理も成功しました。

en: Just a Warning PAM Set Credential Failed!
ja: 警告。PAM 資格設定が失敗しました。

en: PAM Set Credential Also Successful!
ja: PAM 資格設定も成功しました。

en: Your Password has expired.
ja: あなたのパスワードは期限切れです。

en: Sorry!
ja: 残念です

en: Waiting for user input!
ja: ユーザーの入力を待機中。

en: Timed Out!
ja: タイムアウトしました。

en: Still Checking!
ja: まだチェックしています。

en: Authentication Cancelled!
ja: 認証が取り消されました。

en: Dont know whats up!
ja: 何が実行中か不明です。

en: Letting you in as ROOT!!
ja: スーパーユーザーとしてログインします。

en: Choose _Random Image:
ja: 画像をランダムに選択する(_R):

en: F_ade Duration
ja: フェードする時間(_a):

en: Fade from Black When _Unblanking
ja: 明るくする時フェードアウト(_U)

en: Fade to Black when _Blanking
ja: ブランクにする時にフェードイン(_B)

en: Fading and Colormaps
ja: フェードとカラーマップ

en: Grab Desktop _Images
ja: デスクトップ画像を用いる(_I)

en: Grab _Video Frames
ja: ビデオ入力を用いる(_V)

en: How long after the screen blanks until a password will be required.
ja: 画面がブランクになってからロックするまでの時間を指定して下さい。

en: How long before the screen saver activates.
ja: セーバーが起動するまでの時間を指定して下さい。

en: How long each display mode should run before choosing a new one (in Random mode.)
ja: ランダムなセーバーモードの時、次のセーバーに移るまでの時間を指定して下さい。

en: How long until the monitor goes completely black.
ja: モニターがスタンドバイになるまでの時間を指定して下さい。

en: Install _Colormap
ja: カラーマップをインストールする(_C)

en: Never blank the screen or power down the monitor.
ja: スクリーンを暗くしたり、モニターの電源を落としたりしません。

en: No Preview
    Available
ja: プレビューを利用できません

en: Not
    Installed
ja: インストールされていません

en: Stand_by After
ja: スタンバイまで(_b):

en: Sus_pend After
ja: サスペンドまで(_p):

en: Text Manipulation
ja: 表示するテキストの設定

en: Text _file
ja: ファイル(_f)

en: Text-displaying modes will display the contents of this URL (HTML or RSS).
ja: （テキストを表示するセーバの時）次のURLの内容が表示されます。HTMLかRSSで書かれている必要があります。

en: Text-displaying modes will display the contents of this file.
ja: （テキストを表示するセーバの時は）次のテキストファイルの内容が表示されます。

en: Text-displaying modes will display the local host name, date, and time.
ja: （テキストを表示するセーバの時は）ホスト名と、日時が表示されます。

en: Text-displaying modes will display the output of this program.
ja: （テキストを表示するセーバの時は）次のプログラムの出力結果が表示されます。

en: Text-displaying modes will display the text typed here.
ja: （テキストを表示するセーバの時は）次の文字列が出力されます。

en: Timeout _Unlock After
ja: ロック解除(_U) がタイムアウトするまでの時間

en: Very few (or no) screen savers appear to be available.
    
    This probably means that the "xscreensaver-extras" and
    "xscreensaver-gl-extras" packages are not installed.
ja: セーバーの数が少ない、若しくは全く無いようです。
    これは、恐らく"xscreensaver-extras"、あるいは
    "xscreensaver-gl-extras"のパッケージがインストールされていない
    ためだと思われます。

en: When idle or locked, blacken the screen only.
ja: セーバーが起動した時、ただ単にスクリーンを真っ暗にします。

en: When idle or locked, choose a random display mode from among the checked items in the list below.
ja: セーバーが起動した時、下のリストでチェックが入っているモードからランダムに選択して、（代る代る）モニターに表示します。

en: When idle or locked, choose a random display mode from among the checked items in the list below.  Run that same mode on each monitor.
ja: セーバーが起動した時、下のリストでチェックが入っているモードからランダムに選択して、（代る代る）モニターに表示します。各モニターには同じモードが表示されます。

en: When idle or locked, run the display mode selected below.
ja: セーバーが起動した時、下のリストで選択された（一つの）モードをモニターに表示します。

en: Whether the image-manipulating modes should operate on images captured from the system's video input (if there is one.)
ja: 画像の操作モードで (可能な時) ビデオ入力の画像を使うかどうかを選択して下さい。

en: _Advanced
ja: 拡張オプション(_A)

en: _Advanced >>
ja: 拡張オプション(_A)>>

en: _Blank After
ja: ブランクになるまで(_B):

en: _Blank Screen Only
ja: ブランク・スクリーンのみ(_B)

en: _Browse
ja: 参照(_B)

en: _Command Line:
ja: コマンド(_C):

en: _Cycle After
ja: セーバーの周期(_C):

en: _Disable Screen Saver
ja: セーバーを無効にする(_D)

en: _Display Modes
ja: 表示モード

en: _Host Name and Time
ja: ホスト名と日時(_H)

en: _Lock Screen After
ja: 画面をロックするまで(_L):

en: _Mode:
ja: モード(_M):

en: _Off After
ja: 電源OFFまで(_O):

en: _Only One Screen Saver
ja: 一つのセーバーのみ(_O)

en: _Power Management Enabled
ja: 電源管理を有効にする(_P)

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: _Program
ja: プログラム(_P)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Random Screen Saver
ja: ランダムなセーバを用いる(_R)

en: _Same Random Savers
ja: ランダムなスクリーンセーバー

en: _Settings...
ja: 設定(_S)

en: _Standard <<
ja: 標準オプション(_S)<<

en: _Text
ja: 文字列(_T)

en: _Visual:
ja: ビジュアル(_V):

en: no preview
ja: プレビューは

en: preview
ja: プレビュー

en: Barcode
ja: 参照

en: Scanlines
ja: 標準

en: Moo
ja: 単色

en: Explosion Force
ja: 表示モード

en: Grab Images
ja: デスクトップ画像を操作対象にする

en: Bubble Color
ja: DirectColor

en: 5 Seconds
ja: 秒間

en: 30 seconds
ja: 秒間

en: Wandering
ja: 標準

en: Eruption
ja: 説明

en: Fibers
ja: ファイル(_F)

en: Fireworkx
ja: ファイル(_F)

en: Fire
ja: ファイル(_F)

en: 5 Minutes
ja: 分後

en: Image Duration
ja: フェードする時間:

en: Move
ja: モード:

en: Crossfade Duration:
ja: フェードする時間:

en: Pan/Zoom Duration:
ja: フェードする時間:

en: Color Wheel
ja: 色

en: Display Speed
ja: 表示モード

en: Detail
ja: デフォルト

en: Cycle
ja: 繰り返す周期:

en: Freaky
ja: グレー

en: Show Description
ja: 説明

en: Single Color
ja: DirectColor

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Initial Cracks
ja: カラーマップをインストールする

en: Sandgrains
ja: 標準

en: 0 sec
ja: 秒間

en: 30 sec
ja: 秒間

en: 30 secs
ja: 秒間

en: Explain modes
ja: 表示モード

en: Test
ja: 最適

en: Craggy
ja: グレー

en: Iteration  0
ja: フェードする時間:

en: screen unlock dialog
ja: 画面ロック解除ダイアログ

en: Percent of time you have left to unlock the screen.
ja: 画面のロック解除のために残した時間のパーセント。

note: User information
en: User: %s
ja: ユーザー: %s
